Jeďte na dovolenou, získáte vakcínu, lákají cestovky. Očkuje se i na Drákulově hradě

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 11. 5. 2021 17:47
Alespoň první dávku vakcíny proti koronaviru dostalo 27 procent obyvatel Evropské unie. Cestovní kanceláře na situaci reagují nabídkou speciálních "balíčků", které kromě letenek a pobytu v resortech v Turecku, Rusku nebo arabských zemích slibují i očkování proti covidu-19. Má to ale háček. Zájezdy jsou drahé a cestovky vakcinaci negarantují. Možností nechat se naočkovat v cizině je však víc.
Fronta na očkování v bělehradském konferenčním centru BelExpo.
Fronta na očkování v bělehradském konferenčním centru BelExpo. | Foto: Reuters

Raději Sputnik, nebo Pfizer?

Dostatek vakcín a nedostatek zájemců přiměly srbské úřady rozšířit nabídku očkování i na cizince. Poslední březnový víkend se kvůli tomu na hranicích této sedmimilionové země vytvořily kolony aut ze sousední Bosny a Hercegoviny, Severní Makedonie, Černé Hory a Chorvatska. Možnosti nechat se bezplatně naočkovat v metropoli Bělehradu, městech Novi Sad a Niš využilo několik tisíc lidí. V zemi se kromě preparátů schválených v EU očkuje také ruským Sputnikem a čínským Sinopharmem. Zájemci si ale mohou konkrétní látku sami předem zvolit.

"Vybral jsem si Pfizer a do 48 hodin jsem měl termín v nemocnici v Bělehradě. Při první dávce počátkem března jsem z pracovních důvodů zůstal několik dní. Spojil jsem pracovní cestu s odpočinkem. U druhé dávky jsem se vrátil za několik hodin," popsal pro list Corriere della Serra svoji zkušenost italský podnikatel Simone Avogadra. 

Podle srbské vlády, která chce v době krize posílit obchodní vztahy, je nabídka určena hlavně pro podnikatele z regionu západního Balkánu. Sdružení srbských lékařů "Společně proti covidu" ale akci kritizuje. Kabinet by podle zdravotníků měl spíš uspořádat kampaň na podporu očkování mezi domácím obyvatelstvem a zbylé vakcíny sousedním státům případně rozdat. Podle nich by tak nevznikalo riziko nákazy při cestování.

 

Právě se děje

Další zprávy