hudba

Evropská komise zúžila vyšetřování Applu v souvislosti se streamováním hudby

Evropská komise (EK) zúžila vyšetřování společnosti Apple, které se týká plateb v jejím obchodě App Store pro poskytovatele streamování hudby. Nově se komise zaměřuje pouze na vyšetřování požadavků firmy Apple, která brání vývojářům informovat uživatele přístrojů iPhone a iPad o dalších možnostech nákupu hudby za nižší ceny mimo aplikaci App Store. Komise, která funguje jako antimonopolní úřad EU, to uvedla v dnešní tiskové zprávě. 

Komise ve svých námitkách zaslaných americké firmě koncem dubna 2021 vinila Apple z toho, že zneužívá svého dominantního postavení na trhu tím, že vnucuje vývojářům aplikací pro streamování hudby svou vlastní technologii plateb v rámci aplikace. Nyní ale komise od tohoto bodu ustoupila a uvedla, že už nezaujímá stanovisko k zákonnosti této povinnosti.

Zdroj: ČTK

Příjmy českého hudebního průmyslu loni vzrostly na 1,428 miliardy korun

Celkové příjmy tuzemského hudebního průmyslu loni vzrostly o 19,5 procenta na 1,428 miliardy korun. Hlavním tahounem trhu byly streamingové služby.

Zdroj: ČTK

Zemřel bubeník skupiny Foo Fighters Taylor Hawkins

Ve věku 50 let zemřel dlouholetý bubeník americké rockové skupiny Foo Fighters Taylor Hawkins. Skupina to oznámila na svém twitterovém účtu, podrobnosti neuvedla. Podle časopisu Semana byl Hawkins nalezen mrtvý v hotelu v kolumbijské Bogotě. Skupina tam měla vystoupit na hudebním festivalu, napsala agentura DPA.

"Rodina Foo Fighters je otřesena tragickou a předčasnou ztrátou milovaného Taylora Hawkinse," napsala skupina. "Jeho hudební duch a nakažlivý smích s námi zůstane navždy," dodala.

Podle agentury AP byl Hawkins zřejmě nejvýraznějším členem skupiny po frontmanovi Daveovi Grohlovi. Objevoval se po jeho boku při rozhovorech a hrával důležité role ve videoklipech kapely.

Hawkins působil ve skupině Foo Fighters od roku 1997, kdy vystřídal jejího původního bubeníka Williama Goldsmithe. Skupina Foo Fighters vznikla v roce 1994 a několikrát vystoupila v Praze.

Pokračovat