První kamiony s pomocí dorazily na ukrajinské hranice

Živě
Nedělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Konvoj s humanitární pomocí
Konvoj s humanitární pomocí | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Navzdory signálům o pohybu ruské humanitární kolony blíž k ukrajinským hranicím zůstal o víkendu konvoj s pomocí dál v zajetí celních procedur a do Luhanska se dnes nerozjel. Červený kříž navíc trvá na bezpečnostních zárukách, jejichž potřebu dnes zvýraznily mimořádně tvrdé boje u Doněcka a Luhanska. Postup armády zastínil i večerní ministerskou schůzku v Berlíně, na níž zástupci Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie už několik hodin jednají o tom, jak najít východisko z táhlé krize.

Postup ukrajinských jednotek je podle místních médií nekompromisní. Vojáci pronikli do Luhanska a obsadili údajně část jednoho z obvodů. Operace je vedena ze severovýchodu přes předměstí Velyka Verhunka. Bojuje se ale i na jihovýchodě Luhanska, kde se povstalci neúspěšně pokusili obnovit své pozice při silnici vedoucí k ruským hranicím. Zcela zničena přitom údajně byla obec Chrjaščuvate.

Výrazný úspěch v bojích o Doněck ohlásil prezident Petro Porošenko. Povstalci podle něj ztratili strategicky důležité město Jasynuvata, které leží v severní části širší doněcké aglomerace. Těžké boje na sever od Doněcka dnes hlásily i webové stránky povstalců. Podle serveru Novorossija armáda při raketovém ostřelování těžce poškodila obec Makijivku.

Povstalci během dnešních nočních bojů sestřelili nad Luhanskou oblastí armádní stíhací letoun MiG-29. Pilotovi se ale podařilo katapultovat a byl podle Kyjeva dopraven do bezpečí.

Nedělní vývoj kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
____________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
21:22

Jeden z nejbližších spolupracovníků německé kancléřky Angely Merkelové a předseda poslanecké frakce vládního konzervativního bloku CDU/CSU Volker Kauder se vyslovil pro to, aby Evropa měla společná pravidla pro vývoz zbraní. Podle něj by to pomohlo zbrojnímu průmyslu a přineslo jistotu, že Evropané nebudou v budoucnu závislí na nákupu techniky z dalších zemí. "Nejnovější konflikty ukazují, že vojenské dovednosti jsou nezbytné i v 21. století, pokud máme chránit mezinárodní a lidská práva. Proto musíme v Německu zachovat klíčová odvětví vojenské techniky. Objednávky armády na to nestačí," zdůvodnil Kauder svůj požadavek v rozhovoru pro dnešní vydání listu Welt am Sonntag.

20:51

Aktivisté ze skupiny Kaputin (Demokraté - zastavme Putina) dnes večer na Václavském náměstí vyzvali českého premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby přijal širší sankce vůči Rusku a přidal peníze na obranu České republiky. Sobotka jim podle pořadatele Michala Majznera zatím neodpověděl na žádný z dopisů, který mu posílali. "Naším hlavním cílem je, aby náš premiér bral situaci na Ukrajině vážně, aby podpořil Ukrajinu mnohem víc než tím, že nechce další sankce, protože by to ohrozilo ekonomiku," řekl ČTK Majzner. Přímo pod sochou svatého Václava postavili tři stany, na nichž byly ukrajinské vlajky a nápisy jako Stop Putinovi, Chraňme demokracii či Putin - masový vrah. Ze stanů se ozývala reprodukovaná hudba. Akci přihlíželo zhruba 30 lidí. Policie protest sledovala, stany u sv. Václava ponechala.

19:55

Politické řešení ukrajinské krize je v nedohlednu, je ale bezprostředně nutné "za každou cenu" zabránit přímé vojenské konfrontaci Kyjeva a Moskvy. Na úvod dnešní schůzky v Berlíně, na níž spolu budou hovořit zástupci Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie, to řekl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. "Situace na Ukrajině je dál velice složitá. Dnešní zprávy ukazují, že konec konfliktu je daleko. Lidé stále umírají. Příměří není na stole. Politické řešení je v nedohlednu," shrnul kritický vývoj na Ukrajině Steinmeier. Varoval také, že napětí je nyní tak citelné, že stačí málo, aby se situace zvrtla v přímou konfrontaci. "A tomu je třeba zabránit za každou cenu," dodal ministr.

Foto: Reuters
17:53

Ukrajinci podle mluvčího protipovstalecké operace Andrije Lysenka zaznamenali přesun ruské techniky, která má být určena pro separatisty, včetně tří baterií raketometů Grad. Kreml to ovšem popřel s tím, že Rusko povstalcům nedodává žádnou techniku.

