Volby živě: Demokratický propadák může pomoci Clintonové

Přenos skončil
Volební noc i dozvuky hlasování ve Spojených státech jsme pro vás sledovali v podrobné online reportáži.
Někdejší první dáma a ministryně zahraničí Hillary Clintonová.
Někdejší první dáma a ministryně zahraničí Hillary Clintonová. | Foto: Reuters

Washington/Praha - Spojené státy zažívají politické zemětřesení.

Důležité volby uprostřed volebního období prezidenta Baracka Obamy přinesly těžkou porážku Obamovy Demokratické strany a naprostý triumf opozičních republikánů.

Republikánská strana znovu ovládla Sněmovnu reprezentantů, dolní komoru Kongresu, kde bude mít opět většinu. A ne ledajakou: republikáni povládnou sněmovně s nejpočetnější většinou od roku 1928, tedy za 86 let.

Republikáni získali navíc po osmi letech i většinu v Senátu, když dokázali vyhrát v sedmi soubojích, kde obhajovali mandát demokraté. K získání většiny jim postačovalo šest triumfů.

V horní komoře Kongresu jim tak bude po Novém roce patřit minimálně 52 křesel ze sta.

Volební noc jsme sledovali v podrobné online reportáži.

Americké volby 2014

Přenos skončil
13:00

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Online reportáž končí, další povolební dění ve Spojených státech budeme sledovat ve zpravodajství.

12:45

Jak to dopadlo v Senátu? Netradiční miniatura napoví.

12:29

Jsou tomu téměř na den přesně dva roky, co Barack Obama zaznamenal triumfální vítězství v prezidentských volbách. Na první povolební tiskové konferenci tehdy sebevědomě prohlásil, že získal silný mandát a hodlá ho využít k prosazení důležitých reforem.

Žádné reformy od té doby neprosadil a nazlobení voliči ho za to nyní "odměnili". Část z nich tím, že zůstala doma a část tím, že přeběhla k republikánům.

Přečtěte si osm důvodů, proč mu nyní voliči "vyprášili kožich".

12:10

Zatímco Baracka Obamu americká média bez výjimek označují za hlavního poraženého voleb, u Hillary Clintonové se nemohou shodnout. Ozývají se dokonce hlasy, že je vítězkou; že jí demokratický debakl může pomoci ke křeslu v Bílém domě.

Republikánům totiž letos nahrávalo rozložení mandátů, o něž se bojovalo, což přiznal i sám Obama. Za dva roky to ale tak snadno nepůjde.

Pokud bude chtít jejich kandidát v roce 2016 uspět a usednout v křesle prezidenta, bude muset získat 64 procent bílých voličů. Jen pro srovnání - pro Mitta Romneyho hlasovalo před dvěma roky 59 % bílých, čímž pokořil Ronalda Reagana v roce 1980 i George Bushe v roce 2004.

Proti ale hraje skutečnost, že s každými volbami přibývá voličů z minorit. A ti obvykle tíhnou k demokratům.

11:54

Cigaretu marihuany si budou moci dát i obyvatelé Washingtonu, D.C.

Každý občan starší 21 let u sebe bude moci mít dvě unce konopí, tedy přes 55 gramů.

11:27

Barack Obama se dostal do stejné pozice – přesněji stejně nezáviděníhodné pozice - jako jeho předchůdce George W. Bush v roce 2006. Musí poslední dva roky svého mandátu existovat s Kongresem, jehož obě komory ovládá opozice.

Američané prezidentovi za takového rozložení sil říkají "lame duck" - chromá kachna. Má svázané ruce a menší volnost v rozhodování, než když Senát nebo Sněmovnu reprezentantů ovládá jeho strana.

Foto: Reuters
11:20

Oregon a Aljaška se oficiálně staly třetím, respektive čtvrtým státem USA, které legalizují marihuanu pro rekreační užití.

11:18

Lidé v Coloradu a Severní Dakotě odmítli protipotratová opatření. Ta měla přiřknout občanská práva i plodu.

11:01

Podle aktuálních výsledků získali republikáni 24 guvernérských úřadů z možných 36, zatímco demokraté jen osm. O zbývajících čtyřech ještě jasno není.

