Hizballáh

Šéfové Hizballáhu a Hamásu se osobně setkali a jednali o odporu k Izraeli

Šéf libanonského proíránského ozbrojeného šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh se v neděli v Bejrútu sešel s Ismáílem Haníjou, politickým lídrem palestinského islamistického hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy. Podle Hizballáhu jednali o izraelském zásahu v mešitě Al-Aksá a odporu vůči Izraeli. Informovala o tom agentura AFP. Setkání se uskutečnilo několik dní poté, co byly z jižního Libanonu na Izrael odpáleny rakety, což izraelská armáda připsala Hamásu. Podle expertů Hizballáh musel k odpálení raket dát Hamásu svolení, jelikož má v oblasti silný vliv.

Podle prohlášení Hizballáhu vůdci obou radikálních hnutí při setkání zdůraznili, že "osa odporu je připravena" na vývoj situace a že "její složky spolupracují" v regionu, píše agentura AFP. Hovořili také o "zesílení odporu na Západním břehu Jordánu a v Gaze" a o "událostech v mešitě Al-Aksá".

"Osa odporu" je výraz používaný k označení palestinských, libanonských, syrských a dalších skupin blízkých Íránu a vystupujících proti Izraeli.

Zdroj: ČTK

Austrálie označila celé libanonské hnutí Hizballáh za teroristickou organizaci

Australská vláda označila celé libanonské hnutí Hizballáh za teroristickou organizaci. Dosud přitom takové označení vyhrazovala Canberra jen vojenskému křídlu této vlivné politické strany.

Šíitská organizace podporovaná Íránem podle australské vlády "nadále hrozí teroristickými útoky a podporou teroristických organizací" a pro Austrálii představuje skutečnou a věrohodnou hrozbu, řekla ministryně vnitra Karen Andrewsová.

Izrael a USA vedou Hizballáh na svých seznamech teroristických organizací již delší dobu, řada dalších zemí však odmítá uvalovat sankce na politické křídlo strany. Obávají se totiž, že by to mohlo poškodit jejich vztahy s libanonskými činiteli, píše AFP.

Izraelská armáda dnes sestřelila dron libanonské protiizraelské organizace Hizballáh, který z Libanonu přelétl nad severní Izrael

Dříve dnes izraelští vojáci podle armády lokalizovali další dron Hizballáhu, který byl sestřelen u hranice s Libanonem před několika týdny.

"Budeme nadále jednat tak, abychom zabránili jakýmkoli snahám narušit izraelskou svrchovanost," stojí v prohlášení armády.

Izrael v uplynulých letech přiznal několik incidentů, při nichž při misích u libanonské hranice přišel o drony. K jejich sestřelení se přihlásil Íránem podporovaný Hizballáh. Ten s Izraelem bojoval naposledy v roce 2006 a je dominantní silou na jihu Libanonu u hranice s Izraelem. Militantní skupina prohlásila, že bude sestřelovat izraelské drony, které naruší libanonský vzdušný prostor.

Zdroj: ČTK

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.

Zdroj: ČTK

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK

Německo zakázalo Hizballáh, zařadilo ho mezi teroristické skupiny

Německo zakázalo na svém území Íránem podporovanou radikální šíitskou skupinu Hizballáh a zařadilo ji mezi teroristické organizace. Ve čtvrtek o tom informovalo ministerstvo vnitra, které citovala agentura Reuters. 

Policie v časných ranních hodinách provedla zátahy na řadě míst v Německu, při kterých zadržela osoby podezřelé z členství v Hizballáhu. Bezpečnostní činitelé odhadují, že k extremistickému křídlu Hizballáhu v Německu patří až 1050 lidí.

Německo dosud rozlišovalo mezi politickým křídlem Hizballáhu a jeho vojenskými jednotkami, které bojovaly společně s armádou syrského prezidenta Bašára Asada v Sýrii. Tlak, aby Německo zakázalo Hizballáh, vyvíjel na zemi Izrael i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Pokračovat