Mimořádná zpráva

Cizinci ven, dost verbeže. Brexit v ulicích aktivoval britské rasisty a xenofoby

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 27. 6. 2016 17:30
Někteří Britové útočí na Poláky, muslimy či Afričany. Část z nich zřejmě pochopila referendum tak, že všichni přistěhovalci rychle odejdou, píše list Guardian. Polský velvyslanec v Londýně vyzývá britské politiky, aby urážky a útoky odsoudili.
Umělec vystavuje portréty ministra financí George Osborna, premiéra Davida Camerona a předáka Labouristické strany Jeremy Corbyna na londýnské ulici.
Umělec vystavuje portréty ministra financí George Osborna, premiéra Davida Camerona a předáka Labouristické strany Jeremy Corbyna na londýnské ulici. | Foto: Reuters

Londýn – Po vítězství zastánců Brexitu v referendu přibylo rasisticky motivovaných útoků a urážek v ulicích.

Média a sociální sítě přinášejí svědectví o agresi některých jedinců a skupin vůči Polákům, muslimům a vůbec "cizincům".

V Huntingtonu nedaleko Cambridge někdo házel rodinám polského původu do schránek kartičky s nápisem "Dost polské verbeže" v angličtině a polštině. Kartičky byly rozházené před školou a na dalších místech.

Protipolské nápisy neznámí pachatelé nasprejovali na budovu Polského sociálního a kulturního střediska v Londýně nedaleko stanice metra Hammersmith.

Čtyřiatřicetiletý Polák Max Fras řekl deníku Guardian, že na něj slovně zaútočil muž ve frontě v supermarketu Tesco ve městě Gloucester.

"Začal být nervózní při čekání ve frontě a pak křičel, že cizinci musí do osmačtyřiceti hodin opustit Británii. Křičel, kdo je ve frontě cizinec, jestli jsme všichni cizinci. Jsi Španěl, Ital, Rumun?" vypověděl Polák.

Reportérka televize Channel 4 uvedla, že po referendu byla ve městě Barnsley a narazila na tři lidi, kteří na ulicích křičeli něco o poslání cizinců domů.

Na internetu se o víkendu objevilo video z hádky v Hackney, části Londýna. Muž na řidiče automobilu křičel "táhni zpět do své země".

Brit nigerijského původu David Olusoga uvedl, že se na mítinku sešli stoupenci extrémně pravicové Národní fronty. S transparenty "Stop imigraci, začněte s repatriací". "Ještě nikdy se mi nestalo, aby mi tolik lidí řeklo, abych se vrátil do Afriky," uvedl pro Daily Telegraph.

U stanice metra Grand Portland Street v Londýně skupina mladíků křičela "uděláme Británii znovu bílou" a na chodníku obtěžovala lidi, kteří měli jinou barvu pleti než bílou.

Podle listu The Guardian někteří Britové zřejmě pochopili referendum tak, že když zvítězí Brexit, všichni imigranti a přistěhovalci budou muset opustit zemi. Premiér David Cameron v projevu v parlamentu agresivitu odsoudil a prohlásil, že rasová nesnášenlivost a xenofobie nemají a nebudou mít v zemi místo.

Kvůli útokům volal polské premiérce Beátě Szydlové.

Polský velvyslanec v Londýně Witold Sobków vyzval na Twitteru britské politiky, aby výhrůžky a útoky odsoudili.

Studie, kterou nedávno publikovala Raiffeisenbank, uvádí, že nyní žije a pracuje v Británii 800 tisíc Poláků, 200 tisíc Maďarů, 180 tisíc Rumunů, 80 tisíc Slováků, 65 tisíc Bulharů a necelých 40 tisíc Čechů.

Jeden z lídrů kampaně za Brexit Boris Johnson v komentáři v deníku Daily Telegraph slíbil, že práva občanů ostatních členských zemí EU budou v Británii respektována.

"Voliči, kteří ve čtvrtečním referendu hlasovali pro odchod z Evropské unie, nerozhodovali ze strachu z přistěhovalců. Ale imigrační politika musí odpovídat potřebám britského obchodu a průmyslu," uvedl konzervativní politik, který je možným nástupcem Davida Camerona v premiérském křesle na Downing Street 10.

Nějaká msta Britům za to, že si dovolili vyjádřit nesouhlas, to by byla tragická chyba. Politická atmosféra v EU už ale nebude stejná, říká Weigl | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 31 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 52 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy