Kanadská média zajímají víc víza pro Mexičany než Čechy

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
14. 7. 2009 11:55
Ministr pro imigraci uvádí jako důvod zavedení víz zneužívání žádostí o azyl
Webové stránky televizní stanice CTV
Webové stránky televizní stanice CTV | Foto: Repro Aktuálně.cz

Ottawa - Kanadská média informují poměrně obšírně o zavedení víz pro občany České republiky a Mexika.

Většinou ale věnují více prostoru Mexiku, odkud pochází čtvrtina veškerých žadatelů o azyl v Kanadě.

Televizní stanice CTV odvysílala rozhovor s kanadským ministrem pro imigraci Jasonem Kenneyem.

"Velký počet žadatelů ve skutečnosti ztěžuje situaci lidem, kteří skutečně potřebují naši pomoc a kteří skutečně utíkají před perzekucí," uvedl ministr.

Toronto Star
Toronto Star | Foto: Repro Aktuálně.cz

Nepřímo naznačil, že žádosti Mexičanů o azyl vláda neuznává jako oprávněné. "Nemáme důkazy o tom, že by mexická vláda někoho pronásledovala," řekl Kenney.

O České republice konkrétněji nehovořil.

Torontský právník Marshall Drukarsh, který zastupuje některé žadatele o azyl, televizi řekl, že reakce vlády je neadekvátní.

"Hrozí nebezpečí, že lidé, kteří mají důvod žádat o azyl, tuto šanci ztratí," prohlásil.

List Toronto Star cituje českého konzula v Torontu Richarda Krpače. Podle něj znovuzavedení víz výrazně poškodí obchodní styky mezi Kanadou a Českou republikou.

Deník The Province vycházející ve Vancouveru napsal, že Romové v České republice "čelí podle organizací na ochranu lidských práv dlouhodobě rasismu a pronásledování".

„Víza jsou všeobecně neúčinným nástrojem vůči jakékoli přátelské zemi, zejména pokud problém spočívá v kanadském azylovém řízení, které je lehce zneužitelné," píše se v pondělním vydání kanadského deníku Globe and Mail.

„Dokud neprojde reformou, (kanadská) vláda musí chránit svůj uprchlický systém před zneužíváním, aby mohla pomáhat těm, kteří to skutečně potřebují, byť to znamená znovuzavedení víz," míní dále Globe and Mail.  

Čtěte další souvislosti k této kauze:

Reakce na víza:
 Česko stahuje velvyslance z Kanady
Rádce:
 Do Kanady se už bez víz nedostanete. Jak na to?
Fakta:
Bez víz zůstává Čechům otevřených 85 zemí světa
Grafika:
 Anabáze kolem česko-kanadských víz
Reportáž:
Olašští Romové z Ostravy se houfně stěhují do Kanady
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy