Červený kříž hlásí dohodu, Kyjev se zdráhá konvoj pustit

Přenos skončil
Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Konvoj s ruskou pomocí, zaparkovaný v Rostovské oblasti nedaleko hranice.
Konvoj s ruskou pomocí, zaparkovaný v Rostovské oblasti nedaleko hranice. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Proruští povstalci na východě Ukrajiny v sobotu ohlásili přísun nových posil z Ruska.

Nově jmenovaný šéf samozvané doněcké vlády Alexandr Zacharčenko v Doněcku prohlásil, že v klíčové etapě bojů bylo nasazeno mnoho nových bojovníků "vycvičených na území Ruské federace".

Z Ruska jich prý přijelo 1200.

Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže se Moskva a Kyjev po dlouhých debatách shodly na "technických podmínkách" vjezdu ruského humanitárního konvoje na Ukrajinu.

Sobotní vývoj kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
____________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:40

Pro dnešek z pražské redakce děkujeme za pozornost, dění na Ukrajině pro vás budeme sledovat zase zítra. Dobrou noc.

22:22

Merkelová uvedla, že dodávky zbraní separatistům musí skončit. Strany konfliktu rovněž musí dospět k příměří, řekl mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert.

"Předmětem rozhovoru (prezidenta Porošenka a kancléřky Merkelové) byly především zprávy o dodávce tanků z Ruska a o vyslání bojovníků vycvičených na ruském území," řekl Seibert.

Merkelová podle něj očekává, že se k informacím vyjádří Moskva i separatisté.

Foto: Reuters
22:21

Podle Bidena jsou ruské vojenské aktivity na východě Ukrajiny v rozporu s proklamovaným přáním Moskvy zlepšit humanitární situaci v oblasti.

"Oba lídři se shodli, že vyslání vojenských kolon přes hranice na Ukrajinu a pokračující poskytování moderních zbraní separatistům z Ruska je v rozporu s jakýmkoli přáním zlepšit humanitární situaci na východní Ukrajině," uvedl Bílý dům.

Joe Biden během jednání v Bílém domě.
Joe Biden během jednání v Bílém domě. | Foto: Reuters
22:20

Ukrajinský prezident Petro Porošenko telefonoval s americkým viceprezidentem Joem Bidenem a s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Informuje o tom agentura Reuters.

20:13

Kyjev ale vjezd konvoje na ukrajinské území zatím oficiálně nepovolil. Červený kříž mu zaslal písemnou zprávu o prověrce dokumentace nákladu, který převáží ruská kolona."Dosud jsme však od ukrajinské strany neobdrželi odpověď, takže nevíme, zda Kyjev uznává tento náklad za humanitární pomoc," řekl Cuttet.

20:12

V zásadě bylo podle něj dohodnuto, že zástupci Červeného kříže zkontrolují náklad na území Ruské federace.

"Velmi důležitou otázkou je také bezpečnost pracovníků Červeného kříže. Tu musejí garantovat obě strany. Tato otázka ale zatím vyřešena nebyla," řekl Cuttat.

Klidně se podívejte. Řidiči kamionů ukazují, co chtějí dovézt na Ukrajinu. Náklad zkontrolují ukrajinští pohraničníci a celníci.
Klidně se podívejte. Řidiči kamionů ukazují, co chtějí dovézt na Ukrajinu. Náklad zkontrolují ukrajinští pohraničníci a celníci. | Foto: Reuters
20:11

"Během dneška se uskutečnily rozhovory mezi zástupci celní a pohraniční služby Ruska a Ukrajiny a představiteli MVČK, přičemž jsme dohodli technické podmínky přejezdu hranice. Zejména bylo dohodnuto, že pracovníci Červeného kříže budou doprovázet každé vozidlo kolony," řekl novinářům Cuttat.

20:10

Moskva, Kyjev a zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) se dohodli na "technických podmínkách" vjezdu ruského humanitárního konvoje na Ukrajinu. Podle agentury ITAR-TASS o tom informoval stálý zástupce Červeného kříže v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině Pascal Cuttat.

19:00

List Kyiv Post zveřejnil zajímavou grafiku: mapu silnic, továren, železničních tratí a další infrastruktury na východě Ukrajiny, která byla zničena od začátku bojů mezi ukrajinskou armádou a separatisty.

List Kyiv Post zveřejnil mapu silnic, továren, železničních tratí a další infrastruktury na východě Ukrajiny.
List Kyiv Post zveřejnil mapu silnic, továren, železničních tratí a další infrastruktury na východě Ukrajiny. | Foto: Externí
18:30

Na YouTube se objevilo video s prohlášením šéfa samozvané doněcké vlády Alexandra Zacharčenka o dodávce zbraní z Ruska.

Proruským separatistům prý dorazila posila 30 tanků a 1200 bojovníků vycvičených na území Ruské federace.

Video: Separatisté se pochlubili dodávkou zbraní

Proruští separatisté uvedli, že jim Rusové posílají zbraně. Podle šéfa samozvané doněcké vlády Alexandra Zacharčenka jim dorazila posila 30 tanků a 1200 bojovníků vycvičených v Rusku. | Video: YouTube
17:30

Podívejte se, jak to podle fotoreportérů agentury Reuters v poslední době vypadalo v Doněcku, kdysi milionové průmyslové metropoli Donbasu.

17:22

Obyvatelé Doněcka hlásí silné ostřelování několika městských čtvrtí.

17:20

Proruští separatisté oznámili, že získali kontrolu nad silnicí, která spojuje Doněck s Luhanskem. Teď chtějí prolomit vojenskou blokádu Luhanska, cituje vůdce vzbouřenců Andreje Sacharčenka agentura Interfax.

Proruský separatista u hořící čerpací stanice, kterou údajně zasáhl dělostřelecký granát. Armáda tvrdí, že ostřelování mají na svědomí povstalci. Ti obviňují vojáky.
Proruský separatista u hořící čerpací stanice, kterou údajně zasáhl dělostřelecký granát. Armáda tvrdí, že ostřelování mají na svědomí povstalci. Ti obviňují vojáky. | Foto: Reuters
17:00

Luhansk je v kritické situaci, oznámila tamní radnice. Lidé nemají elektřinu, zásoby vody stačí na pouhých 14 dní.

Následky pondělních bojů o základnu pohraniční stráže v Luhanské oblasti.
Následky pondělních bojů o základnu pohraniční stráže v Luhanské oblasti. | Foto: Reuters
16:35

Ukrajina varovala západní novináře, kteří se pohybují v ruském pohraničí, že by je Rusové mohli označit za špiony, pokud budou fotografovat ruskou bojovou techniku a příslušníky ruských jednotek.

V blízkosti konvoje s ruskou pomocí východní Ukrajině mají reportéry agentury Reuters, AP a další. Reuters vydává od pátku ve svém agenturním servisu snímky, které potvrzují kolony ruských vojenských vozidel podél hranice s Ukrajinou.

Kolona ruských obrněných vozidel na rusko-ukrajinském pomezí. Nedaleko odtud parkuje konvoj s humanitární pomocí pro Donbas.
Kolona ruských obrněných vozidel na rusko-ukrajinském pomezí. Nedaleko odtud parkuje konvoj s humanitární pomocí pro Donbas. | Foto: Reuters
16:00

ČTK shrnuje nejasnosti kolem konvoje s pomocí z Moskvy:

Velká část vozidel je podle svědectví západních reportérů poloprázdná a jasné vysvětlení novináři nedostali.

Původně ruské úřady tvrdily, že na korbě tahačů musí zůstat volné místo pro případ, že se některý automobil porouchá a náklad bude muset být přeložen.

V sobotu se objevila informace, že plně naložená vozidla by uvízla v kopcovitém terénu.

Kolona s ruskou humanitární pomocí je několik málo kilometrů od hranice s Ukrajinou. Není vyloučeno, že tam zůstane několik dní.
Kolona s ruskou humanitární pomocí je několik málo kilometrů od hranice s Ukrajinou. Není vyloučeno, že tam zůstane několik dní. | Foto: Reuters
15:55

Moskva obvinila ukrajinskou armádu, že vydala rozkaz k útoku na trasu, po níž má humanitární kolona do Luhanska cestovat.

"Kyjev nese přímou odpovědnost za zhoršující se humanitární krizi. Dodávku ruské pomoci chce Ukrajina zmařit," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

15:50

Ruské ministerstvo zahraničí kritizuje Ukrajinu za to, jak se postavilo ke konvoji, který veze ruskou pomoc.

"Kategoricky odmítáme zlovolné překrucování faktů," uvádí se v prohlášení ministerstva. "Vyrábějí se pohádky o tom, že Rusko neposkytlo informaci o obsahu kamionů, že odmítá přepravit humanitární pomoc přes přechody kontrolované Ukrajinou. Kyjev se snaží dosažené dohody změnit."

Ruský dvouhlavý orel na budově Historického muzea v Moskvě.
Ruský dvouhlavý orel na budově Historického muzea v Moskvě. | Foto: Reuters
15:30

Nové informace o sestřeleném letu MH17: Na stroj mohli podle SBU vystřelit vojáci, kteří po březnové ruské anexi Krymu přeběhli na ruskou stranu.

Podle analýz ukrajinských expertů je vyloučeno, že protiletadlový systém Buk, jímž měl být malajsijský boeing zasažen, obsluhovali ozbrojenci z řad místního ruskojazyčného obyvatelstva.

"Ani žádné krátkodobé kurzy by jim nepomohly. K obsluze takové zbraně je zapotřebí nejen profesionální výcvik, ale i zkušenost ze cvičných střeleb," napsala agentura Unian s odvoláním na zdroje z SBU.

Více čtěte zde: Ukrajinská rozvědka: MH17 mohli sestřelit naši dezertéři.

13:55

Podle Galiny Balzamovové Rusko zatím poskytlo jen všeobecný seznam nákladu, který je v koloně 262 kamionů uložen. Potvrdila také, že ukrajinské celní orgány nechtějí obsah vozidel uznat jako humanitární zásilku a odmítají vpustit konvoj na své území.

13:50

Červený kříž převezme ruskou humanitární kolonu až po dosažení dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. V Doněcku to oznámila mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Galina Balzamovová.

"K dnešnímu dni, pokud je nám známo, takové dohody dosaženo nebylo," uvedla.

Palestinský chlapec odjíždějící z Gazy sedí na vozu Červeného kříže
Palestinský chlapec odjíždějící z Gazy sedí na vozu Červeného kříže | Foto: Reuters
13:30

Mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko zveřejnil detaily o pátečním zničení části ruského vojenského konvoje na území Ukrajiny.

"Větší část konvoje... byla zničena dělostřelectvem ukrajinské armády," uvedl.

Zbytky konvoje se podle Lysenka snaží dostat na místo určení - do oblastí ovládaných vzbouřenci. Většina bašt separatistů je ale obklíčena vojskem, ruská vozidla se do nich tedy nedostanou tak snadno jako dřív, upozornil.

Ruský obrněný transportér u hranic s Ukrajinou.
Ruský obrněný transportér u hranic s Ukrajinou. | Foto: Reuters
12:50

Agentura UNIAN cituje novou ukrajinskou statistiku o počtu lidí, kteří v Donbasu a na Krymu utekli ze svých domovů. Je jich prý 109 000 - včetně 36 431 dětí a 14 211 starých lidí a lidí s postižením.

Foto: Reuters
12:40

Během uplynulých 24 hodin byli při bojích se separatisty na východě Ukrajiny zabiti tři ukrajinští vojáci a třináct dalších utrpělo zranění, uvedl v sobotu v Kyjevě armádní mluvčí Andrij Lysenko.

12:25

Ukrajinská armáda po těžkých bojích vyhnala proruské separatisty z Vuhlehirsku, osmitisícového městečka ležícího asi 50 kilometrů od Doněcku.

Prezident Petro Porošenko považuje osvobození města za velmi důležité, neboť železniční uzel spojuje Doněck, Debaltseve a Horlivku, tedy několik dosavadních bašt povstalců.

Podívejte se, jak fotoreportéři agentury Reuters zachytili Vuhlehirsk poté, co jej obsadili vojáci.

12:00

Pomoc po obyvatelstvo východní Ukrajiny stojí na hranicích, Luhansk ji přitom nutně potřebuje. Situace ve městě je kritická, tvrdí humanitární pracovníci.

"Oblasti ovládané rebely jsou odříznuty od světa. Ve městech a vesnicích, kde se bojuje, nefungují základní služby. Nejsou otevřeny obchody, nejezdí sanitky," říká v rozhovoru s Aktuálně.cz Tomáš Vlach, koordinátor humanitární pomoci organizace Člověk v tísni, který momentálně pobývá na východě Ukrajiny.

"Když začne po dopadu granátu hořet nějaký dům, není tam nikdo, kdo by ho hasil. Naopak od něj chytají i sousední domy. V nemocnicích chybí léky a základní zdravotnický materiál. Města jsou vylidněná, polovina až dvě třetiny obyvatel uteklo."

Více čtěte zde.

11:13

A kudy má konvoj jet? Po vyřízení celních formalit se má vypravit z pohraničního přechodu Izvaryne do zhruba šedesát kilometrů vzdáleného města.

Velká část trasy prochází povstaleckým územím, kontrolní post ukrajinské armády je až v obci Novosvitlivka na východním předměstí Luhanska. Samotné město je pod kontrolou vzbouřenců.

11:12

Kolona 262 ruských vozidel je zatím stále na ruském území. Celní odbavení vázne, protože ukrajinští celníci údajně nedostali od pracovníků Červeného kříže potřebné dokumenty.

Ti je zas mají obdržet od Rusů. Mluvčí ruského ministerstva pro mimořádné události, které konvoj vypravilo, ale tvrdí, že Ukrajinci vše potřebné mají.

11:10

Ukrajinská armáda nebude ostřelovat trasu od ruských hranic do Luhanska, po které má kolona ruských nákladních vozidel vézt obleženému městu humanitární pomoc. V kyjevské televizi to prohlásil zástupce šéfa prezidentské kanceláře Valerij Čalyj.

 

Konvoj čítá 280 vozů s humanitární pomocí.
Konvoj čítá 280 vozů s humanitární pomocí. | Foto: Reuters
10:58

Ukrajina stále prodává do Ruska vojenskou výzbroj, informuje The Washington Post. "Noví političtí lídři pohyb produktů, mezi které patří klíčové díly pro lodní motory či zaměřovací technika pro tanky, zakázali. Tato snaha ale naráží na silný odpor společností, jako je například Motor Sich, ve které na 27 tisíc zaměstnanců sestavuje motory pro ruské vojenské vrtulníky a letadla," uvádí list.

"Závisíme na Rusku. Politici v Kyjevě si myslí, že národní zájmy jsou důležitější než ekonomika. Nechte je to ale říct lidem, kteří nemají práci," brání se podle amerického deníku mluvčí Motor Sich.

10:50

K ekonomickým vítězům rusko-ukrajinské krize patří jednoznačně státy Jižní Ameriky.

Ruské zemědělské úřady přidaly na seznam dovozců potravin dvanáct firem z Chile. Kupovat od nich budou především ryby a mořské plody.

Ruská veterinární komora Rosselkhoznadzor už informovala o návštěvě svého šéfa Sergeje Dankverta v Brazílii, Kolumbii, Chile nebo například Ekvádoru.

10:40

Česká rozvědka BIS zatím žádné informace o Češích bojujících na Ukrajině nemá a zákony země službu v cizím vojsku zakazují. Agentura DPA ale připomíná případ českého dobrovolníka z Brna Iva Stejskala, který údajně bojoval za povstaleckou Doněckou lidovou republiku.

Podle ukrajinského tisku se k tomu rozhodl, když v televizi viděl, jak na jihovýchodě Ukrajiny pokračuje genocida "rusko-ukrajinského" národa.

O působení Čechů na Ukrajině si můžete přečíst v článku Jana Gazdíka Na Ukrajině válčí možná desítky Čechů. Ví se o nich jen málo.

10:35

Ve válce na východě Ukrajiny bojují izolované skupiny cizinců, mezi nimiž jsou Poláci, Češi, Bulhaři, Lotyši nebo Srbové. Ve své sobotní reportáži z východoukrajinských povstaleckých oblastí to napsala německá agentura DPA. Jde podle ní o dobrovolníky, jednotlivce nebo malé oddíly, pocházející z nacionalistických nebo pravicově radikálních organizací.

Proruský separatista u východoukrajinského Doněcku.
Proruský separatista u východoukrajinského Doněcku. | Foto: Reuters
09:25

"NATO využívá ruskou hrozbu k tomu, aby dokázala, že je potřebné. Aliance si uvědomuje, že Rusko ani nikdo jiný na východě, před kým by bylo třeba chránit své spojence, není hrozbou. Takto ale může ospravedlnit své snahy posilovat svoji vojenskou přítomnost ve střední a východní Evropě, ve vodách Baltského, Středozemního a Černého moře a porkačovat v manévrech okolo ruských hranic," prohlásil pro agenturu Itar-Tass vyslanec Ruska při NATO Alexandr Gruško.

Foto: Natodays.cz
09:18

Mluvčí ukrajinské protipovstalecké operace Andrij Lysenko dnes v Kyjevě oznámil, že povstalci se v noci znovu pokusili získat ztracené pozice kolem silnice spojující Luhansk s hraničním přechodem Izvaryne. Armáda ale podle něj své postavení uhájila a otevřela další trasy k postupu na Luhansk.

09:15

Mluvčí ukrajinského prezidenta Jurij Lucenko potvrdil, že část ruských bojových vozidel byla na ukrajinském území zničena. Ze zákeřně vyslané kolony sedmdesáti vozidel s ruskými identifikačními znaky zůstala hromada šrotu," uvedl na svém twitterovém účtu.

09:10

Proruští povstalci na východě Ukrajiny ohlásili přísun nových posil z Ruska. Podle nově jmenovaného šéfa samozvané doněcké vlády Alexandra Zacharčenka vzbouřenci v kritické fázi bojových operací vyslali do boje 30 tanků a 120 obrněných transportérů. Kde tuto bojovou techniku získali, doněcký "premiér" neuvedl. Naznačil, že posily operují v bojích v Doněcku a na přístupových silnicích k Luhansku.

08:50

"Dokážu perfektně přežít ve světě bez polských jablek, holandských rajčat nebo lotyšských šprotů, zvlášť když to pomůže expanzi ruského zemědělství a potravinářství," říkají někteří Rusové. Tamní politici slibují, že výrobky z Evropy nahradí, někteří ekonomové ale varují před inflací. Více čtěte v analýze Tereza Holanové.

08:30

Čínský prezident Si Ťin-pching v sobotu prohlásil, že by mělo být vyvinuté úsilí, aby Ukrajina nespadla do humanitární krize, uvádí ruská agentura Itar-Tass. Hlava státu také prohlásila, že Čína nadále podporuje klíčovou roli Organizace spojených národů v řešení konfliktu.

Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching | Foto: Reuters
08:20

Evropská unie varovala Rusko, že je připravená rozšířit současné sankce, pokud bude konflikt na Ukrajině eskalovat. Ministři zahraničí jednotlivých zemí na pátečním mimořádném zasedání shodli vyzvali Rusko, aby zastavilo všechny formy pohraničního násilí včetně vyzbrojování proruských separatistů.

07:50

Arménie je připravená nahradit výpadek evropského dovozu a zvýšit vývoz potravin do Ruska. "Nárůst exportu bude silným impulzem pro národní ekonomiku," tvrdí tamní expremiér Ovik Abramian. Arménský ministr zemědělství Sergo Krapetian připomněl, že tradičně plyne okolo sedmdesáti procent jejich zemědělského vývozu právě do Ruska.

07:30

"Pracujeme na tom, abychom získali více informací ohledně zpráv, že ukrajinské bezpečnostní složky zničily vozidla ruského obrněného konvoje. Aktuálně nejsme schopni potvrdit tyto zprávy," informuje mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Caitlin Hayden. Ta v oficiální tiskové zprávě také zdůrazňuje, že Rusko nemá žádné právo pod žádnou záminkou posílat na Ukrajinu vozy, osoby nebo náklad jakéhokoliv druhu, pokud to ukrajinská vláda nepovolí.

Kolona ruských obrněných vozidel na rusko-ukrajinském pomezí. Nedaleko odtud parkuje konvoj s humanitární pomocí pro Donbas.
Kolona ruských obrněných vozidel na rusko-ukrajinském pomezí. Nedaleko odtud parkuje konvoj s humanitární pomocí pro Donbas. | Foto: Reuters
07:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vše důležité kolem dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 16. 8. 2014 23:39
 

Právě se děje

Další zprávy