Před činem se izoloval. Vrah šéfa pojišťovny se odmlčel a odjel meditovat do Asie

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
před 2 hodinami
Šestadvacetiletý Luigi Mangione, kterého policie obvinila z vraždy šéfa americké pojišťovny UnitedHealthcare, pocházel z dobře situované rodiny, byl vzorným studentem a podle jeho kamarádů neměl žádné nepřátele. O to více svým činem šokoval. Deník The New York Times v rozsáhlém profilu popisuje pozadí toho, jak zdánlivě spokojený mladý muž propadl chmurným myšlenkám a izoloval se od svého okolí.
V americkém New Yorku neznámý muž zastřelil šéfa pojišťovny United Healthcare | Video: Associated Press

"Potřebuji na nějaký čas vypnout," zaznělo v hlasové zprávě, kterou Mangione 27. dubna nahrál svému kamarádovi, jehož potkal na cestách po Asii. Jeho hlas byl tichý a hloubavý. Podle listu The New York Times šlo o jeden z posledních kontaktů, který měl mladý muž se svým okolím, než se od něj nečekaně odstřihl. Jeho blízcí se marně snažili zjistit, co s ním je.

Dříve v tomto roce se Mangione sám vydal na cestu do Asie. Chtěl se tam věnovat meditaci, psaní a četbě. Mezi jeho posledními přečtenými knížkami bylo třeba 1984 od George Orwella. Zjistil to list The Independent z recenzí, které Mangione publikoval na webových stránkách Goodreads. V jeho výčtu četby dominovaly knihy o politice, vědě, zdraví a cvičení. 

"Myslím, že tu chci zůstat třeba měsíc, jen meditovat, být u horkých pramenů a něco psát," zaznělo dále v hlasové zprávě, kterou nahrál během poznávání japonské oblasti Nara. 

O necelého tři čtvrtě roku později, začátkem prosince, jej policie zadržela v souvislosti s vraždou Briana Thompsona, šéfa jedné z největších zdravotních pojišťoven v USA UnitedHealthcare, ke které došlo na Manhattanu v New Yorku. Mangione byl dopaden v restauraci rychlého občerstvení McDonald’s v Pensylvánii. Čelí obvinění z vraždy, nedovoleného držení zbraně, padělání dokumentů a poskytnutí falešných informací policii.

Bydlení na Havaji i nesnesitelné bolesti

Mangione pochází z prominentní rodiny marylandského realitního magnáta a podle The New York Times se "zdál být předurčen k životním úspěchům". Na elitní přípravné škole v Marylandu platil za takzvaného valediktoriána, tedy nejvýkonnějšího studenta, a poté vystudoval počítačové vědy na uznávaném inženýrském programu elitní Pensylvánské univerzity. Navenek působil jako chlapec s bohatými sociálními vazbami a ambicemi. 

Luigi Mangione na policejních fotografiích, které vznikly 10. prosince 2024.
Luigi Mangione na policejních fotografiích, které vznikly 10. prosince 2024. | Foto: Reuters

Jak ale popsal americký deník, ve skutečnosti měl problém se na univerzitě adaptovat, což mělo souviset i s jeho zdravotními potížemi. Bojoval s následky lymské boreliózy, kterou prodělal ve třinácti letech. Ta u něj měla způsobit hlavně mozkovou mlhu - stav, kdy se mysl člověka zdá být zpomalená, nesoustředěná a nejasná. Stěžoval si na nesnesitelné bolesti, poruchy spánku či necitlivost v některých částech těla.

Kvůli tomu také postupně přestal surfovat. Tento sport si oblíbil, když se v roce 2022 odstěhoval na Havaj. V Honolulu žil ve 40. patře výškové budovy ve společném bydlení - jako počítačový inženýr mohl pracovat na dálku. 

Američana trápily hlavně velké bolesti zad a loni byl na operaci. V třístránkovém textu, který u něj našla policie, kritizoval zdravotní pojišťovny v USA a odsuzoval společnosti, které "dál vykořisťují naši zemi a mají z toho ohromné zisky, protože americká veřejnost umožňuje, aby jim to prošlo".

Podle policie čin pravděpodobně předem plánoval. Na nábojnicích byla vyrytá slova "deny" (odmítat), "defend" (bránit) a "depose" (svrhnout). Fráze může odkazovat na knihu z roku 2010 s názvem Delay Deny Defend. Pojmy podle ní vystihují taktiky, jimiž pojišťovny odmítají hradit péči svým klientům.

Šestadvacetiletý Luigi Mangione krátce předtím, než jej policie zadržela v McDonald’s ve městě Altoona v Pensylvánii.
Šestadvacetiletý Luigi Mangione krátce předtím, než jej policie zadržela v McDonald’s ve městě Altoona v Pensylvánii. | Foto: Reuters

Rodina pachatele se odmítla vyjádřit k tomu, jakou formu zdravotního pojištění měl. Společnost UnitedHealthcare uvedla, že firma muži žádné pojištění neposkytovala.

Odešel z "ohromně nudné" práce

Spisovatel Gurwinder Bhogal, který se s Mangionem seznámil během jeho poznávání Asie, popsal, že i jemu si stěžoval na stav zdravotní péče v USA a záviděl systém, který mají ve Velké Británii. Britské zdravotnictví se přitom dlouhodobě potýká s řadou problémů. V USA je ale velká potíž v tom, že pojištění je dobrovolné a miliony Američanů žádné nemají, protože na něj mnohdy nedosáhnou.

"Kromě jeho zvědavosti a laskavosti jsem z něj měl dojem, že má hluboký zájem o budoucnost lidstva a odhodlání zlepšit sebe i svět," citoval list The New York Times Bhogala, žijícího v Anglii.

Mangione se podle něj zajímal o efektivní altruismus - hnutí, které se s pomocí racionálního přístupu a vědeckých metod snaží zjistit, kde jejich příspěvek, finanční či časový, přinese co nejvíce užitku. Mangioneho trápil také rostoucí vliv chytrých telefonů a sociálních sítích. 

V Asii se mu nelíbilo "moderní japonské městské prostředí" a tvrdil, že "sexuální hračky, automatizované restaurace a obecně nedostatek přirozené sociální interakce jsou zodpovědné za pokles porodnosti a upadajících vazeb mezi lidmi".

Mangioneho kamarád R. J. Martin pak uvedl, že začátkem loňského roku skončil v práci, protože ji navzdory dobrému platu považoval za "ohromně nudnou". Podle Martina také nenavazoval partnerské vztahy, protože kvůli nesnesitelným bolestem zad nebyl schopný randění, natož sexuálního styku.

 

Právě se děje

Další zprávy