Spolu s Británií skončí v EU také angličtina. Dosavadní pravidla bude nutné změnit

Zahraničí Zahraničí
27. 6. 2016 19:50
Evropská unie bude muset kvůli Brexitu změnit svá jazyková pravidla, aby udržela angličtinu jako jeden z oficiálních jazyků. Tvrdí to bývalá eurokomisařka a nyní polská europoslankyně Danuta Hübnerová. Británie totiž jako jediná označila angličtinu jako svůj oficiální jazyk a s jejím odchodem by zanikl důvod angličtinu v EU používat. Přitom je to nejrozšířenější jazyk při oficiálních i neoficiálních jednáních.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Brexit může mít nečekaný dopad na jazyková pravidla Evropské unie. Do oficiálního seznamu jednacích řečí se totiž dostanou jen ty jazyky, které za úřední označí některý ze členských států. Pokud by Británie z EU vystoupila, zanikl by proto spolu s tím podle nynějších pravidel také důvod používat angličtinu.

„Máme nařízení, podle kterého má každá země EU právo oznámit jeden úřední jazyk,“ vysvětlila polská europoslankyně Danuta Hübnerová deníku Politico. „Irové zvolili gaelštinu, Malťané maltšinu. Jediní Britové vybrali angličtinu,“ řekla Hübnerová.

Podle europoslankyně bude jedinou šancí na záchranu angličtiny jako jednacího jazyka EU změna společných pravidel. Seznam dnes čítá 24 řečí a angličtina má mezi nimi výsadní postavení. Je suverénně nejrozšířenějším jazykem, a to při oficiálních i neoficiálních jednáních.

List Wall Street Journal si ale všiml, že po oznámení výsledků britského referenda začala Evropská komise ve svých veřejných výstupech více používat francouzštinu a němčinu.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Další zprávy