Foto: Padly tři výstřely a začala panika. Rekonstrukce atentátu na Johna F. Kennedyho

Demokrat John Fitzgerald Kennedy nastoupil do amerického prezidentského úřadu 20. ledna 1961. Nedosloužil v něm ani jedno celé funkční období. Foto: Gordon Belray / Gordonbelray.com/jfk/index.html
Demokrat John Fitzgerald Kennedy nastoupil do amerického prezidentského úřadu 20. ledna 1961. Nedosloužil v něm ani jedno celé funkční období. Jak nyní víme, o necelé tři roky později přišla smrt. V září 2023, po 60. letech od dallaského atentátu, pak promluvil Kennedyho strážce, který zpochybnil vyšetřování. Tvrdí totiž, že to on našel kulku, která prezidenta zabila a přemístil ji při transportu do nemocnice na Kennedyho nosítka. Padl tak závěr o "zázračné střele", která pronikla těly prezidenta i guvernéra Coonnallyho, jenž jel v autě také.
V listopadu 1963 přiletěl do texaského Dallasu i s manželkou Jackie, šlo o kampaň pro nadcházející prezidentské volby v roce 1964. Hned na letišti se pár dočkal vřelého uvítání.
Prezidentský pár byl oblíbený. Sám Kennedy ve volbách v roce 1960 porazil republikána Richarda Nixona.
Jejich slavnou předvolební debatu vůbec poprvé přenášela také televize a Kennedymu obrazovka prostě slušela.
Foto: Gordon Belray / Gordonbelray.com/jfk/index.html
Kateřina Vítková Dan Poláček Kateřina Vítková, Dan Poláček
Aktualizováno 22. 11. 2022 9:44
Přesně devětapadesát let uběhlo uplynulo od smrti amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho během atentátu v Dallasu. Kolem Kennedyho úmrtí koluje množství konspiračních teorií. V roce 2023 navíc se svým svědectvím přichází i Kennedyho strážce a zpochybňuje dosavadní vyšetřování. Podívejte se ve fotogalerii na rozsáhlou rekonstrukci vraždy prezidenta USA.

Redakce Aktuálně.cz děkuje Gordonu Belrayovi, který poskytl svolení k publikování svého digitálního projektu vizualizujícího záběry z nahrávky Abrahama Zaprudera, jenž natočil průběh celého atentátu.

O nejnovějších informacích o události pak čtěte zde.

 

Právě se děje

Další zprávy