Arabové: Stop okupaci Iráku a Palestiny!

rak
29. 3. 2007 18:07
Rijád - Nezvykle sledovaný 19. summit Ligy arabských států nevybočil z řady. I tentokrát přinesl více ostrých výroků než konkrétních závěrů.

Hostitel summitu, saúdský král Abdulláh, který je jinak jedním z hlavních spojenců USA na Blízkém východě, označil přítomnost Spojených států v Iráku za ilegální okupaci. Zároveň vytknul arabskému světu, že není dostatečně jednotný.

Podle pozorovatelů se tak Saúdové snaží alespoň v očích svých sousedů získat větší nezávislost na Washingtonu. Rijá zároveň začíná hrát roli předního diplomatického vyjednávače v regionu.

Jedním z hlavních cílů představitelů 21 zúčastněných arabských států (summit bojkotovala pouze Libye) bylo oživení tzv. Bejrútské deklarace, pět let starého plánu, který počítá s urovnáním vztahů mezi arabským světem a Izraelem.

Palestinský prezident: hrozí válka

Podle palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse jde o poslední šanci, kterou by měl židovský stát využít.

Mahmúd Abbás přijel do Rijádu vyzvat Izrael, aby se chopil nabídky arabského světa na navázání vztahů. Zároveň přesvědčoval arabské země, aby palestinské samosprávě vyplatily miliony dolarů, které jí slíbili.
Mahmúd Abbás přijel do Rijádu vyzvat Izrael, aby se chopil nabídky arabského světa na navázání vztahů. Zároveň přesvědčoval arabské země, aby palestinské samosprávě vyplatily miliony dolarů, které jí slíbili. | Foto: Reuters

"Celý region čelí hrozbě války, explozí a oblastních i mezinárodních konfrontací. To celé je výsledek chybějícího řešení a neschopnosti ho zavést," varoval Abbás.

Izrael je vůči plánu zdrženlivý. Izraelský vicepremiér Šimon Peres řekl, že jeho země upřednostňuje jednání. "Řekl bych toto: proveďme jednání. Vy přijdete s popisem vlastní pozice a my se svojí. Nemyslím, že je potřeba předurčovat co přijmout a co ne," řekl Peres.

Plán počítá s tím, že arabské země uznají stát Izrael, pokud se stáhne z území okupovaného od války z roku 1967 a přijme "spravedlivé řešení problému palestinských uprchlíků".

Izrael dokument v roce 2002 odmítl. Premiér Ehud Olmert ale v uplynulých týdnech naznačil, že i přes své výhrady spojené s otázkou uprchlíků je k plánu vstřícný.

Na Blízkém východě a v severní Africe žije na 4 miliony Palestinců - potomci těch, kteří odešli z tehdejší britské mandátní Palestiny v roce 1948, kdy Izrael vyhlásil svrchovanost.

Izrael se staví proti jejich právu na návrat. Politici argumentují tím, že by příchod Palestinců ukončil židovskou většinu obyvatelstva.

 

Právě se děje

Další zprávy