Konzervativci hlásí guvernérské vítězství z Texasu, Floridy, Michiganu či Wisconsinu a slavili také ve státech považovaných za demokratické bašty jako Massachusetts, Maryland či Illinois.

10:49

Republikáni slaví, kterak porazili demokraty a ovládli Kongres. Předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner ale jejich nadšení krotí.

"Není čas slavit," vzkázal jim. Podle něj je nyní potřeba co nejrychleji přijít s řešeními problémů, jimž Spojené státy čelí.

Odpor republikánů vůči reformě zdravotnictví byl větší, než hrozba "vládní odstávky". Na snímku šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner.
Odpor republikánů vůči reformě zdravotnictví byl větší, než hrozba "vládní odstávky". Na snímku šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner. | Foto: Reuters
10:21

Co znamenají výsledky voleb pro ty další, jež USA čekají za dva roky? V rámci průzkumu před volebními místnostmi byli Američané dotazováni i na své preference, pokud jde o potenciální nástupce Baracka Obamy.

Ukázalo se, že 40 % lidí by dalo přednost republikánovi, ovšem necelá čtvrtina je nerozhodnutá. Ti, o nichž se hovoří nejvíce, nedopadli nejlépe.

Například demokratku Hillary Clintonovou by za dobrou prezidentku mělo 42 % lidí. A to je bezkonkurenčně nejvíc. Republikán Jeb Bush získal kladné body u 29 %, zatímco takový guvernér New Jersey Chris Christie jen u 24 %.

9:57

Americká herečka Angelina Jolie připustila, že by mohla vstoupit do politiky.

Z jejího rozhovoru pro americký časopis Vanity Fair ale vyplynulo, že nyní o tom neuvažuje. Prý pochybuje, že by zvolením či jmenováním do nějaké takové funkce byla užitečnější než nyní, kdy se angažuje v humanitárních projektech.

"Prezidentka Jolie. To zní dobře, ne?" glosoval to nicméně časopis People píšící o celebritách.

Angelina Jolie na premiéře filmu World War Z v Londýně
Angelina Jolie na premiéře filmu World War Z v Londýně | Foto: Reuters
9:43

"Těžká noc," hodnotí demokratickou povolební kocovinu Nancy Pelosiová, někdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů a vůdkyně demokratické menšiny.

"Truchlíme, ale sjednotíme se jako rodina. Budeme opět bojovat a opět vyhrajeme," slibuje.

9:18

Mapy, které demokraty nemohou potěšit: jak vypadalo složení Sněmovny reprezentantů v roce 2008 při nástupu Baracka Obamy do Bílého domu a jak vypadá nyní, po šesti letech jeho prezidentování.

9:10

Jako by nebylo republikánských rekordů málo, Elise Stefaniková bude nejmladší ženou, která kdy byla zvolena do Kongresu.

Třicetiletá Stefaniková uspěla v New Yorku, kde pro republikány získala okrsek, jejž dosud ovládali demokraté.

9:01

Republikánka Joni Ernstová se stane vůbec první senátorkou v historii Iowy. Čtyřiačtyřicetiletá žena je rovněž první veteránkou v Senátu.

Její úspěch ale poukazuje i na jeden obrovský nešvar amerických voleb. Bitva s 57letým demokratem Brucem Braleym stála oba uchazeče o post senátora celkem 78 milionů dolarů. A to je bezkonkurenčně nejvíc v historii Iowy.

8:51

Jednaosmdesátiletý Don Young, jediný zástupce Aljašky ve Sněmovně reprezentantů, bude zřejmě dál pokračovat v kariéře. Podle exit pollu totiž svůj post obhájil.

Republikán přitom křeslo zákonodárce poprvé získal v roce 1973.

8:45

"Mohlo to být horší," zhodnotil volby podle agentury AP šéf demokratického volebního výboru Steve Israel.

Podle komentátorů, kteří hovoří o "demokratické pohromě", by se našlo málo těch, kteří by s ním souhlasili.

8:37

Dosavadní výsledky naznačují, že Aljaška zřejmě zlegalizuje marihuanu i pro rekreační užití. Prozatím je sečteno těsně nad 50 % okrsků.

Pavel Tomášek Michal Žák Martin Novák Pavel Tomášek, Michal Žák, Martin Novák
Aktualizováno 5. 11. 2014 13:00
 

Právě se děje

Další zprávy