"Rozvod" Británie a Evropské unie běží naplno. Chceme minimalizovat škody, prohlásil Sobotka

Přenos skončil
Velká Británie ve středu oficiálně spustila tzv. brexit, tedy odlučování země od zbytku Evropské unie. Předáním dopisu, který už v úterý večer podepsala britská premiérka Theresa Mayová, země oficiálně aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy. Ten spustil dvouletou vyjednávací lhůtu mezi Bruselem a Londýnem. Po jejím uplynutí by mělo Spojené království - ať už s dohodou, nebo bez ní - Evropskou unii opustit. Dění kolem brexitu jsme sledovali živě v online přenosu.
Donald Tusk s oficiálním oznámením Britů, že se chystají opustit EU.
Donald Tusk s oficiálním oznámením Britů, že se chystají opustit EU. | Foto: Shutterstock
Přenos skončil
23:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Milí čtenáři, končíme naši dnešní online reportáž. Děkujeme za pozornost, další informace k Brexitu přineseme v našem zpravodajství.

19:39

Nizozemský poslanec Geert Wilders, který vede krajní pravici ve své zemi, dnes psal na twitteru o "historickém okamžiku" a vyzdvihl Británii za to, že "získala svou státní svrchovanost". "Nizozemsko bude následovat (v odchodu) za několik let," předpověděl.

19:38

Bývalý vůdce UKIP Nigel Farage tvrdí, že se Evropská unie z Brexitu nevzpamatuje. "Jsme první, kteří odcházejí. Je to historické. Teď jsme to my, kdo bere věci do svých rukou," reagoval podle agentury AFP Farage.

18:41

Verhofstadt rovněž hovořil o možnosti, že rozhovory s Londýnem nakonec vyústí v určité přechodné období upravující vztahy Británie a 27 unijních zemí. Zároveň upozornil, že budoucnost mimo EU nebude pro Brity výhodnější než jejich život v rámci unie - podle Verhoftadta nepůjde o nějakou odvetu či trest ze strany unie, ale o logický důsledek nynějšího britského kroku.

18:40

Koordinátor europarlamentu pro brexit Guy Verhofstadt na společné tiskové konferenci s Tajanim řekl, že při jednáních bude důležitá jednota všech ostatních 27 unijních zemí. Proto by podle něj měl vyjednávací mandát EU zohledňovat zájmy všech těchto států. Upozornil v této souvislosti na speciální zájem především Irska, které má s Británií pozemní hranici.

17:57

Europoslanci protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) dnes bouřlivě oslavovali na půdě Evropského parlamentu. Podle agentury AP člen strany Ray Finch rozporcoval velký dort v baru přes ulici u sídla Evropského parlamentu. "Přinášíme zpátky naději, svobodu a spravedlnost pro všechny národy Evropské unie, a začneme ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska," řekl Finch.

17:55

Úspěšný závěr rozhovorů o podobě odchodu je podle Tajaniho také nutnou podmínkou pro každé budoucí partnerství mezi EU a Británií. Jakékoli jednostranné britské rozhodnutí ovlivňující práva občanů EU ve dvou letech před samotným brexitem by bylo v rozporu se smlouvami, varoval Tajani.

17:54

Británie bude muset až do svého odchodu z Evropské unie plnit a respektovat všechny závazky plynoucí z jejího členství v unii, prohlásil předseda europarlamentu Antonio Tajani. Prioritou europarlamentu v nastávajících jednáních o brexitu je podle něj zajištění zájmů občanů EU a k tomu je třeba zajistit úspěch férového a průhledného vyjednávání s Londýnem.

Nový předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.
Nový předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. | Foto: Reuters
16:33

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala ke "spravedlivému a konstruktivnímu" jednání o odchodu Británie z EU. 

Německo se podle ní bude snažit, aby jednání znamenala co nejmenší potíže pro občany EU žijící v Británii. Mnoho Evropanů a Němců zvláště cítí podle kancléřky po hlasování o brexitu obavy o svoji budoucnost. "Německá vláda bude proto intenzívně pracovat na tom, aby dopady (brexitu) na každodenní život těchto lidí byl co nejmenší," uvedla.

16:22 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Členské země Evropské unie tvrdí, že při jednáních o vystoupení Velké Británie z EU budou jednotné a nedovolí Britům vyjednat si speciální výhody.

Co nyní čeká EU a Velkou Británii, vysvětluje Ondřej Houska.

15:48

Britská premiérka Theresa Mayová si má ještě dnes večer volat se svojí polskou kolegyní Beatou Szydlovou.

Bude to jeden z prvních rozhovorů s lídry členských států EU po oficiálním vyhlášení odchodu Británie z EU.

Nejpravděpodobnějším tématem rozhovoru budou podmínky, za jakých bude moci v Británii zůstat necelý milion Poláků, který tam po vstupu Polska do EU v roce 2004 odešel za prací. "Prioritou vlády je zajištění práv Poláků co možná nejširším způsobem," uvádí se v prohlášení polské vlády.

Polská premiérka Beata Szydlová na summitu v Bruselu.
Polská premiérka Beata Szydlová na summitu v Bruselu. | Foto: Reuters
15:37

Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka bude odchod Británie z unie těžký pro obě strany. "Tenhle rozvod je špatně pro všechny strany, nemá cenu si nic namlouvat," komentoval pro Aktuálně.cz

"Paní Mayová chce něco jako zónu volného obchodu, ale zároveň říká, že chce nějaký hlubší přístup na evropský trh. A to je, jako kdyby se s vámi žena chtěla rozvést, ale zároveň chtěla mít možnost se kdykoliv vrátit do bytu a vzít si tam, co chce," řekl ministr.

"Já říkám: ne trestat Británii, to v žádném případě, ale zároveň říkám, že ta jednání budou velmi těžká. Je nemyslitelné, aby si Británie vyjednala podmínky, které by ji zajišťovaly lepší postavení, než jako členské zemi EU. O tom je zbytečné se bavit, její postavení bude daleko horší," dodal.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | Foto: Jakub Plíhal
15:27

Podle francouzského prezidenta Françoise Hollanda bude brexit Brity bolet.

"Myslím, že to bude pro Brity bolestivé," řekl Hollande. Vyslovil také názor, že takzvaný brexit "donutí Evropu posunout se vpřed, pravděpodobně různou rychlostí".

Francouzský prezident François Hollande mluví po teroristickém útoku v Nice
Francouzský prezident François Hollande mluví po teroristickém útoku v Nice | Foto: Reuters
14:55 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pokud se Británie a EU nedohodnou do dvou let, může nastat chaos na finančních trzích, varuje Berlín ve studii, kterou cituje deník Handelsblatt.

Británie se s Bruselem už nyní pře o výši závazků, které musí zaplatit, nebo o způsob regulace finančních služeb. Brexit ohrozí britské farmáře i výstavbu tamních jaderných elektráren.

Více si přečtěte v článku Martina Ehla: Šest problémových bodů vyjednávání brexitu: Londýn nebude chtít zaplatit 60 miliard eur, v obraně spolupráci nepřeruší

14:50

Dnešní projev předsedy Evropské rady Donalda Tuska je k přečtení zde.

14:36

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v Británii. Novinářům to řekl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Prioritou je také udržení obchodních vztahů, aby nebyl ohrožen export a pracovní místa, dodal.

"Pokud jde o naše priority, jednoznačně je to obhajoba zájmů našich občanů, kteří ve Velké Británii pracují a žijí. My si nepřejeme, aby o svá práva přišli," řekl Sobotka novinářům.

Bohuslav Sobotka na sjezdu ČSSD.
Bohuslav Sobotka na sjezdu ČSSD. | Foto: Aktuálně.cz
14:32 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Za jednou z největších událostí v britské poválečné historii - vystoupením Velké Británie z EU - stojí nenápadných 262 slov. Tzv. článek 50 Lisabonské smlouvy o Evropské unii dává jednotlivým státům možnost ze společenství vystoupit. Jak bude ale "rozvodové řízení" Británie s EU v praxi vypadat? Řada evropských politiků v tom nemá úplně jasno. Přečtěte si přehledně.

14:24

…a část druhá.

14:24

Dopis, kterým Britové oznámili, že se s unií za dva roky rozloučí. První část…

14:20

"Už teď se nám stýská," vzkázal Britům na závěr svého projevu předseda Evropské rady Donald Tusk.

14:15

Prozatím se podle Donalda Tuska nic nemění. Dokud Velká Británie neopustí EU, bude v ní platit evropské právo. Evropská rada podle Tuska brzy zveřejní oficiální prohlášení k brexitu. Rámcové okruhy pro další jednání s Londýnem dodá členským státům v pátek.

"Co můžu ještě dodat," zeptal se Tusk na závěr. "Už teď se nám stýská," uzavřel.

14:14

Přechodná dohoda upravující vztahy s UK po dubnu 2019 by neměla podle Evropského parlamentu platit déle než 3 roky, tvrdí na Twitteru - s odkazem na britská média - zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

14:10

"Možná je na brexitu i něco pozitivního. Tlačí nás k tomu, abychom byli víc rozhodní a více spojení než dřív," uvedl taky Tusk. Podle něj zůstane EU jednotná a rozhodná i v budoucnu "během složitých budoucích jednání".

Bývalý polský premiér dodal, že má "jasný mandát k ochraně zájmu sedmadvacítky". V zásadě jde podle něj o snahu minimalizovat škody. "Tady nejde o vítězství. Naším cílem je minimalizovat škody pro evropské občany, podniky a členské země," řekl. Prozatím se podle Tuska nic nezměnilo.

14:06

"Většina Evropanů, včetně téměř poloviny britských voličů, by si bývala přála zůstat pohromadě a nerozcházet se." řekl Tusk. Dopis, který Tusk dostal od britské vlády měl šest stran. 

14:03

"Cílem Evropské unie je minimalizovat ztráty pro občany, firmy a státy v EU," prohlásil také Tusk.

14:01

"Nemá smysl předstírat, že dnešek je šťastný den ať už pro Londýn, nebo pro Brusel," řekl předseda Evropské rady Donald Tusk.

13:55

Předávání dopisu…

13.52

Donald Tusk drží v ruce oznámení o brexitu, které dostal od britského velvyslance při EU.

Donald Tusk drží v ruce oznámení o brexitu, které dostal od britského velvyslance při EU.
Donald Tusk drží v ruce oznámení o brexitu, které dostal od britského velvyslance při EU. | Foto: Reuters
13:48

Co ještě Mayová řekla?

Velká Británie zůstane Evropě oddaným partnerem.

Hluboké a zvláštní partnerství je v nejlepším zájmu pro Británii i Evropu.

Odchod z EU bude mít následky.

Británie chce dosáhnout co nejtěsnější spolupráce s EU.

Odchod z EU neznamená, že se Británie vzdává společných evropských hodnot.

Theresa Mayová oficiálně oznamuje v Dolní sněmovně spuštění brexitu.
Theresa Mayová oficiálně oznamuje v Dolní sněmovně spuštění brexitu. | Foto: Reuters
13:40

"Máme plán na nové, hluboké partnerství mezi EU a Británii," prohlásila Mayová ve svém projevu.

13:42

"V souladu s přáním lidí, Velká Británie opouští Evropskou unii. Jedná se o historický okamžik, od kterého není cesty zpět," řekla Mayová.

13:36

"Spojené království opouští Evropskou unii," oznámila Theresa Mayová. "Není cesty zpět," dodala.

13:32

Mezitím v Londýně…

"Přišel čas se shromáždit, sjednotit se a ujistit se, že pracujeme tak, abychom Spojenému království zajistili co nejlepší dohodu," řekla britská premiérka Theresa Mayová v londýnském parlamentu.

Podívejte se na přímý přenos z jednání ve Westminsteru.

