Katalánsko

Přes sto tisíc Katalánců demonstrovalo v Barceloně za nezávislost

Přes sto tisíc lidí se v sobotu v Barceloně zúčastnilo demonstrace, při níž opět zazněly výzvy k nezávislosti autonomní oblasti Katalánsko na Španělsku. Informovala o tom agentura Reuters. Akce se konala u příležitosti svátku Katalánska La Diada.

Pochod centrem katalánské metropole připravila organizace Katalánské národní shromáždění. Jde o první takovou akci od udělení milosti devíti katalánským separatistickým vůdcům, kteří byli uvězněni za svou roli v nezdařené snaze v roce 2017 získat pro oblast nezávislost. Tehdejší události vyvolaly největší politickou krizi ve Španělsku za poslední desítky let.

Policie udává, že k průvodu v barcelonských ulicích se přidalo 108 000 lidí. Katalánské národní shromáždění však tvrdí, že přišlo manifestovat téměř 400 000 Katalánců. I tak je to ale méně než 600 000, kteří se zúčastnili pochodu v den La Diady před dvěma roky. Loni byla účast podstatně menší kvůli covidové pandemii. Většina demonstrantů, mezi nimiž bylo podle Reuters i několik z devíti omilostněných politiků a aktivistů, měla dnes tváře zakryté.

Zdroj: ČTK

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Katalánští separatisté Puigdemont a Comín poprvé usedli v Evropském parlamentu

Do křesel poslanců Evropského parlamentu v pondělí poprvé oficiálně usedli dva katalánští separatisté Carles Puigdemont a Antoni Comín. Oba dva se ve Štrasburku účastní začínajícího plenárního zasedání EP, uvedla agentura Reuters. Španělský soud přitom před pár dny požádal europarlament, aby Puigdemonta i Comína zbavil imunity. Oba politici jsou už přes dva roky na útěku před španělskou justicí, která je viní ze vzpoury kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Do Evropského parlamentu byli zvoleni loni v květnu.

"Je to pro nás historický den," řekl v pondělí Puigdemont reportérům před budovou Evropského parlamentu. "Jsme tu, abychom lidem připomněli, že katalánská krize není vnitřní záležitostí, ale záležitostí evropskou," dodal politik, který nyní žije v Belgii. Soudní dvůr Evropské unie teprve loni na konci prosince potvrdil, že oba dva mohou v europarlamentu zasednout.

Zdroj: ČTK

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Pokračovat