Velvyslanec online: Víza z doby před dvěma roky uznáme

Roman Gazdík
14. 7. 2009 14:01
Hostem online rozhovoru Aktuálně.cz byl kanadský velvyslanec Michael A. Calcott
Kanadský velvyslanec v ČR Michael A. Calcott
Kanadský velvyslanec v ČR Michael A. Calcott | Foto: Kanadské velvyslanectví

Praha - Kanada časně ráno opětovně zavedla víza pro občany České republiky.

Budou je potřebovat i turisté, kteří na druhou stranu Atlantiku míří na krátkodobou návštěvu.

Problémy se dají očekávat zejména v několika prvních dnech, kdy budou do Kanady mířit lidé, kteří se zavedením víz nepočítali.

Jak mají postupovat ti, kteří již mají koupené letenky a zájezdy? Jaké záludnosti čekají na žadatele o víza? Bude možno v dohledné době požádat o vízum v Praze? Zeptejte se sami.

Na dotazy čtenářů Aktuálně.cz odpovídal kanadský velvyslanec v Česku Michael A. Calcott. V klidu při cestách za oceán podle něj mohou být ti, kteří mají v pase ještě staré kanadské vízum, jemuž ještě nevypršela platnost. "Víza, u kterých ještě nevypršela platnost, stále platí - pokud jsou ve strojově čitelném pase. Pokud nemáte strojově čitelný pas, vízové oddělení ve Vídni vám může vydat náhradní vízum zdarma do vašeho nového strojově čitelného pasu," uvedl na dotaz čtenáře.

Odpovědi Michaela Calcotta naleznete níže.

Čtěte další souvislosti k této kauze:

Reakce na víza:
 Česko stahuje velvyslance z Kanady
Rádce:
 Do Kanady se už bez víz nedostanete. Jak na to?
Média:
Kanadská média zajímají víc víza pro Mexičany než Čechy
Fakta:
Bez víz zůstává Čechům otevřených 85 zemí světa
Grafika:
 Anabáze kolem česko-kanadských víz
Reportáž:
Olašští Romové z Ostravy se houfně stěhují do Kanady

Odpovězeno: 14. 07. | 11:57Autor: kv turistik

Otázka: Dobrý den, nepovažujete toto více za zkoušku soudržnosti EU, než za čisté protiimigrační opatření Kanady???

děkuji

Michael A. Calcott: Dobrý den. Nemyslím si to. Zavedení vízové povinnosti byla odpověď na velice specifickou situaci týkající se českých občanů. Nedělo se to u jiných členských států. Není zde důvod, abychom přemýšleli o podobném kroku u ostatních členů EU. Zda je to test pro EU, o tom musí rozhodnout EU. Češi mají právo žádat podporu ostatních členů EU a my se rozhodnutím Evropském komise budeme řídit.

Odpovězeno: 14. 07. | 11:58Autor: ludvík

Otázka: Je pravdou, že jedním z argumentů kanadské vlády pro zavedení víz byl "práskačský" dopis pana Uhla a paní Šabatové?

Michael A. Calcott: Rozhodnutí kanadské vlády bylo učiněno před zveřejněním tohoto dopisu. Nemělo to vliv.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:02Autor: Pavel

Otázka: Proč je jednoduše neodmítnete a nepošlete zpátky? Co říkáte na reportáže o organizování romského exodu do Kanady? Proč neodchází z Čech do Kanady Vietnamci, když už jsme podle vás takoví rasisti?

Michael A. Calcott: O žádostech o udělení statutu uprchlíka se rozhoduje u každého žadatele zvlášť na základě skutkové podstaty každého případu. Etnický původ žadatelů nehraje roli. Náš systém pouze vede evidenci o zemi původu žadatele, nezabývá se rasou ani etnickou příslušností.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:09Autor: Pavel13

Otázka: Co by mělo Česko udělat pro opětovné zavedení bezvízového styku?

Michael A. Calcott: Byl jsem velice rád, že ministr Kohout řekl, že on a další čeští ministři budou pracovat s Kanadou na tom, aby byl bezvízový styk v budoucnu znovu zaveden. Kanadský ministr občanství a přistěhovalectví prohlásil, že má v úmyslu navrhnout reformu kanadského uprchlického systému letos na podzim. Například zajistí legislativní rámec pro identifikace bezpečných zemí původu. To by byl velmi důležitý krok k trvalému bezvízovému styku s ČR. Pokud bude ČR identifikována jako bezpečná země původu, budou české žádosti vyřizovány rychleji a tím se omezí zátěž kanadského sociálního systému. To je jen jedna z možných změn zahrnutých v reformě azylového systému.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:12Autor: Venca

Otázka: Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat zda a jak se zavedení víz dotkne český sportovců na OH ve Vancouveru. Děkuji

Michael A. Calcott: V tomto okamžiku neumíme na tuto otázku odpovědět. Pokud máte nějaké specifické otázky, obraťte se prosím na [email protected]

Odpovězeno: 14. 07. | 12:14Autor: Miri

Otázka: Dobry den. Nebylo by mozne tolerovat zakoupene poznavaci zajezdy a pustit tyto obcany bez viz? Vzdyt mnozi si je kupovali dlouho pred konanim zminenych zajezdu ci dovolenych. Dekuji a praji prijemny den.

