Víza pro Rusy zůstanou. To Putina přece jen zamrzí

7. 3. 2014 13:45
Evropská unie v rámci prvních sankcí přerušila jednání o bezvízovém styku.
Protest proti ruské invazi na Krymu před americkou ambasádou ve Vídni.
Protest proti ruské invazi na Krymu před americkou ambasádou ve Vídni. | Foto: Reuters

MoskvaSankcí, které reálně může přijmout Evropská unie vůči Rusku, aniž by nepoškodila sama sebe, není mnoho.

Jeden ze závěrů čtvrtečního summitu v Bruselu ale Vladimira Putina určitě nepotěšil. Unie s okamžitou platností zastavila rozhovory o zrušení vízové povinnosti pro Rusy na cesty do členských zemí osmadvacítky.

Toto je jedna z věcí, na kterých Kremlu velmi záleží. Putin by prezentoval doma jako velký úspěch, že Rusům, toužícím cestovat, usnadnil výjezdy do Evropy.

Opakovaně v posledních letech ruští diplomaté a politici tlačí na Brusel a další evropské metropole, aby víza zrušily. Poslední jednání se uskutečnila v prosinci a Rusové doufali, že bezvízový styk pro krátkodobé cesty bude možný už letos.

Nebude, události na Krymu to zhatily.

"Doufáme v pozitivní signál z Evropské unie," prohlásil ještě v prosinci náměstek ruského ministra zahraničí Alexej Meškov a sám Putin často hovořil o zavedení bezvízového styku při setkáních s evropskými lídry.

Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: REUTERS/Mikhail Metzel/RIA Novosti/Kremlin

Ruská diplomacie přitom obviňovala hlavně Polsko, že dohodu brzdí.

Po bruselském summitu se jednoznačně vyjádřil britský premiér David Cameron. "První cenou, kterou Rusko zaplatí za Krym, je to, co Rusko chce mnohem víc než Evropská unie. Brzká možnost ruských občanů navštěvovat Evropu bez víz," uvedl Cameron.

Solí do očí ruských představitelů je pak další závěr summitu. Že Unie naopak zjednoduší vydávání víz pro Ukrajince.

Zrušení víz pro Rusy by nicméně nepochybně uvítala řada hotelů a cestovních kanceláří. Movití občané Ruské federace si v posledních letech kupují nebo pronajímají nemovitosti například ve Španělsku, kde přispívají ke zmírnění tamní ekonomické krize.

Bohatí Rusové mají také velké majetky ve Francii a Velké Británii. Ty by postihlo, pokud by se EU rozhodla i pro zmrazení zahraničních účtů osob spojených s Putinovým režimem.

V České republice patří Rusové k oporám turistického ruchu. Loni jich přijelo 759 tisíc, o devět procent více než v roce 2012.

Mezi Rusy je také velký zájem o pronájmy či koupě domů a bytů v České republice.

"Ruské" Karlovy Vary.
"Ruské" Karlovy Vary. | Foto: Ondřej Besperát

"V nové pražské čtvrti Zličín mi realitní agentka vyprávěla o tom, že 80 procent obytné plochy v sympatických šestipodlažních domech zakoupili ruští investoři. Někteří si kupují hned 10 či 20 bytů a pak je pronajímají Čechům. V Karlových Varech, hlavních českých lázních, zhruba 50 procent nákupů nemovitostí připadá na Rusy," napsal na serveru gazeta.ru ruský novinář Pjotr Vlasov a argumentuje tak, že země Evropské unie by sankcemi poškodily především sebe.

Tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří Kateřina Petříčková řekla Aktuálně.cz, že asociaci nevadí ani tak existence víz pro ruské turisty, ale složitost a pomalost jejich vydávání.

"Hlavní překážkou pro příjezdový cestovní ruch z Ruska do České republiky je právě nepružný a pomalý systém vydávání turistických víz. Udělování českých víz na českých zastupitelských úřadech pro klienty cestovních kanceláří v Ruské federaci činí značné problémy a ze strany podnikatelů v cestovním ruchu se objevují časté stížnosti nejen na zdlouhavý proces udělování víz," uvedla Petříčková.

Podle ní vydání českého víza v Moskvě trvá deset pracovních dní, zatímco například rakouské vízum Rus dostane za tři dny.

 

 

Právě se děje

Další zprávy