Živě: Unie se musí změnit, řekl Sobotka poslancům. A Česko v ní musí zůstat

Přenos skončil
Britové řeší nástupnictví po odcházejícím Davidu Cameronovi. O post premiéra a předsedy Konzervativní strany budou bojovat jak stoupenci, tak odpůrci Brexitu. V podvečer debatovali o následcích Brexitu s premiérem Sobotkou i čeští poslanci. Dění na ostrovech i ve světě jsme sledovali online.
Podle premiéra Sobotky je členství v Unii prioritním národním zájmem České republiky.
Podle premiéra Sobotky je členství v Unii prioritním národním zájmem České republiky. | Foto: Economia

Evropa a svět po referendu o Brexitu.

Přenos skončil
22:42

O více než 400 procent vzrostl v týdnu po referendu o setrvání v Evropské unii počet zločinů z nenávisti, které lidé v Británii policii nahlásili prostřednictvím on-line formulářů. Mezi hlášenými trestnými činy bylo i několik xenofobních útoků, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na policii. Vyplnění on-line formuláře je v Británii jedním z možných způsobů, jak nahlásit policii trestný čin. Zločinů z nenávisti tímto způsobem lidé v Británii od minulého čtvrtka, kdy se konalo referendum o setrvání země v evropském bloku, nahlásili celkem 331. Týdenní průměr před referendem přitom činil 63 činů, uvedla mluvčí policie Sara Thorntonová. Zveřejněná data podle agentury Reuters potvrzují informace o množících se útocích proti muslimům a občanům zemí střední a východní Evropy.

22:35

Britské akcie dnes opět výrazně zpevnily a jejich index FTSE 100 uzavřel na letošním maximu. Náladu na trhu podpořily výroky guvernéra britské centrální banky Marka Carneyho, který řekl, že britská ekonomika bude zřejmě potřebovat další stimulační opatření. Hlavní index britských akcií tak už smazal veškeré ztráty, které utrpěl po referendu, v němž se Britové vyslovili pro odchod své země z EU.

21:05

Dnešní překvapivé oznámení hlavní tváře Brexitu Borise Johnsona, že nehodlá usilovat o premiérský post, by mohlo vést až k zastavení procesu odchodu Británie z Evropské unie. "Amatérismus představitelů Brexitu, kteří zjevně nepředvídali svůj úspěch ani zmatek vyvolaný referendem 23. června, vzbudil naději britských zastánců setrvání země v unii, že lze zabránit rozchodu se starým kontinentem," uvedl na svém webu francouzský politický týdeník L´Express.

20:35

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v Bratislavě řekl, že věří v úspěch nadcházejícího slovenského předsednictví v Evropské unii. Slovensko bude od pátku půl roku předsedající zemí v Radě EU. Podle slovenského premiéra Roberta Fica se chtějí Slováci zaměřit na pozitivní témata a přiblížit evropskou agendu občanům. Slovensko přebírá předsednictví ve stínu výsledků britského referenda, ve kterém voliči rozhodli o odchodu země z unie a které odstartovalo debatu státníků o další podobě evropského bloku.

20:15

"Úkolem české politiky v Bruselu by mělo být tlumit emoce. Vztahy by měly zůstat co nejužší, nemělo by nastat potrestání vzpurných Britů. Je to velký úkol pro českou diplomacii i vládu," řekl na plénu Poslanecké sněmovny bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Česko podle něj může přispět unikání zkušeností z minulosti, kdy se poklidně rozdělilo Československo.

Debatu o Brexitu večer čeští poslanci přerušili. Zatím není jasné, kdy se k ní vrátí, s největší pravděpodobností ale až po prázdninách.

Foto: Ludvík Hradilek
20:00

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes snížila rating dlouhodobých závazků Evropské unie o jeden stupeň na úroveň AA z AA+. Reagovala tak na výsledek referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z EU. Výhled ratingu však S&P zlepšila z negativního na stabilní. Naznačila tím, že ke změně úvěrové známky se v dohledné době nechystá.

19:35

Premiér Sobotka se nebrání tomu, aby vznikla poslanecká skupina, která bude řešit postup Česka k Brexitu. Už před třemi dny Sobotka oznámil, že taková skupina vznikne v rámci vlády a povede ji tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. "Pojďme vytvořit poslaneckou pracovní skupinu nebo rozšiřme tu vládní a využijme ty dva měsíce, abychom vydefinovali oblasti, kde se shodneme," nabídl Sobotka poslancům.

"Tento pokus najít společnou řeč je podle mého názoru nezbytný. Hlásíme se do té debaty s konstruktivním přístupem," pochválil premiéra šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.

18:55

V Poslanecké sněmovně prostor teď dostanou jednotliví poslanci. "Navrhuji usnesení, že Poslanecká sněmovna vyzývá Jeana-Claudea Junckera k rezignaci na post šéfa Evropské komise. Že vyzývá k jednání k návratu stavu Unie před Lisabonskou smlouvu a k vypsání referenda o vystoupení republiky z Evropské unie," řekl poslanec Úsvitu Marek Černoch. Poslanec Bohuslav Chalupa z hnutí ANO zkritizoval premiéra, že jeho projev byl nekonkrétní a neobsahoval jasná řešení.

Předseda ODS Petr Fiala si myslí, že k reformě EU bude potřeba znovuotevření některých smluv. "Pokud myslíte slova o nutnosti reformy vážně, budete si muset zvyknout na myšlenku, že se to bude muset dotýkat složitých věcí, jinak to žádná reforma nebude," uvedl Fiala.

18:50

Podle Sobotky se Evropská unie musí změnit, pokud chce ustát pokusy o demontáž. "Musí být akceschopnější a méně byrokratická. Musí mít mnohem silnější ochranu vnější hranice, mít schopnost zastavit nelegální migraci," uvedl premiér.

Premiér navrhuje, aby se posílila role Evropské rady, kde sedí političtí zástupci jednotlivých členských zemí. "Není možné, aby byl její vliv umenšován ve srovnání s Evropskou komisí nebo parlamentem. Změny v Unii musí mít pod kontrolou občanské státy," dodal Sobotka. Premiér zakončil svůj projev prohlášením, že členství v Unii je prioritním národním zájmem České republiky.

Foto: Silvie Housková
18:10

„Rozhodnutí britských občanů mě netěší a lituji toho, že Velká Británie odchází. Je to země, která pro nás byla v dobách komunismu příkladem západní demokracie,“ řekl v podvečer premiér Bohuslav Sobotka při debatě o Brexitu s poslanci ve Sněmovně.

Premiér připomněl, že se kampaň za vystoupení z EU obrátila proti ekonomickým migrantům z východních zemí, včetně Čechů. "Žádáme, aby proti tomu britská vláda zasáhla. Naši občané mají mít v Británii stejná práva, jako mají Britové u nás. Nezaslouží si, aby byli terčem kampaní vedených populisty nebo nacionalisty," uvedl Sobotka.

 

Česko se prý bude snažit v odchodu Britů z Unie najít nějaká pozitiva. Například při oslovování firem, které budou chtít přesunout své sídlo z Anglie do jiných evropských zemí.

18:05

Britská centrální banka během léta zřejmě přikročí k dalším opatřením na podporu domácí ekonomiky, jejíž vyhlídky se po rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii zhoršily. Uvedl to dnes guvernér banky Mark Carney. Britská libra poté výrazně oslabila vůči americkému dolaru, zatímco britské akcie rozšířily své zisky.

17:35

Nejistota kolem chystaného vystoupení Británie z EU zbrzdí v krátkodobém výhledu hospodářský růst Británie i zbytku Evropy a zasáhne i globální ekonomiku. Počítá s tím Mezinárodní měnový fond. "Považujeme současnou nejistotu za nepochybně hlavní riziko pro světovou ekonomiku," řekl na pravidelném setkání s médii mluvčí MMF Gerry Rice. Pohyby na finančních trzích, včetně výkyvů směnných kurzů, byly podle něj výrazné, ale nikoli přehnané.

17:10

Evropská unie musí posílit společnou obranu, bezpečnost a zahraniční politiku, řekl při dnešních sněmovních interpelacích premiér Bohuslav Sobotka. Jeho postoj k přijetí eura se kvůli Brexitu nezměnil.

"Nepatřím k těm, kteří by navrhovali teď po Brexitu, že máme změnit naši politiku k euru," řekl. Rozhodnutí je podle něho na Česku a musí vycházet z hospodářské a rozpočtové situace. "Pokud jsou tak obrovské rozdíly v životní úrovni a v platech mezi námi a zeměmi eurozóny, tak si myslím, že musíme teprve pokročit z hlediska konvergence."

