Veletoče Borise Johnsona. Rozbil zemi a teď to odmítl uklidit. Jaký hlupák, spílají mu Britové

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
30. 6. 2016 15:55
Boris Johnson byl jednou z vůdčích osobností kampaně za vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Poté, co David Cameron ohlásil svoji rezignaci na post předsedy Konzervativní strany, byl favoritem na příštího britského premiéra. Pro mnoho lidí byla taková vidina nepředstavitelná. Tisk obviňuje Johnsona, že ve skutečnosti neměl žádný plán pro případ, že v referendu opravdu zvítězí volba pro Brexit. Zpochybňovány jsou také jeho výroky během kampaně. Ve zmatku a strachu z toho, co Británii mimo EU čeká, se na něj snesla vlna rozhořčení a zloby voličů. Boris Johnson pak udělal něco, co mu pro změnu neodpustí jeho příznivci - kandidaturu vzdal.
Lhář, rasista a oportunista. Tak vidí Borise Johnsona jeho odpůrci.
Lhář, rasista a oportunista. Tak vidí Borise Johnsona jeho odpůrci. | Foto: Reuters

Londýn - Boris Johnson byl tváří Brexitu. Z referenda vzešel jako vítěz a po oznámení rezignace Davida Camerona měl dokonce našlápnuto k postu budoucího britského premiéra.

Jenže...

Johnson se nakonec rozhodl, že se o křeslo šéfa Konzervativní strany ucházet nebude. "Došel jsem k závěru, že tímto člověkem nemůžu být já," uvedl ve čtvrtek s tím, že ale pro budoucího šéfa britských konzervativců vše náležitě připravil.

Brity tím ale neuklidnil, právě naopak.

"Zkonstruoval největší ústavní krizi v poválečné historii, ale nedá k dispozici své jméno, aby (nepořádek) uklidil? Jaký hlupák," napsal na Twitteru profesor politických věd na Manchesterské univerzitě Rob Ford.

Johnson sice "pravděpodobně vyhrál kampaň usilující o Brexit", ale zároveň se stal "toxickým" pro velkou část země, upozorňuje politický editor BBC Norman Smith.

"Boris Johnson byl vždy národním pokladem. Ale jako politik je teď na dně," uvedl Guto Harri, bývalý ředitel Johnsonova tiskového odboru na londýnské radnici.

Vztek na Borise-bojovníka

Někdejší starosta Londýna a dlouholetý člen Konzervativní strany byl jednou z ústředních postav kampaně za vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Poté, co si Britové v referendu Brexit skutečně odhlasovali a pár dní nato zjistili, co to ve skutečnosti pro ostrovy znamená, se na Johnsona snesla mohutná vlna kritiky.

Prvotní šok z výsledků referenda vystřídal hněv. Zvláště když vyšlo najevo, že ne vše, co zaznělo v jeho kampani, byla pravda.

Příkladem jsou londýnské červené autobusy polepené slogany tábora "Vote Leave" o tom, že "Británie každý týden ušetří na členských příspěvcích 350 milionů liber, které raději investuje do zdravotnictví".

Spojenec Borise Johnsona Nigel Farage po referendu přiznal, že byla chyba něco takového slibovat. Johnsonovy kritiky přiznaná lež ještě utvrdila v tom, že konzervativní politik ve skutečnosti neví, co dělá.

K původním zastáncům setrvání Británie v EU, kterých bylo kolem 48 procent, se tak postupně přidává i část těch, kteří mu věřili a teď se jeho sliby cítí být podvedeni.

Britské veletoče

Ve svém článku v britském listu The Telegraph, který se před referendem postavil na stranu zastánců vystoupení z EU, Boris Johnson po hlasování - pod tlakem všeobecného chaosu - uklidňoval obyvatele, že Británie součástí Evropy zůstane a pro Brity se vlastně nic nezmění.

Příznivci setrvání Británie v Evropské unii dali po prohraném referendu najevo emoce před londýnským domem jednoho z lídrů kampaně za vystoupení. | Video: Reuters

"Nemohu více zdůraznit, že Británie je součástí Evropy a vždycky bude," napsal.

Kromě toho prohlašoval, že Británii zůstane přístup na společný evropský trh, ačkoliv z Unie zní opak. Bez přijetí společných pravidel to jednoduše nejde, namítají unijní lídři s tím, že nelze jen "vyzobávat" to, co se Britům hodí.

Nezměnila se ale jen rétorika Borise Johnsona. Jinak píší i ostrovní média.

Těmi, která ještě minulý týden volala po "navrácení kontroly", nyní otřásají obavy, že stoupenci Brexitu nemají plán na budoucí směřování země. A v prvé řadě zmiňují právě exstarostu Londýna.

Poslední zastánci

Britové názorové veletoče vnímají. Proti zvolení Borise Johnsona premiérem se tak veřejně postavil třeba světoznámý kuchař Jamie Oliver.

Na sociálních sítích napsal, že se dokáže smířit s tím, jak Britové volili v referendu, ale nedokázal by překousnout fakt, že by se právě "zas*aný Boris Johnson" měl přestěhovat na prominentní adresu Downing Street.

I když se ale tábor Johnsonových příznivců po čtvrtku pravděpodobně ještě zmenší, existují i Britové, kteří slova o "zrádci Borisovi" mírní.

"Michael Gove (konzervativní politik, který ve čtvrtek oznámil kandidaturu na nástupnictví po Cameronovi - pozn. red.) ho (Johnsona) bodl zepředu i zezadu, udělal z BoJo další oběť referendového výbuchu, který pomohl odpálit," píše například komentátor Mirroru Kevin Maguire.

"(Johnsonovo odstoupení) nebylo žádným ušlechtilým sebeobětováním. Hodil ručník do ringu, protože byl poražen," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy