Spolu s Británií skončí v EU také angličtina. Dosavadní pravidla bude nutné změnit

Zahraničí Zahraničí
27. 6. 2016 19:50
Evropská unie bude muset kvůli Brexitu změnit svá jazyková pravidla, aby udržela angličtinu jako jeden z oficiálních jazyků. Tvrdí to bývalá eurokomisařka a nyní polská europoslankyně Danuta Hübnerová. Británie totiž jako jediná označila angličtinu jako svůj oficiální jazyk a s jejím odchodem by zanikl důvod angličtinu v EU používat. Přitom je to nejrozšířenější jazyk při oficiálních i neoficiálních jednáních.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Brexit může mít nečekaný dopad na jazyková pravidla Evropské unie. Do oficiálního seznamu jednacích řečí se totiž dostanou jen ty jazyky, které za úřední označí některý ze členských států. Pokud by Británie z EU vystoupila, zanikl by proto spolu s tím podle nynějších pravidel také důvod používat angličtinu.

„Máme nařízení, podle kterého má každá země EU právo oznámit jeden úřední jazyk,“ vysvětlila polská europoslankyně Danuta Hübnerová deníku Politico. „Irové zvolili gaelštinu, Malťané maltšinu. Jediní Britové vybrali angličtinu,“ řekla Hübnerová.

Podle europoslankyně bude jedinou šancí na záchranu angličtiny jako jednacího jazyka EU změna společných pravidel. Seznam dnes čítá 24 řečí a angličtina má mezi nimi výsadní postavení. Je suverénně nejrozšířenějším jazykem, a to při oficiálních i neoficiálních jednáních.

List Wall Street Journal si ale všiml, že po oznámení výsledků britského referenda začala Evropská komise ve svých veřejných výstupech více používat francouzštinu a němčinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy