Saná - Arabská koalice bojující v Jemenu popřela, že její letadla v sobotu záměrně bombardovala školu na severu země. Terčem náletu bylo výcvikové středisko, v němž povstalci cvičí děti pro boj, prohlásil mluvčí koalice, saúdskoarabský generál Ahmad Asírí. Podle organizace Lékaři bez hranic (MSF) při náletu na školu zahynulo deset dětí.
"Používají (povstalci) děti jako rekruty," řekl Asírí agentuře AFP. Popřel, že by cílem sobotního náletu byla škola. "Letectvo bombardovalo jen výcvikový tábor," povstalců v provincii Saada, prohlásil generál.
Rijád podporuje mezinárodně uznávanou vládu jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího v boji proti šíitským povstalcům z dominantního kmene Húsíů leteckými údery, které podle zpráv OSN mají na svědomí životy řady civilistů. Jeden z náletů arabské koalice si v sobotu vyžádal životy deseti dětí a zranění dalších 28. Bilanci obětí dnes potvrdily organizace Lékaři bez hranic (MSF) i Dětský fond OSN (UNICEF).
Podle dosavadních zpráv, které dnes potvrdila mluvčí MSF Malak Šahirová, byla při náletu zasažena náboženská škola v Hajdanu v severní provincii Saada. UNICEF upřesnil, že zabité děti byly ve věku od šesti do 14 let.
"Doufali bychom, že místo nářků v médiích přijme MSF kroky k zastavení rekrutování dětí do války," řekl generál Asírí, který je poradcem saúdskoarabského ministra obrany. "Byli jsme v kontaktu s (jemenskou) vládou a v daném sektoru není škola, je to (výcvikové) středisko Húsíů. Ptáme se: co tam dělají děti?"
Generál Asírí obvinil povstalce z toho, že rekrutují děti a využívají je jako "průzkumníky, hlídače, posly i bojovníky". "Vystavují je tak zraněním a smrti," zdůraznil.
Mluvčí šíitských povstaleckých Húsíů Muhammad Abdal Salám umístil na facebook fotografie a videa ukazující mrtvé děti zabalené do přikrývek s odsouzením tohoto "odporného zločinu".
Stovky vládních vojáků byly podle nejmenovaného jemenského armádního zdroje vyslány do jižní provincie Abján. Cílem jejich ofenzivy je znovu dostat pod kontrolu města Zindžibár a Džaár východně od přístavu Aden.
Konflikt mezi šíitskými povstalci a jemenskou vládou trvá od podzimu 2014. Vzniklého mocenského vakua využily jak Islámský stát tak Al-Káida k expanzi a ovládnutí území na jihu země.
V sobotu se současně na výzvu vzbouřenců sešel jemenský parlament. Podle agentur jde o výraz podpory dominantnímu šíitskému hnutí Húsíů a akt vzdoru vůči mezinárodně uznávané sunnitské vládě, podporované Saúdskou Arábií.
Šíitští povstalci obsadili v roce 2014 hlavní město Saná a spolu se svými spojenci z řad Všeobecného lidového kongresu (GPC) vedeného exprezidentem Alím Abdalláhem Sálihem ovládají i velkou část jemenského severu.
Boje v Jemenu si od roku 2014 vyžádal odhadem životy více než 9000 lidí.