16:13

Ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil, že armáda dobyla strategicky důležité město Jasynuvata na sever od Doněcka. Do čtyřicetitisícového města vstoupili i příslušníci Národní gardy, kteří likvidují poslední zbytky odporu. Mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenkozároveň oznámil, že vládní síly dobyly část města Luhansk.

14:55

Skupina 16 nákladních vozidel s humanitární pomocí dorazila k rusko-ukrajinským hranicím. Kamiony zaparkovaly nedaleko celního prostoru na ruském území. Momentálně se čeká, až celníci vozidla zkontrolují. "První skupina teprve celní prohlídkou projde, budeme proceduru sledovat," potvrdil informace ukrajinských celníků i Mezinárodní výbor Červeného kříže

Konvoj s ruskou pomocí, zaparkovaný v Rostovské oblasti nedaleko hranice.
Konvoj s ruskou pomocí, zaparkovaný v Rostovské oblasti nedaleko hranice. | Foto: Reuters
12:10

Podle německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera je třeba k vyřešení krize na Ukrajině nový impuls. "Jinak riskujeme zamrznutí situace, návrat do původní situace nebo naopak další eskalaci konfliktu," cituje agentura Reuters Steinmeierovo prohlášení. Šéf německé diplomacie by se dnes odpoledne měl sejít s ruským, ukrajinským a francouzským protějškem, aby začali hledat cestu, jak krizi vyřešit.

10:20

První skupina ruských kamazů s humanitárním nákladem se dnes přesunula k rusko-ukrajinskému hraničnímu přechodu, oznámili novináři přítomní na místě. Vozidla zřejmě převzali pracovníci Červeného kříže poté, co posádky absolvovaly celní odbavení. Během dne se má k hranicím přesunout 16 ruských kamionů. Hranice ale nepřekročí, dokud Červený kříž od bojujících stran nedostane bezpečnostní záruky

10:01

Separatisté na Východě Ukrajiny sestřelili další bojové letadlo ukrajinské armády - Mig-29. Pilot se katapultoval a je v pořádku, oznámil armádní mluvčí.

09:20

Ostrý konflikt propukl mezi vedením ukrajinského ministerstva vnitra a velitelem nacionalistického sdružení Pravý sektor Dmytrem Jarošem. Podle dnešních zpráv ukrajinského tisku Jaroš obvinil ministra vnitra Arsena Avakova z "kontrarevoluce" a pohrozil ozbrojeným pochodem na Kyjev. Avakov tvrdí, že Jaroš si hraje na Robina Hooda a žene své stoupence do záhuby.

Podle zpráv ukrajinských médií tajná služba SBU v minulých dnech provedla několik razií v kancelářích Pravého sektoru a řadu lidí zatkla. Ve Lvově podle ukrajinského serveru Gazeta policisté zabavili automobil Pravého sektoru plně naložený granáty, pistolemi a útočnými puškami.

Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti.
Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters
08:06

Podle ukrajinského tisku podpisem předávacího protokolu a celním odbavením problémy nejspíš nekončí. MVČK jako podmínku převzetí nákladu požaduje bezpečnostní záruky, které by měl dostat od ukrajinské armády a od povstalců. Nic takového zástupci Červeného kříže podle dostupných informací zatím neobdrželi

08:05

Ukrajina v noci na dnešek oficiálně stvrdila dohodu o převozu ruské humanitární pomoci na Ukrajinu přes pohraniční přechod Doněck-Izvaryne. Oznámila to v Kyjevě ukrajinská vláda. Příjemcem pomoci o celkové váze 1856 tun je formálně Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK). Příslušný protokol potvrdil jeho zástupce v Rusku Pascal Cuttat.

07:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vše důležité kolem dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 17. 8. 2014 23:47
 

Právě se děje

před 4 minutami

V Brně uhořeli čtyři lidé během nočního požáru železničního vagonu

Při požáru železničního vagonu v Brně uhořeli v noci na dnešek čtyři lidé. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Podle něj vagon plný odpadu zřejmě sloužil jako noclehárna pro bezdomovce. Hasiči označují požár za jeden z nejtragičtějších na jižní Moravě za posledních pět let.

Hasiči dostali informaci o požáru v blízkosti Široké ulice kolem 00:30. "Museli jsme natáhnout asi 200 metrů dlouhé hadicové vedení, abychom se k požáru dostali. Plameny zasáhly starý odstavený železniční vagon mimo kolejiště, který zřejmě sloužil jako noclehárna pro bezdomovce," uvedl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy