Američané zlikvidovali Abú Sajjáfa, "ropného ministra" IS

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 5. 2015 21:20
Zemřel při operaci, kterou podle Bílého domu nařídil sám prezident Barack Obama.
Ofenziva proti islamistům začala už loni.
Ofenziva proti islamistům začala už loni. | Foto: Reuters

Damašek/Washington - Americké speciální jednotky zaútočily v noci na sobotu ve východní Sýrii a zabily vysoce postaveného velitele ozbrojenců z hnutí Islámský stát (IS) Abú Sajjáfa.

Jeho manželku, která prý hrála důležitou roli v teroristických aktivitách islamistů, Američané zadrželi a převezli do svého vojenského zařízení v sousedním Iráku.

Při operaci, kterou podle Bílého domu nařídil přímo prezident Barack Obama, vojáci rovněž usmrtili asi deset dalších islamistických bojovníků, informovaly světové agentury.

Výjimka, nebo nová strategie?

Sajjáf zastával v islamistickém hnutí velmi významné postavení, měl na starosti finanční operace i kontrolu obsazených ropných a plynových polí.

Obama již dříve slíbil, že do Sýrie ani do Iráku nevyšle žádné pozemní jednotky. O operacích speciálních jednotek se ale tehdy nezmínil. Po nynější operaci nebylo jasné, zda šlo o výjimku, či zda jde o novou kapitolu v americkém angažmá v Sýrii, uvedla agentura Reuters.

Americké komando proniklo do východní Sýrie vrtulníky. Jak uvedl americký ministr obrany Ash Carter, nikdo z vojáků nebyl zabit ani zraněn. Sajjáf, známý také jako Muhammad Šalabí, zemřel při přestřelce s příslušníky speciálních oddílů. "Operace je další významnou ranou pro ISIL," dodal Carter. ISIL je zkratkou pro Islámský stát v Iráku a Levantě, kterou islamisté dříve používali.

Asad není a nemůže být partnerem, zní z USA

Bývalý člen Islámského státu utekl ze Sýrie, protože už nemohl vydržet horor pod vládou islamistů. Dnes vypráví o krutosti tohoto režimu a varuje další muslimy, kteří by se k IS chtěli připojit.
2:32
Bývalý člen Islámského státu utekl ze Sýrie, protože už nemohl vydržet horor pod vládou islamistů. Dnes vypráví o krutosti tohoto režimu a varuje další muslimy, kteří by se k IS chtěli připojit. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Šlo o vůbec první známou operaci amerických speciálních jednotek v Sýrii kromě loňského nezdařeného tajného pokusu zachránit západní rukojmí, které islamisté na severovýchodě Sýrie zadržovali, uvedla agentura Reuters.

Podle mluvčí americké Národní rady pro bezpečnost Bernadette Meehanové USA předem o akci neinformovaly syrskou vládu ani s ní útok nekoordinovaly. "Varovali jsme Asadův režim, aby nezasahoval do našich probíhajících akcí proti IS uvnitř Sýrie," uvedla Meehanová. Režim syrského prezidenta Bašára Asada podle ní není a nemůže být partnerem Američanů v boji proti Islámského stutu.

Americké velení zároveň oznámilo, že od pátečního rána provedli spojenci šest leteckých úderů v Sýrii a 15 v Iráku. Postup islamistů se kromě USA a jejich spojenců snaží zastavit též syrská a irácká armáda a kurdští bojovníci.

Letecké údery jsou součástí operace nazvané Inherent Resolve (Bytostné odhodlání). V Iráku kromě USA zasahují i Austrálie, Belgie, Kanada, Dánsko, Francie, Nizozemsko a Británie. Na náletech v Sýrii by se kromě Američanů měly podílet i Bahrajn, Jordánsko, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Islamisté na postupu

Americká operace přišla v době, kdy islamisté dosahují výrazných bojových úspěchů v Iráku i v sousední Sýrii. V pátek dobyli hlavní vládní budovu v Ramádí, které je střediskem irácké provincie Anbár, a vyvěsili na ní svou černou vlajku. V sobotu se nicméně podle místních zdrojů z této budovy zase stáhli.

V Sýrii se zase odehrávají tvrdé boje u pouštního města Palmýra, kde se nacházejí slavné vykopávky, které UNESCO před dvěma lety zařadilo na seznam ohrožených památek kulturního dědictví. Podle některých zdrojů již radikálové část města dobyli a vyvěsili na budovách černé vlajky.

Syrští aktivisté rovněž informovali o náletech v provincii Idlib, které má podle nich na svědomí syrská armáda a při kterých údajně přišlo o život nejméně 48 civilistů včetně devíti dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy