Tryskáče, reklamy na Coca-Colu a zákaz protestů. Co budí pozornost na klima summitu

Jana Václavíková Jana Václavíková
20. 11. 2022 9:42
S letošní klimatickou konferencí COP27 se pojí rovnou několik kontroverzních témat. Pořádá ji represivní Egypt, sponzorem je producent tun plastových lahví končících v přírodě a aktivisté z chudších zemí, kde je klimatická změna nejzřetelnější, si nemohou účast dovolit.
Soukromé letadlo typu Gulfstream G650.
Soukromé letadlo typu Gulfstream G650. | Foto: Reuters

Soukromé tryskáče

Tématem, které se nejen při klimatických konferencích často opakuje, je množství soukromých letadel vládních delegací a dalších hostů. Tyto tryskáče totiž v přepočtu na kilometr a na osobu spálí více fosilních paliv než jiné dopravní prostředky. Britská stanice BBC podle nejčastějšího typu letadla letícího na egyptský summit, Gulfstreamu G650, vypočítala, že za hodinu cesty letoun spotřebuje 1893 litrů paliva. Za každý spálený litr se do ovzduší uvolní dva a půl kilogramu oxidu uhličitého. To na hodinu dělá 4,7 tuny skleníkového plynu.

Do Šarm aš-Šajchu přiletělo jen v prvních třech dnech konference 36 soukromých letadel a dalších 64 přistálo v hlavním městě Káhiře (24 z nich však mířilo z místa konání konference).

Emise z letounů však nejsou to hlavní, čím bychom se měli zabývat, upozorňuje analytička Jungwirth Březovská. "Určitě by to nemělo zastínit samotnou podstatu toho, proč se tady lidé sešli," míní a doplňuje, že o soukromých tryskáčích se často mluví proto, že jde o snadno uchopitelné téma, které si většina lidí dokáže představit daleko lépe, než "jak vypadá závěrečný text, na kterém se domluví 190 států."

 

Právě se děje

Další zprávy