Rusko bez Putina? Kam se hrabe peklo, podívejte se

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 2. 2012 13:00
Nový videoklip ukazuje, jak by se Rusům žilo bez Putina. Přišel by prý konec světa
Řekněte "ano" Putinovi, jinak s vámi bude zle.
Řekněte "ano" Putinovi, jinak s vámi bude zle. | Foto: Jiří Just

Moskva - Rusko bez Vladimira Putina u kormidla moci by prý bylo hotové peklo. Tvrdí to alespoň videoklip, který za čtyři dny shlédlo více než půl milionu lidí. Než správce serveru YouTube příspěvek odstranil z důvodu "šokujícího a neslušného obsahu".

Ale chmurná vize "Rusko bez Putina? Vítejte v pekle!" přesídlila na jiné weby a na YouTube se objevila náhražka se stejným vyzněním, jen s drobným upřesněním: bez Putina by Rusko čekala apokalypsa.

Obsah odpovídá zadání soutěže, která se prý zrodila v komunikačních sítích mezi fanoušky Kremlu: opozice dosáhla svého a volby jsou zrušeny, parlament rozpuštěn, zemí vládne klika liberálů a nacionalistů, kteří si přivlastnili státní koncerny, USA přebírají kontrolu nad ruskými zbraněmi, lid sužuje bída, demonstrace se rozhánějí střelbou, od Ruska se odtrhávají celé regiony, propuká občanská válka a humanitární katastrofa, intervenuje NATO a cizí velmoci.

A k dovršení všeho zlého: Nad zimní olympiádou v Soči v roce 2014 nevlaje vlajka Ruska, nýbrž sousední znepřátelené Gruzie!

Podívejte se. Takhle by dopadlo Rusko bez Putina:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Opravdu je to hodně emocionální a názorné, ale nic víc. Ani moře krve, ani nahotinky," pozastavil se list Moskovskij komsomolec nad odstraněním původního klipu z YouTube.

V zásahu správce amerického serveru oslovení politologové spatřili "ruku americké diplomacie", která nejspíš shledala tvorbu Putinových fanoušků nebezpečnou pro své záměry s ruskou opozicí a s Ruskem vůbec.

Foto: Reuters

Stejná obvinění na adresu Washingtonu už vyřkl Putin hned po prvních opozičních demonstracích.

Na internet je podle odhadů napojeno od 40 do 60 procent Rusů, a tak informační dálnice hraje v ruské politice čím dál větší roli; zřejmě i proto, že převážně státní televize vypadají, jako by měly jednoho jediného režiséra.

Boj o voliče se na síti rozhořel dávno před startem oficiální kampaně před březnovými prezidentskými volbami. Míč byl ale až dosud na straně Putinových odpůrců: ještě na podzim se hitem stala písnička "Náš blázinec hlasuje pro Putina", nyní zase bodují bývalí výsadkáři, vyzývající k odchodu tyrana.

Ale i zde se našla odpověď. Donedávna neznámý zpěvák Tolibdžon Kurbanchanov, původem z Tádžikistánu, se stal novou hvězdou díky písni V.V.P. (iniciály Vladimira Vladimiroviče Putina), která prezidentského kandidáta opěvuje jako "božího posla" a spasitele Ruska.

Klip za pár dní vidělo přes 400 000 uživatelů, ale podle rozpolcených ohlasů se baví nejen Putinovi fanoušci.

"Bravo, Tolibdžone, jsi chlapík!" napsala jedna z posluchaček. Jiní se pustili do jízlivých posměšků. "Tvorba dostihla nových výšin! Ach, jaké verše! Slyš a raduj se!" sežehla dílko opoziční blogerka Marina Litvinovičová.

Rusko bude volit nového prezidenta 4. března. Hlavním favoritem je stávající premiér, který už vládl Rusku jako prezident v letech 2000 až 2008, než kvůli ústavě musel přenechat funkci svému nástupci Dmitriji Medveděvovi a na čtyři roky se přestěhovat do čela vlády.

Díky změnám v ústavě by Putin mohl v Kremlu setrvat příštích šest let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy