Vražda dívky ve známém pařížském parku. Francouzi zatkli Maročana, zemí zmítají spory

Zahraničí Zahraničí
před 2 hodinami
Francií otřásá vražda devatenáctileté ženy, která se přelila i do sporů na politické scéně. Ze zabití studentky je podezřelý dvaadvacetiletý Maročan, kterého úřady plánovaly ze země vyhostit. Krajní pravice teď volá po zpřísnění imigračních pravidel.
Zavražděnou dívku Philippine našli její příbuzní v Buloňském lesíku v sobotu 21. září, snímek z pátrání.
Zavražděnou dívku Philippine našli její příbuzní v Buloňském lesíku v sobotu 21. září, snímek z pátrání. | Foto: Houpline Renard / Sipa Press / Profimedia

Mrtvolu dívky našli její příbuzní v sobotu z poloviny zakopanou v Buloňském lesíku na západním okraji Paříži. Do pátrací akce se zapojila asi padesátka lidí. Jako stopa posloužil studentčin mobil, který lokalizovali právě v tomto parku a následně zalarmovali policii. Podle serveru The Brussels Times byla na jejím těle patrná zranění a známky zneužití.

Studentku jménem Philippine naposledy viděli svědci v pátek kolem oběda o několik kilometrů dál poté, co opustila kampus jedné z pařížských univerzit a vydala se ke svým rodičům, popsal server BBC.

Na univerzitě studovala ekonomii. Kamarádi na ni vzpomínají jako na tichou, vzornou studentku, působila také ve skautském oddílu. Server France24 s odkazem na policejní zdroje uvedl, že svědci v pátek v okolí vysoké školy viděli muže s krumpáčem. 

Policisté z vraždy podezírají dvaadvacetiletého Maročana Taha O., zadrželi jej v Ženevě. Mladý muž má za sebou kriminální minulost, v září byl propuštěn z vězení, kde seděl za znásilnění studentky. Podle některých francouzských médií se na svobodu dostal už v červnu. List Le Monde napsal, že tehdy na předměstí Paříže ještě jako nezletilý pronásledoval ženu do lesa a byl propuštěn po prominutí části trestu. 

Vražda posílila obavy, zda je vůbec bezpečné pohybovat se v Buloňském lesíku. Místo je nechvalně proslulé jako oblast, kde se v pozdních hodinách sdružují prostitutky či narkomani. V posledních letech se podle místních bezpečnostní situace na místě zhoršuje. 

Vražda má ale i politický přesah. Podezřelý Maročan čekal na vyhoštění z Francie. Soudce však začátkem září povolil jeho podmínečné propuštění z detenčního centra, kde čekal na vyhoštění, to se ale oddalovalo kvůli administrativním průtahům. Krátce před činem ho úřady zařadily na seznam hledaných, protože porušil podmínky svého propuštění.

Nový francouzský ministr vnitra Bruno Retailleau vraždu označil za ohavný čin a opoziční krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové (RN) volá po přísnějších migračních pravidlech. Zahraniční média tak nynější situaci označují za první velkou zkoušku pro nového ministra. Retailleau uvedl, že je úkolem veřejných činitelů, aby zajistili zlepšení výkonu spravedlnosti a ochránili bezpečí Francouzů. "Pokud je třeba změnit pravidla, změňme je," dodal.

Podle vládních údajů úřady v současnosti vykonají méně než deset procent příkazů k vyhoštění. 

Retailleau je jedním z nejpravicovějších ministrů současné vlády, ve které zasedají představitelé stran bloku prezidenta Emmanuela Macrona a pravicových Republikánů. Tyto dvě formace zdaleka nemají většinu hlasů v dolní komoře parlamentu a akceschopnost vlády závisí na případné podpoře poslanců nejsilnějšího levicového bloku či Národního sdružení. Le Penová již dříve prohlásila, že podpora kabinetu bude záviset na tom, jak se postaví k prioritám RN, mezi nimiž je i ztížení podmínek pro příchod nových přistěhovalců do země.

"Tento imigrant neměl žádné právo tu být, ale mohl se opět beztrestně provinit. Naše justice je příliš shovívavá, náš stát je nefunkční. Je načase, aby vláda začala jednat," uvedl šéf Národního sdružení Jordan Bardella. 

Ke kritice se přidali i někteří levicoví politici. Šéf socialistů Olivier Faure se nechal slyšet, že podezřelý "měl z vězení rovnou nastoupit do letadla". Tamní vláda ještě za předchozího předsedy přitom loni v prosinci po měsících politických sporů přijala zákon zpřísňující imigrační politiku. Mimo jiné má usnadnit vyhošťování lidí, kteří do země přijdou nelegálně.

Mohlo by vás zajímat: Německo po útoku nožem vyslalo jasný signál. Dopad může mít na celou Evropu (17. 9. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Zuzana Lizcová | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy