Olašští Romové z Ostravy se houfně stěhují do Kanady

Petra Sasínová
9. 7. 2009 14:05
Mluvčí olašských Romů Josef Stojka řekl, že v Kanadě je už osm velmi početných rodin z Ostravy.
Olašský král Jan Lipa z Ostravy patří k menší skupině z této komunity, která zatím zůstává doma.
Olašský král Jan Lipa z Ostravy patří k menší skupině z této komunity, která zatím zůstává doma. | Foto: Jan Langer

Ostrava - Mezi stovkami českých Romů, kteří nyní žádají v Kanadě o azyl, je velmi početná skupina olašských Romů z Ostravy.

Předseda Unie olašských Romů Josef Stojka Aktuálně.cz potvrdil, že jen z Ostravy odletělo do Kanady osm rodin.

"Každá tato rodina má přitom deset, ale i až padesát členů. Dá se říci, že se stěhuje podstatná část komunity olašských Romů z Ostravy. Někteří nemohou odcestovat ze zdravotních nebo jiných důvodů," řekl Stojka, který jako jeden z mála zůstává doma.

Kanadské úřady projednávají přes dva a půl tisíce žádostí Čechů o azyl. Kvůli enormnímu nárůstu žadatelů aktuálně hrozí, že Kanada opět zavede pro Českou republiku víza. Před dvěmi lety přitom vízovou povinnosti zrušila. Rozhodnutí by mělo padnout v nejbližších dnech.

Stovky Romů z Ostravska

A do Kanady neodlétají jen olašští Romové, ale také takzvaní Rumungři z chudších ostravských romských rodin. "Odhaduji, že by mohlo dohromady jít až o několik stovek lidí z Ostravy, Novojičínska a dalších regionů v okolí Ostravy," uvedl i sociální pracovník a šéf občanského sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan.

"Lidé nám své odjezdy předem nehlásí, olašští Romové už vůbec ne, ale vím o několika rodinách, které do Kanady odjely. Někteří tvrdí, že jedou jen na návštěvu za příbuznými," uvedla ostravská romská poradkyně Lýdia Poláčková.

Olašští Romové během procesu proti několika členům komunity, kteří byli obžalováni kvůli trestné výpravě proti prostějovskému klanu.Ta skončila pokusem o vraždu.
Olašští Romové během procesu proti několika členům komunity, kteří byli obžalováni kvůli trestné výpravě proti prostějovskému klanu.Ta skončila pokusem o vraždu. | Foto: Jan Langer

Zástupci Romů jsou přesvědčeni, že důvodem je narůstající extrémismus v Česku, akce Dělnické strany, Odporu a dalších a také zatím nepotrestaný žhářský útok na romskou rodinu z Vítkova, při kterém málem uhořelo dítě. Uznávají, že vláda se nyní snaží postupovat razantně, jenže to podle nich nestačí.

Ekonomické důvody? Ne, rasismus.

Stojka odmítá, že by olašští Romové odcházeli z ekonomických důvodů. Mnozí jsou totiž bohatí. "Romové nechtějí čekat, až tady někdo upálí další dítě," řekl Stojka, který jako jeden z mála komunikuje s úřady a nyní se snaží mimo jiné o to, aby romští podnikatelé dostali zakázky při odstraňování povodňových škod.

Mezi těmi, kteří Ostravu nedávno opustili, je například Milan Baláž z Ostravy-Vítkovic se svou početnou rodinou. Ta měla například několik luxusních aut. Před odchodem z republiky Baláž prodal i svůj velký byt, který nedlouho předtím částečně rekonstruoval.

"Jestli tito lidé dostanou v Kanadě azyl kvůli rasismu, tak to bude vrchol všeho. Nikdo z nich nikdy nepracoval. Bůhví, odkud měli tolik peněz. Chovali se k nám bezohledně. Jsme rádi, že tu nejsou," řekl majitel bytu v domě v Sovově ulici, kde Balážovi bydleli.

"Byt prodali pod cenou. Chtěli pryč," podotkl Josef Stojka. "Lidé odcházejí s tím, že se už nechtějí vrátit. Mám informace, že například v Teplicích vycházejí inzeráty, že Romové vymění byt za letenku do Kanady," dodal.

Olašští Romové přijeli ve velkém počtu sledovat soudní proces s členy komunity v Brně.
Olašští Romové přijeli ve velkém počtu sledovat soudní proces s členy komunity v Brně. | Foto: Jan Langer

Podle Kumara Vishwanathana se Romům špatně žije s pocitem, že celá česká společnost je proti nim. "Lidé se cítí ohroženi neonacisty, bojí se a mají velmi silný pocit, že o ně v Česku nikdo nestojí. Čekají na nějaký signál, ujištění, že jsou tady doma tak jako etničtí Češi. V Kanadě hledají důstojný a bezpečný život," řekl Vishwanathan.

Nikomu nebudeme chybět

"Nikomu tady nebudeme chybět. A stát ušetří na dávkách," prohlásil Stojka. Dodal, že i kdyby Olaši azyl v Kanadě nedostali, budou pracovat, aby mohli zůstat. "Mohou tam dělat i byznys. V Česku není práce ani pro čtyři sta tisíc neromských obyvatel. A bude hůř," dodává.

Olašští Romové jsou v Ostravě uzavřená komunita. Mají vlastní zákony, specifické zvyky a silné rodinné vazby. Už mnoho let je však ohrožuje závislost na drogách. Stojka potvrdil, že nedávno zemřel další olašský Rom na předávkování. V Ostravě nemají moc dobrou pověst mimo jiné proto, že někteté ženy této komunity jsou známé kapsářky. Mnozí Ostravané to už poznali na vlastní kůži.

Romové z Ostravy mají za sebou několik vln odchodů do ciziny. Například v devadesátých letech byla jejich cílem hlavně Velká Británie. Mnozí se však brzy vrátili.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe bloguje: Kanadská víza si zasloužíme 

Kocáb: Je to citlivá věc

"Tehdy šlo o to, že Romové byli vytlačováni z bytů v centrech, které se staly lukrativními. Mnozí skončili v ubytovnách nebo v ghettech na okrajích měst," líčil Vishwanathan. Teď je podle něho jednoznačným důvodem otevřeně projevovaný rasismus.

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb, který se záležitostmi Romů dlouho zabývá, uvedl, že v souvislosti s hrozbou víz zpracoval pro ministerstvo zahraničí zprávu, která má být reálným popisem situace romské menšiny. 

Na otázku, jestli jsou žádosti Romů o azyl kvůli rasismu oprávněné či ne, však nechtěl odpovědět. "Z té zprávy vám teď citovat opravdu nemohu. Je to v těchto dnech velmi citlivá záležitost," řekl Kocáb. 

 

Právě se děje

Další zprávy