Vůdce izraelských Arabů viní z pomoci Hizballáhu

Tomáš Rákos
26. 4. 2007 0:30
Dělají ze mě obětního beránka, tvrdí politik

Jeruzalém - Po týdnech čekání zveřejnil soud v izraelské Petah Tikvě detaily spojené s vyšetřováním bývalého poslance parlamentu Azmi Bišáry.

Ten je podezřelý z ohrožení bezpečnosti státu během loňské 34denní války s libanonským Hizballáhem.

Bišára, předseda strany Balad, která sdružuje izraelské araby a v posledních volbách získala tři poslanecké mandáty, měl předávat nepříteli zpravodajské informace prostřednictvím cizího agenta. Za nemalou sumu.

Azmi Bišára
Autor fotografie: Reuters

Azmi Bišára

  • padesátiletý křesťan Bišára se narodil v Nazaretu
  • má doktorát z filozofie, s politikou začal na střední škole
  • v roce 1995 pomáhal zakládat jednu z nejkontroverznějších izraelských stran - Balad. Ta sdružuje izraelské araby
  • v Knesetu (parlamentu) byl jedním z nejvýřečnějších arabských poslanců. Často přerušoval jednání, kritizoval izraelskou okupaci palestinských území, obviňoval Izrael z diskriminace arabské menšiny. .
  • Izraelský Nejvyšší soud před čtyřmi lety zrušil rozhodnutí Ústřední volební komise, která chtěla Bišárově straně zakázat kandidaturu. Podle soudu šlo o porušení demokratických postupů. Komise argumentovala tím, že Balad je proti existenci Izraele jako židovského státu

Vlivný politik je tak podezřelý zároveň z praní špinavých peněz. Bišára to odmítá. "Za načasováním obvinění může krize uvnitř izraelského vedení. Snaží se najít castu ven po prohře v Libanonu. Teď mají koho obvinit: Azmi Bišára může za izraelskou porážku," řekl Bišára televizní stanici al-Džazíra.

"Domů nějaký čas nepřijedu"

Vyšetřovatelé sbírali na Bišáru informace několik měsíců. Dvakrát ho předvolali k výslechu. Potřetí se jim to nepodařilo. Padesátiletý poslanec totiž před třemi týdny odcestoval do zahraničí a od té doby se nevrátil.

Po návštěvě Kataru a Jordánska mířily jeho kroky do Egypta, kde se v neděli na izraelském velvyslanectví v Káhiře vzdal poslaneckého mandátu. Podle svých slov se do Izraele nějaký čas nevrátí a to kvůli "rasistickému" podnebí doma. Podle londýnského listu aš-Šarq al-Awsat se však zatím nechystá usadit se v některé z arabských zemí.

Druhý muž strany Balad, Džamál Zahalka, označil obvinění za "sprosté lži". Dodal, že jde o práci tajné služby Šin Bet, která chce Bišáru politicky zničit.

Je Bišára trojským koněm?

Zbytek poslanců Knesetu požaduje ustavení parlamentní komise, která bude Bišárův případ vyšetřovat. "Konečně známe pravou tvář jednoho ze zrádců Izraele," řekl poslanec strany Kadima Joel Hasson.

Zevulun Orlev z Národní náboženské strany prohlásil, že "obvinění proti Bišárovi dokazují, že trojský kůn, sloužící jako pátá kolona, infiltroval Kneset." Dodal, že úřady by měly Bišáru zajmout, ať je kdekoliv.

Foto: Reuters

Azmi Bišára vyvolal dohady poté, co několik týdnů po skončení loňské války odcestoval spolu s dalšími dvěma poslanci ze strany Balad do Sýrie a Libanonu. Izrael je oficiálně s oběma zeměmi ve válečném stavu a jeho občané tak nemají bez povolení "nepřátelské státy" navštěvovat.

V roce 2006 izraelský Nejvyšší soud zrušil vyšetřování Bišáry kvůli jeho výrokům, které vyřkl během syrské návštěvy o pět let dříve. V nich obhajoval "lidové povstání".

 

Právě se děje

Další zprávy