Tel Aviv - V Izraeli mělo jít o jednu z převratných hudebních událostí letošního roku, její konání se ale prozatím odkládá.
Řeč je o vůbec prvním velkém koncertu z děl Richarda Wagnera, jenž se měl 18. června uskutečnit na půdě telavivské univerzity.
Její vedení ale nakonec pořádání akce odřeklo. Reagovalo tak na tlak veřejnosti, kterou záměr přehrát dílo známého německého antisemity pobouřil.
Po zákazu volali především přeživší holocaustu. Ti poslali rektorovi univerzity dopis, v němž volali po zákazu koncertu. "Je nepřijatelné, aby Wagnerova hudba, jež zněla v nacistických koncentračních táborech, zněla Univerzitou Tel Aviv," píše se mimo jiné v listu.
Nevěděli jsme, o co jde
Vedení univerzity prý neznalo záměry pořadatelů.
"K našemu překvapení jsme se dozvěděli, že na koncertě měly zaznít skladby německého skladatele Richarda Wagnera. Tento prostý fakt - stejně jako jméno organizace, jež za tím stojí - nám byl úmyslně zatajen," cituje server Haaretz z prohlášení univerzity.
Pořadatel koncertu - izraelská Wagnerova společnost - ovšem taková nařčení odmítá. A hodlá se bránit u soudu. Její předseda Jonathan Livny nicméně agentuře DPA řekl, že nevylučuje ani přesun akce na jiné místo.
Neformální zákaz hrát díla Richarda Wagnera platí v Izraeli od vzniku státu v roce 1948. Ačkoliv oblíbenec Adolfa Hitlera zemřel dlouhé desítky let před začátkem druhé světové války, jeho hudba byla zneužita nacistickou propagandou. Sám skladatel se navíc nikdy netajil svým odporem k Židům.