Islámský stát se přihlásil k útoku na výstavu v Texasu

ČTK ČTK
5. 5. 2015 12:56
Zda teroristická organizace za činem skutečně stála, zatím vyšetřovatelé nesdělili.
Policisté zkoumají místo střelby v Texasu.
Policisté zkoumají místo střelby v Texasu. | Foto: Reuters

Dallas - K nedělnímu útoku na ostrahu výstavy karikatur proroka Mohameda v americkém Texasu, při kterém zahynuli dva ozbrojenci, se v úterý přihlásilo radikální hnutí Islámský stát (IS).

Zda tato teroristická organizace za činem skutečně stála, zatím vyšetřovatelé nesdělili. Podle všeho je to ale poprvé, co se islamisté z IS přihlásili k útoku na území Spojených států.

"Zesměšňování Proroka"

Islámský stát ve své rozhlasové stanici Baján označil útok za dílo dvou vojáků chalífátu a také uvedl to, že výstava proroka Mohameda zesměšňovala. "Řekli jsme Americe, že to, co přijde, bude větší a tvrdší a že uvidíte vojáky Islámského státu dělat hrozné věci," citoval portál BBC z prohlášení islamistů.

Již v pondělí se na Twitteru objevil vzkaz údajného člena IS, který útočníky označil za příslušníky této radikální organizace.

Vyšetřovatelé mezitím zjistili identitu obou útočníků, které policie při činu zastřelila. Jedním z nich je Elton Simpson, jehož policisté v minulosti vyšetřovali kvůli podezření z terorismu. Druhým byl jeho spolubydlící.

Simpson údajně před útokem odeslal na Twitter vzkaz tohoto znění: "Můj bratr a já jsme složili do rukou velitele přísahu věrnosti. Nechť nás Alláh přijme jako mudžáhidy. Přimluvte se." Vzkaz byl později ze sociální sítě odstraněn.

Návštěvníci vyvázli bez zranění

Nikdo z návštěvníků výstavy, mezi kterými byl přítomen i šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders, nebyl zraněn. Lehce postřelen byl jeden člen ostrahy.

Letos v lednu šokoval celý svět útok na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo, který opakovaně publikoval karikatury proroka Mohameda. Dva muslimští radikálové při něm zabili 12 lidí včetně redaktorů a kreslířů.

Muslimové považují zobrazování Mohameda za urážlivé, už v roce 2006 vyvolalo vášnivé protesty v muslimském světě zveřejnění karikatur Proroka v dánském deníku Jyllands-Posten.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy