Úterní online reportáž o dění kolem Katalánska končí, další informace přineseme v našem zpravodajství.
Premiér Mariano Rajoy se kvůli situaci v Katalánsku večer sešel s lídrem socialistů Pedrem Sánchezem.
"Ani pan Puigdemont, ani nikdo jiný nemůže vyvozovat závěry ze zákona, který neexistuje, z referenda, které neproběhlo, ani z vůle katalánského lidu, kterou si chce přivlastnit," prohlásila Saénzová v narážce na to, že katalánský zákon o nezávislosti zneplatnil ústavní soud, referendum bylo neústavní a většina Katalánců k nemu vůbec nepřišla.
Pokud chce Katalánsko zahájit dialog s centrální vládou, musí jeho vedení opět začít jednat v mezích zákona. Uvedla to místopředsedkyně španělské vlády Soraya Saénzová de Santamaría v první reakci Madridu na projev Carlese Puigdemonta.
Deklaraci podepsalo 72 ze 135 poslanců, tedy všichni zástupci separatistických stran.
"Katalánsko dnes obnovuje svou plnou svrchovanost," píše se v dokumentu s titulem "Deklarace zastupitelů Katalánska". Text vyzývá všechny státy a mezinárodní organizace k uznání nezávislé Katalánské republiky.
Deklarace nezávislosti s dovětkem o odkladu jejího vyhlášení byla přijata parlamentem. Vyhlášení nezávislosti ponechává na vládě, která má lhůtu na vyjednávání s Madridem. Informoval o tom list La Vanguardia.
Španělská vláda se sejde ve středu ráno na mimořádném zasedání.
Katalánský premiér Carles Puigdemont podle agentury Reuters podepsal dokument deklarující nezávislost na Španělsku. Není jasné, jakou právní relevanci tato deklarace má.
Za posunutí začátku Puigdemontova projevu zhruba o hodinu mohlo podle médií vyjednávání s radikálně levicovou Kandidátkou lidové jednoty (CUP), která podporuje menšinovou Puigdemontovu vládu aliance Společně pro ano (JXSí) a která usilovala o jednostranné vyhlášení nezávislosti. Zatím není jisté, jaké bude mít Puigdemontovo nejednoznačné prohlášení vliv na spolupráci obou separatistických stran.
Sám Puigdemont připomněl nesnáze při předchozích jednáních s Madridem, kdy Katalánsko chtělo s několika vládami navázat dialog o možnosti vyhlášení legálního referenda založeného na dohodě, jako tomu bylo v případě Skotů v Británii, avšak bylo opakovaně odmítnuto.
Poslanci opozičních stran v reakcích na premiérův projev dávali najevo, že hledání podpory v Madridu mají za bláhové. "Pane Puigdemonte, jste osamocen. Nikdo v Evropě vás nepodporuje," řekla šéfka klubu nejsilnější prošpanělské strany Ciudadanos Inés Arrimadasová, která označila slova o vyhlášení nezávislosti za "státní převrat".
Napjatě očekávaný projev katalánského premiéra nenaplnil obavy Španělska i Evropské unie z jednostranné deklarace nezávislosti. Katalánská opozice označila proslov za marné volání o podporu za hranicemi regionu.
Další obrázek z ulic Barcelony od naší zpravodajky.
Shrnutí: Puigdemont požádal katalánský parlament o mandát k vyhlášení nezávislosti Katalánska na základě výsledků referenda z 1. října. Zároveň však prohlásil, že by nejprve chtěl několik týdnů času na vyjednávání s Madridem, než vstoupí deklarace v platnost. Současně zdůraznil, že chce snížit napětí mezi Katalánskem a centrální vládou v Madridu.
Nezávislost by kvůli obavám z chaotické situace chtěl Puigdemont vyhlásit na zasedání své vlády až po několika týdnech. Během této doby hodlá přesvědčit španělského premiéra Mariana Rajoye, aby akceptoval výsledky katalánského referenda, které Madrid označuje za neústavní.
Konflikt se Španělskem lze vyřešit za jednacím stolem, je přesvědčen Puigdemont.
Katalánsko je podle něj ochotné dál vést rozhovory a vyzkoušet mezinárodní mediaci.
"Nejsme zločinci," říká mimo jiné Puigdemont. Žádá o mandát na vyhlášení Katalánska samostatným státem.
Současný vztah Katalánska se Španělskem je neudržitelný, pokračuje předseda katalánské regionální rady. Katalánsko získalo právo na nezávislost.
Miliony Katalánců si podle Puigdemonta přejí nezávislost.
Carles Puigdemont zahájil svůj projev. Momentálně je podle něj klíčové snížit v Katalánsku napětí.
Bývalý fotbalový útočník Christo Stoičkov přijde o svou pozici honorárního konzula Bulharska ve Španělsku. Dlouholetý hráč Barcelony během nedávných událostí při referendu vyslovil několikrát podporu snahám o nezávislost Katalánska na Španělsku. Nyní jednapadesátiletý Stoičkov zastává čestnou funkci od roku 2011.
Bulharské ministerstvo vnitra mu ji odebere kvůli tomu, že dlouhodobě žije v USA, a také kvůli jeho výrokům z posledních dnů. Stoičkov v bulharské televizi minulý týden podle agentury SID řekl, že mu nejde o Španělsko, ale pouze o lidi v Katalánsku. Několikrát také tvrdě zkritizoval španělskou vládu a její vicepremiérku Sorau Saénzovou přirovnal k diktátorovi Franciscu Francovi.
Začátek úterní schůze katalánského parlamentu se podle agentury Reuters o hodinu posouvá. Důvodem jsou další politická jednání.
A ještě jeden záběr od naší zpravodajky v Barceloně.
Traktoristé na prostranství u Vítězného oblouku.
Od naší zpravodajky v Barceloně Simony Radačičové:
Na prostranství u Vítěznému oblouku, který leží kousek od katalánského parlamentu se rychle schází lidé. Čekají na přímý přenos zasedání a projev předsedy katalánské regionální vlády Carlese Puigdemonta.
U Vítězného oblouku "parkuje" několik traktorů s hesly pro nezávislost. Lidé mají sebou katalánské vlajky, v davu jsou i vlajky z Baskicka.
Připomeňte si, jak probíhaly poslední dva týdny ve Španělsku od referenda až po dnešní očekávané hlasování katalánského parlamentu.
Nabízíme odpovědi na základní otázky ohledně katalánské nezávislosti:
Carles Puigdemont už dorazil do katalánského parlamentu.
@KRLS Puigdemont arrives to #Catalanparliament announced to proclaim #Catalanindependence pic.twitter.com/aXtYQLI23d
— Branimir Farkaš (@BranimirFarkas) October 10, 2017
Katalánce dnes varoval i předseda Evropské rady Donald Tusk. Upozornil Carlese Puigdemonta, aby nepřijímal rozhodnutí, které by znemožnilo budoucí dialog.
Zároveň upozornil, že katalánský konflikt by byl špatný pro celou Evropu. Po katalánském referendu se polský politik vyjadřoval velmi opatrně a kritizoval zejména policejní násilí, které hlasování provázelo. Vždy ale zároveň zdůrazňoval potřebu dialogu mezi ústřední vládou v Madridu a katalánskými separatisty.
Demonstrantů v Barceloně přibývá…
Prostranství u Vítězného oblouku se rychle plní @za_hranici @Hospodarky pic.twitter.com/e0Imi2bxTC
— Simone Radačičová (@radacicova) October 10, 2017
Španělská policie posiluje ostrahu na letištích a vlakových nádražích v celém Katalánsku, píše agentura Reuters.
Do oficiálního zahájení demonstrace zbývá více než hodina, lidé už se ale scházejí u parlamentu.
Demonstrace kousek od katalán. parlamentu má začít v 18 hod. Lidé přicházejí už teď @za_hranici @Hospodarky pic.twitter.com/yMdljFlyNz
— Simone Radačičová (@radacicova) October 10, 2017
Přestože je Katalánsko jedním z nejbohatších regionů Španělska, nezávislost by mu přinesla mnoho komplikací.
Ať už se dnes bude dít cokoliv, tak rozhodující bude reakce Madridu, píše naše zpravodajka v Barceloně Simone Radačičová.
Tamní vláda v čele s lidovcem Marianem Rajoyem už avizovala, že může vůbec poprvé v historii použít článek 155 španělské ústavy. Ten umožňuje suspendovat katalánskou autonomii.
Stále ještě není úplně jasné, co přesně se bude dnes v 18 hodin dít. Možné jsou dva scénáře.
Je možné, že katalánský parlament vyhlásí jednostrannou nezávislost, nebo také deklaruje nezávislost, jenže současně na několik měsíců pozastaví realizaci.
Madrid znovu vyzval Katalánce, aby nezávislost nevyhlašovali.
"Chci požádat pana Puigdemonta, aby nepodnikal nic nezvratného, nevydával se cestou, z níž není návratu, nevyhlašoval jednostranně nezávislost a aby se vrátil k zákonnosti," řekl mluvčí španělské vlády podle agentury AFP.
Na šestou hodinu večerní jsou kromě zasedání parlamentu naplánované také masivní demonstrace na podporu nezávislosti.
Svolaly je dvě velké aktivistické organizace, a sice Národní katalánské shromáždění a Ómnium Cultural. Očekává se, že dorazí desítky tisíc lidí.
Park Ciutadella, ve kterém se nachází budova katalánského parlamentu, je dnes celý den uzavřený.
Parck Ciutadella, kde leží katalánský regionální parlament, ze pro veřejnost zavřený. @za_hranici @Hospodarky pic.twitter.com/txQCeDUEzT
— Simone Radačičová (@radacicova) October 10, 2017
Španělská vláda odmítá jakákoliv jednání týkající se nezávislosti Katalánska. Premiér Mariano Rajoy Španěly v pondělí ujistil, že rozdělení země nedopustí.
Madrid trvá na tom, že referendum i dnešní jednání katalánského parlamentu jsou nezákonné a protiústavní. Dá se očekávat, že v případě potřeby vyšle do Barcelony policejní posily nebo armádu.
Před budovou katalánského parlamentu v Barceloně od rána hlídkuje místní policie Mossos d'Esquadra.
Referenda se zúčastnilo přes 2 miliony lidí, zhruba 43 procent oprávněných voličů. Jeho průběh komplikovaly brutální zásahy španělské policie, která se jeho konání snažila zabránit.
Drtivá většina voličů, kteří se dostavili, hlasovala pro nezávislost. Stovky tisíc lidí, kteří jsou proti, o víkendu protestovaly v ulicích Barcelony.
Na základě výsledků referenda konaného 1. října bude dnes katalánský parlament hlasovat o vyhlášení nezávislosti na Španělsku. Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont před poslance předstoupí v 18 hodin.