Kanadská média zajímají víc víza pro Mexičany než Čechy

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
14. 7. 2009 11:55
Ministr pro imigraci uvádí jako důvod zavedení víz zneužívání žádostí o azyl
Webové stránky televizní stanice CTV
Webové stránky televizní stanice CTV | Foto: Repro Aktuálně.cz

Ottawa - Kanadská média informují poměrně obšírně o zavedení víz pro občany České republiky a Mexika.

Většinou ale věnují více prostoru Mexiku, odkud pochází čtvrtina veškerých žadatelů o azyl v Kanadě.

Televizní stanice CTV odvysílala rozhovor s kanadským ministrem pro imigraci Jasonem Kenneyem.

"Velký počet žadatelů ve skutečnosti ztěžuje situaci lidem, kteří skutečně potřebují naši pomoc a kteří skutečně utíkají před perzekucí," uvedl ministr.

Toronto Star
Toronto Star | Foto: Repro Aktuálně.cz

Nepřímo naznačil, že žádosti Mexičanů o azyl vláda neuznává jako oprávněné. "Nemáme důkazy o tom, že by mexická vláda někoho pronásledovala," řekl Kenney.

O České republice konkrétněji nehovořil.

Torontský právník Marshall Drukarsh, který zastupuje některé žadatele o azyl, televizi řekl, že reakce vlády je neadekvátní.

"Hrozí nebezpečí, že lidé, kteří mají důvod žádat o azyl, tuto šanci ztratí," prohlásil.

List Toronto Star cituje českého konzula v Torontu Richarda Krpače. Podle něj znovuzavedení víz výrazně poškodí obchodní styky mezi Kanadou a Českou republikou.

Deník The Province vycházející ve Vancouveru napsal, že Romové v České republice "čelí podle organizací na ochranu lidských práv dlouhodobě rasismu a pronásledování".

„Víza jsou všeobecně neúčinným nástrojem vůči jakékoli přátelské zemi, zejména pokud problém spočívá v kanadském azylovém řízení, které je lehce zneužitelné," píše se v pondělním vydání kanadského deníku Globe and Mail.

„Dokud neprojde reformou, (kanadská) vláda musí chránit svůj uprchlický systém před zneužíváním, aby mohla pomáhat těm, kteří to skutečně potřebují, byť to znamená znovuzavedení víz," míní dále Globe and Mail.  

Čtěte další souvislosti k této kauze:

Reakce na víza:
 Česko stahuje velvyslance z Kanady
Rádce:
 Do Kanady se už bez víz nedostanete. Jak na to?
Fakta:
Bez víz zůstává Čechům otevřených 85 zemí světa
Grafika:
 Anabáze kolem česko-kanadských víz
Reportáž:
Olašští Romové z Ostravy se houfně stěhují do Kanady
 

Právě se děje

před 24 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 31 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Koruna zpevnila pod 26 korun za euro, silnější byla naposledy před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 korun za euro, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 korun za euro, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy