Cizinci ven, dost verbeže. Brexit v ulicích aktivoval britské rasisty a xenofoby

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 27. 6. 2016 17:30
Někteří Britové útočí na Poláky, muslimy či Afričany. Část z nich zřejmě pochopila referendum tak, že všichni přistěhovalci rychle odejdou, píše list Guardian. Polský velvyslanec v Londýně vyzývá britské politiky, aby urážky a útoky odsoudili.
Umělec vystavuje portréty ministra financí George Osborna, premiéra Davida Camerona a předáka Labouristické strany Jeremy Corbyna na londýnské ulici.
Umělec vystavuje portréty ministra financí George Osborna, premiéra Davida Camerona a předáka Labouristické strany Jeremy Corbyna na londýnské ulici. | Foto: Reuters

Londýn – Po vítězství zastánců Brexitu v referendu přibylo rasisticky motivovaných útoků a urážek v ulicích.

Média a sociální sítě přinášejí svědectví o agresi některých jedinců a skupin vůči Polákům, muslimům a vůbec "cizincům".

V Huntingtonu nedaleko Cambridge někdo házel rodinám polského původu do schránek kartičky s nápisem "Dost polské verbeže" v angličtině a polštině. Kartičky byly rozházené před školou a na dalších místech.

Protipolské nápisy neznámí pachatelé nasprejovali na budovu Polského sociálního a kulturního střediska v Londýně nedaleko stanice metra Hammersmith.

Čtyřiatřicetiletý Polák Max Fras řekl deníku Guardian, že na něj slovně zaútočil muž ve frontě v supermarketu Tesco ve městě Gloucester.

"Začal být nervózní při čekání ve frontě a pak křičel, že cizinci musí do osmačtyřiceti hodin opustit Británii. Křičel, kdo je ve frontě cizinec, jestli jsme všichni cizinci. Jsi Španěl, Ital, Rumun?" vypověděl Polák.

Reportérka televize Channel 4 uvedla, že po referendu byla ve městě Barnsley a narazila na tři lidi, kteří na ulicích křičeli něco o poslání cizinců domů.

Na internetu se o víkendu objevilo video z hádky v Hackney, části Londýna. Muž na řidiče automobilu křičel "táhni zpět do své země".

Brit nigerijského původu David Olusoga uvedl, že se na mítinku sešli stoupenci extrémně pravicové Národní fronty. S transparenty "Stop imigraci, začněte s repatriací". "Ještě nikdy se mi nestalo, aby mi tolik lidí řeklo, abych se vrátil do Afriky," uvedl pro Daily Telegraph.

U stanice metra Grand Portland Street v Londýně skupina mladíků křičela "uděláme Británii znovu bílou" a na chodníku obtěžovala lidi, kteří měli jinou barvu pleti než bílou.

Podle listu The Guardian někteří Britové zřejmě pochopili referendum tak, že když zvítězí Brexit, všichni imigranti a přistěhovalci budou muset opustit zemi. Premiér David Cameron v projevu v parlamentu agresivitu odsoudil a prohlásil, že rasová nesnášenlivost a xenofobie nemají a nebudou mít v zemi místo.

Kvůli útokům volal polské premiérce Beátě Szydlové.

Polský velvyslanec v Londýně Witold Sobków vyzval na Twitteru britské politiky, aby výhrůžky a útoky odsoudili.

Studie, kterou nedávno publikovala Raiffeisenbank, uvádí, že nyní žije a pracuje v Británii 800 tisíc Poláků, 200 tisíc Maďarů, 180 tisíc Rumunů, 80 tisíc Slováků, 65 tisíc Bulharů a necelých 40 tisíc Čechů.

Jeden z lídrů kampaně za Brexit Boris Johnson v komentáři v deníku Daily Telegraph slíbil, že práva občanů ostatních členských zemí EU budou v Británii respektována.

"Voliči, kteří ve čtvrtečním referendu hlasovali pro odchod z Evropské unie, nerozhodovali ze strachu z přistěhovalců. Ale imigrační politika musí odpovídat potřebám britského obchodu a průmyslu," uvedl konzervativní politik, který je možným nástupcem Davida Camerona v premiérském křesle na Downing Street 10.

Nějaká msta Britům za to, že si dovolili vyjádřit nesouhlas, to by byla tragická chyba. Politická atmosféra v EU už ale nebude stejná, říká Weigl | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 33 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy