Moskva - Vůdce severokavkazských povstalců Doku Umarov ve videonahrávce vyzval k útokům proti zimní olympiádě v Soči.
Vrcholná sportovní událost se na jihu Ruska uskuteční příští rok v únoru.
"(Rusové) chtějí uspořádat olympiádu na ostatcích našich předků, na kostech mnoha a mnoha muslimů pohřbených na našem území podél Černého moře. Musíme jim v tom zabránit všemi prostředky," prohlásil Umarov, čímž zrušil svůj předchozí zákaz útoků na ruské civilisty.
Olympiáda v Soči je vnímána jako oblíbený projekt prezidenta Vladimira Putina, jenž využil veškerý svůj vliv k jejímu uspořádání.
Strážci zákona podle státní agentury ITAR-TASS výhrůžky povstalců sledují, nicméně soudí, že na sebe Umarov chtěl jen upozornit.
"Po celé sérii úspěšných operací jsou teroristické bandy v současnosti vážně oslabeny, a tak se snaží se připomenout. Samozřejmě, možnou hrozbu nelze zcela vyloučit, a tak se přijímají všemožná opatření, i preventivní, abychom takové záměry překazili," citoval ITAR-TASS nejmenovaného představitele.
Zbraně pro Soči už povstalci měli
Ruská tajná služba FSB už loni v květnu ohlásila, že zhatila plány kavkazských teroristů na atentáty proti olympiádě v Soči. Konkrétně agenti FSB v přilehlé Abcházii odhalili deset skladů zbraní, kde byly i přenosné střely země-vzduch, granátomety, plamenomety, pušky, granáty a trhaviny.
Z Abcházie měly zbraně putovat do Soči. FSB předpokládala, že za plánem stál vůdce severokavkazských rebelů Doku Umarov, který údajně udržuje úzké kontakty na gruzínské tajné služby. Tbilisi tato podezření odmítá.
Nakoukněte do Soči. Tak se chystá olympiáda:
Poslední bylo Domodědovo
Umarov už roky bojuje za odtržení severního Kavkazu od Ruska a vytvoření islámského státu.
V minulosti se také přihlásil k odpovědnosti za několik velkých teroristických útoků i v hloubi Ruska, naposledy předloni k sebevražednému atentátu na moskevském letišti Domodědovo se čtyřmi desítkami obětí.
Takhle to po útoku na moskevském letišti vypadalo:
Místa, kde se nyní nalézají sportoviště, v minulosti obývaly kavkazské kmeny. Ještě v carské éře je ale vyhladila ruská vojska. Podle historiků jen do konce 19. století zahynulo v bojích o ovládnutí Kavkazu na osm milionů lidí - polovina celé kavkazské populace; na straně carského Ruska to bylo přes 100 000 vojáků.
Putin nařídil nejvyšší bdělost
Ruský prezident Vladimir Putin již v únoru, rok před olympiádou, nařídil ruským bezpečnostním silám "nejvyšší úroveň bdělosti a připravenosti", aby zabránily případným teroristickým útokům radikálních islamistů.
Stalo se tak poté, co při explozi nálože na kontrolním stanovišti dopravní policie v severokavkazské autonomní republice Dagestán zahynuli čtyři policisté. Ruští vojáci později zastřelili čtyři podezřelé z atentátu.
Moskva bojuje proti islamistickým povstalcům v hornatém regionu severního Kavkazu už více než deset let - tedy od doby, co se jí podařilo získat zpět kontrolu nad Čečenskem, proti jehož separatistům vedla v posledních dvou desetiletích dvě války. Na nejzápadnějším okraji kavkazského regionu, z něhož jsou téměř každodenně hlášeny násilnosti, leží Soči.