Bez víz zůstává Čechům otevřených 85 zemí světa

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
14. 7. 2009 10:30
Řada států umožňuje získat vízum bezproblémově na hranicích nebo letišti

Praha - Poté, co Kanada obnovila vízovou povinnost pro české občany, existuje na světě 85 států, kam Češi víza nepotřebují.

Většinu z nich tvoří evropské a latinskoamerické státy.

Kanada a Austrálie jsou v tuto chvíli jediné dvě země, které uplatňují vízovou povinnost pro Čechy jednostranně. Tedy Kanaďané a Australané víza do ČR nepotřebují, zatímco Češi do zmíněných dvou zemí ano.

Australské vízum však lze získat přes internet. Na rozdíl od Austrálie lze bez víza cestovat na Nový Zéland.

Z evropských zemí je potřebné vízum již jen do Ruska a Běloruska. Například Ukrajina vízovou povinnost pro Čechy zrušila.

Vízum potřebují čeští občané také například do Indie, Číny, Egypta, Thajska nebo Indonésie. Některé asijské státy umožňují získání víza po příletu na letiště, ale o indické nebo čínské je třeba žádat dopředu.

Vízum USA
Vízum USA | Foto: Aktuálně.cz

Naopak Japonci nebo Jihokorejci víza nevyžadují.

Na Blízkém východě lze cestovat bez víz jen do Izraele. Všechny arabské státy víza pro ČR nezrušily, ačkoliv v řadě případů zjednodušily jejich vydávání.

Loni byla korunována snaha Česka o zrušení vízové asymetrie s USA, která se datovala od 90. let. Zatímco Česko zrušilo jednostranně vízovou povinnost pro občany USA v roce 1990, bezvízový styk pro české občany byl umožněn od 17. listopadu 2008, cestující však musejí vyplnit dotazník v elektronickém systému povolování cest do Spojených států (ESTA).

Kam lze cestovat bez víz

Evropa: Všechny země Evropské unie, Albánie, Andorra,  Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Chorvatsko, Island,  Lichtenštejnsko,  Makedonie, Moldavsko, Monako, Norsko, San Marino, Srbsko, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina, Vatikán, Gruzie, Arménie

Americká imigrační kontrola.
Americká imigrační kontrola. | Foto: CBP

Asie: Filipíny, Hongkong, Japonsko, Korejská republika, Macao, Malajsie, Singapur, Brunej, Tchaj-wan

Afrika: Gambie, Jihoafrická republika, Maroko, Mauricius, Seychely

Jižní Amerika: Argentina, Bolívie, Brazílie, Ekvádor, Chile, Kolumbie, Paraguay, Peru, Uruguay, Venezuela.

Střední Amerika: Mexiko, Antigua a Barbuda, Belize, Dominikánská republika, Guatemala, Honduras, Kostarika, Nikaragua, Panama, Salvador

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy