Ottawa - Ještě donedávna byla Kanada na svůj liberální systém udělování víz pyšná. Teď se čím dál častěji ozývají hlasy, že by se měl změnit.
S nutností uprchlický systém reformovat souhlasí i kanadský ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney, který by návrh na změny rád podal již letos na podzim.
Na rozdíl od většiny zemí ve světě Kanada o udělení statutu uprchlíka rozhoduje u každého žadatele zvlášť. Rada pro přistěhovalectví a uprchlictví (IRB) si navíc dává dva roky na vyřízení jednotlivých žádostí a po celou tuto dobu je kanadská vláda povinna uprchlíkům hradit veškeré náklady na pobyt v zemi.
Pokud si žadatel pronajme byt, kanadská vláda mu kromě jednorázové částky 1 500 kanadských dolarů (24 000 Kč) přispívá i na nájemné. Dále je žadatel oprávněn dostávat denní penzum peněz ve výši 8 kanadských dolarů (130 Kč). Kanadská vláda žadatelům hradí právníka, který jim pomáhá vyplňovat patřičné formuláře.
Z Aktuálně.cz
Česko stahuje velvyslance z Kanady
Co všechno řekl premiér a ministr zahraničí
Do Kanady se už bez víz nedostanete. Jak na to?
Kanadská média zajímají víc víza pro Mexičany než Čechy
Bez víz zůstává Čechům otevřených 85 zemí světa
Anabáze kolem česko-kanadských víz
Olašští Romové z Ostravy se houfně stěhují do Kanady
Velvyslanec online: Víza z doby před dvěma roky uznáme
Jak uvedl v online rozhovoru pro Aktuálně.cz kanadský velvyslanec Michael A. Calcott, reforma, na které se shodne většina kanadských politiků, by měla mimo jiné zajistit legislativní rámec pro identifikaci bezpečných zemí původu.
Pokud bude ČR identifikována jako bezpečná země původu, budou české žádosti vyřizovány rychleji a tím se omezí zátěž kanadského sociálního systému.
Každý žadatel musí naplnit skutkovou podstatu. Tvrdí-li tedy, že je v zemi diskriminován, musí své tvrzení doložit. Nejvěrohodnějšími dokumenty v tomto případě jsou zápisy z policejních stanic či soudní rozhodnutí svědčící o útocích, napadení atd.
Dříve výhodou
Kanada dlouhá léta těžila ze svého uvolněného systému udělování víz. "Bez imigrantů by Kanada dnes nebyla tam, kde je. Imigrace Kanadě pomohla ekonomicky i demograficky," vysvětluje syn kanadsko-českých rodičů Andrew Formanek, který v České republice podniká.
"Čím dál více ale Kanaďané chtějí příliv přistěhovalců omezit. Bojí se o svou práci a často si stěžují, že noví přistěhovalci nejsou schopni pojmout kanadské hodnoty," vysvětluje Formanek.
Stejného názoru je i profesor z McGillovy univerzity François Crépeau.
"Kanaďané mají v současné době smíšené pocity o uprchlících," řekl Crépeau kanadskému deníku The Gazette. Podle něj mezi nimi lidé automaticky vydělují ty dobré, kam spadají třeba přistěhovalci z Maďarska z roku 1956, Češi z roku 1968, Kosované z roku 1999.
"S nimi to bylo snadné. Byli to lékaři, právníci, filmaři. Zkrátka byl to ten typ imigrantů, které země potřebovala a chtěla," vysvětluje problematiku profesor Crépeau. V 80. letech však do země začaly proudit davy utečenců z válkou zmítaných zemí.
"Tihle lidé vůbec neměli ponětí, co je Kanada za zemi, a v očích kanadských obyvatel to najednou nebyli ti 'praví utečenci'," dodává profesor.
Falešní uprchlíci
Podle konzultanta kanadského nezávislého institutu Fraser Martina Collacotta je Kanada příliš štědrá. Na rozdíl od ostatních zemí každoročně přijímá až 45 procent žádostí o azyl. Většina zemí podle něj zpracovává pouze 15 procent. Kanada se tak lehce stává útočištěm pro falešné uprchlíky.
Podle profesora Crépeaua by se mělo změnit i složení samotné Rady pro přistěhovalectví. Mnoho jejích členů nemá dostatečnou kvalifikaci k posuzování žádostí. Crépeau kanadské vládě navrhuje, aby alespoň polovina z nich měla právnické vzdělání. Nyní je to pouhých 10 procent.
Kromě Česka Kanada zavedla vízovou povinnost i pro Mexiko. Jen v loňském roce přistálo na stole imigračních úředníků 9 400 žádostí. Maďarsku s 800 žádostmi podanými za první polovinu letošního roku podle Budapest Times zavedení víz také hrozí.
"Víza jsou všeobecně neúčinným nástrojem vůči jakékoli přátelské zemi, zejména pokud problém spočívá v kanadském azylovém řízení, které je lehce zneužitelné," píše se v pondělním vydání Globe and Mail.
"Dokud neprojde reformou, (kanadská) vláda musí chránit svůj uprchlický systém před zneužíváním, aby mohla pomáhat těm, kteří to skutečně potřebují, byť to znamená znovuzavedení víz," míní dále Globe and Mail.