Tryskáče, reklamy na Coca-Colu a zákaz protestů. Co budí pozornost na klima summitu

Jana Václavíková Jana Václavíková
20. 11. 2022 9:42
S letošní klimatickou konferencí COP27 se pojí rovnou několik kontroverzních témat. Pořádá ji represivní Egypt, sponzorem je producent tun plastových lahví končících v přírodě a aktivisté z chudších zemí, kde je klimatická změna nejzřetelnější, si nemohou účast dovolit.
Protest na klimatické konferenci COP27 v Egyptě.
Protest na klimatické konferenci COP27 v Egyptě. | Foto: Reuters

Protesty v zemi, kde jsou demonstrace zakázané

Zatímco na loňské klimatické konferenci v Glasgow se protestů volajících po přísnějším dodržování závazků na ochranu přírody zúčastnilo několik desítek tisíc lidí, dosud největší demonstrace v Šarm aš-Šajchu měla jen pár stovek účastníků. Přesto jde na poměry Egypta o velký protest - manifestace jsou v zemi běžně zakázané a v minulosti na ně bezpečnostní složky odpovídaly hromadným zatýkáním i násilím. 

Omezení se týká i současné konference. Protesty mimo areál se nesmí uskutečnit až na jedno ohraničené místo v poušti daleko od komplexu, kde setkání probíhá. Tam mohou lidé svou nespokojenost vyjádřit jen mezi desátou ráno a pátou večer a musí o tom informovat úřady 36 hodin předem. Přesto hrozí, že místní aktivisté se budou potýkat s problémy. "Až zmizí kamery, Egypťané budou zatčení," řekl časopisu Wired Hussein Baoumi z lidskoprávní organizace Amnesty International.

Volnější podmínky panují v areálu konference, který spadá pod kontrolu OSN. I tam však musí být shromáždění předem povolená. "Bezpečnostní briefingy, které kolovaly před konferencí, varovaly, že už víc než pět lidí může být považováno za nepovolenou demonstraci. Varovaly i před nošením politických triček se symboly anarchismu, komunismu a podobně," líčí Jitka Martínková. "Uvnitř se ale protesty a happeningy dějí denně, a to v poměrně hojném počtu," dodává. 

 

Právě se děje

Další zprávy