Průzkum: Putinovi by ke zvolení stačilo jedno kolo

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 1. 2012 13:53
Opozice průzkum zpochybňuje, chystá další demonstraci
Putinův návrat do Kremlu, se zdá být téměř jistý.
Putinův návrat do Kremlu, se zdá být téměř jistý. | Foto: Reuters

Moskva - Kdyby se ruské prezidentské volby konaly nyní, hlasovalo by pro současného premiéra Vladimir Putina 62 procent Rusů, což by mu stačilo ke zvolení hned v prvním kole.

Vyplývá to z výsledků průzkumu nezávislého střediska Levada

S velkým odstupem druhý skončil komunista Gennadij Zjuganov, jemuž by svůj hlas dalo 15 procent voličů.

Nacionalistovi Vladimirovi Žirinovskému přiřkl průzkum 9 procent a miliardáři Michailu Prochorovovi jen 6 procent volebních preferencí. Poslední skončil levicový politik Sergej Mironov s podporou 5 procent dotázaných.

Nového prezidenta budou Rusové volit 4. března. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, uskuteční se o dva týdny později druhé kolo.

"Jestli se nálady voličů nezmění, pak budou volby jednokolové," usoudil Alexej Graždankin z Levady."

Podle tajemníka ruských komunistů Sergeje Obuchova ale může být všechno jinak. Druhé kolo se prý jednoznačně odehraje, protože dotázaní v průzkumech obvykle slibují podpořit "kandidáta režimu", ale pak hlasují jinak.

Putinovým postavením navíc na konci minulého roku otřásly mohutné protivládní demonstrace proti výsledkům parlamentních voleb a už se chystá další. Uskuteční se 4. února, tedy měsíc před volbami.

Moskevská radnice sice po dlouhém jednání v noci na čtvrtek shromáždění opozice povolila, ale změnila plánovanou trasu pochodu.

Ještě v úterý se přitom konání velké opoziční demonstrace zdálo nejisté.

Radnice se snažila protesty vykázat dále od Kremlu, za Sadový silniční okruh, s čímž však nesouhlasili organizátoři z širokého spektra politických sil, od liberálů přes nacionalisty až po komunisty. Výsledkem je tedy kompromis.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy