Kábul - Afghánská Velká rada podpořila v neděli klíčovou bezpečnostní smlouvu se Spojenými státy, která umožní americkým vojákům zůstat v Afghánistánu i po roce 2014.
Na 2500 kmenových a náboženských vůdců zároveň vyzvalo prezidenta Hamída Karzáího, aby smlouvu podepsal do konce letošního roku. Prezident přitom shromážděným navrhoval, aby byl dokument podepsán až po volbách příští hlavy státu, které se uskuteční počátkem dubna 2014.
Bezpečnostní dohoda předpokládá setrvání až 15 tisíc zahraničních vojáků na afghánském území po roce 2014, kdy se z Afghánistánu mají stáhnout mezinárodní bojové oddíly. Obsah smlouvy posuzovali v Kábulu od čtvrtka delegáti Lója džirgy (Velké rady), tradičního shromáždění kmenových a náboženských vůdců. Jeho rozhodnutí není formálně závazné, tradičně je ale v zemi považované za projev svrchované národní vůle.
Islamistické hnutí Taliban v první reakci rozhodnutí Velké rady odsoudilo. "Důrazně odsuzujeme loutkovou Velkou radu i její rozhodnutí," uvedl v prohlášení mluvčí Talibanu.
Úkol pro nového prezidenta?
Karzáí ve čtvrtek při zahájení konference řekl, že smlouva by měla být podepsána až po příštích prezidentských volbách, které se budou konat 5. dubna 2014. V nedělním závěrečném projevu k delegátům Velké rady už svůj požadavek nezopakoval.
Prezident ale trvá na tom, že dokument nelze podepsat okamžitě - podmínkou je podle něj zajištění míru. "Není-li mír, smlouva přinese Afghánistánu neštěstí. Mír je naší podmínkou. Amerika musí přispět k zajištění míru, pak to podepíšeme," řekl prezident. O datu, kdy by se měla smlouva s USA podepsat, se Karzáí nezmínil.
"Pokud smlouvu s USA nepodepíšete, budeme zklamáni," namítl v závěru zasedání předsedající Velké rady Sibghatulláh Mudžaddadí, veterán afghánského hnutí odporu proti sovětské okupaci v 80. letech. "V pořádku," reagoval Karzáí a opustil sál.
Karzáí podle ústavy už příští rok kandidovat nemůže. V Kábulu podle agentury AP převažuje názor, že jeho návrh podepsat pakt až napřesrok byl projevem obav o jeho osobní prestiž. Prezident nechce vstoupit do afghánských dějin jako politik, který prosadil pobyt cizích jednotek na území státu i po roce 2014. Proto se Karzáí rozhodl přenést odpovědnost na delegáty Velké rady a svěřil konečné rozhodnutí jim.
Odklad podpisu dohody by představoval komplikace pro Spojené státy, které chtějí smlouvu uzavřít co nejdříve, aby případnou vojenskou přítomnost v Afghánistánu po roce 2014 mohly náležitě naplánovat.
Do konce roku 2014 se mají z Afghánistánu stáhnout všechny zahraniční bojové oddíly, které nyní mají v této asijské zemi bezmála 90 tisíc mužů a žen