Foto: Ludvík Hradilek
16:42

Bankovní rada České národní banky zopakovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017. ČNB je zároveň připravena ještě více oslabit korunu, pokud by klesla inflační očekávání, což by se projevilo například ve vývoji mezd. Na tiskové konferenci po jednání rady to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Nejistotou v dalším ekonomickém vývoji jsou podle něj dopady pravděpodobného budoucího odchodu Velké Británie z EU. V souvislosti s Brexitem ekonomové již dříve uvedli, že vystoupení Británie z EU může způsobit posunutí konce devizových intervencí nejméně do konce roku 2017.

16:28 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Boris Johnson byl jednou z vůdčích osobností kampaně za vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Dokonce byl favoritem na příštího britského premiéra. Pro mnoho lidí byla taková vidina nepředstavitelná.

Ve zmatku a strachu z toho, co Británii mimo EU čeká, se na něj snesla vlna rozhořčení a zloby voličů. Boris Johnson pak udělal něco, co mu pro změnu neodpustí jeho příznivci - kandidaturu vzdal. O jeho veletočích píše Simona Fendrychová.

16:17

Překvapení svého syna nad kandidaturou Michaela Govea přiznal i Stanley Johnson. Vypůjčil si přitom údajná slova Julia Caesara, která dnes použil už komentátor BBC Norman Smith.

"Můj komentář je: I ty, Brute!" řekl Johnson starší.

"Je to očividně velmi, velmi stresující období. Myslím si, že byl pravděpodobně hodně překvapený náhlým krokem Michaela Govea. Stejně jako jsou mnozí další," uvedl v rádiu BBC 4.

16:04

"Já ti říkal, ať to neděláš, Borisi," reagoval na dnešní Johnsonovo oznámení bývalý polský ministr zahraničí Radosław Sikorski.

15:32

Server The Guardian nastínil, jak by měl probíhat výběr nástupce Davida Camerona.

5. července - při hlasování vypadne nejméně úspěšný z pěti kandidátů
7. července - další volba, zbudou tři kandidáti
12. července - bude rozhodnuto o dvou posledních kandidátech, o nichž pak budou následně rozhodovat všichni členové
9. září - oznámení výsledku

15:16

Chaos nepanuje jen mezi konzervativci, turbulence zachvátily i vedení labouristů. Současnému lídrovi strany Jeremymu Corbynovi na začátku týdne většina jeho stranických poslanců vyjádřila nedůvěru.

Někdejší stínová ministryně obchodu Angela Eaglová měla podle dosavadních zpráv ještě dnes Corbyna vyzvat k boji o předsednictví. Tak rychle k tomu ale podle editora listu Huffington Post zřejmě nedojde.

"Dnes je den pro torye. Kandidovat ale bude," řekl mu zdroj z okolí Eagleové.

14:50

Takto vidí Brexit rumunský tisk...

 

14:38

Boris Johnson se stává i terčem vtipů novinářů. "Do Vánoc bude editorem Daily Telegraphu," píše Martin Kettle z Guardianu.

14:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Uběhl týden od Brexitu. Základní informace: libra se propadla, napáchala Britům škody. V Evropském parlamentu na sebe křičeli. Unie se bude chtít Britům pomstít. Britové zjišťují, co provedli. Post Brexitum omne animal triste," píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

14:00

Na Borise Johnsona už se snáší kritika.

"Zkonstruoval největší ústavní krizi v poválečné historii, ale nedá k dispozici své jméno, aby (ten nepořádek) uklidil? Jaký hlupák," napsal například profesor politických věd na Manchesterské univerzitě Rob Ford.

13:53

Ještě před necelými dvěma týdny Michael Gove prohlásil, že "nemá talent" na to, aby byl premiérem. BBC připomíná jeho obdobné výroky z roku 2012.

13:43

Toto je pět potvrzených jmen lidí, kteří chtějí převzít štafetu po současném lídrovi Konzervativní strany - premiérovi Davidu Cameronovi.

13:37

Rozhodnutí Borise Johnsona nekandidovat na předsedu Konzervativní strany pravděpodobně souvisí s kandidaturou Michaela Govea. Myslí si to politický editor BBC Norman Smith.

Johnson podle něj sice "pravděpodobně vyhrál kampaň usilující o Brexit", ale zároveň se stal "toxickým" pro velkou část země.

Okamžik, kdy Johnson zjistil, že se britský ministr spravedlnosti Gove pouští do boje o vedení konzervativců, Norman přirovnal k domnělému údivu Julia Caesara nad zradou Bruta. "I ty, Michaeli?"

13:17

Co přesně řekl Boris Johnson?

