Rakká - V souvislosti s Islámským státem (IS) se hovoří především o mužích. Svět obletěla jména jako Abú Bakr Bagdádí, Abú Sajjáf či Alí an-Anbarí.
Ženy jsou obvykle líčeny výhradně jako oběti. Hluboko ve strukturách teroristické organizace, která kontroluje notnou část území Iráku a Sýrie, však hrají svoji nezastupitelnou roli.
Aktivně se podílejí na trestání "pokleslého jednání", vymývání mozků nových členů, či dokonce dohlížejí na hromadné znásilňování.
Dvojice expertů na Islámský stát - William McCants a Bernard Haykel -, na něž se odvolává server Fortune, dokonce tvrdí, že dívky a ženy tvoří páteř "mašinerie zla".
Básnířka opěvovala upálení zaživa
Ženy, které přijaly černý prapor Islámského státu za svůj, řídí nevěstince, formují náboženskou policii a určují tresty pro provinilce.
Jednou z nejslavnějších šiřitelek propagandy Islámského státu je kuvajtská básnířka Ahlam Al-Násrová, která napsala dlouhou obhajobu upálení jordánského pilota. "Svým nepřátelům můžete dělat to samé, co dělají oni vám," píše mimo jiné.
Významnou roli hrála v radikální organizaci i Umm Sajjáfová, manželka "ropného ministra" Islámského státu, jehož nedávno zlikvidovalo americké komando.
Odborníci upozorňují, že propaganda IS vykládá hrůzné činy - jakými bylo již zmíněné upálení jordánského pilota či uřezávaní hlav zajatcům - jako boží vůli. Pachatelům brutálních vražd tak autoři a vykladači propagandy smývají krev z rukou a čistí svědomí.
Touha po identitě
K Islámskému státu se podle McCantse a Haykela přidává několik typů žen.
Jedny kvůli touze po identitě, kterou jako dcery přistěhovalců na Západě mnohdy nenašly, a v domovských zemích se tak cítí méněcenné, jiné prostě propadly přesvědčení, že se přidávají na stranu hnutí, které nastolí nový světový pořádek. A další jen touží po dobrodružství.
To jsou důvody, které k Islámskému státu táhnou i muže, ovšem ženy láká ještě jedna věc: chtějí se stát manželkami atentátníků. "Být vdovou po mučedníkovi vám v takové komunitě přinese skvělý sociální status a zajistí doživotní gáži. Můžete se pak stát velmi vlivnými," vysvětluje ve své knize Apokalypsa jménem Islámský stát William McCants.
Ten společně s akademickým odborníkem na islám z Princetonské školy Bernardem Haykelem na konferenci Faith Angle Forum on Religion, Politics and Public Life v Miami popsal praktiky běžné v Islámském státě jako horší, než k jakým se uchyluje Al-Káida.