"Nemyslím si, že by se rozhodnutí o brexitu dalo ještě zvrátit," prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble na přednášce v jihoněmeckém městečku Künzelsau s tím, že ho výsledek hlasování hluboce zklamal. "Je to vážně k pláči," řekl. Nyní je ale třeba především zachovat chladnou hlavu, "aby ze špatného rozhodnutí nevznikly ještě větší škody".
Právě skončila bouřlivá schůze labouristických poslanců. Dohodli se na zítřejším tajném hlasování o nedůvěře předsedovi strany Jeremymu Corbynovi. On a jeho tým museli během jednání čelit ostré kritice. Ta pokračovala i po oficiálním ukončení schůze. Na chodbě plné novinářů obvinil poslanec John Woodcock Corbynova mluvčího, že podává novinářům zkreslené informace. „Každý den nás v médiích kritizuješ,“ vytkl mluvčímu Woodcock.
List The Guardian navíc přišel s e-maily, které mají dokazovat Corbynovu „laxnost“ v kampani před referendem. E-maily prý ukazují, že Corbynova kancelář měnila části projevů navržených v centrále labouristů. Corbyn měl mírnit některé formulace a snažit se z projevů vyjmout věty, které měly ukázat jeho osobní nasazení v kampani.
Big argument between John Woodcock MP and Corbyn press team with 30 journalists in corridor. "You criticise us in media every day, John."
— Jim Waterson (@jimwaterson) June 27, 2016
Davida Camerona dnes tvrdě zkritizoval bývalý polský ministr zahraničí Radosław Sikorski. „Ano, snažil se referendum vyhrát, ale po desetiletích nespravedlivé kritiky EU vedené jeho konzervativci. Tato desetiletí dezinformování britské veřejnosti nyní nesou ovoce,“ řekl Sikorski s tím, že Camerona nechce na příštím jednání lídrů EU.
Ratingová agentura Standard & Poor's dnes snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o dva stupně na úroveň AA. Stala se tak poslední ze tří hlavních ratingových agentur, která Británii odebrala nejvyšší možný rating AAA. Své rozhodnutí zdůvodnila výsledkem čtvrtečního referenda.
Konkurenční ratingové agentury Fitch Ratings a Moody's Investors Service snížily rating Británie ze stupně AAA už dlouho před začátkem kampaně k referendu.
Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok.
Brexit může mít nečekaný dopad na jazyková pravidla Evropské unie. Do oficiálního seznamu jednacích řečí se totiž dostanou jen ty jazyky, které za úřední označí některý ze členských států. „Jediní Britové vybrali angličtinu. Irové zvolili gaelštinu, Malťané maltšinu,“ vysvětlila polská europoslankyně Danuta Hübnerová deníku Politico.
List Wall Street Journal si všiml, že po oznámení výsledků britského referenda začala Evropská komise ve svých veřejných výstupech více používat francouzštinu a němčinu.
Význam Británie ve světové politice neklesl, ale mění se její role, řekl po jednání se svým britským protějškem Philipem Hammondem americký ministr zahraničí John Kerry. Podle Kerryho bude Británie dál výrazná v NATO, ve skupině G7 i v Radě bezpečnosti OSN.
"USA si nemohou přát lepšího přítele a spojence," zdůraznil Kerry pokračování úzkých vztahů USA a Británie.
Dokud britská vláda nespustí článek 50, nebude Evropská unie podporovat žádná formální ani neformální jednání s Velkou Británií. Na společném jednání v Berlíně se na tom shodli německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Francois Hollande a italský premiér Matteo Renzi.
„Článek 50 evropských smluv mluví jasně – členský stát, který si přeje opustit EU, musí informovat Evropskou radu,“ řekla Merkelová. Německo, Francie a Itálie mají spolu s Británií největší ekonomiky v EU.
Před britským parlamentem se schází příznivci předsedy opoziční Labouristické strany Jeremyho Corbyna. Jeho setrvání v čele strany přišly podpořit stovky lidí.
"London calling to the faraway town / now the war is declared and battle come down" blaring at Momentum rally. pic.twitter.com/lbUyiaji84
— Siraj Datoo (@dats) June 27, 2016
Vůdce polské vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se dnes opřel do předsedy Evropské rady a svého někdejšího politického soupeře Donalda Tuska. "Jako vyjednavač nese Donald Tusk přímou odpovědnost. Ale to platí rovněž pro celou Evropskou komisí v jejím současném složení," prohlásil Kaczyński. Tuskovi doporučil, aby "zmizel z evropské politiky".
První ministr Walesu Carwyn Jones se v emotivním projevu po zasedání kabinetu pokouší uklidnit nepřátelskou atmosféru, která v zemi po oznámení výsledku referenda panuje vůči cizincům a etnickým menšinám.
„Na postavení cizinců žijících a pracujících ve Walesu se nezměnilo vůbec nic. Zůstávají jako vždy vítáni,“ řekl Jones. „Bez ohledu na to, jak jsme hlasovali minulý týden, je povinností každého z nás postavit se komukoliv, kdo si myslí, že může urážet lidi jiných ras a národností,“ dodal Jones. Zároveň vyzval napadené, aby každý případ ohlásili na policii.
Dopady Brexitu se nevyhnuly ani tenisovému Wimbledonu, který začal právě dnes. Propad britské libry srazil prize money pro vítěze o zhruba 10 %. V posledních letech přitom odměny každoročně stoupaly a Wimbledon byl po US Open druhým nejštědřeji dotovaným grandslamem.
Ke čtvrtečnímu referendu se dnes vrátil také britský tenista James Ward. Na tiskové konferenci po prohře s obhájcem titulu Novakem Djokovičem prohlásil, že hlasoval pro odchod země z Unie. „Se svým rozhodnutím jsem spokojený,“ řekl. Británie podle něj jen potřebuje přestat panikařit.
Předseda opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn ztratil během posledních dvou dnů dvacet členů své stínové vlády. Zítra ho čeká hlasování o nedůvěře. Labourističtí poslanci rozhodnou o Corbynově dalším setrvání ve funkci v tajné volbě, výsledky by měly být známy ve čtyři hodiny odpoledne.
Stanice Sky News odhaduje, že až 70 % poslanců bude hlasovat pro takzvaný Jexit, tedy Corbynův konec.
Lab source says they have seen 'whites of their eyes' of 65-70% of PLP who say they will vote for #Jexit in Corbyn no confidence poll
— Jessica Elgot (@jessicaelgot) June 27, 2016
Předseda vlády odsoudil útoky na cizince, ke kterým od zveřejnění výsledků referenda v ulicích britských měst dochází. Po zprávách o zastrašování polských imigrantů v Británii promluvil i s polskou premiérkou Beatou Szydlovou.
Do příprav vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie chce nicméně Cameron plně zapojit i regionální vlády Skotska, Walesu a Severního Irska.
Podle něj bude Británie po odchodu z EU usilovat o zachování všech bezpečnostních dohod s blokem nezávisle na budoucích vzájemných vztazích. Zdůraznil také, že Londýn bude chtít udržet co nejpevnější ekonomické vztahy se svými evropskými sousedy.
Angus Robertson ze Skotské národní strany připomněl, že "Skotsko drtivou většinou zvolilo v EU zůstat".
"Nemáme v úmyslu vidět Skotsko vystupovat z Evropské unie," řekl s tím, že pokud bude referendum o nezávislosti vyžadováno, podpoří jeho konání.
Lídři Evropské unie by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) měli na nadcházejícím summitu řešit, jak po britském referendu zabránit případným odchodům dalších členských zemí. Měli by kvůli tomu začít debatu o změnách ve fungování EU a také o tom, jak Unii zatraktivnit pro uchazečské státy, řekl českým novinářům před odletem do Bruselu premiér. "Musíme udržet sedmadvacítku pohromadě," prohlásil Sobotka.
Cameron souhlasí s tím, že parlament je suverénní těleso, podle jeho názoru ale musí respektovat výsledky referenda. Konání druhého referenda z tohoto důvodu vyloučil.
Na nové vládě potom podle jeho slov bude rozhodnutí, jestli Velká Británie vstoupí do Evropského hospodářského prostoru.
David Cameron potvrdil, že britská vláda prozatím v této fázi nespouští článek 50, který řeší vystoupení z Evropské unie.
Cameron dal najevo, že hodlá dál odolávat tlaku z Bruselu na urychlené zahájení jednání o brexitu, když zopakoval, že toto rozhodnutí je výhradně na Londýnu. Upozornil, že nyní nevyužije článku 50 lisabonské smlouvy ke spuštění procesu odchodu z EU, protože to náleží jeho nástupci.
Premiér David Cameron předstoupil před poslance Dolní směnovny britského parlamentu.
"Máme povinnost opět sjednotit zemi," prohlásil s tím, že nenávistné činy a útoky na cizince je třeba vymýtit. "Tito lidé sem přišli a velkým dílem přispěli naší zemi," řekl.
PM: "We have a fundamental responsibility to bring our country together... we will not stand for hate crime" https://t.co/2CBwEAoKGb
— Sky News (@SkyNews) June 27, 2016
Existuje šance, že bude vypsáno druhé referendum? Komentátor deníku Financial Times Gideon Rachman nevěří, že Británie opravdu odejde z EU. Budoucí premiér Boris Johnson totiž podle něj prosadí druhé referendum, které po ústupcích z Bruselu, členství v Unii schválí. Kromě jiného totiž Johnson jako novinář zažil v Bruselu druhé dánské referendum o Maastrichtské smlouvě a ví, jak takovou věc prosadit.