Kanadská média zajímají víc víza pro Mexičany než Čechy

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
14. 7. 2009 11:55
Ministr pro imigraci uvádí jako důvod zavedení víz zneužívání žádostí o azyl
Webové stránky televizní stanice CTV
Webové stránky televizní stanice CTV | Foto: Repro Aktuálně.cz

Ottawa - Kanadská média informují poměrně obšírně o zavedení víz pro občany České republiky a Mexika.

Většinou ale věnují více prostoru Mexiku, odkud pochází čtvrtina veškerých žadatelů o azyl v Kanadě.

Televizní stanice CTV odvysílala rozhovor s kanadským ministrem pro imigraci Jasonem Kenneyem.

"Velký počet žadatelů ve skutečnosti ztěžuje situaci lidem, kteří skutečně potřebují naši pomoc a kteří skutečně utíkají před perzekucí," uvedl ministr.

Toronto Star
Toronto Star | Foto: Repro Aktuálně.cz

Nepřímo naznačil, že žádosti Mexičanů o azyl vláda neuznává jako oprávněné. "Nemáme důkazy o tom, že by mexická vláda někoho pronásledovala," řekl Kenney.

O České republice konkrétněji nehovořil.

Torontský právník Marshall Drukarsh, který zastupuje některé žadatele o azyl, televizi řekl, že reakce vlády je neadekvátní.

"Hrozí nebezpečí, že lidé, kteří mají důvod žádat o azyl, tuto šanci ztratí," prohlásil.

List Toronto Star cituje českého konzula v Torontu Richarda Krpače. Podle něj znovuzavedení víz výrazně poškodí obchodní styky mezi Kanadou a Českou republikou.

Deník The Province vycházející ve Vancouveru napsal, že Romové v České republice "čelí podle organizací na ochranu lidských práv dlouhodobě rasismu a pronásledování".

„Víza jsou všeobecně neúčinným nástrojem vůči jakékoli přátelské zemi, zejména pokud problém spočívá v kanadském azylovém řízení, které je lehce zneužitelné," píše se v pondělním vydání kanadského deníku Globe and Mail.

„Dokud neprojde reformou, (kanadská) vláda musí chránit svůj uprchlický systém před zneužíváním, aby mohla pomáhat těm, kteří to skutečně potřebují, byť to znamená znovuzavedení víz," míní dále Globe and Mail.  

Čtěte další souvislosti k této kauze:

Reakce na víza:
 Česko stahuje velvyslance z Kanady
Rádce:
 Do Kanady se už bez víz nedostanete. Jak na to?
Fakta:
Bez víz zůstává Čechům otevřených 85 zemí světa
Grafika:
 Anabáze kolem česko-kanadských víz
Reportáž:
Olašští Romové z Ostravy se houfně stěhují do Kanady
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy