Do Kanady se už bez víz nedostanete. Jak na to?

Domácí Domácí
14. 7. 2009 6:00
Rady, co dělat, když míříte do Kanady

Praha - Od dnešní šesté hodiny ranní je pro cestu do Kanady kvůli návštěvě, studiu či krátkodobé práci zapotřebí víz. Ani ne po dvou letech je severoamerický stát pro Čechy znovu zavedl poté, co se prudce zvedl počet žadatelů o azyl, zejména z řad Romů.

Stovky lidí už ale měly koupený zájezd. Co tedy dělat, abyste neměli problémy se vstupem na kanadské území?

Bude nějaká tolerance?

Kanadské úřady budou po 48 hodin udělovat víza při příletu do Kanady. Pokud tedy přilétáte dříve než s půlnocí tamního času 15. července, nepotřebujete narychlo vyřizovat víza.

Kde žádat?

Ostatní se musejí obrátit na konzulární oddělení Velvyslanectví Kanady ve Vídni. Postup je uveden na stránkách ambasády na www.kanada.at.

Lze žádost poslat?

Žádost lze doručit i poštou nebo kurýrem, což ocení zejména cestovatelé mířící do Kanady těsně po termínu, kdy jsou tamní úřady "tolerantní".

Co je třeba splňovat?

Každý žadatel o vízum bude muset dokázat, že jeho návštěva Kanady je krátkodobá, že nezůstane v Kanadě déle než po povolenou dobu, že má dostatek financí na pokrytí nákladů pobytu v Kanadě, že je v dobrém zdravotním stavu, nemá záznam v trestním rejstříku a nepředstavuje bezpečnostní riziko pro kanadské občany.

Pomůže mi ambasáda v Praze?

Jen do poloviny srpna, a i tak jen žádost přepošle do Vídně.

Kde zjistím více?

Do 17. července bude fungovat horká linka vízového oddělení ve Vídni. Číslo je: +43-1-531-38-3600, funguje od pondělí do pátku od 9 hod. do 12 hod. a od 13 hod. do 15 hod.

Co když už nejsem v ČR a mířím do Kanady?

Občané České republiky, kteří jsou v současné době mimo Českou republiku, nebo ti, kteří navštíví jinou zemi před vstupem do Kanady, mohou požádat o vízum pro krátkodobý pobyt v nejbližší kanadské vízové kanceláři v místě, kde se nacházejí. Seznam kanadských vízových kanceláří v zahraničí a informace ohledně postupu při podávání žádostí o vízum pro krátkodobý pobyt jsou uvedeny na www.cic.gc.ca.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy