Cizinci ven, dost verbeže. Brexit v ulicích aktivoval britské rasisty a xenofoby

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 27. 6. 2016 17:30
Někteří Britové útočí na Poláky, muslimy či Afričany. Část z nich zřejmě pochopila referendum tak, že všichni přistěhovalci rychle odejdou, píše list Guardian. Polský velvyslanec v Londýně vyzývá britské politiky, aby urážky a útoky odsoudili.
Umělec vystavuje portréty ministra financí George Osborna, premiéra Davida Camerona a předáka Labouristické strany Jeremy Corbyna na londýnské ulici.
Umělec vystavuje portréty ministra financí George Osborna, premiéra Davida Camerona a předáka Labouristické strany Jeremy Corbyna na londýnské ulici. | Foto: Reuters

Londýn – Po vítězství zastánců Brexitu v referendu přibylo rasisticky motivovaných útoků a urážek v ulicích.

Média a sociální sítě přinášejí svědectví o agresi některých jedinců a skupin vůči Polákům, muslimům a vůbec "cizincům".

V Huntingtonu nedaleko Cambridge někdo házel rodinám polského původu do schránek kartičky s nápisem "Dost polské verbeže" v angličtině a polštině. Kartičky byly rozházené před školou a na dalších místech.

Protipolské nápisy neznámí pachatelé nasprejovali na budovu Polského sociálního a kulturního střediska v Londýně nedaleko stanice metra Hammersmith.

Čtyřiatřicetiletý Polák Max Fras řekl deníku Guardian, že na něj slovně zaútočil muž ve frontě v supermarketu Tesco ve městě Gloucester.

"Začal být nervózní při čekání ve frontě a pak křičel, že cizinci musí do osmačtyřiceti hodin opustit Británii. Křičel, kdo je ve frontě cizinec, jestli jsme všichni cizinci. Jsi Španěl, Ital, Rumun?" vypověděl Polák.

Reportérka televize Channel 4 uvedla, že po referendu byla ve městě Barnsley a narazila na tři lidi, kteří na ulicích křičeli něco o poslání cizinců domů.

Na internetu se o víkendu objevilo video z hádky v Hackney, části Londýna. Muž na řidiče automobilu křičel "táhni zpět do své země".

Brit nigerijského původu David Olusoga uvedl, že se na mítinku sešli stoupenci extrémně pravicové Národní fronty. S transparenty "Stop imigraci, začněte s repatriací". "Ještě nikdy se mi nestalo, aby mi tolik lidí řeklo, abych se vrátil do Afriky," uvedl pro Daily Telegraph.

U stanice metra Grand Portland Street v Londýně skupina mladíků křičela "uděláme Británii znovu bílou" a na chodníku obtěžovala lidi, kteří měli jinou barvu pleti než bílou.

Podle listu The Guardian někteří Britové zřejmě pochopili referendum tak, že když zvítězí Brexit, všichni imigranti a přistěhovalci budou muset opustit zemi. Premiér David Cameron v projevu v parlamentu agresivitu odsoudil a prohlásil, že rasová nesnášenlivost a xenofobie nemají a nebudou mít v zemi místo.

Kvůli útokům volal polské premiérce Beátě Szydlové.

Polský velvyslanec v Londýně Witold Sobków vyzval na Twitteru britské politiky, aby výhrůžky a útoky odsoudili.

Studie, kterou nedávno publikovala Raiffeisenbank, uvádí, že nyní žije a pracuje v Británii 800 tisíc Poláků, 200 tisíc Maďarů, 180 tisíc Rumunů, 80 tisíc Slováků, 65 tisíc Bulharů a necelých 40 tisíc Čechů.

Jeden z lídrů kampaně za Brexit Boris Johnson v komentáři v deníku Daily Telegraph slíbil, že práva občanů ostatních členských zemí EU budou v Británii respektována.

"Voliči, kteří ve čtvrtečním referendu hlasovali pro odchod z Evropské unie, nerozhodovali ze strachu z přistěhovalců. Ale imigrační politika musí odpovídat potřebám britského obchodu a průmyslu," uvedl konzervativní politik, který je možným nástupcem Davida Camerona v premiérském křesle na Downing Street 10.

Nějaká msta Britům za to, že si dovolili vyjádřit nesouhlas, to by byla tragická chyba. Politická atmosféra v EU už ale nebude stejná, říká Weigl | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy