Boj proti separatistům prý může na Ukrajině trvat i rok

Přenos skončil
Nedělní dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Separatisté se nevzdávají. Boj bude podle proukrajinských dobrovolníků dlouhý.
Separatisté se nevzdávají. Boj bude podle proukrajinských dobrovolníků dlouhý. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Ofenziva vládních jednotek na východě Ukrajiny nepolevuje.

Ve statisícovém Slavjansku se o víkendu bojovalo a vojáci podle tiskových agentur útočili na separatisty za pomoci bojových helikoptér a obrněných vozů.

Podle velitele proukrajinského dobrovolnického Donbas Batalionu je konec v nedohlednu. "Protiteroristická operace" prý může trvat i rok.

Šok s příchodem června zažili obyvatelé Ruskem anektovaného Krymu. Na poloostrově totiž přestala platit ukrajinská hřivna, ovšem obchodníci se potýkali s nedostatkem kopejek, a tak zvýšili ceny.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil

Nový kyjevský starosta Vitalij Kličko je přesvědčen, že se na Ukrajině "nesmí opakovat Oranžové revoluce", kdy její představitelé začali bojovat o moc.

"Musíme upřednostnit národní zájmi nad vlastními politickými," prohlásil v televizi.

"Protiteroristická operace" v Doněcké a Luhanské oblasti může trvat rok. Předpovídá to alespoň velitel proukrajinského dobrovolnického Donbas Batalionu Simon Semenčenko.

"Na rozdíl od mnoha lidí, kteří si předpokládají, že ´protiteroristická operace´ skončí během několika týdnů, se domnívám, že to potrvá více než měsíc, možná i rok."

Podle něj by vyžadovalo "ohromné úsilí, omezení dodávek zbraní a příchodů sabotérů" z Ruska. Dřívější odhady Kyjeva hovoří o tom, že na východě Ukrajiny operuje až 20 000 proruských ozbrojenců.

Foto: Reuters

Od března zadržela ukrajinská pohraniční stráž 250 občanů Ruska, kteří se údajně snažili vstoupit na ukrajinské území kvůli "podvratné činnosti". Oznámil to šéf Pohraniční stráže Ukrajiny Mykola Lytvyn.

Ukrajinská armáda údajně spustila dělostřeleckou palbu na Slavjansk.

Napsala to ruská agentura ITAR-TASS s odvoláním na představitele separatistů.

Přechod na ruský rubl znamenal pro obyvatele Krymu šok, píše server Ukrajinska pravda. Obchody a supermarkety nemohou přijímat ukrajinskou hřivnu, ale zároveň se potýkají s nedostatkem ruských mincí. Prodejci tak podle serveru zaokrouhlují vše nahoru, což vedlo k růstu cen.

Přechod na rubl byl snadnější pro státní zaměstnance a penzisty, kteří už dostali novou měnu. Většina obyvatel ale údajně v sobotu vzala obchody útokem, aby za hřivny nakoupili co nejvíce zboží denní potřeby.

Dvojí ceny na Krymu. Horní štítek ukazuje cenu v rublech, dolní v ukrajinských hřivnách. Ruský rubl se stal oficiální měnou v pondělí.
Dvojí ceny na Krymu. Horní štítek ukazuje cenu v rublech, dolní v ukrajinských hřivnách. Ruský rubl se stal oficiální měnou v pondělí. | Foto: Reuters

Doněčtí separatisté oznámili, že ukrajinští vojáci v uplynulých dnech zastřelili šest lidí, kteří se pokoušeli odnést mrtvé z tamního letiště.

To začátkem týdne obsadili ozbrojenci a armáda na ně tvrdě udeřila. Zásah si vyžádal desítky obětí.

Masivní ofenziva vedla k vytlačení proruských ozbrojenců z letiště v Doněcku.
Masivní ofenziva vedla k vytlačení proruských ozbrojenců z letiště v Doněcku. | Foto: Reuters

Lidé na centrálním kyjevském náměstí stanují už od loňského listopadu. Nejprve chtěli počkat do prezidentských voleb.

Výzvy k likvidaci tábora odmítli s tím, že vydrží, aby se ujistili, že dosáhli kýžených změn.

Fotografie těch, kteří zemřeli na Majdanu. Bylo jich přes sto, proto se jim říká "nebeská setnina".
Fotografie těch, kteří zemřeli na Majdanu. Bylo jich přes sto, proto se jim říká "nebeská setnina". | Foto: Reuters

Ačkoliv drtivá většina přítomných nového šéfa radnice vítá, nechtějí mu dát nic zadarmo. Někteří z řečníků tak vyzvali, aby na náměstí Nezávislosti zůstal stanový tábor, kde lidé zůstávají i čtvrt roku po svržení Janukovyče.

"Byli jsme zde, abychom změnili mocenský systém, ale prozatím jsme žádné změny neviděli," řekl jeden z mluvčích. "Majdan musí být neústupný, dokud nebude dosaženo cíle."

Na Majdanu se opět demonstrovalo, tentokrát ale na podporu novopečeného kyjevského starosty Vitalije Klička.

"Majdan udělal, co bylo uděláno - odstranil diktátora a země uspořádala demokratické prezidentské volby," řekl tisícům lidí někdejší boxerský šampion, lídr hnutí UDAR a jedna z postav povstání proti Viktoru Janukovyčovi.

Nový kyjevský starosta Vitalij Kličko během demonstrace na náměstí Nezávislosti.
Nový kyjevský starosta Vitalij Kličko během demonstrace na náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters

Miloš Zeman České televizi řekl, že pozval nového ukrajinského prezidenta Petra Porošenka do Prahy.

Ocenil by, kdyby Porošenko zahájil jednání s oligarchou Rinatem Achmetovem z doněcké proruské oblasti a pokusili se předejít dalšímu konfliktu a zabránit otevřené občanské válce.

Foto: Vojtěch Marek

Tak separatisté v březnu rozhodli o připojení ukrajinského poloostrova k Rusku.

Na anektovaném Krymu od začátku června začal platit výhradně ruský rubl, ukrajinská hřivna je tak v režimu cizí měny. Skončilo tak přechodné období, kdy bylo možné souběžně používat rubl s hřivnou.

Rusko oznámilo, že odpojilo 11 seizmografických stanic, které využívá americký geolokační systém GPS. Funkčnost samotného systému ale nebyla ohrožena.

Moskva ke kroku přistoupila v reakci na sankce, které na ni USA uvalily kvůli krizi na Ukrajině.

Foto: Aktuálně.cz

Nejasný zůstává osud čtyř zadržovaných inspektorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). V médiích se v posledních hodinách objevily protichůdné informace, že je rebelové možná propustili. Skupiny, kterou tvoří Dán, Estonec, Švýcar a Turek, se separatisté zmocnili v pondělí. Zprávu vzápětí popřel jeden z mluvčích povstalců a také zástupce OBSE.

Podívejte se, jak byly v uplynulých dnech poničeny domy ve statisícovém městě.

Separatisté uvedli, že kvůli novému ostřelování, kterému Slavjansk čelí, se civilisté uchýlili do sklepů. Pokračuje také evakuace města, v autobusech prý odjela další skupina žen a dětí.

Ve Slavjansku se opět bojuje. Vládní jednotky podle agentury DPA útočí na kontrolní stanoviště a barikády separatistů za pomoci bojových helikoptér a obrněných vozů.

Dobrý den z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás budeme sledovat vývoj kolem ukrajinské krize.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 1. 6. 2014 23:49
 

Právě se děje

Další zprávy