Volby v Rusku jsou na spadnutí. Kampaň se ale nevede

Jiří Just, spolupracovník Aktuálně.cz
20. 2. 2012 9:20
Kdo volby vyhraje, je dávno rozhodnuto. Čeká se jen, zda Putin zvítězí v 1. kole
Tapiserie s Putinem. Minulý a zřejmě i budoucí prezident Ruska má podobně neochvějnou pozici, jako vůdci v sovětských dobách.
Tapiserie s Putinem. Minulý a zřejmě i budoucí prezident Ruska má podobně neochvějnou pozici, jako vůdci v sovětských dobách. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Jako by se souboj o nástupce Dmitrije Medveděva před veřejností tajil. Hlasování o příštím ruském prezidentovi, které se koná už 4. března, se blíží. Ve skutečnosti tomu ale nic nenasvědčuje.

Po Moskvě visí minimum předvolebních plakátů, klipy jednotlivých kandidátů vysílají zcela náhodně a ztrácí se v záplavě reklam na prací prášky a pivo. Debaty pěti uchazečů o místo v Kremlu běží buď ráno, nebo v podvečer, v době, kdy většina voličů ještě pracuje.

"Ve skutečnosti žádný reálný předvolební boj neexistuje. Alespoň ne v tom pravém slova smyslu, protože všichni znají vítěze," řekl Aktuálně.cz vlivný ruský komentátor a novinář Konstantin von Eggert.

"Prezidentští kandidáti jsou dávno v kontaktu s Kremlem a znají svoji roli v této hře. Myslím si, že někteří, jako třeba komunistický kandidát Gennadij Zjuganov, se dokonce bojí zvítězit," tvrdí expert.

Největším favoritem souboje o prezidentský post je nynější předseda vlády Vladimir Putin. Podle nejnovějšího průzkumu by pro něj hlasovalo 50 procent voličů. Přesto se zdá, že se Putin od voleb distancuje. Respektive od předvolební kampaně.

Zasvítí Putinovi červená? V to v Rusku nevěří ani jeho nejzarytější odpůrci.
Zasvítí Putinovi červená? V to v Rusku nevěří ani jeho nejzarytější odpůrci. | Foto: Reuters

Zmocněnec z donucení

Premiérova předvolební kampaň je cimrmanovsky "o Putinovi bez Putina". Ústředním motivem je stabilita. Tím současně volební štáb vysvětluje, proč by se Vladimir Putin měl vrátit do Kremlu - protože je symbolem stabilní epochy, která pouze za jeho vlády může pokračovat.

Putinova tvář se proto neobjevuje na billboardech, na rozdíl od ostatních kandidátů nevystupuje ve volebních klipech a podle tradice se neúčastní ani předvolebních diskusí se svými oponenty. Místo toho shromáždil bezmála pětisetčlennou skupinu takzvaných zmocněnců.

Tito Putinovi oficiální zástupci mají hájit před televizními kamerami i mimo ně kandidátovy názory. Mezi zmocněnce patří například režisér Nikita Michalkov, krasobruslař Jevgenij Pljuščenko, ředitel Čechovova divadla Oleg Tabakov nebo spoluhráč Tomáše Rosického z londýnského Arsenalu Andrej Aršavin.

V případě herečky Čulpan Chamatovové se prý účast v Putinově předvolební kampani neobešla bez nátlaku. Podle deníku Gazeta.ru herečce vyhrožovali, že pokud nenatočí video s agitací za Putina, její nadace Daruj život, pomáhající těžce nemocným dětem, přestane dostávat finanční podporu.

Podívejte se, takového Putina si Rusové věší na zeď:

Na státní sekeru

Putin svou neúčast v předvolebním klání zdůvodnil pracovním vytížením. Místo toho za své zvolení agituje novinovými články a pomocí štědrých dárků na úkor státní kasy.

Předvolebních plakátů, jako je tenhle, je v Moskvě poskrovnu.
Předvolebních plakátů, jako je tenhle, je v Moskvě poskrovnu. | Foto: Reuters

Od února premiér zvýšil důchody o 7 místo plánovaných 6,1 procenta. Od dubna vzrostou o dalších 14 procent.

Studentům slíbil zvýšit stipendia do 5000 rublů (přibližně 3200 korun). Nezapomněl ani na učitele a lékaře. Ti by měli dostávat dvojnásobek průměrného platu ve svém regionu.

"Putin sází na svůj hlavní elektorát - státní zaměstnance, úředníky, mládež z regionů a na část lidí v uniformě. Myslí si, že pokus obrátit se na ty, kdo mu oponují nebo komu se nelíbí, bude vypadat jako projev slabosti. Putinova strategie spočívá v demonstrování toho, že není politik, tedy žvanil, ale muž činu. Tento přístup stále má vliv na určité segmenty společnosti, ale ne na všechny," vysvětluje von Eggert.

Ne každý Rus Putina miluje...

Čestné podvody

Otevřenou otázkou březnových voleb není, jestli vyhraje Vladimir Putin, ale jestli se mu podaří vyhrát v prvním kole.

Podle některých informací se na začátku letošního roku měla konat schůzka gubernátorů s náměstkem šéfa prezidentské administrativy Vjačeslavem Volodinem, na níž hlavy regionů dostaly příkaz, aby byl premiér zvolen už v prvním kole, ale "maximálně čestně".

Protiputinovská demonstrace v Moskvě.
Protiputinovská demonstrace v Moskvě. | Foto: Reuters

O připravovaném vítězství Putina v prvním kole se zmiňují také ruská média. Deník Vedomosti uvedl, že sociální pracovníci mají poručeno, aby pomocí přenosných uren zajistili Putinovi vítězství.

"Putin možná může vyhrát s 52-53 procenty první kolo. Ale já nejsem sociolog. V zemi je mnoho váhajících voličů, tedy těch, kteří hlasují na poslední chvíli a pro známou tvář. Přitom existují údaje z regionů o organizování předčasného hlasování, o nátlaku na státní zaměstnance, aby odevzdávali lístek umožňující předčasné hlasování - to svědčí o tom, že vláda je nervózní. Myslím si, že může dojít k překvapení," uzavírá Konstantin von Eggert.

Kamarádi v dobrém i zlém: Putin s Medveděvem


 

Právě se děje

před 10 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy