Islámský stát se přihlásil k útoku na výstavu v Texasu

ČTK ČTK
5. 5. 2015 12:56
Zda teroristická organizace za činem skutečně stála, zatím vyšetřovatelé nesdělili.
Policisté zkoumají místo střelby v Texasu.
Policisté zkoumají místo střelby v Texasu. | Foto: Reuters

Dallas - K nedělnímu útoku na ostrahu výstavy karikatur proroka Mohameda v americkém Texasu, při kterém zahynuli dva ozbrojenci, se v úterý přihlásilo radikální hnutí Islámský stát (IS).

Zda tato teroristická organizace za činem skutečně stála, zatím vyšetřovatelé nesdělili. Podle všeho je to ale poprvé, co se islamisté z IS přihlásili k útoku na území Spojených států.

"Zesměšňování Proroka"

Islámský stát ve své rozhlasové stanici Baján označil útok za dílo dvou vojáků chalífátu a také uvedl to, že výstava proroka Mohameda zesměšňovala. "Řekli jsme Americe, že to, co přijde, bude větší a tvrdší a že uvidíte vojáky Islámského státu dělat hrozné věci," citoval portál BBC z prohlášení islamistů.

Již v pondělí se na Twitteru objevil vzkaz údajného člena IS, který útočníky označil za příslušníky této radikální organizace.

Vyšetřovatelé mezitím zjistili identitu obou útočníků, které policie při činu zastřelila. Jedním z nich je Elton Simpson, jehož policisté v minulosti vyšetřovali kvůli podezření z terorismu. Druhým byl jeho spolubydlící.

Simpson údajně před útokem odeslal na Twitter vzkaz tohoto znění: "Můj bratr a já jsme složili do rukou velitele přísahu věrnosti. Nechť nás Alláh přijme jako mudžáhidy. Přimluvte se." Vzkaz byl později ze sociální sítě odstraněn.

Návštěvníci vyvázli bez zranění

Nikdo z návštěvníků výstavy, mezi kterými byl přítomen i šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders, nebyl zraněn. Lehce postřelen byl jeden člen ostrahy.

Letos v lednu šokoval celý svět útok na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo, který opakovaně publikoval karikatury proroka Mohameda. Dva muslimští radikálové při něm zabili 12 lidí včetně redaktorů a kreslířů.

Muslimové považují zobrazování Mohameda za urážlivé, už v roce 2006 vyvolalo vášnivé protesty v muslimském světě zveřejnění karikatur Proroka v dánském deníku Jyllands-Posten.

 

Právě se děje

Další zprávy