Američané zlikvidovali Abú Sajjáfa, "ropného ministra" IS

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 5. 2015 21:20
Zemřel při operaci, kterou podle Bílého domu nařídil sám prezident Barack Obama.
Ofenziva proti islamistům začala už loni.
Ofenziva proti islamistům začala už loni. | Foto: Reuters

Damašek/Washington - Americké speciální jednotky zaútočily v noci na sobotu ve východní Sýrii a zabily vysoce postaveného velitele ozbrojenců z hnutí Islámský stát (IS) Abú Sajjáfa.

Jeho manželku, která prý hrála důležitou roli v teroristických aktivitách islamistů, Američané zadrželi a převezli do svého vojenského zařízení v sousedním Iráku.

Při operaci, kterou podle Bílého domu nařídil přímo prezident Barack Obama, vojáci rovněž usmrtili asi deset dalších islamistických bojovníků, informovaly světové agentury.

Výjimka, nebo nová strategie?

Sajjáf zastával v islamistickém hnutí velmi významné postavení, měl na starosti finanční operace i kontrolu obsazených ropných a plynových polí.

Obama již dříve slíbil, že do Sýrie ani do Iráku nevyšle žádné pozemní jednotky. O operacích speciálních jednotek se ale tehdy nezmínil. Po nynější operaci nebylo jasné, zda šlo o výjimku, či zda jde o novou kapitolu v americkém angažmá v Sýrii, uvedla agentura Reuters.

Americké komando proniklo do východní Sýrie vrtulníky. Jak uvedl americký ministr obrany Ash Carter, nikdo z vojáků nebyl zabit ani zraněn. Sajjáf, známý také jako Muhammad Šalabí, zemřel při přestřelce s příslušníky speciálních oddílů. "Operace je další významnou ranou pro ISIL," dodal Carter. ISIL je zkratkou pro Islámský stát v Iráku a Levantě, kterou islamisté dříve používali.

Asad není a nemůže být partnerem, zní z USA

Bývalý člen Islámského státu utekl ze Sýrie, protože už nemohl vydržet horor pod vládou islamistů. Dnes vypráví o krutosti tohoto režimu a varuje další muslimy, kteří by se k IS chtěli připojit.
2:32
Bývalý člen Islámského státu utekl ze Sýrie, protože už nemohl vydržet horor pod vládou islamistů. Dnes vypráví o krutosti tohoto režimu a varuje další muslimy, kteří by se k IS chtěli připojit. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Šlo o vůbec první známou operaci amerických speciálních jednotek v Sýrii kromě loňského nezdařeného tajného pokusu zachránit západní rukojmí, které islamisté na severovýchodě Sýrie zadržovali, uvedla agentura Reuters.

Podle mluvčí americké Národní rady pro bezpečnost Bernadette Meehanové USA předem o akci neinformovaly syrskou vládu ani s ní útok nekoordinovaly. "Varovali jsme Asadův režim, aby nezasahoval do našich probíhajících akcí proti IS uvnitř Sýrie," uvedla Meehanová. Režim syrského prezidenta Bašára Asada podle ní není a nemůže být partnerem Američanů v boji proti Islámského stutu.

Americké velení zároveň oznámilo, že od pátečního rána provedli spojenci šest leteckých úderů v Sýrii a 15 v Iráku. Postup islamistů se kromě USA a jejich spojenců snaží zastavit též syrská a irácká armáda a kurdští bojovníci.

Letecké údery jsou součástí operace nazvané Inherent Resolve (Bytostné odhodlání). V Iráku kromě USA zasahují i Austrálie, Belgie, Kanada, Dánsko, Francie, Nizozemsko a Británie. Na náletech v Sýrii by se kromě Američanů měly podílet i Bahrajn, Jordánsko, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Islamisté na postupu

Americká operace přišla v době, kdy islamisté dosahují výrazných bojových úspěchů v Iráku i v sousední Sýrii. V pátek dobyli hlavní vládní budovu v Ramádí, které je střediskem irácké provincie Anbár, a vyvěsili na ní svou černou vlajku. V sobotu se nicméně podle místních zdrojů z této budovy zase stáhli.

V Sýrii se zase odehrávají tvrdé boje u pouštního města Palmýra, kde se nacházejí slavné vykopávky, které UNESCO před dvěma lety zařadilo na seznam ohrožených památek kulturního dědictví. Podle některých zdrojů již radikálové část města dobyli a vyvěsili na budovách černé vlajky.

Syrští aktivisté rovněž informovali o náletech v provincii Idlib, které má podle nich na svědomí syrská armáda a při kterých údajně přišlo o život nejméně 48 civilistů včetně devíti dětí.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy