Moskva (od našeho spolupracovníka) - Ruský "projekt Krym" začíná dostávat jasnější kontury. Rusko plánuje udělat z nově připojeného území malé postsovětské Monako, které se mu nepovedlo udělat z Jižní Osetie a Abcházie. Obě tyto oblasti stále neuznaně žijí na ruské periferii.
"Krym je ideální místo – kompaktní, s vyznačenými hranicemi, nádherným klimatem, a co je důležité – bez ropy. Samozřejmě, pro Rusko je dnes výzva pozvednout vše bez západních investic. Já jsem ale přesvědčen, že správná stimulující ekonomická politika může dělat zázraky," vychválil Krym ochránce práv ruských businessmanů Boris Titov.
Krym bude pro Rusko nový národní projekt – nová "olympiáda". A to doslova.
Nový pán Krymu
Jak uvedla ruská agentura RBK, v Kremlu už zřejmě padlo rozhodnutí, kdo se bude zabývat rozvojem separatistické autonomní republiky. Kurátorem rozvoje poloostrova bude místopředseda ruské vlády Dmitrij Kozak, který měl na starosti přípravu olympijských her v Soči.
"Kozak disponuje mimořádnou zručností, proto bude jako opatrovník Krymu na správném místě," uvádí agentura. Jak zároveň dodává s odkazem na své zdroje, vicepremiér by mohl mít na starosti všechna "nová ruská území" – kromě Krymu i Jižní Osetii a Abcházii, které se odštěpily od Gruzie.
Dmitrij Kozak patří mezi blízké spolupracovníky ruského prezidenta Putina a má tradičně na starosti obtížné úkoly. V minulosti řídil sociálně-ekonomický rozvoj Severního Kavkazu, zabýval se také řešením sporu okolo separatistické Podněsterské republiky, která se v 90. letech odštěpila od Moldavska a je podporována Moskvou.
"Olympijské" výdaje
"Olympijské" mohou ostatně být i výdaje na integraci a rozvoj Krymu. Jak uvádí RBK, v Kremlu počítají, že výdaje ruského rozpočtu mohou každoročně dosáhnout až tří miliard dolarů.
Do této částky jsou započítány výdaje na podporu sociální sféry, na kompenzaci deficitu krymské pokladny a výdaje na stavbu dopravní infrastruktury.
Poslední položka v sobě zahrnuje i vybudování mostu přes Kerčský průliv, který by měl spojovat ruský Krasnodarský kraj s ukrajinským poloostrovem. Více než čtyřkilometrový most by měl být postaven do roku 2016.
Opoziční politik Boris Němcov je ale přesvědčen, že cena za anexi Krymu bude mnohonásobně vyšší.
"Krym bude stát ruský rozpočet minimálně jako dvě Čečenska. To jsou dodatečné výdaje na 160-180 miliard rublů (4-5 miliard dolarů – pozn. redakce). Voda a elektřina jsou dodávány z Ukrajiny, proto bude nutné postavit novou infrastrukturu. Podle mých odhadů nás Krym bude stát jako ještě jedna sočská olympiáda," uvedl Němcov.
Odměna za separatismus
Vzhledem k ekonomickému propadu, který Rusko poslední měsíce zažívá, to může mít nepříznivý dopad na ekonomiku země. "Rozpočtový schodek bude růst, výplaty budou zmraženy, ale ceny porostou," varuje ruský politik před negativními následky, které anexe Krymu Rusům přinese.
Investovat do separatistické autonomní republiky budou muset také ruští oligarchové. Ruské ministerstvo ekonomického rozvoje už koncem února vybídlo, aby podnikatelé poskytli finanční prostředky na modernizaci přístavů, hotelů a továren. Celková částka "dobrovolných" investic by měla dosahovat 5 miliard dolarů.
Na tyto investice ale zatím Krym stále čeká. Krymští separatisté první odměnu za odtržení od Ukrajiny už ale obdrželi. Jak uvedl ještě před oznámením oficiálních výsledků nedělního referenda předseda vlády krymské autonomie Sergej Aksjonov, Krym od Moskvy dostal 15 miliard rublů (cca 413 milionů dolarů).
Podle Aksjonova se jednalo o finanční pomoc. K čemu využijí obdržené finanční prostředky, krymský premiér neupřesnil.