"Toto je tedy agenda pro příštího premiéra této země.

No, musím vám, moji přátelé, říct, ... vám, kteří jste věrně čekali na pointu této řeči, že po konzultaci s kolegy - a s ohledem na okolnosti v parlamentu - jsem dospěl k závěru, že tímto člověkem nemůžu být já.

Mojí úlohou bude poskytnout veškerou možnou podporu další konzervativní vládě, abych se ujistil, že řádně plníme mandát lidu, který nám byl dodán v referendu, a že zvládneme bojovat za agendu, které věřím. Zastat se zapomenutých lidí této země.

A pokud tak učiníme, pokud budeme investovat do našich dětí a zlepšíme jejich životní šance, pokud budeme pokračovat a pohánět motory sociální mobility, pokud budeme stavět na velkém reformním odkazu Davida Camerona, pokud budeme investovat do naší infrastruktury a následovat rozumný, konzervativní přístup jednoho národa - který zároveň seškrtává daně a je vhodný i pro podnikání -, pak se domnívám, že tato země může vyhrát a být lepší a krásnější. A ano, skvělejší než kdy předtím."

13:06

Johnson ve své řeči uvedl, že de facto představil agendu pro příštího vůdce. On jím ale nebude, doplnil.

Bývalý starosta Londýna odmítl zodpovědět jakékoliv otázky.

13:00

Johnson vycouval z boje o šéfa Konzervativní strany. Po několikaminutové řeči oznámil, že nebude kandidovat.

 

12:59

Johnson nyní vyzdvihuje svoje úspěchy. Tvrdí, že z Londýna se stala dynamická ekonomika a že se mu podařilo snížit zločinnost i počet dopravních nehod.

Zasadil se prý i o výstavbu rekordního počtu domů pro obyčejné lidi.

12:57

Co ještě Johnson řekl?

Šance na uzavření obchodních dohod je podle něj velká. S některými zeměmi se už i komunikuje, USA by mohly být mezi prvními.

Lidi, kteří přišli do Velké Británie, Johnson ubezpečil, že ať jsou jejich náboženství či rasa jakékoliv, jsou součástí britské rodiny. Imigranti by podle něj měli být vítáni.

Konzervativní strana podle něj potřebuje sjednotit.

12:55

"Není to krize, ale chvíle naděje pro Británii," prohlásil Johnson během svého proslovu.

12:46

Boris Johnson vystoupil, aby oznámil svoji kandidaturu na šéfa Konzervativní strany.

Během svého projevu mimo jiné uvedl, že rozhodnutí lidu opustit EU "vášnivě podporuje" a že není komunistou, ale chce společnost rovných šancí.

Podle něj je to pro Velkou Británii šance. "Potřebujeme vytvořit ekonomiku, kde každý těží z úspěchu," cituje ho server The Guardian.

Příliš mnoha lidem podle něj nestoupají mzdy.

12:45

Slovensko zařadilo do programu svého nadcházejícího předsednictví část týkající se vývoje EU po referendu o Brexitu. Doplnilo tak již dosud známé čtyři priority v oblasti ekonomiky či migrace.

"Summit v Británii změnil situaci, protože vznikla potřeba reagovat na britské referendum. Je to jedno velké téma, které bude přítomné ve všech jednáních," uvedl šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák.

12:22

Boris Johnson nejspíš netušil, že se proti němu v boji o vedení konzervativců postaví i Michael Gove.

"Přišlo to úplně jako blesk z čistého nebe," uvedl editor BBC Norman Smith.

11:59

Skotští nacionalisté vyhodnocují po referendu svoje možnosti. Přáli by si udržet vazby s EU navzdory Brexitu. Jejich vůdkyni Nicole Sturgeonové se ve středu sice dostalo vlídného přijetí v sídlech institucí EU v Bruselu, ale zároveň upozornění, že Skotsko může na separátní jednání za zády Londýna zapomenout.

Sturgeonová po referendu o vztahu k EU, ve kterém se Skotové většinově vyjádřili pro setrvání v bloku, nevyloučila nové referendum ve Skotsku o nezávislosti na Británii.

V roce 2014 Skotové hlasovali pro setrvání v Británii; v tehdejší předreferendové kampani byli ovšem mimo jiné zastrašováni argumentem, že nezávislost by pro ně znamenala i opuštění EU.

11:54

Jak si momentálně stojí možní Cameronovi nástupci? Upozorňujeme, že s podporou jednotlivým kandidátům je to jako s kurzem britské libry - situace se mění každou minutu.

11:47

Zběhů z tábora Borise Johnsona přibývá.

11:31

Spekulace, že kandidatura Michaela Govea může být pro Borise Johnsona velký problém, se začínají naplňovat. Konzervativní poslanec Michael Fabricant oznámil, že svoji podporu přesunuje z Johnsona právě na Govea.

11:21

Theresa Mayová před bitvou o premiérské křeslo hýří sebevědomím.

"Mé stanovisko je prosté - jsem Theresa Mayová a myslím, že jsem tím nejlepším člověkem, který může vést zemi."

10:51

Tým Borise Johnsona není z oznámené kandidatury Michaela Govea příliš nadšen, alespoň podle editora bulvárního The Sun Toma Newtona Dunna.

Ten se na svém Twitteru podělil o vulgární zprávu, kterou dostal od jednoho ze spolupracovníků londýnského exstarosty. Dunn dodává, že boj o premiérské křeslo bude krvavý.

10:41

Potvrzeno. Proevropská ministryně vnitra Theresa Mayová oznámila, že chce být příští premiérkou Velké Británie. Založila si kvůli tomu i nový twitterový účet.

10:39

Podle BBC může být Michael Gove výraznou překážkou na cestě Borise Johnsona do Downing Street 10.

Spousta lidí je podle politického editora BBC Normana Smitha přesvědčena, že Johnson upřednostňuje své vlastní zájmy před zájmy Velké Británie.

10:20

Do vypršení termínu pro kandidaturu na předsedu konzervativců zbývají necelé tři hodiny. A uchazečů přibývá.

Cameronovo křeslo chce i ministryně energetiky Andrea Leadsomová, další ze zastánců Brexitu.

10:16

Vnitrostranických bojů ve dvou největších stranách si všímá i karikaturista listu The Telegraph.

10:11

Ministr spravedlnosti Michael Gove oznámil kandidaturu na předsedu konzervativní strany.

Gove patří společně s Johnsonem k nejhlasitějším stoupencům Brexitu.

Michael Gove
Michael Gove | Foto: Reuters
9:54

Gibraltar podle serveru The.Local striktně odmítá, že by jen zvažoval společnou správu Británie a Španělska.

"Dokážu si představit, že některé části, které jsou dnes členy Spojeného království, se odtrhnou a další zůstanou," řekl Fabian Picardo již v úterý BBC.

"Postavení obyvatel Gibraltaru je takové, že jsme možná ještě jasněji než Skotové vyjádřili, že bychom i nadále měli mít přístup k jednotnému trhu a Evropské unii."

9:51

Předseda vlády Gibraltaru Fabian Picardo odmítá návrhy ze strany Španělska, které by chtělo území získat pod vlastní správu.

Místo toho se snaží navázat spojenectví se Skotskem. Kvůli tomu jednal se skotskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou.

9:45

Po referendu se čím dál častěji hovoří o možných předčasných parlamentních volbách, které by se mohly uskutečnit letos v říjnu.

To ale odmítá konzervativní poslanec Liam Fox. Podle něj nový předseda Konzervativní strany nemusí hlasování uspořádat až do řádného termínu, tedy do roku 2020.

9:41 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Ani po týdnu není snadné vyjít z údivu nad tím, jak proběhly orgie přímé demokracie, uspořádané pod názvem Referendum o vystoupení Velké Británie z Evropské unie," píše ve svém komentáři Jan Lipold.

9:32

Připomeňme, že loni přišel do Evropy více než milion běženců a Brusel kvůli tomu uzavřel s Ankarou (mnohými kritizovanou) dohodu.

Poslední týdny ale ukazují, že uprchlíci se - namísto přes Turecko - opět vydávají na cestu do Evropy přes sever Afriky. Jen letos by jich podle agentury Frontex mohlo na starý kontinent dorazit na 300 000.

9:28

Podle finančníka George Sorose může být odchod Británie z EU "mnohem větší pohromou" než současná migrační krize, která je největší od konce 2. světové války.

"Uprchlická krize byla doposud největším problémem Evropy, ale nyní hraje klíčovou roli Brexit," tvrdí.

Foto: Jan Langer
9:20

Brexit by se měl dnes dostat i na program jednání Poslanecké sněmovny. Premiér Bohuslav Sobotka bude zákonodárce informovat o situaci v Evropské unii po referendu.

