Německo
Tvrdé předvolební kampaně si všímá i německý tisk, který za dominantní téma voleb označuje ruskou invazi na Ukrajinu. "Andrej Babiš se snažil bývalého výsadkáře vykreslit jako válečného štváče. Požadoval jednání s Moskvou a oznámil, že Polsku v případě útoku nepošle vojáky," uvedla agentura DPA. Babiš později svá slova mírnil a řekl, že Polsku i Pobaltí by Česko vojensky pomohlo tak, jak to plyne z aliančních závazků. DPA vítězství Petra Pavla označilo za "překvapivě jasné".
Vzbuzování strachu z války si všímá také stanice Deutsche Welle, která ji spojuje s Babišovým útočným politickým stylem. Stanice zároveň připomněla expremiérovy skandály, včetně obvinění z finančních podvodů. Pavla naopak popisuje jako nezávislého a přímočarého kandidáta, který popisuje realitu bez toho, aniž by sliboval modré z nebe.
"Byla to náročná volební kampaň s dezinformacemi a výhrůžkami smrtí," uvedla veřejnoprávní televize ARD. Petr Pavel byl podle ní zase tím, kdo čelil dezinformační kampani. "V prezidentských volbách v Česku zvítězil prozápadní bývalý generál NATO. Populistický expremiér Babiš dostal výrazně méně hlasů," poznamenala.
I v německých médiích došlo na srovnání Miloše Zemana a Petra Pavla. "Pozorovatelé nyní očekávají nejen generační obměnu, ale změnu stylu Pražského hradu, který je sídlem prezidenta. Zeman často polarizoval kontroverzními prohlášeními o migrantech, muslimech a médiích," napsala DPA. V tom je mu podle ARD podobnější Andrej Babiš, který je také známý svými euroskeptickými a protiimigračními postoji.