Z Majdanu je atrakce, tábor aktivistů ale jen tak nezmizí

ČTK ČTK
28. 5. 2014 19:30
Budeme hlídat Porošenka, říkají po volbě nového prezidenta. Na výzvy nového kyjevského starosty Klička nedbají.
Kyjevské náměstí Nezávislosti čtvrt roku poté. Právě zde se odehrály nejkrvavější boje povstání proti režimu prezidenta Viktora Janukovyče.
Kyjevské náměstí Nezávislosti čtvrt roku poté. Právě zde se odehrály nejkrvavější boje povstání proti režimu prezidenta Viktora Janukovyče. | Foto: Reuters

Kyjev - Stanový tábor na Majdanu, kyjevském náměstí Nezávislosti, zůstává i po volbách ukrajinského prezidenta na místě a jeho organizátoři ho rozhodně nehodlají zrušit.

Symbol protivládních nepokojů, které před čtvrt rokem vyvrcholily pádem režimu Viktora Janukovyče, se z bojového štábu opozice změnil v tržiště suvenýrů a vyhledávanou turistickou atrakci.

K jeho likvidaci vyzval nový kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Obyvatelé stanového tábora ale Majdan opustit nehodlají. "Nikam nepůjdeme, chceme dát Porošenkovi šanci. Počkáme měsíc," řekl zpravodaji ruské agentury ITAR-TASS jeden z aktivistů.

Petro Porošenko je už jistým vítězem předčasných prezidentských voleb, když mu v nedělním prvním kole dala hlas víc než polovina voličů.

Petro Porošenko a Vitalij Kličko.
Petro Porošenko a Vitalij Kličko. | Foto: Reuters

Zhruba se stejným výsledkem vyhrál souboj o kyjevskou radnici i bývalý boxerský šampion Kličko.

Z kanceláří apartmány

Zbytky strůjců ukrajinského převratu stále okupují i sídlo kyjevské městské správy. Podle místních médií situace zneužívají lidé, kteří radniční kanceláře přeměnili na vlastní apartmány.

Petr Drulák o Ukrajině
Autor fotografie: DVtv

Petr Drulák o Ukrajině

Kdy se ukrajinská armáda stáhne ze Slavjansku či Doněcku? Sledujte aktuální rozhovor s Petrem Drulákem na Drtinová Veselovský TV.

"Armáda může skončit, až bude klid," říká náměstek ministra zahraničních věcí.

Kličko je bezprostředně po svém zvolení vyzval, aby budovu radnice vyklidili. Náměstí Nezávislosti by podle vůdce hnutí UDAR měli opustit i obyvatelé stanového tábora a barikády, které v centru stále ještě stojí, by měly být rozebrány.

Podle kyjevských novinářů ale Majdan žije dál svým životem. V centru se občas objevují ozbrojené hlídky domobrany, nedávno tu prý vyrostla dokonce nová barikáda.

Turistická atrakce

Na náměstí Nezávislosti vyhrávají kapely a improvizované polní kuchyně rozdávají obědy zájemcům. Turisté se fotografují na pozadí barikád a vypáleného Domu odborů. Všudypřítomné jsou kasičky pro příspěvky pozůstalým po obětech bojů mezi kyjevskými povstalci a Janukovyčovou policií.

Fotografie těch, kteří zemřeli na Majdanu. Bylo jich přes sto, proto se jim říká "nebeská setnina".
Fotografie těch, kteří zemřeli na Majdanu. Bylo jich přes sto, proto se jim říká "nebeská setnina". | Foto: Reuters

Obyvatelé Kyjeva prý na Majdan zabloudí jen zřídka. Přes den je náměstí Nezávislosti plné turistů, v noci se mění v nebezpečnou zónu. "Je to jarmark a cirkus. Vždyť už jsme vyhráli, nemají tam co dělat," stěžoval si jeden z Kyjevanů v rozhovoru pro list Segodňa.

Přestože vedení stanového tábora vyhlásilo v centru města prohibici, alkoholu je na náměstí Nezávislosti mnoho. Skutečnost, že mezi lidmi na Majdanu je také velké množství zbraní, obyvatelům města na klidu nepřidá.

Původně chtěly "revoluční hlídky" na Majdanu setrvat do prezidentských voleb, nyní ale prý o rozpuštění tábora nemůže být řeč.

Podle listu Segodňa dokonce na místa dřívějších provizorních stanů lidé přivážejí dřevěné zahradní domky. U některých jsou nafukovací bazény se sprchou.

 

Právě se děje

Další zprávy