Předseda vlády už dříve řekl, že debata o tom, zda by mělo opustit Unii i Česko, nemá opodstatnění. Zůstat členskou zemí je podle něj národní zájem. Mělo by se ale změnit celé fungování Evropské unie i Evropské komise.

9:17

Mezinárodní měnový fond pravděpodobně v příštích týdnech zhorší svůj výhled růstu německé ekonomiky. Důvodem je rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii, vysvětlila asistentka ředitele oddělení MMF pro Evropu Enrica Detragiacheová.

Británie je důležitým obchodním partnerem Německa. Významné změny v ekonomických vztazích mezi oběma zeměmi budou mít dopad na Německo. Podle Detragiachevoé nebude nyní určitou dobu jasné, jak nové vztahy mezi zeměmi budou vypadat, a nejistota poškozuje vyhlídky růstu.

9:15

Dusno je i v opoziční Labouristické straně. Někdejší stínová ministryně obchodu Angela Eaglová vyzve v boji o předsednictví současného lídra Jeremyho Corbyna.

Politička byla mezi prvními, kteří po referendu o Brexitu rezignovali na svůj post ve stínové vládě.

9:05

Nominaci oznámilo už několik toryů. Očekává se, že se mezi ně zařadí i někdejší starosta Londýna a tvář kampaně Vote Leave Boris Johnson či ministryně vnitra Theresa Mayová, která patří k zastáncům členství v Unii.

9:03

Dnes hodinu po poledni by mělo být jasno, kdo bude chtít na podzim nahradit odcházejícího premiéra a předsedu Konzervativní strany Davida Camerona.

8:50

Americký prezident Barack Obama je přesvědčen, že světové trhy se už mírně vzpamatovaly po britském hlasování o odchodu z Evropské unie a světová ekonomika se v brzké době stabilizuje. Šéf Bílého domu je ale znepokojen z ohrožení dlouhodobého růstu, "pokud k Brexitu skutečně dojde".

První vzkaz, který Obama měl po britském referendu pro premiéra Davida Camerona a německou kancléřku Angelu Merkelovou, byla výzva, aby "všichni popadli dech". I když Merkelová i další evropští politici vyzvali k rychlému odchodu Británie z EU, Obama soudí, že by mělo jít o pečlivý, transparentní proces, který Evropané pochopí.

8:42

Francouzský prezident Francois Hollande v rozhovoru pro list Les Echos uvedl, že hodlá z Paříže učinit atraktivnější finanční centrum. Avizoval rovněž plány na zmírnění daňové zátěže střední třídy a malých podniků.

8:39

Evropská centrální banka nebude pospíchat s uvolněním své měnové politiky v reakci na rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Úlevou pro banku je klidnější reakce na trhu, než se čekalo. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na několik zdrojů.

8:35

V Evropské unii převládá názor, že v nynější situaci není možné, aby Velká Británie byla ve druhé polovině příštího roku předsednickou zemí Unie.

Novinářům to řekl slovenský premiér Robert Fico, jehož země přebírá vládu nad EU v pátek. Konkrétní rozhodnutí, jak nastalou situaci řešit, ale podle něj ještě nepadlo.

Premiér David Cameron se během svého čtvrtečního vystoupení před poslanci opřel do lídra labouristů Jeremyho Corbyna. Vyzval ho, aby rezignoval.

"Řekl bych, proboha, člověče, odejdi," uvedl doslova v reakci na fakt, že Corbynovi většina labouristických poslanců v úterý vyslovila nedůvěru.

8:32

Co se stalo ve středu?

- Vůbec poprvé jednali lídři států Evropské unie bez britského premiéra.
- Donald Tusk zopakoval, že Brusel se Spojeným královstvím nezačne jakkoli o Brexitu vyjednávat, dokud země formálně nespustí proces odpojování.
- Kdo chce mít přístup na jednotný trh EU, musí podle Bruselu bez výjimek implementovat všechny jeho čtyři svobody.
- První ministryně Skotska začala v Bruselu konzultace o tom, jak zajistit setrvání Skotska v EU.
- Britský operátor Vodafone kvůli Brexitu zvažuje přesunutí svého ústředí pryč z Londýna.

8:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj po britském referendu o vystoupení z Evropské unie.

Michal Žák Simona Fendrychová Kateřina Vítková Martin Novák Lucie Stuchlíková Zahraničí ČTK Reuters Michal Žák, Simona Fendrychová, Kateřina Vítková, Silvie Housková, Martin Novák, Lucie Stuchlíková, Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 30. 6. 2016 22:52
 

Právě se děje

Další zprávy