PŘÍMÝ PŘENOS: Donald Tusk předseda Evropské rady se vyjadřuje k brexitu Velké Británie

Britská premiérka Theresa Mayová.
PŘÍMÝ PŘENOS: Donald Tusk předseda Evropské rady se vyjadřuje k brexitu Velké Británie | Video: Associated Press
13:30

Donald Tusk na Twitteru potvrdil, že obdržel dopis o spuštění brexitu.

13:25

Britský velvyslanec při EU Tim Barrow doručil šéfovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dopis, který oficiálně oznamuje rozhodnutí Londýna opustit společenství. Článek 50 Lisabonské smlouvy byl aktivován, proces vedoucí k brexitu spuštěn.

Londýn a Brusel nyní mají dva roky na to, aby se dohodly, jak bude odlučování i následné vztahy vypadat. Podle Lisabonské smlouvy po uplynutí této lhůty země z EU vystupuje, ať už s dohodou nebo bez ní.

13:23

"Dnešek je prvním dnem na velmi obtížné cestě," prohlásil vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier.

13:05

Debata ve Westminsteru se věnuje řadě rozličných otázek. Theresa Mayová odpovídá na dotazy týkajícící se londýnského teroristického útoku z minulého týdne, vzdělání i dalších témat.

12:59 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podívejte se na přímý přenos z westminsterského parlamentu. Na místě je už i Mayová, která by měla čelit otázkám poslanců a pak oznámit spuštění brexitu.

PŘÍMÝ PŘENOS: Donald Tusk předseda Evropské rady se vyjadřuje k brexitu Velké Británie

Britská premiérka Theresa Mayová.
PŘÍMÝ PŘENOS: Donald Tusk předseda Evropské rady se vyjadřuje k brexitu Velké Británie | Video: Associated Press
12:52

"Tým Brusel"

Za Evropskou unii bude podle BBC šéfvyjednavačem francouzský diplomat Michel Barnier z Evropské komise, bývalý eurokomisař pro vnitřní trh a služby a někdejší ministr zahraničí Francie. Jeho zástupkyní bude Němka Sabine Weyandová, která už deset let pracuje v Evropské komisi a má dlouholeté zkušenosti s obchodními vztahy.

Zatímco Barnier a Weyandová budou mít na starosti technické detaily budoucí dohody s Brity, šéf Evropské rady Donald Tusk bude komunikovat s lídry 27 států EU a snažit se udržet jednotný postoj EU.

Hlavním vyjednavačem za Evropskou radu bude belgický diplomat Didier Seeuws, který si vysloužil respekt při jednání o řeckém dluhu.

Foto: Reuters
12:50

Jednání o podmínkách vystoupení Velké Británie z Evropské unie podle BBC začne v květnu. Jeho výsledek bude záviset na vládách Británie a zbylé sedmadvacítky.

Kdo taky patří mezi vyjednavače?

"Tým Londýn"

Vyjednávací tým na britské straně povede ministr pro brexit David Davis. Klíčovou roli v celém procesu ale bude hrát Oliver Robbins, který je nejvyšším státním úředníkem na Davisově ministerstvu a má pověst schopného mediátora. Doplní jej Sarah Healeyová z téhož ministerstva, která předtím pracovala na britském ministerstvu kultury, médií a sportu. Chybět nemůže ani britskýzástupce při EU Tim Barrow, který před svou bruselskou štací působil jako velvyslanec v Rusku a na Ukrajině.

Foto: Reuters
12:45

Titulka britského bulvárního deníku Daily Mail v roce 1973, kdy Velká Británie do společenství vstupovala, a dnes. "Evropo, přicházíme" se změnilo na "svobodu".

12:30

Co nás v nejbližších hodinách ještě čeká?

Premiérka Theresa Mayová nyní bude čelit otázkám poslanců ve westminsterském parlamentu. Pak by měla sama kolem 13:30 SEČ vystoupit a  oznámit, že Londýn aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy a spouští dvouletou vyjednávací lhůtu vedoucí k brexitu.

Zcela zásadní ale není dění v Londýně, nýbrž v Bruselu. Britský stálý zástupce při EU Tim Barrow zástupcům Evropské unie musí předat dopis s oficiálním oznámením, kterým se článek 50 aktivuje. K tomu by podle původních informací kanceláře předsedy Evropské rady Donalda Tuska mělo dojít zhruba kolem 13:20 hod. Je ale možné, že se předávka zpozdí. 

Po tomto předání má podle informací Tuskovy kanceláře následovat "prohlášení pro tisk o britské notifikaci".

12:25

Skutečná Mayová ještě nepromluvila. Ta "falešná" už prý ano.

12:10

Theresa Mayová už opustila sídlo britských premiérů v Downing Street a odjela do westminsterského parlamentu, kde má vystoupit s projevem. Podle agentury Reuters premiérka nejprve s parlamentem nynější situaci projedná a teprve poté, okolo 13:30 SEČ, sama vystoupí a oznámí spuštění článku 50.

12:05

Návrh prohlášení, se kterým by měla ve středu přijít zbylá unijní sedmadvacítka nezmiňuje možnost, že by se během dvouleté odlučovací lhůty nepodařilo dojednat dohodu.

Prioritou EU bude "zůstat jednotná a minimalizovat nejistotu, kterou pro občany, podniky i země brexit znamená". K rozhovorům s Londýnem bude Brusel podle vlastních slov přistupovat "konstruktivně". Zároveň doufá, že Británie bude pro unii i do budoucna blízkým partnerem, stojí podle Reuters v prohlášení, které ještě nebylo oficiálně zveřejněno.

Foto: Reuters
11:56 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Evropané a Američané byli polovinou světového obchodu. Přišli ale Mayová a Trump. Podívejte se na přehlednou grafiku.

11:52

Podle listu Wall Street Journal bude muset Velká Británie během následujících dvou let s EU tvrdě vyjednávat, aby se poté nezvýšil její obchodní deficit s hlavními evropskými zeměmi. Dosavadní statistiky nejsou pro Brity optimistické.

11:33

Serveru Euractiv se dostalo do rukou stanovisko Bruselu na spuštění brexitu. "Začneme tím, že se budeme soustředit na všechna klíčová ujednání, která  povedou k řádnému odchodu," stojí v něm mimo jiné.

Jednání o nastavení budoucích vztahů a uzavření případné obchodní dohody mezi EU a Velkou Británií by tedy podle Bruselu mělo na řadu přijít až později.

11:29

Hammond odmítl podpořit rozhodnutí Sněmovny lordů (horní komora britského parlamentu), že Spojené království nemá povinnost po svém odchodu cokoliv Evropské unii vyplácet. Podle Guardianu však naznačil, že ačkoliv by Británie zaplatit měla, nebude to tak vysoká částka, jakou EU požaduje.

Brusel vypočítal, že Britové budou po svém odchodu EU dlužit okolo 60 miliard eur. Jde o jejich podíl na různých společných projektech, se kterými dřív souhlasili, nebo o výplaty penzí britským zaměstnancům evropských institucí.

11:24

Podle britského ministra financí Spojené království i po dnešku zůstane plným členem EU a bude "dodržovat všechna pravidla i povinnosti".

Tím Philip Hammond podle BBC de facto potvrdil, že pro občany EU přicházející do země i po dnešku se zatím nebude nic měnit.

Odborníci oslovení BBC ale soudí, že Londýn časem zveřejní termín, po němž už přicházející občané unie nebudou mít automaticky právo žít a pracovat ve Spojeném království. Kdy to bude, se ale neví.

11:23

Hammond také odmítl tvrzení britského ministra zahraničí Borise Johnsona, že by Británie EU opustila klidně i bez dohody. Britská vláda je podle něj odhodlána vyjednat s unií "hluboký a zvláštní" vztah, píše The Guardian.

11:20

Britský ministr financí Philip Hammond ráno před zástupci tisku připustil, že brexit bude mít své následky. Británie prý uznává, že po opuštění EU nemůže být členem jednotného trhu ani právoplatným členem celní unie.

Hammond ale novináře ubezpečil, že vláda je připravena a má plány na nejrůznější scénáře, které mohou den po opuštění EU nastat.

Británie chce s EU dojednat celní unii, aby zamezila jakémukoliv pnutí na hranicích. "Dlouhé fronty kamionů nejsou v zájmu nikoho na evropském kontinentu. Není to v zájmu ani milionu pracovníků, kteří tráví své dny výrobou zboží, které se prodává ve Velké Británii," cituje z Hammondova prohlášení agentura Reuters.

Foto: Reuters
11:03 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Co Brity k rozhodnutí vystoupit z EU vedlo a za jakých podmínek bude brexit probíhat? Pomůže si Londýn ekonomicky? Co všechno ještě může Brexit zhatit nebo zpomalit? Projděte si nejdůležitější otázky a odpovědi.

10:56

Britské i evropské politiky čekají v souvislosti s "brexitem" tvrdá a dlouhá jednání. Agentura Reuters shrnuje ve svém videu pozice obou stran.

10:45

Dopis s oficiální britskou žádostí o vystoupení z EU už je fyzicky v Bruselu. Stálý britský zástupce při EU Tim Barrow ho po poledni předá evropským kolegům.

10:38

Také další média upozorňují, že britská vláda to nebude mít lehké. "V předvečer brexitu má Theresa Mayová před sebou jeden z nejtěžších úkolů, jakým britští premiéři v poslední době čelili. Udržet Británii pohromadě ve chvíli, kdy Skotové obnovili požadavky ohledně nezávislosti. Zároveň bude vést svízelné rozhovory s 27 dalšími státy Evropské unie ohledně financí, obchodu, bezpečnosti a celé řady dalších složitých otázek," píše například agentura Reuters.

Theresa Mayová podepisuje oficiální dopis Donaldu Tuskovi o aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, v pozadí portrét prvního britského premiéra Roberta Walpolea.
Theresa Mayová podepisuje oficiální dopis Donaldu Tuskovi o aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, v pozadí portrét prvního britského premiéra Roberta Walpolea. | Foto: Reuters
10:26 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podle Jiřího Hoška může odchod z EU vážně zkomplikovat i domácí situaci ve Velké Británii. Tedy vztahy londýnské vlády se skotskými separatisty, kteří se brexitem cítí podvedeni a žádají vypsání druhého referenda o nezávislosti svého regionu.

"Separatistické tendence ve Skotsku není možné zlehčovat. Přestože jsou tamní nálady pro a proti setrvání ve Velké Británii vyrovnané," říká v druhé části rozhovoru s Aktuálně.cz zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně.

Foto: Reuters
10:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podle zpravodaje Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiřího Hoška se na britském rozhodnutí odejít z EU podepsaly i některé ostré výroky evropských představitelů.

"Brity s jejich neobyčejným smyslem pro fair play i vírou pro demokratickou politickou soutěž velmi uráželo a popuzovalo, že někdo zpochybňuje jejich rozhodování," říká Hošek v první části rozhovoru pro Aktuálně.cz.

10:18

Jedním z hlavních argumentů na straně těch, co v referendu před devíti měsíci hlasovali pro odchod Velké Británie z EU, byla přílišná imigrace. Bloomberg na mapě přehledně shrnul, kolik lidí a z jakých evropských států ve Spojeném království žije.

10:00

Řada lidí bere "rozchod" Velké Británie s Evropskou unií s humorem.

9:50

Co říkal europoslanec a bývalý český vyjednavač o vstupu do EU Pavel Telička v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz? Rozpad Británie není pravděpodobný, ale Skotsko je rukojmím brexitu.

9:41

Bývalý šéf britských konzervativců Iain Duncan Smith brexit naopak hájí. Podle něj je středeční krok "koncem předehry a začátkem odchodu". "Je to den, během kterého se paradoxně celá Británie sjednotí. Protože její vláda má pouze jeden názor: vystupujeme z EU," dodal Duncan Smith.

Podle bývalé hlavní tváře kampaně pro odchod Británie z EU a expředsedy Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage je ve středu co slavit. "Po čtvrtstoletí, které jsem strávil kampaní za tento krok, jde o velký šťastný den!"

Nigel Farage v Evropském parlamentu.
Nigel Farage v Evropském parlamentu. | Foto: Reuters
9:25

Podle Michaela Heseltina, bývalého konzervativního ministra v britské vládě, je brexit "nejhorším krokem britské vlády od konce druhé světové války". Podle něj se teď Británie stává hříčkou v rukou Evropské unie. "Naši přátelé a spojenci v Evropě nám teď sami určí, jaké podmínky musíme přijmout, abychom neztratili přístup na náš klíčový trh," řekl Heseltine deníku Guardian.

"V této chvíli se naplno projeví prázdné fráze a nesplnitelné sliby příznivců brexitu a nastoupí tvrdá realita. Oni budou rozhodovat. My dostaneme vyrozumění. To je přesně to, čemu se každý konzervativní premiér, pro kterého jsem pracoval, snažil zabránit," uzavřel Heseltine.

9:21 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Připomeňte si den, kdy si Britové v referendu odhlasovali vystoupení z Evropské unie. Aktuálně.cz to sledovalo v online přenosu od večera 23. června 2016 přes noc a následující celý den.

9:20

Ve Velké Británii probíhá vzrušená debata o tom, co odchod země z EU Britům reálně přinese. Tábory příznivců i odpůrců, které jsou poměrně vyrovnané, nešetří i po necelém roce od referenda o brexitu velmi emotivními vyjádřeními. Často napříč politickými stranami.

9:15

Ještě jednou z německého deníku Die Welt. Německy, … nebo anglicky? "Dear Brits, ze door is schtill open."

9:10

Kolem středečního poledne má v britském parlamentu vystoupit s prohlášením o spuštění brexitu taky premiérka Theresa Mayová.

Podle listu Guardian Brity vyzve především k tomu, aby se v nelehkém období semkli za její vládou. Deník přináší i pravděpodobnou verzi prohlášení britské premiérky.

"Když budu sedět v následujících měsících za vyjednávacím stolem, budu u něj reprezentovat každého občana Spojeného království. Mladého i starého, bohatého i chudého, člověka z velkoměsta, města, z venkova i ze samot a malých stavení mezi nimi. A ano, budu tam zastupovat i občany EU, kteří se v naší zemi usadili," řekne podle Guardianu premiérka Mayová.

9:57 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jaký je "jízdní řád" brexitu? V přehledné grafice si můžete projít kroky, které čekají Velkou Británii při vystoupení z Evropské unie.

8:52

Z dnešního vydání německého listu Die Welt…"Sbohem".

8:47

Londýn bude mít dva roky, aby si s EU vyjednal podmínky "rozvodu" i podobu následných vztahů. Sporných bodů je spousta a jednání můžou podle odborníků zkrachovat.

8:45

Po předání dopisu - k němuž dojde zhruba ve 13:20 - má podle informací Tuskovy kanceláře následovat "prohlášení pro tisk o britské notifikaci". To má podle předběžného programu přijít na řadu kolem 13:45 hod.

8:35

Co se dnes bude dít?

Velká Británie dnes oficiálně spustí brexit, tedy odlučování země od zbytku Evropské unie.

Britský velvyslanec při EU po poledni doručí šéfovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dopis, který oficiálně oznamuje rozhodnutí Londýna opustit společenství. Dopis v úterý večer podepsala i britská premiérka Theresa Mayová.

Oficiálním avízem Londýn spustí článek 50 Lisabonské smlouvy, na jehož základě začne běžet dvouletá odlučovací lhůta. Británie by tedy měla Evropskou unii opustit v březnu 2019.

Článek 50 Lisabonské smlouvy.
Článek 50 Lisabonské smlouvy. | Foto: Reuters
8:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás živě sledujeme dění okolo brexitu.

Josef Pazderka Kateřina Vítková Martin Novák Simona Fendrychová Hana Vařáková Zahraničí Josef Pazderka, Kateřina Vítková, Martin Novák, Simona Fendrychová, Hana Vařáková, Zahraničí
Aktualizováno 29. 3. 2017 23:02
 

Právě se děje

Další zprávy