Michael A. Calcott: Bohužel to není možné, ale jsme v kontaktu s cestovními kancelářemi a vybízíme je, aby se registrovaly na vízovém oddělení ve Vídni, aby mohly vyřizovat hromadně žádosti svých klientů.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:16Autor: Eva Kratochvílová

Otázka: Dobrý den, 11.8. letím do USA, ale mám letenku z Prahy do Londýna a pak z Londýna do Vancouveru, kde musím vyjít z tranzitu i s kufry a znovu se zabukovat na let z Vancouveru do Seatle, jelikož letenku mám již zaplacenou, Jak mám postupovat,když nyní potřebuji kanadské vízum? Děkuji za odpověď.

Michael A. Calcott: Musíte požádat o tranzitní vízum, pro toto vízum existuje stejný postup jako u turistického víza, je ale zdarma.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:18Autor: Miri

Otázka: Dobry den. Rada bych jeste reagovala na to proc jste museli zavect viza. Souhlasim s Vami p.velvyslance,ale nikolivze jsme vsichni stejni.Viza jsou kvuli romum,kteri kradou,prepadavaji,znasilnuji,nepracuji a taktez jako u Vas zneuzivaji socialni davky.Tvrdost proti nim, ne kvuli nam CECHUM.

Michael A. Calcott: Kanada se pouze zabývá českými občany jako takovými, nikoli jejich etnickou příslušností.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:20Autor: Jindrich

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký má význam udělovat určité skupině lidí azyl a formálně tak potvrdit jejich perzekuci v původním prostředí a zároveň těmto chudákům bránit vízy v přicestování. Tím jim moc nepomůžete.

Michael A. Calcott: Kanadský uprchlický systém je založen na posouzení jednotlivých případů na základě jejich skutkové podstaty. Každým případem se zabýváme zvlášť.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:23Autor: Monika

Otázka: Dobry den, mam v pase jeste "puvodni" kanadska viza pro vicenasobny vstup (z doby, kdy platila vizova povinnost pre dvema lety). Chtela bych se zeptat, zda jsou stale platna a zda je mozne na ne vycestovat tento tyden do Kanady. Dekuji za odpoved.

Michael A. Calcott: Víza, u kterých ještě nevypršela platnost, stále platí - pokud jsou ve strojově čitelném pase. Pokud nemáte strojově čitelný pas, vízové oddělení ve Vídni vám může vydat náhradní vízum zdarma do vašeho nového strojově čitelného pasu.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:28Autor: Robin

Otázka: Dobrý den, pane velvyslanče. Jak byste, prosím, odpověděl ministru zahraničí Janu Kohoutovi, který tvrdí, že se za celou svou diplomatickou praxi nesetkal se způsobem, jakým jste zavedení víz oznámili - totiž že jste s dostatečným předstihem neupozornili na tento krok jeho úřad ? Děkuji.

Michael A. Calcott: Pan ministr Kohout, premiér Fišer a ministr Pecina byli všichni informováni 29.6. kanadským ministrem občanství a přistěhovalectví, že rozhodnutí o znovuzavedení vízové povinnosti již bylo učiněno. Dal jasně najevo, že zde není žádný prostor pro jednání. Jediná otázka bylo datum zavedení víz. Mělo to být původně 7. července, ale z technických důvodů to bylo odloženo o týden.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:33Autor: Tomáš K.

Otázka: Není podle Vás zavedení víz, spíše znamení, že nás stále považujete za východní evropu? Proč jste nás raději nezavedli mezi bezpečné země, ze kterých není možné žádat o azyl?
Děkuji

Michael A. Calcott: Kanada nemá právní rámec, který by nám umožňoval označit nějakou zemi jako bezpečnou zemi. Ministr pro občanství a přistěhovalectví řekl, že chce kanadský uprchlický systém reformovat. Viz jedna z předchozích otázek. Rozhodnutí o znovuzavedení vízové povinnosti bylo založeno na faktech, které jsme měli o českých občanech cestujících do Kanady.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:36Autor: Lázslo

Otázka: Dobrý den,
co říkáte na dosud položené otázky? Nepotvrzují, že v ČR je rasismus a diskriminace Romů skutečně velký problém?

Michael A. Calcott: Myslím, že rasismus existuje v nějaké podobě v každé zemi na světě. Situaci v ČR mohou řešit pouze Češi.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:38Autor: LaHire

Otázka: Hezký den, uvažujete o znovu zavedení konzulárního oddělení v Praze? Přece jen cestovat do Vídně není pro mimomoravské zcela pohodlné.
Díky

Michael A. Calcott: Rozhodnutí zpracovávat žádosti o vízum ve Vídni bylo založeno na rozpočtových otázkách a kapacitě zdrojů ministerstva. O otevření vízového oddělení v Praze neuvažujeme.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:39Autor: Fretka

Otázka: Dobrý den, proč nemůže vízovou agendu vyřizovat Vaše zastoupení v Česku, ale musíme jako méněcenní žádat ve Vídni? A co znamená v diplomacii, když země stáhne velvyslance na konzultace? Nějak nechápu, jaký praktický dopad má to, když česko odvolá jednoho člověka domů. Děkuji.

Michael A. Calcott: Velvyslanci mohou být povoláni na konzultace kdykoli a z jakéhokoliv důvodu.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:42Autor: pokorny

Otázka: vasi urednici dnes pracovni dobe velvyslanectvi neberou telefon, jen to tam vyzvani..nemuzete s tim neco udelat? To bych od Kanady necekal..pripada mne to v teto situaci velmi neseriozni, nejsou uz na prazdninach?

Michael A. Calcott: Máme zde extra pracovní síly, podobně i ve Vídni, kde jsme také zavedli horkou linku. Prosíme, buďte trpěliví. Dnes je první den zavedení povinnosti a volá hodně lidí.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:44Autor: Hanka

Otázka: Dobry den,
16.7. letim do USA a odtud jsem mela pokracovat do Kanady. Vizum pred odletem nejsem jiz schopna zajistit. Mohu se obratit na zastoupeni Kanady v New Yorku? Jaka je nadeje, ze obcan CZ zde muze vizum ziskat? Na oficialnich strankach se uvadi jen vycet zemi mimo CZ. Dekuji.

Michael A. Calcott: Ano, můžete se na ně obrátit.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:48Autor: Jan

Otázka: Dobrý den, považujete způsob zavedení vízové povinnosti (náhlost, krátké přechodné období, vydávání víz pouze ve Vídni) za odpovídající tomu, že Česko je suverénní stát, který je spojencem Kanady? Děkuji.

Michael A. Calcott: O tom, že budou víza zavedena, byli nejvyšší čeští představitelé informováni 29. června. Přechodné období 48 hodin je výjimečným krokem, nikdy jsme to neudělali. Rozhodnutí o vydávání víz ve Vídni bylo učiněno na základě rozpočtových kritérií a dostupných zdrojů pro ministerstvo. Kanada doufá, že to v dlouhodobém horizontu nepoškodí a ani se jinak nedotkne skvělých vztahů mezi našimi zeměmi.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:50Autor: Barbora

Otázka: Dobrý den, má neteř má na 7.8. koupenou letenku do Vancouveru, ještě jí není 18 let, poletí do Canady v doprovodu kanadské občanky u které bude 3 týdny na prázdninách. Její rodiče jsou momentálně v zahraničí, jak má sama vyřizovat všechny náležitosti a získat podepsaný souhlas obou rodičů k odletu?

Michael A. Calcott: Obraťe se prosím se svou otázkou na tuto adresu: [email protected]

Odpovězeno: 14. 07. | 12:51Autor: s.

Otázka: V životě jsem neměl javorový sirup. Kdybych ho chtěl ochutnat, stojí mi za to vyřídit si vízum?

Michael A. Calcott: Záleží na tom, co vám chutná (smích).

Odpovězeno: 14. 07. | 12:53Autor: Hanková Milena

Otázka: Prosím odlétá synovec 27/7 k 3-týdennímu studiu se student agency, musíme dokládat potvrzení o škole a potrzení o koupi letenky?

Michael A. Calcott: Kompletní seznam požadavků k jednotlivým žádostem najdete na www.kanada.at. V sekci víza a přistěhovalectví.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:56Autor: J. K.

Otázka: Pane velvyslanče,
nemyslíte si, že v této ostudné situaci, kdy jste své vládě nedokázal, jako člověk v naší krásné a demokratické zemi žijící, vysvětlit, že zavedení víz pro české občany je zbytečným a chybným ostudně diskriminačním rozhodnutím, měl odstoupit z vaší funkce? Pracujete špatně.

Michael A. Calcott: Rozhodnutí kanadské vlády o zavedení vízové povinnosti bylo založeno na situaci související s cestami českých občanů do Kanady. Možná budete rádi, když se dozvíte, že zde své působení ukončím 6. srpna 2009.

Odpovězeno: 14. 07. | 13:05Autor: nováková

Otázka: za jakou dobu je mi schopno kanadské velvyslanectví vyřídit víza ? Zavedli víza ze dne na den. Budou tedy přidělovat víza na počkání, aby nedošlo k narušení dovolené lidí, kteří mají řádně zakoupenu letenku ? V případě, že to nestihnu do data odletu, uhradí mi Kanada způsobenou škodu ?

Michael A. Calcott: Žadatelům, kteří se vydají do Vídně osobně, nebo za sebe pošlou svého zástupce, bude žádost vyřízena ještě ten samý den. Zástupce žadatele může vyzvednout pas s vízem na základě plné moci, která nemusí být notářsky ověřena. Může to být napsáno v češtině. Jednorázové vstupní vízum stojí 45 Euro, vízum na více vstupnů s platností na pět let stojí 90 Eur. Kanada nemůže nést zodpovědnost za obtíže, které mohou vyplynout ze zavedení vízové povinnosti. Děkuji za vaše otázky, bohužel mě čekají další povinnosti. Omlouvám se, že nemohu odpovědět na všechny vaše otázky.

 

Právě se děje

Další zprávy