Jak udržet Brity v EU? Jsou čtyři možnosti, nejpravděpodobnější je pokus o částečné těhotenství

Martin Novák Martin Novák
27. 6. 2016 5:30
"Evropská unie nic Británii nenabídne, aby ji udržela. Británie nemůže být ani partnerem napůl. Nemůžete být trochu těhotní,“ uvedl německý vicekancléř a předseda sociální demokracie Sigmar Gabriel.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Londýn/PrahaEvropská unie má stále osmadvacet členů. Ani Londýn ani Brusel ještě nezahájily "odpočítávání", zatím se oficiálně o rozluce nejedná.

Britští i evropští odpůrci Brexitu se vyrovnávají se zklamáním. Tady je v bodech několik jejich šancí a nadějí, jak dopad čtvrtečního rozhodnutí 17 410 742 občanů Spojeného království (přesně tolik jich hlasovalo pro odchod z EU) zmírnit.

1)  Britský parlament se nebude výsledky referenda řídit

Dolní sněmovna dopředu nedeklarovala, že bude výsledek hlasování závazný a z formálního hlediska není.

Je však stěží představitelné, že by poslanci vzhledem k britské politické kultuře a tradici takové rozhodnutí ignorovali. Dokonce i tehdy, kdyby byly předčasné volby a vzešla z nich většina zákonodárců, kteří odmítají Brexit.

Fakt, že například lídr Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage přiznal lež v kampani před referendem (jde o tvrzení, že Londýn přispívá do pokladny EU 350 miliony liber týdně), na tom zřejmě nic nezmění.

Stejně tak je velmi nepravděpodobné – ba vyloučené –, že by ve prospěch setrvání v EU jakkoliv intervenovala královna Alžběta II.

2)  Bude další referendum

Něco podobného se už stalo. V roce 1992 Dánsko odmítlo Maastrichtskou smlouvu o Evropské unii, proti hlasovalo 50,7 procenta voličů. Rok nato bylo druhé referendum o tomtéž, které už schválilo 56 procent hlasujících Dánů, a smlouva tak začala platit.

Pozůstatkem referend je pro Dánsko dodatek, že nemusí v budoucnosti přijmout euro jako měnu.

Velká Británie ale není Dánsko a odchod z EU není totéž co schválení či odmítnutí Maastrichtské smlouvy. Je velmi nepravděpodobné, že by Britové dostali druhou šanci.

Politici z několika stran dali ještě před čtvrtečním hlasováním najevo, že druhé referendum nepřichází v úvahu.

Poslanec Dolní sněmovny za Labouristickou stranu David Lammy je jedním z mála zákonodárců, který k takovému kroku své kolegy vyzývá. "Parlament by měl ukončit toto šílenství a sejít se nyní k hlasování o tom, zda máme opustit Evropskou unii," prohlásil Lammy.

Už přes tři miliony Britů sice podepsalo petici za nové hlasování, tím ale vláda či Dolní sněmovna nebudou vázány. Navíc se objevily informace, že petici podepisují i občané jiných států nebo lidé, kteří neuvádějí pravé jméno.

3) Británie bude mít zvláštní status velmi těsně přidruženého partnera EU

Ze všech možných variant ta nejpravděpodobnější. Hovoří se o tom, že Spojené království bude druhým Norskem. To má přístup na jednotný evropský trh a přispívá do rozpočtu EU.

Norsko však zároveň musí akceptovat volný pohyb osob. Mnoho stoupenců Brexitu přitom chce, aby právě toto nebylo možné, protože počet imigrantů v Británii je už příliš vysoký a dál roste.

Problémy s tím ale mohou být i na evropské straně. Naznačil to v neděli německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel.

Přes dva miliony britských finančníků bude čelit rokům nejistoty a ohrožení tisíců pracovních míst poté, co se země rozhodla opustit Evropskou unii.
1:37
Přes dva miliony britských finančníků bude čelit rokům nejistoty a ohrožení tisíců pracovních míst poté, co se země rozhodla opustit Evropskou unii. | Video: Reuters

"Evropská unie nic Británii nenabídne, aby ji udržela. Británie nemůže být ani partnerem napůl. Je to jasné: Nemůžete být trochu těhotní, a stejně tak nemůžete mít poloviční partnerství,“ uvedl Gabriel, který je zároveň předsedou německé sociální demokracie (SPD).

4) Do EU se vrátí jen části Británie. Skotsko a Severní Irsko

Další varianta, která může nastat. Není ale jisté, zda Skotové vzhledem k ekonomické provázanosti s Anglií skutečně budou považovat odchod ze Spojeného království a vstup do EU za ekonomicky přínosný.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová řekla, že bude usilovat o nové referendum o skotské nezávislosti, protože Brexit změnil situaci. Při hlasování v roce 2014 byly Británie i Skotsko v EU.

Nezávislost Severního Irska nebo jeho připojení k Irské republice je o něco méně pravděpodobné. V Severním Irsku je zejména protestantská polovina obyvatel pevně spojena s Británií, přestože 56 procent tamních voličů ve čtvrtek hlasovalo pro setrvání v EU (ve Skotsku to bylo 62 procent, v Anglii a Walesu převážili stoupenci Brexitu).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy