Živě: Hodiny po odhlasování Brexitu začali Britové vyhledávat, co to je Evropská unie

Přenos skončil
Británie má za sebou dlouho očekávané referendum. Občané ostrovů v něm rozhodli o své budoucnosti v Evropské unii. Vývoj po referendu, v němž Britové rozhodli o odchodu z EU, sledujeme v online reportáži.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Britské referendum o setrvání v EU.

Přenos skončil
23:58 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vážení čtenáři,

pro dnešek náš online přenos končíme a děkujeme vám za celodenní pozornost. V našem průběžném zpravodajství budeme pokračovat opět od sobotního rána. Dobrou noc.

Vaše redakce Aktuálně.cz

23:56 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Na závěr dnešního online přenosu pro vás shrnujeme hlavní páteční události:

-          Britští voliči v referendu odhlasovali vystoupení své země z Evropské unie, pro Brexit bylo téměř 17,4 milionu voličů, proti 16,1 milionu.

-          Britský premiér David Cameron se rozhodl v reakci na výsledky referenda rezignovat. V čele vlády zůstane ještě několik měsíců, Konzervativní strana by měla nového premiéra zvolit na říjnové konferenci.

-          Británii hrozí rozpad země: skotští politici dali jasně najevo, že chtějí v EU zůstat a hodlají dosáhnout nového referenda o vyhlášení nezávislosti

-          Libra se propadla na své třicetileté minimum, výrazné poklesy zaznamenaly všechny světové burzy včetně té americké

-          Vedoucí představitelé Evropské unie dali najevo, že jednání o podmínkách odchodu Británie musí začít hned. Nesouhlasí tak s premiérem Cameronem, který chce, aby tato jednání vedl až jeho nástupce od letošního podzimu

23:47

Britský politolog Timothy Garton Ash, známý velmi dobře i v České republice díky svému studiu pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě, napsal komentář pro deník Guardian, ve kterém přiznává: Pro mě jako celoživotního anglického Evropana je toto největší porážka mého politického života.

23:44

Propad libry bude mít dopad i na finanční odměny na letošním Wimbledonu. Zatímco ještě včera mohl vítěz dvouhry počítat se třemi miliony liber, dnes je to kvůli propadu kurzu britské měny fakticky jen 2,74 milionu.

23:36

Šéf ministrů financí zemí eurozóny Jeroen Dijsselbloem varoval, že britské finanční instituce budou mít po Brexitu omezený přístup na jednotný evropský trh. Podle něj bude následovat úprk z londýnské City.

23:23

Obama si telefonoval také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Shodli se, že rozhodnutí litují, vůli britského lidu ale respektují. Obě země budou v rámci skupiny G7 spolupracovat na tom, aby se vrátila na finanční trhy stabilita.

23:18

S britským premiérem Davidem Cameronem hovořil večer telefonicky americký prezident Barack Obama. Odstupujícího Camerona Obama ujistil, že zvláštní vztah s Británií, stejně jako spojenectví obou zemí v rámci NATO zůstávají základními kameny americké zahraniční politiky.

23:01

O čem že to Britové hlasovali? Paradoxní chování britských voličů ukazují statistiky vyhledávání Googlu. Hodiny poté, co se v referendu rozhodli vystoupit z Evropské unie, vyskočila v Británii četnost zadání dotazu "Co to je EU?". Ten se dostal na druhé místo. Na tom prvním je vyhledávání otázky "Co to znamená opustit EU?" Není trochu pozdě?

22:43

Objevují se titulní strany sobotních britských deníků. Independent vítá čtenáře na "Borisově ostrově" (bývalý starosta Londýna Boris Johnson byl hlavní tváří kampaně za Brexit a je favoritem na vystřídání Davida Camerona v premiérském křesle - pozn. red.).

22:33

Americká burza uzavřela své obchodování s propadem Dow o 611 bodů, což představuje pokles o 3,4 procenta. Následovala tak další světové trhy, které v reakci na Brexit oslabily.

22:11

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker odmítl plán odstupujícího britského premiéra Davida Camerona, aby proceduru zahájení odchodu Británie z EU zahájil až jeho nástupce v čele britské vlády, a to někdy kolem října.

"Britové se rozhodli včera, že chtějí opustit Evropskou unii, tak nemá žádný smysl čekat až do října, aby se pokusili jednat o podmínkách svého odchodu," řekl Juncker v rozhovoru pro německou televizní stanici ARD. "Chtěl bych, abychom mohli začít hned," dodal.

21:56

Německo bude muset po odchodu Británie z Evropské unie zvýšit svůj příspěvek do společného unijního rozpočtu, a to až o tři miliardy eur ročně. Ve své studii, ze které cituje deník Die Welt, to odhaduje německé ministerstvo financí. Němci jsou už nyní největšími přispěvateli: do rozpočtu EU posílají každý rok víc než 16 miliard eur.

21:31

Psali jsme před třemi hodinami v tomto onlinu, že se dnes objevila petice za nezávislost Londýna a jeho setrvání v Evropské unii navzdory celkovým výsledkům referenda o Brexitu. Na twitteru už se objevil první návrh, jak by mohla vypadat vlajka nezávislého Londýna.

21:11

Španělsko dává celkem nepokrytě najevo, že si v důsledku Brexitu dělá naděje na Gibraltar. BBC uvádí, že Španělsko navrhuje společnou kontrolu nad územím a cituje španělského ministra zahraničí, že "španělská vlajka vlající na Gibraltaru je mnohem blíž než kdykoli před tím".

Gibraltar, který je britským územím, hlasoval v referendu přesvědčivě pro setrvání v EU. Vyslovilo se tak 96 procent tamních obyvatel.

20:49

Maltský premiér Joseph Muscat dnes oznámil, že případné prodloužení předsednictví jeho země se oficiálně ještě neřešilo. "Ale raději bychom měli šestiměsíční úřad," uvedl na tiskové konferenci Muscat. Dodal také, že odchodem Británie ztratí Malta svého důležitého spojence.

20:24

Možný scénář po vystoupení Velké Británie z Evropské unie nastínil ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček. „Výsledek Brexitu může být dvojí. Buď léčba šokem, ze které se Evropská unie poučí a spolupráce s Velkou Británií bude pokračovat, nebo se EU rozdělí na dvě části složené z významných a méně významných zemí a my skončíme v té druhé skupině,“ uvedl v České televizi.

kmoníček nový
kmoníček nový | Foto: DVTV
20:19

Jeden faktický pohled na evropskou historii před vznikem i v době existence Evropské unie.

20:10

Řádný summit šéfů států a vlád zemí Evropské unie se v důsledku rozhodnutí britských voličů o odchodu z unie ve čtvrtečním referendu prakticky zúží příští týden na jediný den. Osmadvacítka i s Davidem Cameronem se sejde v úterý odpoledne. Ve středu se neformálně sejdou zástupci 27 zemí, tedy bez Británie. Vyplývá to z harmonogramu akcí naplánovaných na příští týden předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

19:58

Tématem po Brexitu je i předsednictví Británie v EU. Řešení situace se nabízejí tři: 1. Současná předsednická země Malta si šéfování schůzek ministrů evropských zemí o půl roku prodlouží. 2. Předsednictví se o něco dříve ujme Estonsko, které s ním má začít 1. ledna 2018. 3. Všechny mandáty naplánované po Británii se posunou o půl roku dopředu (po Estonsku následuje Bulharsko, Rakousko, Rumunsko a Finsko).

19:44

"Koruna Brexit ustála na výbornou. Prodloužení intervencí je ale pravděpodobnější," říká Petr Krpata z londýnské City. Na Brexit kromě libry nejvíce doplatila norská koruna, výrazněji oslabuje také polský zlotý a maďarský forint.

 

19:33

Na hlavu předsedy Labouristické strany Jeremyho Corbyna se kvůli výsledkům referenda snesla vlna kritiky i z vlastních řad. Poslankyně Margaret Hodgeová nebo také Ben Bradshaw volají po Corbynově rezignaci. Podle nich by se neměl účastnit vyjednávání podmínek výstupu Velké Británie z EU. Corbyn ale odejít nehodlá. Zrušil svoji sobotní návštěvu na hudebním festivalu v Glastonbury a už dopoledne plánuje oznámit vizi Labouristů pro následující období.

Foto: Reuters
19:01

S výjimkou HSBC nezní pro většinu bank přesun do Paříže jako přirozená volba, píší pátečních Financial Times. A Frankfurt jako sídlo Evropské centrální banky je také problematický. Jde o město s provinční pověstí, které u bankovního personálu není populární. Nejvíce pravděpodobné se zdá, že zahraniční banky, které velké operace realizují z Londýna, svůj personál rozprostřou po metropolích eurozóny, kde už dnes mají svá zastoupení. Mohlo by jít o Frankfurt, Dublin, Paříž, Varšavu a Lisabon. To by ovšem mohlo roztříštit trh finančních služeb v Evropě. Potenciálně by se mohla oslabit schopnost kontinentu být v rámci světa konkurenceschopným.

18:22

Podle informací BBC se britská královna Alžběta II. poprvé po referendu objeví na veřejnosti v pondělí, kdy navštíví Severní Irsko, příští neděli pak vystoupí ve skotském parlamentu. Obě země byly v referendu proti Brexitu.

18:10

Přes 40 tisíc obyvatel Londýna dnes podepsalo petici za nezávislost britské metropole a její setrvání v Evropské unii navzdory výsledkům čtvrtečního referenda. Petice podle agentury AFP vyzývá starostu Londýna Sadika Khana, aby "vyhlásil nezávislost Londýna a jeho kandidaturu na členství v EU". Sám Khan vydal prohlášení, v němž žádá pro hlavní město místo při jednání o odchodu z EU. "Je klíčové, aby měl Londýn v těchto rozhovorech místo, stejně jako Skotsko nebo Severní Irsko. Je klíčové, abychom zůstali členy společného trhu," uvedl starosta.  Ve čtvrtečním referendu bylo 60 procent Londýňanů pro setrvání v EU.

17:53 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Co říkají na Brexit finančníci v Londýně?

Finančníci z Londýna jsou zděšení výsledkem Brexitu: Jak mohou být lidé tak pomýlení?

1:37
Přes dva miliony britských finančníků bude čelit rokům nejistoty a ohrožení tisíců pracovních míst poté, co se země rozhodla opustit Evropskou unii. | Video: Reuters
17:45

Pražská burza dnes prudce oslabovala, v průběhu dne ale zvládla zkorigovat ranní až desetiprocentní propad. Spolu s dalšími akciovými trhy reagovala na čtvrteční referendum, ve kterém Britové rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie, uvedla ČTK.

Index PX nakonec klesl o 4,17 procenta na 819,58 bodu. Nejhůře dopadly akcie Erste Bank, rostla pouze textilka Pegas Nonwovens. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

17:42

Britské ministerstvo zahraničí doporučí vládě, aby se vzdala svého předsednictví EU v druhé polovině příštího roku. Na Twitteru to uvedl český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Po Londýně je v předsednictví na řadě Estonsko, které by se své role mohlo ujmout o půl roku dříve.

17:18

Pro připomenutí: Proti členství v EU se vyslovily z velké části Anglie a Wales, pro setrvání v Unii naopak hlasovali Skoti a Irové.

17:04

Podle Christine Lagardeové, šéfky Mezinárodního měnového fondu, zabere úprava vztahů mezi EU a Velkou Británií "nějaký čas".

Christine Lagardeová na summitu v Bruselu.
Christine Lagardeová na summitu v Bruselu. | Foto: Reuters
17:03

Zatímco se Británie rozhodla opustit Evropskou unii, Němci hodnotí evropské společenství nejlépe v historii. Ukázal to průzkum televize ZDF Politbarometer, který se uskutečnil souběžně s britským referendem. Němci podle průzkumu také věří, že Brexit nebude znamenat rozpad Unie.

V průzkumu 45 procent dotázaných uvedlo, že členství Německa v Unii přináší zemi převážně výhody, uvedla ČTK. Vůbec poprvé je tato skupina větší než počet lidí přesvědčených, že výhody a nevýhody začlenění do EU jsou vyvážené. Takový názor zastává 38 procent Němců. Převažující nevýhody vidí v členství země v Unii 14 procent Němců.

17:01 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Je nepravděpodobné, že se EU za této situace dokáže soustředit na řešení evropské bezpečnosti, ekonomických problémů jihu nebo utečenecké krize."

16:57

Sázkové kanceláře v Česku na odchodu Velké Británie z Evropské unie vydělaly, 85 procent sázkařů věřilo v její setrvání.

Přestože podle průzkumů byly šance na obě varianty zhruba vyrovnané, kurz na Brexit se vyšplhal až na 4,1:1. O referendum byl mezi sázejícími relativně velký zájem, celkový objem přijatých sázek dosáhl zhruba pěti milionů korun.

Nejvyšší výhru si připsal klient Tipsportu z menšího města v Podkrkonoší. Na variantu Brexitu vsadil 100 000 korun a při kurzu 3,5:1 vydělal 250 000 Kč čistého.

16:51

"Evropskou unií zní nářek nad výsledkem britského referenda. Všichni pravověrní eurohujeři shromažďují důkazy o špatném rozhodnutí britských voličů a o černé budoucnosti zemí EU bez opory ve Velké Británii. I ta se prý stane Malou Británií. Zavilí europesimisté naopak tvrdí, že to říkali už dávno," píše ve svém blogu Brexit rovná se Czexitus? sociální antropolog Václav Hubinger.

16:46

Banka Morgan Stanley popřela, že by přemisťovala z Británie na 2000 svých zaměstnanců.

16:40

Pražská burza v závěru obchodování posiluje. Denní ztráta indexu PX klesla pod pět procent. Ještě lépe je na tom hlavní index londýnské burzy FTSE 100.

Zatímco krátce po začátku obchodování odepisoval 8,5 procenta, nyní většinu ztráty smazal. Oproti včerejšku je níže jen o necelá dvě procenta.

16:32

Podle českého bankéře Petra Krpaty, který pracuje v lodýnské City jako měnový stratég banky ING, patří česká koruna k měnám, které Brexit ovlivnil vůbec nejméně.

Největší ztráty naopak utrpěla britská libra a také norská koruna, kterou kromě přímého efektu negativně ovlivnil propad cen ropy, který se s Brexitem pojí.

16:25

Netradiční reakce aerolinek Ryanair. Pokud se vám nezamlouvá výsledek referenda a plánujete rychlý odchod z Velké Británie, irská letecká společnost nabízí jednosměrné letenky z Londýna i dalších měst za necelých deset liber. Zamluvit se dají jen do půlnoci.

16:16

S troškou twitterového humoru. "Přímý přenos z tunelu pod Lamanšským průlivem..."

16:12

"Respektujeme volbu, kterou učinil britský lid. Naším prvním úkolem je, abychom zajistili, aby ekonomická nejistota - vytvořená těmito událostmi - nepoškodila pracující rodiny v Americe," prohlásila demokratická kandidátka na prezidentku USA Hillary Clintonová.

Zároveň podle ní musí dát Washington jasně najevo svůj závazek vůči spojenectví s Británií i transatlantické alianci s Evropou.

Foto: Reuters
15:58

Výsledek britského referenda by mohl zpomalit proces rozšiřování Evropské unie, který státy na západním Balkáně vnímají jako cestu k prosperitě. Uvedl to dnes chorvatský ministr zahraničí Miro Kovač.

V různých etapách cesty do Evropské unie jsou Albánie, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Makedonie, Černá Hora a Srbsko. Odchodu Británie z EU litují i představitelé Bulharska a Rumunska.

15:49

Americké akcie zahájily dnešní obchodování výrazným poklesem, nejsledovanější index Dow Jones ztrácel v prvních minutách až tři procenta.

Wall Street sráží šok z výsledku čtvrtečního referenda, v němž se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie. Ztráty na amerických burzách však jsou mnohem mírnější než předchozí propady na burzách v Asii a v Evropě.

15:38

Prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy ohledně britského referenda:

15:30

Brexit podle eurokomisařky Věry Jourové přišel ve špatnou dobu, kdy má Unie řadu krizí. "Oslabuje nás to. Navíc v době, kdy by Evropa měla být co nejsilnější, protože máme řadu krizí," řekla Jourová.

Za klíčový faktor, který ovlivnil hlasování Britů, považuje nedávnou migrační krizi v Evropě.

Transformaci Unie je podle ní nutné nastartovat co nejdříve i vzhledem k rozhodnutí britského premiéra Davida Camerona, že povede zemi jen do říjnové konference Konzervativní strany.

Eurokomisařka Věra Jourová
Eurokomisařka Věra Jourová | Foto: ČTK
15:24

Zaměstnanci banky Morgan Stanley se mají kvůli rozhodnutí Brexitu přemístit do irského Dublinu a německého Frankfurtu. Podle britského listu Independent přesun dvou tisíc zaměstnanců již začal.

15:15

Britské "ano" pro vystoupení z EU přineslo podle analytičky Raiffeisenbank Daniely Milučké na finanční trhy obrovskou nejistotu z toho, co bude dál.

"Fed pravděpodobně kvůli tomu odloží zvyšování úrokových sazeb. Odhady na ekonomický růst v eurozóně budou pravděpodobně revidované dolů, což může ovlivnit i růst české ekonomiky. Nevylučujeme, že Brexit může vést k odsunutí konce kurzového závazku ČNB," shrnuje makroekonomické dopady.

15:08 Ikona - Logo Aktuálně.cz
15:03

Na sankční politiku Západu vůči Rusku britské referendum nebude mít žádný vliv. V Taškentu to dnes prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Brexit podle něj bude mít globální následky, a to jak negativní, tak i pozitivní.

Výsledek referenda odráží nespokojenost s řešením migračních a bezpečnostních problémů Evropy, řekl podle ČTK kremelský vůdce.

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters
14:57

Německá kancléřka Angela Merkelová k britskému referendu:

"Stále častěji jsme konfrontováni s tím, že lidé mají zásadní pochybnosti o směřování evropského integračního procesu. To neplatí jen pro Británii, ale v různé míře pro všechny členské země. Musíme proto zajistit, že občané konkrétně pocítí, jak moc Evropská unie přispívá ke zlepšení života jich osobně...Evropská unie je dostatečně silná na to, aby našla správné odpovědi na dnešní den," cituje Merkelovou ČTK.

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová.
Německá spolková kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
14:48 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Co může od Brexitu očekávat, v tuto chvíli neví Harry Taylor, majitel dopravní společnosti ze skotského Fettercairnu. "Samozřejmě si nepřeji žádná omezení, co se pohybu zboží mezi Británií a EU týká. Naše firma totiž z velké části jezdí právě do Evropy, nejvíc do Holandska a Španělska," řekl Aktuálně.cz.

Záhadou jsou pro něj i budoucí podmínky pro zaměstnance zemí Unie ve Skotsku, Taylor totiž spoluvlastní i farmu v Laurencekirku. "V našich provozech pracuje hodně lidí ze střední a východní Evropy. A stejné je to i na farmách po celém Skotsku. Neumím si dost dobře představit, že by museli složitě žádat o pracovní povolení nebo povolení k pobytu," dodává Taylor s tím, že by velká část farmářů po celém Skotsku měla problém udržet své firmy v provozu.

14:47

Od naší zvláštní zpravodajky v Británii:

14:41

Brexit je pro EU příležitostí uvažovat nad tím, jak se stát spolkem, který je méně byrokratický a užitečnější pro občany, řekl portugalský premiér António Costa.

Podle něj je sice odchod Británie "smutným dnem pro Evropskou unii", ta by si ale měla díky němu uvědomit, že další rozdrobování ji může jen poškodit.

14:34 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Kevin Reid, vydavatel, vysokoškolský učitel a básník ze skotského Dundee, si myslí, že "v tomto šílenství" selhali zejména mladší lidé. Že budou pro odchod Británie hlasovat starší Angličané, to se víceméně dalo předpokládat.

Řada z nich má kdesi v podvědomí uloženou ještě onu starou Británii coby globální říši, "kde slunce nikdy nezapadá". A mnozí z nich zřejmě doufají, že Brexit ji může alespoň zčásti do této pozice vrátit," řekl Aktuálně.cz.

Doufá, že se situace po referendu nebude výrazněji lišit od současného režimu.  "Zejména pro mladé lidi bude noční můrou, když budou chtít pracovat v Evropě. A určitě by byla škoda i to, kdyby měli mít horší podmínky mladí lidé z Evropy, kteří chtějí žít a pracovat v Británii," dodal.

14:27 Drtinová a Veselovský

Rozhovor DVTV s Benjaminem Kurasem:

DVTV FORUM - prostor pro vaše otázky. Hostem Martina Veselovského je ve Velké Británii žijící spisovatel, dramatik, překladatel a publicista Benjamin Kuras. Ptejte se v komentářích. A sdílejte rozhovor.

Zveřejnil(a) DVTV dne 24. červen 2016
14:25

Výsledek britského referenda bude mít podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka důsledky pro Evropskou unii i samotnou Českou republiku.

"Britský lid promluvil, jeho vůli je třeba respektovat. Přišel čas na sametový rozvod. Velkou smlouvu o Evropské unii je třeba nahradit stovkami malých," prohlásil.

Vystoupení Velké Británie z EU bude mít podle něj dopad na fungování vnitřního trhu Unie a na obchodní politiku. Například lze předpokládat, že vzhledem k naší nadstandardní spolupráci s Velkou Británií, že se oslabí postavení České republiky v prosazování klíčových priorit na vnitřním trhu Evropské unie.

14:23

Desetitisíce Britů žádají o opakování referenda. Podle zpravodaje ČRo v Británii Jiřího Hoška web pod náporem zkolaboval.

14:16

Úrokové sazby ve Velké Británii v příštích šesti měsících pravděpodobně klesnou na nulu, předpokládá ekonom banky UBS David Tinsley.

Bank of England podle něj sazby, které od roku 2009 činí 0,5 procenta, postupně dvakrát sníží, aby podpořila vratkou britskou ekonomiku. Tu teď kromě prudkého poklesu libry čeká i "výrazně nižší růst", míní podle BBC Tinsley.

14:14

Sázková kancelář Fortuna reaguje na aktuální události ve Velké Británii a na ohlášenou rezignaci Davida Camerona. Vypsala sázky na nového britského premiéra.

14:13 Drtinová a Veselovský

Referendum bylo protestem chudších vrstev proti elitám, šlo o hlas hněvu. Dochází k rozpadu dvou unií, EU i Spojeného království, říká v rozhovoru pro DVTV profesor Jiří Přibáň z Cardiff Law School.

Podle něj se díky EU podařilo neutralizovat občanskou válku v Severním Irsku, která se teď může znovu obnovit. Prý navíc hrozí dominový efekt. Z EU chce totiž odejít třeba ještě víc Francouzů než Britů. Přibáň tvrdí, že v Unii dojde k obnovení bipolarity mezi Německem a Francií, a tedy i velkých konfliktů.

Brexit je protestem chudších proti elitám, v Severním Irsku by se mohlo znovu válčit, říká Přibáň

Jiří Přibáň
14:57
Referendum bylo protestem chudších vrstev proti elitám, šlo o hlas hněvu. Dochází k rozpadu dvou unií, říká profesor Jiří Přibáň z Cardiff Law School. | Video: Martin Veselovský
14:10

Labouristé odmítají hlasování o důvěře v předsedu Jeremyho Corbyna. Podle mluvčího strany jde o iniciativu jednotlivců, a to v době, kdy by se partaj naopak měla sjednotit.

14:04

K několika málo vítězům britského referenda patří virtuální měna bitcoin. Jeho cena od zveřejnění výsledků hlasování vzrostla o 13 procent, uvedla agentura Bloomberg. Podobně jako u zlata nebo japonského jenu za to může snaha investorů vložit peníze na bezpečné místo.

V uplynulých čtyřech dnech bitcoin přitom zlevnil o pětinu, protože se očekávalo vítězství tábora pro setrvání v Unii.

13:59

Jen za posledních osm hodin přišla Velká Británie o 350 miliard dolarů, uvedl na Twitteru bývalý belgický premiér a současný předseda europarlamentního bloku Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) Guy Verhofstadt. "To je více, než za posledních 15 let přispěla do rozpočtu EU," dodává.

13:56

Že se konec intervenčního režimu, v rámci něhož ČNB brání posílení koruny, může kvůli Brexitu posunout až do roku 2018? Podle ekonomky Next Finance Markéty Šichtařové jde o přehnanou hysterii.

A pokud k tomu skutečně dojde, tak nepřímo. "Dejme tomu, že kontinent se vyděsí kvůli prohlášením některých politiků. Podobně ECB dá najevo jistou hysterii a strach. Obojí vyvolá propad trhů," popisuje ekonomka. Propad by podle ní urychlil příchod recese, což pak může vést k prodloužení intervencí.

Samotný Brexit by podle Šichtařové nic podobného nevyvolal. "Ale psychologie je mocná a divoká rétorika, která je slyšet od rána, toho skutečně může docílit," varuje.

13:51 Drtinová a Veselovský

Připomínáme, že kolegové z DVTV vysílají živě na Facebooku. Momentálně s Tomášem Sedláčkem.

Britská libra klesla nejníž za 31 let. Otřesou se finanční trhy v základech v reakci na britské referendum? Jaké dů...

Zveřejnil(a) DVTV dne 24. červen 2016
13:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky Silvie Houskové, která je v City a sbírá reakce na Brexit:

Mnozí Britové, kteří chtěli zůstat v EU, jsou velmi rozhořčení. Někdy se jim ale nelze divit. Například pětadvacetiletá Balla hlasovala pro Brexit. A proč? "Ani vlastně nevím, doufám, že teď přijde změna, i když vlastně nevím, co by se mělo změnit," říká Balla. "Je to teď všechno trochu naruby, ale to se snad uklidní," dodává.

Foto: Aktuálně.cz
13:39

Brexit v číslech. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank shrnuje, co bude odchod Velké Británie z EU znamenat.

13:38

Podle mluvčího automobilky Škoda Auto Tomáše Kubíka je ještě příliš brzy na to, aby firma mohla vyhodnotit případné dopady Brexitu na aktivity podniku. Kubík ale uvedl, že firma má dobré podmínky k tomu, aby se s odchodem Velké Británie z EU vyrovnala.

"Škoda Auto je firma s mezinárodní působností na více než sto trzích po celém světě, proto má dobrou pozici k tomu, aby se přizpůsobila měnícím se ekonomickým a politickým podmínkám," řekl.

13:31 Drtinová a Veselovský

Připomínáme, že kolegové z DVTV vysílají živě na Facebooku.

Jiří Přibáň, profesor Cardiff Law School živě v rozhovoru s Martinem Veselovským. Co znamenají výsledky britského...

Zveřejnil(a) DVTV dne 24. červen 2016
13:29

Rusko doufá, že Brexit zlepší jeho vztahy s Velkou Británií. "V našich vztazích s Británií vlečeme těžké břímě," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v rozhovoru pro agenturu Europa Press. "Ne vždy můžeme ze strany našich britských kolegů konstatovat ochotu vyměňovat si informace a spolupracovat."

13:28

Referendum o Brexitu přineslo nejen odpověď, ale také otázky. Tyto zmiňuje ČTK:

- Kdo bude novým britským premiérem?
- Kdy se začne jednat o vlastním Brexitu?
- Jaké bude uspořádání vztahů mezi zbytkem EU a Británií?
- Co se mění pro lidi žijící v Británii?
- Co bude s plánovaným britským předsednictvím EU v druhé polovině roku 2017?
- Co bude dál s Británií, hlavně s ohledem na osud Skotska a Severního Irska?
- Budou v Británii předčasné volby?
- Padne Jeremy Corbyn?

13:26 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Rezignační projev Davida Camerona. Vydáváme jako dokument.

13:23

Reakce papeže Františka na výsledek britského referenda:

"Jde o vůli vyjádřenou národem a to vyžaduje od nás všech velký díl odpovědnosti, protože je třeba zajistit blaho lidí ve Spojeném království i prospěch a spolupráci na evropském kontinentu," řekla hlava katolické církve během letu do Jerevanu.

Papež František při návštěvě Turína.
Papež František při návštěvě Turína. | Foto: Reuters
13:19

Co bude dál? Evropská komise zveřejnila krátký náčrt "otázek a odpovědí".

"Pokud nebude během dvou let (od začátku vyjednávání - pozn. red.) dosaženo dohody o aktivaci článku 50 v případě Spojeného království, Spojené království opustí EU bez jakékoliv přijaté dohody."

Vyjednávání nicméně začnou až po oznámení Velké Británie, že má v úmyslu odejít.

13:16

Dva poslanci opoziční Labouristické strany vyzývají k hlasování o důvěře předsedovi Jeremy Corbynovi. Ten je kritizován za to, že v kampani před referendem nedostatečně vystupoval na podporu setrvání v Evropské unii. Podle prvních analýz se ukazuje, že překvapivě velké množství voličů labouristů hlasovalo pro Brexit.

Foto: Reuters
13:16 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Architektka Eva Jiřičná má úspěšná studia jak v Praze, tak v Londýně. Z výsledků hlasování o Brexitu je smutná, ale přiznává, že za současné nálady v Británii ji nepřekvapil. "Já se domnívám, že to je krok zpátky a vrátíme se do recese. Ale já nejsem ekonom a nejsem ani pesimista, takže se budu snažit si na svém písečku udělat to nejlepší, co budu moct, a doufat, že se to v dobré obrátí," řekla Eva Jiřičná Aktuálně.cz těsně před nástupem do letadla směr Londýn.

13:10

Jednání o Brexitu musí začít co nejdříve, přeje si Brusel.

13:05 Drtinová a Veselovský

DVTV vysílá live na Facebooku.

Brexit - úžasná příležitost, nebo katastrofa pro Evropu? Živě odpovídá Jiří Weigl z Institutu Václava Klause. Jaké...

Zveřejnil(a) DVTV dne 24. červen 2016
13:04

Výnos německých desetiletých dluhopisů klesl v reakci na Brexit na historické minimum - 0,16 %, poté mírně korigoval na -0,1 %.

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera jsou ale očekávání ve směru poklesu k -0,2 %, kde se v tuto chvíli nachází výnos desetiletého japonského dluhopisu.

12:57 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky Silvie Houskové, která je v City a sbírá reakce na Brexit:

"Musím přiznat, že to byl opravdový šok. Hlavně pro byznys. Během vyjednávání se to snad uklidní," říká Ketam pracující v City. Finanční centrum podle něj v Londýně zůstane i po Brexitu.

Kdo by měl nahradit Camerona? Podle Vikase současná ministryně vnitra Theresa May. Podle Irene Michael Gove. "Byl lídrem kampaně za Brexit. Borise Johnsona miluju, je sladký, ale nevěřím jeho úsudkům," říká.

Foto: Aktuálně.cz
12:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Brexit může kosmopolitní charakter fotbalové Premier League opravdu zásadně změnit, píše šéfreportér Aktuálně.cz a fotbalový expert Luděk Mádl.

12:48

Dvě třetiny zahraničních fotbalistů v Premier League nesplňují v současnosti podmínky pro to, aby mohli být zaměstnáni v Británii. Jedná se celkem o 400 hráčů.

12:45

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že lituje britského rozhodnutí.

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová.
Německá spolková kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
12:36

Čelní představitelé EU nabádají Brity, aby z Unie odešli co nejrychleji, pokud se tak rozhodli v referendu.

Šéf Evropské komise Jean Claude Juncker, předseda Evropské rady Donald Tusk, předseda europarlamentu Martin Schulz a nizozemský premiér Mark Rutte vydali společné prohlášení, v němž píší, že jakýkoli průtah by jen zvětšoval celkovou nejistotu.

12:35

"Skotsko bylo proti své vůli vytrženo z Evropské unie. Udělám vše pro to, aby mělo v EU své místo," řekla skotská premiérka Nicola Sturgeonová podle agentury Reuters.

Podle ní je pravděpodobné, že se uskuteční další referendum o nezávislosti Skotska. "Ti, kteří v roce 2014 hlasovali proti nezávislosti, nyní přehodnocují své stanovisko," řekla předsedkyně Skotské národní strany.

12:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Boris Johnson čelil dnes při cestě do centrály hnutí podporujícího Brexit rozlícenému davu Londýňanů, kteří na něj bučeli. Podívejte se na video.

Lídra Brexitu Borise Johnsona zavalili příznivci poražené strany spíláním a nadávkami

1:01
Příznivci setrvání Británie v Evropské unii dali po prohraném referendu najevo emoce před londýnským domem jednoho z lídrů kampaně za vystoupení. | Video: Reuters
12:20

Britská královna se nevyjadřuje k významným politickým událostem. Alžběta II. tradici dodržela i po referendu o Brexitu.

12:15

Nigel Farage v dnešním televizním rozhovoru na kameru přiznal, že byla chyba v kampani slibovat, že Británie po vystoupení z EU ušetří 350 milionů liber týdně.

Vůdce UKIP prohlásil, že tyto peníze nemůže garantovat. Přitom šlo o jeden z hlavních taháků kampaně Vote Leave.

12:14

Po britském referendu čeká o víkendu Evropskou unii další důležitý moment pro její budoucnost. Španělé budou už v neděli vybírat novou vládu.

Předčasné volby mají ukončit půlroční politický pat. Naději na úspěch v nich mají i protievropsky laděné strany.

Španělský ministr zahraničí situaci komentoval slovy, že ať budou výsledky nedělních voleb jakékoliv, Španělsko zůstane oddané Evropské unii.

12:06

Pokud nacionalistická Národní fronta vyhraje příští rok prezidentské volby ve Francii, má její šéfka Marine Le Penová v úmyslu vyvolat "Frexit", tedy odchod Francie z EU.

11:58

Dánská lidová strana vyzvala k vypsání referenda, v němž by občané rozhodli o dalším setrvání země v Evropské unii. Podobné výzvy od pravicových a krajně pravicových stran už zazněly ráno z Francie a Nizozemska. Dánská lidová strana není ve vládě, ale podporuje ji v parlamentu.

11:53

Akcie britských bank jdou dolů…

11:48

Zatímco ve Velké Británii žije podle údajů českého ministerstva zahraničí až 100 000 Čechů, Britů v Česku loni bylo skoro sedmnáctkrát méně (podle údajů ČSÚ přesně 5 966).

11:45

Český premiér Bohuslav Sobotka napsal nový blog k Brexitu. Čtěte ZDE.

Foto: Aktuálně.cz
11:43

Cestující, kteří se chystají jet z Prahy do Londýna autobusem, se kvůli rozhodnutí o Brexitu nemusí bát žádných změn, tvrdí ředitelka autobusové dopravy RegioJet Ivana Kašická.

"Velká Británie není plnohodnotně součástí schengenského prostoru. Dá se tedy očekávat, že po britském odchodu z EU zůstane režim na hranicích ve stejném nebo velmi podobném režimu," uvádí.

Stejně tak by mělo být dále možné vyjíždět na au-pair programy. "Předpokládáme, že Velká Británie je bude nadále umožňovat. Může se ale stát, že žadatel o umístění v programu bude muset projít složitější administrativní procedurou a žádat například o vízum," uvádí Martina Citterbardová ze skupiny Student Agency, která tyto pobyty zprostředkovává.

Připomíná, že už teď lze běžně odjet dělat au-pair i mimo EU, například do Norska nebo do USA.

11:42

Podle Komerční banky by měl růst HDP eurozóny v letech 2016 až 2020 zpomalit celkem o 0,7 procentního bodu. Důvodem má být hlavně pokles investic, ke kterému v souvislosti s Brexitem dojde.

"Na druhou stranu ekonomové Société Générale nepředpokládají další pokles sazeb Evropské centrální banky ani jakoukoliv změnu programu kvantitativního uvolňování," dodává ekonom Komerční banky David Kocourek.

11:41

Španělský ministr zahraničí José Manuel García-Margallo se po britském referendu vyslovil pro to, aby si Londýn a Madrid "dočasně" rozdělily spravování Gibraltaru, který je nyní zámořským územím Spojeného království.

11:41

Někteří Britové a některé Britky by raději na výsledek referenda zapomněli...

11:32

Tweet šéfkomentátora Aktuálně.cz Jana Lipolda:

 

11:30

Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 přestal růst a obrátil se znovu směrem dolů. Zatímco krátce po zahájení obchodování ztrácel ve srovnání s včerejší zavírací hodnotou 8,5 procenta a přibližně o hodinu a půl později už to byla jen 4 procenta, teď odepisuje 5,2 procenta.

11:31

Prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček je optimistou.“První období po rozhodnutí o vystoupení Velké Británie z EU bude charakteristické emocemi, neklidem na finančních trzích a určitým propadem obchodu. Během pár týdnů se situace dostane v ekonomické rovině do normálu a víceméně dva roky se bude hospodářská spolupráce vyvíjet podobně jako před Brexitem,“ řekl agentuře ČTK

11:25

Z akciových trhů na pražské burze dnes nejvíce ztrácí rakouská bankovní skupina Erste, která odepisuje více než osm procent. Následuje likérka Stock Spirits se ztrátou 5,5 procenta a pojišťovací skupina VIG s minus pěti procenty. Žádný z titulů v indexu PX v tuto chvíli neroste.

11:20

Nejistá budoucnost Jeremyho Corbyna.

11:16

Valérie Pécresseová, šéfka francouzského regionu Île-de-France, oznámila na kanálu LCi, že je připravena poskytnout "azyl" těm podnikům, které si přejí zůstat v EU. Doufá, že se Île-de-France, region kolem Paříže, "stane novým Londýnem".

11:12

Německo svolává na sobotu summit šesti zakladatelských zemí EU. Tedy Belgie, Francie, Itálie, Lucemburska, Německa a Nizozemska.

11:11

Co se bude dít v dalších dnech? Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil hodnotí, jak výsledek britského referenda ovlivní zbytek Unie i přímo Českou republiku.

11:07

K výsledku referenda se vyjádřil prezident Miloš Zeman. "Na EU jako celek bude mít nepříjemný dopad. Tandem Francie a Německo nebude vyvažován britským vlivem. Pokud jde o Českou republiku, každé zúžení evropského trhu vede ke zhoršení ekonomických podmínek," řekl v krátkém prohlášení.

Foto: Ludvík Hradilek
11:06

Připomínáme jedno z překvapení britského referenda: V Londýně bylo pro Brexit jen pět okrsků z celkových 33.

11:01

"Pro Rusko znamená Brexit pokles cen ropy a slabší rubl,“ prohlásil ruský ministr financí Anton Siluanov.

Rubl, bankovky, Rusko, peníze
Rubl, bankovky, Rusko, peníze | Foto: Reuters
11:00

Ronnie O'Sullivan, pětinásobný mistr světa ve snookeru, přezdívaný Raketa, naznačil, že v souvislosti s výsledkem referenda opustí Británii a zřejmě se usídlí v Německu. Snooker je druh kulečníkové hry. O'Sullivan je v Británii ohromně populární.

10:58

Británie po referendu, v němž její občané rozhodli o ukončení členství v osmadvacítce, musí opustit Evropskou unii co nejdříve. Další polovičatá existence v rámci bloku není možná, uvedla v prohlášení bývalá eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. "Úspěšný rozvod je lepší než zkažené manželství," napsala lucemburská politička.

10:50

Evropský akciový index Stoxx 600 klesl o 7,9 procenta, a hlásí tak podle agentury Bloomberg největší pád "za poslední desítky let".

10:50

Severoirská Sinn Fein požaduje referendum, aby se tato část Spojeného království mohla spojit s Irskem.

"Britská vláda nemá demokratický mandát, aby reprezentovala postoj Severního Irska v jakémkoli příštím vyjednávání s EU," zdůraznil vicepremiér severoirské vlády Martin McGuiness.

10:44 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Lidé v Londýně jsou zklamaní - včetně tamních Čechů. "Dnešek je pro všechny dost zdrcující. Jedna z britských kolegyní už ráno všem poslala e-mail, ve kterém se evropským kolegům omlouvá," popisuje náladu v Británii pětadvacetiletá Kateřina Nejedlá.

10:42

Donald Trump ve Skotsku o Brexitu: Fantastické!

10:37 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky Silvie Houskové:

Lidem v londýnské City se nechce moc povídat. Výsledky referenda často nechtějí komentovat.

Sdílný byl zatím jenom James, který pracuje pro stavební společnost, nejspíše proto, že sám pro Brexit hlasoval. "Je to strašně zajímavé. Nikdo neví co se bude dít. Jestli budeme mít práci, a tak," říká James, který chtěl odejít hlavně proto, aby Británie získala zpět suverenitu.

 

10:34

Také španělský burzovní index Ibex spadl po referendu o Brexitu nejvíce v historii - o celých 12 %.

10:33

Podle analytiků České spořitelny Jiřího Polanského a Davida Navrátila může Brexit způsobit pokles růstu české ekonomiky až o jeden procentní bod. Odchod Velké Británie z EU by zároveň mohl přimět Českou národní banku k posunutí kurzového závazku až o jeden rok.

10:30

Sázková kancelář Ladbrokes favorizuje jako příštího premiéra Borise Johnsona. Bývalého starostu Londýna, který vedl kampaň za Brexit.

Foto: Reuters
10:24 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Zřejmě bude muset přijít ještě větší malér než Brexit, aby se Evropa probrala z pohodlnosti a neschopnosti. Klidné doby skončily," píše v komentáři na Aktuálně.cz Martin Fendrych.

10:23 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ještě jednou připomínáme výsledky:

Foto: Aktuálně.cz
10:18

Maďarský premiér Viktor Orbán, který podporoval setrvání Británie v EU, zdůaznil, že Evropská unie nyní musí "více naslouchat hlasu lidu".

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
10:15

Evropské burzy navázaly hlubokým propadem, v úvodu dnešního obchodování téměř o 10 procent, shrnuje analytik Komerční banky Josef Němý.

Páteční vývoj na akciových trzích označuje za "krvavou lázeň".

Propad se týká i pražského indexu PX - ten padá na nejnižší hodnoty od roku 2009, kdy vrcholila finanční krize.

Akcie některých finančních titulů v Evropě ztrácí až pětinu hodnoty.

"Podle odhadů Société Générale klesne západoevropský index Stoxx 50 v reakci na Brexit postupně až o 20 procent, americký S&P 500 10 procent," předpovídá.

Zatímco zámořský index by se ale podle něj měl později vrátit na úroveň před výsledkem referenda, Stoxx 50 se zotaví jen zhruba o 10 procent.

Burza v Sydney
Burza v Sydney | Foto: Reuters
10:12

O půl dvanácté bude o důsledcích Brexitu jednat s šéfy parlamentních stran v Bundestagu a některými ministry spolkové vlády kancléřka Angela Merkelová.

10:11

Fox News: Velká Británie vystoupila z OSN...

10:10

Na výsledek referenda v Británii reagovala už i Čína. Peking zdůraznil, že chce udržet těsné vztahy s EU. "Spolupráci s Unií důvěřujeme," zdůraznil mluvčí ministerstva zahraničí v Pekingu.

Foto: Aktuálně.cz
10:08

"Po výstupu Britů z EU by neměl mít nikdo zájem zdražit pomocí zavedení cel mezi Británií a EU zdražit mezinárodní obchodování," zdůraznil prezident německého Svazu automobilového průmyslu (VDA) Matthias Wissmann.

10:07 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Reakce českého premiéra ještě jednou, tentokrát v článku.

10:06

Vzhledem k turbulencím na finančních trzích se začíná dostávat pod tlak také švýcarský frank. Švýcarská centrální banka proto oznámila, že musela intervenovat na devizovém trhu, aby národní měně pomohla.

Foto: Aktuálně.cz
10:02

Výsledek hlasování v Británii by se měl stát "stimulem" pro reformu EU, zdůraznil nizozemský premiér Mark Rutte, jehož země nyní Unii předsedá.

Zachmuřený premiér Mark Rutte při debatě v parlamentu.
Zachmuřený premiér Mark Rutte při debatě v parlamentu. | Foto: Reuters
10:01

"Musíme unii změnit a učinit ji lidštější a spravedlivější," reaguje italský premiér Mateo Renzi, šéf levicové Demokratické strany. "Evropa je náš dům, naše budoucnost."

Matteo Renzi v Senátu.
Matteo Renzi v Senátu. | Foto: Reuters
9:52

Britský index FTSE 100 spadl o sedm procent.

9:44

Index londýnské burzy FTSE 250 se dnes ráno propadl o 11,4 procenta, což je vůbec nejhlubší propad v historii. Dosavadní rekord padl v roce 1987, kdy došlo k poklesu o 10,8 procenta.

9:41

Ještě několik citací z Cameronova projevu:

Britský premiér zdůraznil, že chce pomoci k rychlé stabilizaci finančních trhů. "Británie je ekonomicky silná," podtrhl.

"Britský lid učinil rozhodnutí a my, kdo jsme prohráli, musíme pomoci, aby to fungovalo," dodal Cameron.

9:40

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) zdůraznil, že i po tomto rozhodnutí Britů EU dál pokračuje. Česko by se z Brexitu mělo poučit. "Tento výsledek je ukázkou toho, co se stane, když se veřejnosti nedostatečně vysvětlují kroky evropské politiky," domnívá se Zaorálek.

"Evropská unie musí daleko více reagovat na každodenní potřeby občanů. Další integrace tak musí probíhat pouze v těch oblastech, kde ji dokážeme před občany obhájit a ukázat konkrétní výsledky," dodal.

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: DVTV
9:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Po první reakci na výsledek britského referenda si podle analytika britského think-tanku Open Europe Raula Ruparela Britové vezmou čas na přemýšlení, jak proces odchodu z EU vůbec vést. Ten podle něj potrvá několik let.

9:35

"Potřebujeme vládu Brexitu," zareagoval na oznámení o Cameronově demisi předseda UKIP Nigel Farage. "Zanechali jsme za sebou ztroskotávající politickou unii."

9:25

Konzervativní strana musí nového šéfa zvolit v říjnu na svém sjezdu, uvedl David Cameron.

9:25

Podle Davida Camerona země potřebuje nové vedení.

9:22

Cameron: Britové se jasně rozhodli. A já myslím, že země potřebuje nové vedení. Myslím, že není správné, abych se snažil být kapitánem lodi, která se ubírá tímto směrem.

Foto: Reuters
9:21

Cameron uklidňuje obyvatele zemí EU, kteří žijí v Británii. Nic se pro ně nezmění. Velká Británie se připravuje na jednání s EU.

9:20

Britský premiér David Cameron mluví k Britům.

9:18

Šéf ODS Petr Fiala upozorňuje na to, že odchodem Británie ztratí Česko "klíčového spojence v prosazování představy o liberálnější, méně centralizované a méně byrokratické Evropské unii".

Podle Fialy je tato situace zároveň výzvou pro Česko, protože se otevřou evropské smlouvy, tím pádem by ČR měla vyjednat nové podmínky našeho členství. "Potřebujeme minimálně získat výjimku z evropské azylové a migrační politiky a z povinnosti přijmout euro," myslí si Fiala.

9:17

I pro českou politickou scénu je Brexit samozřejmě dnešní zprávou č. 1.

Podle opoziční TOP 09 bude mít Brexit dopad na celé evropské společenství včetně Česka. "Ten, kdo si v Česku Brexit přál, rozhodně nebral v úvahu ochranu zájmů občanů ČR," konstatují předseda Miroslav Kalousek a první místopředseda Marek Ženíšek.

Evropa se podle nich musí změnit. "V našem nejsilnějším zájmu je teď mít jasnou pozici v tom, jakou EU vlastně chceme a jakou roli v ní chceme hrát. Musíme dokázat uchovat dětem společnou Evropu a naše důstojné a bezpečné místo v ní," píše strana v tiskovém prohlášení. 


9:15

Španělská vlajka nad Gibraltarem je teď blíže než kdy jindy, nechal se slyšet španělský ministr zahraničí.

9:13

Šok na evropských trzích.

9:11

První reakce od šéfa britské opozice, předsedy Labour party Jeremyho Corbyna v rozhovoru pro BBC: "Vůli britského lidu je třeba respektovat."

Corbyn je ale proti Cameronově demisi, jak to požaduje šéf UKIP Farage, i proti předčasným volbám v Británii. Cameron a ministr financí Osborne by podle něj měli urychleně podniknout kroky ke stabilizaci finančních trhů.

Foto: Reuters
9:10

Výsledek britského referenda není koncem světa, natožpak Unie, uvedl na Facebooku premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Rozhodnutí je však závažné a nezvratné.

Evropská unie se podle předsedy vlády musí rychle změnit a minimalizovat negativní důsledky pro občany EU i České republiky.

Foto: Jakub Plíhal
9:05

Zklamání v táboře Remain.

Foto: Reuters
9:03

"Neskrývám, že jsme chtěli opačný výsledek," komentuje předseda Evropské rady a někdejší polský premiér za liberální Občanskou platformu Donald Tusk. "Jsem si plně vědom toho, jak vážný a také dramatický je tento okamžik politicky. Nelze předpovědět všechny politické důsledky."

Tusk na summitu v Bruselu
Tusk na summitu v Bruselu | Foto: Reuters
9:03

Bank of England vydala prohlášení, ve kterém se zavázala, že podnikne všechny potřebné kroky pro to, aby v Británii zajistila peněžní i finanční stabilitu.

9:01

Pokles akciových trhů v Evropě.

9:00

Burzy v Evropě otevírají.

8:59

"Očekávám, že vyjednávání o Brexitu mezi EU a Londýnem začnou rychle, aby se celá věc netáhla dlouhé roky," potvrdil dnes ráno v Bruselu předseda europarlamentu Martin Schulz. "To by nebylo v zájmu žádné ze dvou stran. Vyjednávejme s Británií seriózně jako s třetí zemí."

Foto: Aktuálně.cz
8:58

Jsme odhodláni udržet pohromadě zbývající sedmadvacítku, tweetuje předseda Evropské rady Donald Tusk. Ujišťuje, že Unie je na tento scénář připravena.

8:53

Naléhavou schůzku svolala po britském referendu také italská vláda, kromě premiéra Mattea Renziho se jí zúčastní ministři zahraničí, hospodářství a hospodářského rozvoje Gentiloni, Padoan a Calenda.

8:50

V 9:00 středoevropského času se začne obchodovat na burzách v Londýně, Frankfurtu a také v Praze. Podle agentury Reuters dnešní obchodování s finančními deriváty naznačuje, že by se německý index DAX mohl propadnout o 10 procent. Londýnský FTSE by mohl ztratit osm procent.

8:48

Nikde nehlasovalo tolik voličů pro setrvání v EU jako v Gibraltaru - 95,9 procenta. I voličská účast zde byla mimořádně vysoká - 83,5.

Nejnižší účast byla naopak v Glasgow City - 56,2 procenta.

Rock of the British territory.
Rock of the British territory. | Foto: Reuters
8:47

Bílý dům se zatím omezil jen na stručné sdělení, že prezident Obama je o výsledku referenda informován a v průběhu dne najde příležitost pobavit se telefonicky s premiérem Cameronem.

8:44

Jak vypadalo noční drama.

8:41

Spoluzakladatel německé euroskeptické AfD, europoslanec Bernd Lucke, překvapivě označil již samotnou myšlenku referenda v Británii za "špatnou". "Pro komplexní otázky jsou lidová referenda vždy problematická," zdůraznil.

Foto: Aktuálně.cz
8:36

Britský premiér David Cameron vystoupí podle BBC News během půl hodiny v televizi.

8:35

EU riskuje, že půjde ze hry, míní český ministr obrany Martin Stropnický.

8:32

Evropská unie umírá a já doufám, že tohle je první krok směrem k Evropě suverénních států, řekl Nigel Farage.

8:23

"Jsem v naprostém šoku a rozhněván," tweetuje předseda britských liberálních demokratů Tim Farron.

"Dnes jsme se probudili v totálně rozdělené zemi. Zvítězila vize Anglie, jak ji chce Nigel Farage, což je protiklad toho, co chci já.

Mladí lidé hlasovali převážně pro setrvání v Unii. Hlasovali pro svou budoucnost, o tu však teď byli připraveni."

8:22

"Respektujeme a litujeme rozhodnutí britských voličů," tweetuje šéf Evropské lidové strany v Evropském parlamentu, německý křesťanský demokrat Manfred Weber. "Bude to mít vážné důsledky pro obě strany."

8:21

Libra padá, Moskva slaví...

8:20

Reagují i čeští politici...

8:18

Ekonomicky znamená výsledek referenda pro Británii šok, který do jisté míry otřese i zbytkem EU, varuje ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Negativní impuls se bude podle něj šířit třemi kanály.

1) Odkládáním investic a dlouhodobé spotřeby v Británii v důsledku nejistoty.

2) Poklesem exportu kvůli snížené poptávce z Británie.

3) Zdražením dluhového financování - tím, jak budou investoři a banky požadovat zvýšený úrok za nejistotu.

8:14 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Výsledky referenda o Brexitu v mapě Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz
8:07

Předseda Strany nezávislosti Velké Británie Nigel Farage požaduje demisi premiéra Camerona. Předsedou vlády by se podle něj měl stát bývalý londýnský starosta a jeden z vůdců euroskeptického křídla britských konzervativců Boris Johnson.

Foto: Reuters
8:06

Konečné výsledky. Pro Brexit hlasovalo 17 410 742 lidí, pro setrvání v Evropské unii 16 141 241.

8:01

Ze dvěří Cameronova bytu vyšla kočka. Premiér stále ještě ne...

8:00

"Ať žije odvaha britských občanů!" přivítal výsledek referenda generální tajemník italské euroskeptické Ligy severu Matteo Salvini. "Srdce, hlava a hrdost porazily lži, vyhrůžky a vydírání. Teď je řada na nás!"

7:59

Cameron prý zůstane premiérem.

7:55

Francouzský prezident Francois Hollande svolal do Elysejského paláce na devátou hodinu naléhavou schůzku, které se zúčastní premiér Manuel Valls a nejdůležitější ministři vlády. Hollande promluví k Francouzům - zareaguje na odchod Britů z EU.

7:41

Ratingová agentura Standard & Poor´s oznámila, že Velká Británie zřejmě přijde o nejvyšší rating AAA.

7:38 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky Silvie Houskové:

Zemětřesení, ekonomická noční můra, katastrofa, i nejlepší zpráva, jakou jsme mohli slyšet. Tak komentují výsledek britská média. "Země je ostře rozdělená a hlavním úkolem pro politiky teď bude udržet ji pohromadě," zní z Británie.

Foto: Aktuálně.cz
7:37

Sbohem, britská lásko. Komentář Teodora Marjanoviče z Hospodářských novin.

7:36

Výsledek referenda lze hodnotit spíše jako překvapení, říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Zato reakce trhu na Brexit je podle něj ukázková.

Britská libra se od brzkých ranních hodin nachází pod silným prodejním tlakem. Totéž se týká i středoevropských a skandinávských měn.

"Česká koruna je zatím vůči euru stabilní a pohybuje se těsně nad intervenční hladinou 27 korun za euro. Vůči britské libře koruna posílila pod hladinu 33 korun za euro a je nejsilnější od konce roku 2013," shrnuje analytik.
Rozhodnutí o Brexitu podle Nováka velmi pravděpodobně předznamenává období nejistoty na finančních trzích, pro který bude charakteristický útěk investorů od rizikových k bezpečným aktivům. „Na základě výsledku referenda posilují americký dolar, japonský jen a švýcarský frank. Nejvíce poté japonský jen,“ vyjmenovává.

7:37

Předsedkyně francouzské Národní fronty Marine Le Penová vyzvala k uspořádání referenda o setrvání Francie v Evropské unii. Výsledek britského referenda přivítala.

Marine Le Penová po prvním kole francouzských regionálních voleb.
Marine Le Penová po prvním kole francouzských regionálních voleb. | Foto: Reuters
7:33

Kvůli výsledku čtvrtečního referenda může už letos zpomalit i česká ekonomika, upozorňuje ekonom ING Banky Jakub Seidler. V tomto roce můžeme čekat pokles HDP o několik desetin procenta, totéž platí pro rok 2017.

"Přesnější odhady dopadů Brexitu bude možné učinit až s určitým odstupem a dle toho, jak se budou vyvíjet další vyjednávání mezi EU a VB.  V tuto chvíli však přináší výsledek Brexitu na všech frontách vysokou nejistotu," dodává Seidler.

7:30

Evropští lídři se teď budou snažit rychle situaci uklidnit, hlavně kvůli reakcím trhů. Cena bude velmi vysoká a začneme ji platit už dneska, řekl Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti.

Šéfové států a vlád se sejdou v úterý na summitu v Bruselu, už dnes začíná série schůzek lídrů.

Ekonomicky se podle něj pro Česko po následující dva roky nic nezmění. "Evropští politici přestali lidem vysvětlovat, v čem má EU výhody a smysl, k tomu by se měli vrátit."

Tomáš Prouza
Foto:
7:29

Šéf kampaně Vote Leave Matthew Elliott prohlásil, že Velká Británie ještě bude v Evropské unii několik měsíců, možná let. Proces odchodu bude podle něj postupný.

7:26

Čeští Svobodní mají z rozhodnutí o Brexitu radost. "Brzy se ukáže, že Velká Británie mimo Unii nestrádá, ba právě naopak. Její pozitivní příklad bude posledním hřebíkem do rakve Evropské unie," věří místopředseda strany Radim Smetka.

7:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Reportér agentury Reuters popsal před měsícem, jak asi bude vypadat 24. červen ráno, až Britové odhlasují odchod z EU. I s výhledem, co bude dál. Můžete porovnat... 

7:17

"Je to ekonomický i geopolitický problém, ale jako člověka, který v Británii studoval a strávil tam nejlepší léta, mě nejvíc mrzí ztráta společenského rozměru toho, že Británie nebude součástí Evropské unie. Bude chybět jejich styl uvažování i zdravý rozum," řekl v rozhovoru pro HN Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

Rozměr toho, jak česká ekonomika utrpí odchodem Británie, bude podle něj záležet na tom, jak bude britský odchod dojednán. "Británie je významný český obchodní partner, jeden z deseti největších investorů a odchod by mohl znamenat snížení britských investic."

7:15

Cena ropy se v reakci na výsledky britského referenda propadla o 6,3 procenta. Zlato, které je obecně investory považované za bezpečný přístav v době nejistoty na trzích, naopak zdražilo o téměř 5,5 procenta.

7:14

Pokud Británie spadne do recese, můžeme očekávat, že Britové omezí nákupy. V první řadě se přitom lidé vždy uskromňují, pokud jde o předměty dlouhodobé spotřeby. Zájem by tedy klesl i o auta, podle listu Financial Times až o pětinu.
To by pocítily například japonské automobilky. Společnosti Nissan, Toyota a Honda vyrobí ročně ve svých závodech v Sunderlandu, Deeside a Swindonu okolo 800 tisíc vozů. Stejně tak by nižší poptávka zasáhla českou Škodu, německý BMW či francouzský Peugeot Citroen.

7:12

Geert Wilders chce referendum o vystoupení z EU uspořádat také v Nizozemsku.

7:11

Jak volily jednotlivé věkové skupiny?

7:10

Dá se ještě mluvit o "Spojeném království"?

7:09

Je rozhodnuto. Leave získalo už potřebných 16 780 000 hlasů.

7:00

Nashle EU, uvidíme se později. The Sun.

6:58

Sjednotí se Irsko?

6:57

Konzervativci odchod Camerona nechtějí. Alespoň někteří z nich...

6:57

Leave už chybí k vítězství jen 37 tisíc hlasů.

6:51

Z výsledku referenda budou zklamaní také obyvatelé Brightonu. Tam zvítězil tábor Remain s 68,8 procenta.

6:51

Následky Brexitu v Evropě.

6:51

Každou chvíli má vystoupit s projevem premiér David Cameron. Spekuluje se o jeho rezignaci.

Příjezd britského premiéra Camerona na summit EU-Turecko.
Příjezd britského premiéra Camerona na summit EU-Turecko. | Foto: Reuters
6:47

Libra zažívá největší denní propad od počátku 70. let, kdy Velká Británie přešla na volně plovoucí kurz.

6:45

Propad britské libry s blížícím se oznámením konečných výsledků referenda pokračuje. Libra sice neztrácí hodnotu tak rychle jako v prvních ranních hodinách, přesto už oslabila na 1,33 dolaru za libru.

Oproti včerejším letošním maximům na úrovni 1,5 dolaru za libru tak odepisuje více než jedenáct procent.

6:41

První důležitá reakce z Německa: "Špatný den pro Evropu," tweetuje spolkový vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel.

6:30

V táboře podporujícím setrvání Británie v EU je podle korespondenta BBC velmi pochmurná atmosféra. "Je tady spíše ticho, lidé se objímají a někteří nemají daleko k slzám," uvedl redaktor.  

6:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Odchod Velké Británie zřejmě uvolní tlak na vypsání podobných referend v jiných zemích. Odpůrce EU to povzbudí. Zejména v Dánsku a Nizozemsku, nejspíš i ve Švédsku, Itálii nebo Francii. Výsledek je dobrou zprávu pro francouzskou krajně pravicovou Národní frontu Marine Le Penové, která chce odejít z EU.

6:29

Od naší zpravodajky Silvie Houskové:

Výsledky referenda ukazují obrovské rozdělení národa a frustraci velké části Britů, shodují se tu britští komentátoři.

6:26

Reakce hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské.

6:25

"Pokud Británie skutečně zvolila odchod z EU, měli bychom se nejdříve uklidnit. Článek 50 pro vystoupení z Unie nebude aktivován hned. Nejdříve přijde na řadu bouře v domácí politice," okomentoval výsledky analytik think-tanku Open Europe Raoul Ruparel.

6:23

Počet Britů, kteří volili odchod své země z EU, už dosáhl 15,38 milionu, což je 51,9 procenta všech hlasů. Sečteno je 348 z 382 okrsků.

6:22

Aktuální výsledky sčítání: Leave vede o více než milion hlasů.

6:20

"Je to vítězství emocí nad fakty," tvrdí přední německý europoslanec za CDU Angely Merkelové Elmar Brok.

6:18

První reakce se už objevují i v Česku.

6:15

Koruna v reakci na průběžné výsledky hlasování o Brexitu oslabila na 27,1 koruny za euro. Ještě větší propad zaznamenal polský zlotý, který ztratil necelá tři procenta.

6:14

Britská libra šterlinků spadla pod úroveň 1,35 dolaru, nejníž za posledních více než 30 let. "Jsem v byznysu od roku 1980, ale něco takového jsem ještě nezažil. Myslím, že se to stává asi tak jednou za život," řekl agentuře Bloomberg Chuck Self z firmy iSectors LLC.

6:13

Libra už v reakci na průběžné výsledky britského referenda ztratila deset procent. Pokud se Brexit potvrdí, dá se podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské čekat propad o dalších deset procent.

"Žádná kaše se ale nejí tak horká, jak se uvaří. To znamená, že dnešní reakce trhu bude přehnaná. Během několika dní v závislosti na dalším vývoji se trh ustálí," uvedla Horská, podle které zůstává otázkou, zda těsný výsledek nebude argumentem pro opakování referenda.

6:12

První reakce autorky Harryho Pottera.

6:10

Japonský akciový index Nikkei už ztratil přes pět procent, což je největší propad od roku 2011. Cena zlata se naopak dostala na svou nejvyšší úroveň od roku 2014, což odráží nejistotu, která na trzích převládá - o tuto komoditu mají investoři zájem vždy, když hledají "bezpečný přístav", kam vložit své peníze.

6:09

Dnešní noc přinesla šok pro finanční trhy, shrnuje dosavadní výsledky britského referenda ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

"Včera ještě trhy počítaly s tím, že si Velká Británie odhlasuje setrvání v Evropské unii a tomu se přizpůsobily i ceny a kurzy," připomíná.

Libra proti dolaru se dostala na svou nejsilnější úroveň od začátku roku a i euro si výrazně polepšilo. V průběhu noci se však situace úplně otočila - s postupným zveřejňováním výsledků libra ztratila deset procent své hodnoty proti dolaru a dostala se na nejnižší hodnotu od roku 1985. Nyní se její kurz pohybuje na 1,33 dolaru za libru.

6:07

Britská televize Sky News už zaměřila svoje kamery na byt premiéra Camerona v londýnské Downing Street 10. Novináři očekávají, že Cameron v případě Brexitu ohlásí svoji rezignaci.

Foto: Reuters
6:05

Rozdíl mezi zastánci a příznivci Brexitu se s blížícím se koncem sčítání hlasů zvyšuje. Náskok tábora Leave už dosáhl bezmála milionu hlasů.

Dosud pro Bexit hlasovalo 14,5 milionu lidí. Podle dřívějších odhadů z noci na dnešek by na vítězství v referendu mělo stačit okolo 16 milionu hlasů.

6:04

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová: Skotsko vidí svoji budoucnost v Evropské unii. Hlasování v referendu to podle ní jasně ukázalo. Většina Skotů - 62 procent - hlasovala pro setrvání v EU.

Nicola Sturgeonová se stala  novou šéfkou Skotské národní strany (SNP) a bude i první ministryní.
Nicola Sturgeonová se stala novou šéfkou Skotské národní strany (SNP) a bude i první ministryní. | Foto: Reuters
6:03

V anglickém Leedsu zvítězil tábor Remain s 50,3 procenty hlasů.

6:02

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, předseda Rady EU Donald Tusk a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz se sejdou na mimořádné schůzce v osm hodin ráno.

5:56 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Tento komentář jsme publikovali před necelými 24 hodinami. Teď se to, co popisuje jako možný scénář, stalo skutečností. Byli jsme před Brexitem, budeme i po něm. Prvotní šok z rozvodu pomine.

5:52

Jak to vidí agentura Bloomberg.

 

5:52

Severní Irsko podle očekávání hlasovalo pro Remain.

5:49

V Birminghamu těsně zvítězil tábor Leave s 50,4 procenty hlasů.

5:47

Televize Sky News: Je rozhodnuto, Británie opouští Evropskou unii.

5:42

Stanice BBC předpovídá: Zvítězili zastánci Brexitu.

5:41

Předseda strany UKIP Nigel Farage se z výsledků raduje. "Pokud jsou předpovědi správné, bude to vítězství skutečných lidí, obyčejných lidí a vítězství pro slušné lidi," nechal se slyšet. "Bojovali jsme proti nadnárodním společnostem, velkým bankám, proti velké politice, lžím a korupci a dnes vyhraje poctivost, slušnost a víra v naši zemi. Udělejme z 23. června den naší nezávislosti!"

YT: Guardian: Nigel Farage proslov k vítězství Brexitu

Video:
5:36

Televize ITV jako první médium prohlásila tábor Leave za vítěze.

5:35

Další dobré zprávy pro ty, kteří chtějí Brexit. Vítězství v Lutonu nedaleko Londýna i v přístavním městě Southampton na jihu Anglie.

5:31

Celkové výsledky z Walesu: 52.9% Leave, 47.1% Remain.

5:26

51,7 % pro Brexit. Po sečtení 198 z 382 okrsků.

5:18

Účast v referendu činila 72,1 procent oprávněných voličů, oznámila agentura Reuters.

5:17

Declan Kearney - člen národního Shromáždění Severního Irska za stranu Sinn Féin - prohlásil, že pokud zvítězí Brexit, jeho strana se bude snažit prosadit referendum, které rozhodne o tom, zda Severní Irsko zůstane součástí Velké Británie.

5:15

Kurz libry k dolaru se dostal na nejnižší úroveň od roku 1985. Ještě před několika hodinami měla jedna libra hodnotu 1,50 amerického dolaru, teď už je to jen 1,36 dolaru za libru.

5:14

Libra se propadla nejvíc za posledních 30 let.

5:12

Akcie britských bank HSBC a Standard Chatered na burze v Hongkongu prudce klesají. HSBC ztrácí 7,1 procenta, Standard Chatered dokonce 7,8 procenta.

5:11

O Brexitu s humorem: Milí turisté, váš londýnský Shopping Trip přes noc výrazně zlevnil, vzkazuje Christian Sievers z německé televize ZDF.

5:11

Televize Sky News odhaduje, že Brexit neboli tábor Leave zvítězí s 52 procenty.

5:04 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Brexit by těžce zasáhl země Visegrádu, včetně České republiky. Rozhovor  Aktuálně.cz s analytičkou prestižního britského think-tanku Centre for European Reform Agatou Gostynskou-Jakubowskou.

5:07

"Zvítězíme bez jediného výstřelu. 23. Červen se zapíše do dějin jako den nezávislosti," prohlásil Nigel Farage, šéf Strany nezávislosti Velké Británie (UKIP). Premiéra Davida Camerona vyzval k okamžité rezignaci.

5:02

V Cardiffu - největším městě ve Walesu - hlasovalo 60 procent voličů pro Remain.

5:01

Manchester se vyslovil pro Remain. Pro setrvání v EU hlasovalo 60,4 procenta obyvatel, pro Brexit 39,6 procenta. Očekávalo se však, rozdíl bude větší.

5:00

Banka JP Morgan odhaduje, že stoupenci Brexitu zvítězí a jejich náskok se dokonce běhm sčítání hlasů ve zbývajících obvodech zvýší.

4:56

S pokračujícím sčítáním hlasů ve Velké Británii zrychluje propad na akciových trzích. Japonská burza před několika minutami prolomila denní minima a její index Nikkei 225 odepisuje už přes tři procenta. Australská burza ztrácí 2,7 procenta.

4:55

Sečtena je polovina ze 382 volebních obvodů. Remain má 48,7 procenta hlasů, Leave 51,3 procenta.

4:53

Podle nejčerstvějších výsledků Brexit odhlasovala města, jako je Durham, Nottingham, New Forest a hrabství East Riding of Yorkshire. Pro setrvání v Unii hlasovali obyvatelé skotské správní oblasti Highland a Edinburghu.

4:51

Lídr Strany nezávislosti Velké Británie (UKIP) Nigel Farage už věří v úspěch.

4:45

Canterbury – sídlo arcibiskupa anglikánské církve – těsně hlasovat pro Leave. 51 procent.

4:43

Skotský Edinburgh zvolil 187 796 hlasy (74,4 %) setrvání v EU. 

4.41 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vše nasvědčuje tomu, že radovat se zřejmě ráno při oznámení konečných výsledků budou ti, kteří si přáli vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Řada věcí mluví pro ně. Nízká volební účast ve Skotsku, překvapivě více hlasů pro odchod v Severním Irsku. I větší rozdíl ve městech, kde se očekávala spíše těsná výhra pro Brexit.

4:38

Sečteno 171 z 382 okrsků. Brexit zvyšuje náskok. 

4:36

Ve Westminsteru hlasovalo podle BBC 69 procent lidí pro setrvání v EU.

4:35

Akciové trhy reagují na průběžné výsledky britského referenda propadem, index japonské burzy Nikkei 225 ztrácí jedno procento, australská burza se propadá o 2,2 procenta.

4:34

Další překvapení. Navzdory předpokladům hlasovalo 51 procent obyvatel anglického Sheffieldu pro odchod z Evropské unie.

4:31

Sečteno dobře deset milionů hlasů - zhruba 5,08 milionu pro Brexit, 4,95 milionu proti. Britské drama minutu po minutě sleduje celá Evropa, včetně německého veřejnoprávního rozhlasu Deutschlandfunk.

4:28

Podle televize Sky News roste náskok tábora Leave. Pro Brexit hlasovalo 51,2 procenta obyvatel, zatímco pro setrvání v Unii podle současných čísel 48,8 procenta.

4:23 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Co se stane, když zvítězí Brexit? Shrnuli jsme pro vás možné scénáře. 

4:18

Volební účast ve Skotsku? Nízká.

4:18

Coventry se vyslovilo pro odchod z Unie - 56 procent.

4:17

Televize ITV odhaduje, že na 75 procent zvítězí Brexit a Británie vystoupí z Evropské unie.

4:14

Agentura YouGov zveřejnila krátce po uzavření volebních místností průzkum, že Britové odmítnou Brexit. Její bývalý prezident Peter Kellner teď ale změnil názor.

4:09

V Liverpoolu vítězí Remain se 118 453 hlasy, Leave má 85 101 hlasů.

4:07

Skotský Glasgow volil výrazně pro Remain: 66,6 procent.

4:02

Zatímco ve Skotsku zatím vše nasvědčuje tomu, že převáží odmítnutí Brexitu, první výsledky z Walesu hovoří o opaku.

3:51

O sedm minut později. Remain už vítězí jen s 50,2 procenta. Vede o 28 tisíc hlasů.

 

3:44

Co pár minut, to sečtené hlasy ukazují vítězství opačného tábora. V tuto chvíli podle Sky News vítězí asi o 90 tisíc hlasů s 50,9 procenta tábor Remain.

Než stihneme publikovat tento příspěvek, vlna se může přesunout na druhou stranu.

3:42

Podle profesora politických věd z Univerzity v Manchesteru Roba Forda dosavadní čísla ukazují, jak hluboce je Británie rozdělena.

3:40

Propad libry je nejprudším skokem měny během 24 hodin v zaznamenané historii, tweetují Financial Times. Ještě před hodinou byl až na třetí příčce.

3:38

Na světě jsou první výsledky z Londýna, konkrétně čtvrti Wandsworth.

Brexit tam odmítlo 75 % voličů.

3:30

Analytici předpovídají, že nakonec zřejmě zvítězí Brexit.

Obdobně jsou na tom i sázkové kanceláře. Jejich bookmakeři soudí, že nyní je pravděpodobnější odchod Británie z EU. Doposud přitom zastávali opačný názor.

3:26

K vítězství v referendu potřebují příznivci nebo odpůrci setrvání v EU 16,8 milionu hlasů. Napsal to server BBC s odvoláním na odborníka přes volební procesy Johna Curticea.

3:24

Ve skotském Glasgow jednoznačně vyhráli odpůrci Brexitu.

3:11

Sečteno je 34 volebních obvodů.

Milion hlasů jako první překročili stoupenci Brexitu, momentálně vedou o necelých 200 000 hlasů.

2:59

Za poslední hodinu zaznamenal Google 250procentní nárůst ve vyhledávání případných "pobrexitových" scénářů. "Co se stane, pokud opustíme EU?" ptají se lidé v závislosti na prvotních výsledcích z prvních obvodů.

2:46

Propad libry je třetím největším skokem v její zaznamenané historii. Předhonila jej pouze finanční krize z roku 2008 a tzv. černá středa z roku 1992.

2:35

Někdejší předseda britských labouristů Ed Miliband má za to, že někteří voliči využili čtvrteční referendum o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii jako protest proti vládě i proti dění v Evropě.

"Vyjadřují nespokojenost s vládou a také s problémy v Evropě," řekl o voličích Miliband. Dodal ale, že na celkové hodnocení je zatím příliš brzy.

Foto: Reuters
2:33

Grafici Guardianu si vyhráli s karikaturami vůdčích postav obou táborů.

2:30

Stále ještě zbývá sečíst hodně okrsků.

Foto: Repro BBC
2:24

Zatímco předseda labouristů Jeremy Corbyn bojuje proti Brexitu, jeho bratr Piers přijel na party šéfa UKIP Nigela Farage.

2:16

Wales by nakonec mohl hlasovat pro Brexit, obává se tábor Remain.

2:12

Profesor John Curtice řekl BBC, že volební účast v Londýně zřejmě bude "o dvě až tři procenta nižší", než se původně očekávalo.

Podle něj to může být důsledek dešťů, které metropoli zasáhly. To by mohlo poměrně výrazně promluvit do výsledků referenda, protože Londýn byl silným táborem odpůrců Brexitu.

2:08

Takto se sčítají hlasy v Londýně...

Foto: Reuters
2:02

Po oznámení výsledků v osmi z celkem 382 volebních obvodech je účast na 69,7 %.

1:56

Swindon v hrabství Wiltshire západně od Londýna je další baštou Brexitu. Tábor Vote Leave tam získal 54,7 % hlasů.

1:52

Přízeň voličů se přelévá ze strany na stranu. Momentálně se do vedení dostal tábor Remain, tedy stoupenci členství v Evropské unii.

1:49

Sečteny byly i hlasy v prvním z obvodů v Severním Irsku. V malém obvodě Foyle s více než 78 procenty hlasů zvítězili zastánci EU.

1:40

Prozatím byly sečteny hlasovací lístky v britském zámořském území Gibraltaru, na skotském souostroví Orkneje, Newcastlu, Sunderlandu a Clackmannanshire.

S výjimkou Sunderlandu všude zvítězili příznivci unijní budoucnosti Spojeného království, naopak v Sunderlandu se 61,3 procenta voličů vyslovilo pro rozluku s Bruselem. Vítězství brexitu v Sunderlandu se očekávalo, ne však takto výrazné.

1:39

Stoupenci Brexitu se dostali do vedení. Momentálně jim připadá 50,5 procenta hlasů. Vyplývá to z údajů po sečtení hlasů v pěti menších volebních obvodech, kterých je celkem 382.

1:30

Takto to vypadá během sčítání hlasů ve skotském Glasgow.

 

Foto: Reuters
1:26

A britská libra padá.

1:23

Pohled zpravodaje Českého rozhlasu v Británii Jiřího Hoška:

1:21

Průběžné výsledky jsou velmi těsné - 50,5 ku 49,5 % pro Remain.

1:18

Sečteno je i v tolik očekávaném Sunderlandu (kde chtěli výsledky oznámit jako první).

Pro Remain tam hlasovalo 51 930 lidí, pro Brexit 82 394. Je to první okrsek, kde odpůrci Evropské unie zvítězili.

Podle některých analytiků může právě Sunderland předpovědět konečný výsledek referenda. Čísla nicméně neodpovídají průzkumu agentury YouGov.

1:12

Tábor Remain boduje i v jednom z nejsevernějších obvodů - v pořadí třetím sečteném. Na Orknejích mu ostrované dali 63 procent svých hlasů.

1:05

Nigel Farage uvedl, že příznivcům členství v EU mohla pomoci vláda tím, že prodloužila registrace k hlasování. Poslechněte si celý proslov předsedy strany UKIP.

Video: Nigel Farage

Video:
1:03

Velmi těsné výsledky přišly z Newcastlu. Pro členství v EU se tam vyslovilo 50,7 procenta lidí, proti 49,3.

Podle Guardianu je to úspěch pro kampaň Vote Leave. Očekávalo se, že odpůrci Brexitu budou mít komfortní náskok.

0:59

Co v posledních měsících naznačovaly průzkumy o referendu k Brexitu?

0:41 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Proč na Gibraltaru tak výrazně vyhráli odpůrci Brexitu?

Gibraltar se obává dopadu Brexitu na svou suverenitu i výhodné ekonomické postavení. Bohatstvím sousední Španělsko převyšuje, ale je závislý na propustnosti hranic a pracovní síle.

0:39

Gibraltar se jednoznačně vyjádřil pro setrvání v Evropské unii. Pro bylo 95,9 procenta lidí, proti hlasovalo jen 823 z cca 20 000 voličů.

0:36

Titulní strana pátečního vydání The Times:

0:34

Informace o sčítání hlasů v Sunderlandu se značně liší. Podle některých vyhrávají zastánci Brexitu, podle jiných naopak výrazně zaostávají.

0:25

4772 dotázaných. Joe Twyman z agentury YouGov zveřejnil podrobnosti o průzkumu, podle něhož se Britové vyslovili pro setrvání v Unii.

0:23

"Pokud jsou výsledky ze Sunderlandu správné, vyhrál tábor Remain. A s velkým náskokem," píše na Twitteru britský komentátor Dan Hodges.

Je to důležitá informace, protože tábory příznivců i odpůrců Brexitu jsou v Sunderlandu zastoupeni přibližně rovným dílem. Místní výsledky by tak mohly být předzvěstí celkového vyznění referenda.

0:21

"Podle mého instinktu Remain vyhrálo," řekla televizi Sky News ministryně pro záležitosti Severního Irska Theresa Villiersová, další z tváří kampaně za Brexit.

0:18

V anglickém přístavu Sunderland (hrabství Tyne a Wear) chtějí mít hlasy sečtené opět jako první...

0:11

"Myslím, že je po všem." Deník Metro si vzal na paškál šéfa UKIP Nigela Farage.

0:09

Proč se bude na oficiální výsledky čekat tak dlouho?

- Velká Británie je rozdělena do 382 sčítacích oblastí (včetně Severního Irska a Gibraltaru), které nejprve ověří všechny obdržené hlasovací lístky a informují o účasti. Teprve pak začne sčítání, vysvětluje britský server The Telegraph.

- Výsledky shromáždí místní úředníci a postoupí je těm regionálním, celkem do 12 volebních krajů. Zatímco jednotlivé hlasy budou postupně oznamovat své výsledky, velké volební kraje ty souhrnné oznámí až ve chvíli, kdy bude dosčítáno ve všech oblastech, které pod něj spadají.

- Na rozdíl od klasických všeobecných voleb se počítá každý jeden hlas.

- Výsledky ohlásí předsedkyně volební komise Jenny Watsonová na radnici v Manchesteru.

0:05

Takto pro změnu bude své čtenáře vítat bulvární The Sun, který byl jedním z hlavních propagátorů Brexitu na britském mediálním trhu.

0:04

Titulní strana pátečního vydání britského listu Daily Mirror.

0:03

"Volební místnosti se uzavřely, demokracii bylo učiněno zadost," napsal na svém twitterovém účtu Boris Johnson. "Nyní čekáme na verdikt lidu. Dík patří každému, kdo se zapojil, a každému, kdo hlasoval."

0:02

Agentura Ipsos MORI tvrdí, že v posledních dnech podpora členství v EU rostla. V úterý měla 51 %, ve středu a ve čtvrtek pak 54 %.

ČTVRTEK 23. ČERVNA

23:55

Nigel Farage svým výrokem o tom, že "Remain vyhraje" pobouřil protiunijní kampaň Vote Leave.

"Farage byl během posledního týdne kampaně enormně neužitečný. Proč by to měl teď měnit?" zní od euroskeptiků.

23:42

Kde všude se hlasovalo? Podívejte se na fotografie The Wall Street Journal.

23:34

Přes 80 poslanců z řad konzervativců premiéra Davida Camerona -  kteří na rozdíl od něho podpořili kampaň Vote Leave - napsali svému lídrovi dopis. V něm Cameronovi poděkovali, že referendum vůbec svolal. Zároveň zdůraznili, že ať jsou výsledky hlasování jakékoli, on sám by měl zůstat v čele země.

"Věříme, že ať se Britové rozhodnou jakkoliv, Vy sám máte mandát i povinnost i nadále vést národ k naplnění našeho manifestu z roku 2015."

Pro zajímavost - mezi těmi, kteří připojili svůj podpis, je i lídr kampaně Vote Leave Boris Johnson.

23:32

Akcie ve Spojených státech dnes výrazně stouply, vzhůru je táhly především akcie bank.

Investoři spoléhali na to, že Británie se v referendu rozhodne zůstat v Evropské unii, a evropská ekonomika se tak zřejmě vyhne možné újmě.

23:20

Sčítání hlasů začne co nevidět. Na snímku je Bournemouth v Anglii.

23:19

Architektka Eva Jiřičná má odhlasováno a doufá, že Británie v EU setrvá. "V Británii zahrnuje celou společnost strašné napětí. Mezi svými známými v Londýně neznám nikoho, kdo by volil Brexit. Ale jsou lidé, kterých si vážím a jsou pro odchod. Například podnikatel James Dyson, kterého si vážím.Ale jinak všichni studenti, které jsem potkala, volí jednoznačně zůstat," řekla v Knihovně Václava Havla.

23:15

Na oznámení průzkumu reagují trhy. Libra vystoupala vůči americkému dolaru na kurz 1,50. To je nejvíce od prosince.

23:12

Graf YouGov ukazuje, jak se názory Britů měnily od letošního ledna.

23:12

Výsledky z bezmála 400 okrsků by měly být zveřejňovány postupně. Tady jsou orientační časy pro dnešní noc a zítřejší ráno:

- Ve 23:00 televize Sky News oznámila výsledky průzkumu agentury YouGov. Podle nich si 52 procent Britů přeje zůstat v EU.
- Kolem 4:00 SELČ by mělo být spočítáno, kolik lidí přišlo hlasovat. A neoficiálně jasno by mohlo být i o výsledku referenda.
- Kolem 7:00 až 8:00 SELČ by měly být oznámeny oficiální výsledky.

23:11

Na Gibraltaru přišlo k volebním urnám 84 % lidí. Obyvatelé výspy impéria na Pyrenejském poloostrově jsou dlouhodobě příznivci členství v Unii.

23:06

Britové rozhodli o tom, že chtějí zůstat v Evropské unii. Vyplývá to alespoň z průzkumu agentury YouGov pro televizi Sky News.

Podle něj se pro setrvání v EU vyslovilo 52 % voličů, a to při odhadované účasti 83 %.

23:03

Odpůrci Brexitu těsně vyhrají, odhaduje předseda protievropské strany UKIP Nigel Farage.

23:00

Referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii skončilo.

Kvůli velkému zájmu zůstanou na některých místech otevřeny volební místnosti i po 22. hodině místního času, aby mohli hlasovat lidé, kteří čekali ve frontě.

22:56

Novináři ve Westminsteru se připravují na konec referenda.

22:45

Oni hlasovali. A vy? ptají se na Twitteru Liberální demokraté, zastánci setrvání Británie v EU.

22:27 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zvláštní zpravodajky v Británii Silvie Houskové:

22:26

Na pódiu v Knihovně Václava Havla se vystřídali hosté, k referendu ve Velké Británii se vyjadřuje ředitel Občanského institutu Roman Joch.

"Přeji si, aby Británie zůstala, je to důstojná země a je to jednoznačně lepší pro nás i pro Velkou Británii. Zároveň je ale faktem, že když má tak významná země pochybnosti, reformu by to chtělo. Evropská unie by potřebovala ne zničení, ale výprask."

Foto: Jakub Plíhal
22:24

Na dotaz Ivety Radičové, jak to vidí Praha, reaguje v Knihovně Václava Havla Štefan Füle: "Poukazoval jsem na to, že projekt, kterým Evropská unie byla, který mohou politici zastupující členské státy používat, jak se jim hodí – jednou rukou z Bruselu brát a druhou svádět na nedostatky, nás přivedlo do situace, kdy je složité vysvětlit, že nejsme schopni reagovat tak, jak reaguje jasně definovaný stát ve svých hranicích s vlastním krizovým managementem."

Foto: Jakub Plíhal
22:20

Do konce referenda zbývá 40 minut. A sázkové kurzy padají.

22:18

Případný Brexit může mít dopad i na populární seriál HBO Hra o trůny.

Notná část se totiž natáčí na britském území - konkrétně v Severním Irsku, ale případný odchod Británie z EU by měl zřejmě dopad na podporu, kterou dostávají filmaři právě s pomocí Bruselu.

Hra o trůny IV
Hra o trůny IV | Foto: HBO
22:11

Z Bratislavské univerzity zdraví přes videohovor do Knihovny Václava Havla slovenská socioložka a bývalá premiérka Iveta Radičová, společně s asi dvacítkou účastníků diskuse.

"Souhlasíme s tím, že bez ohledu na to, jaký bude výsledek, nás čeká nelehké zadání. Protože to otevírá otázky – jaká bude společná Evropská unie, jaké dokážeme zadefinovat vize a jak dokážeme překonat rozpory?"

Foto: Ludvík Hradilek
22:00

Do konce referenda zbývá hodina.

21:47

Štefan Füle v Knihovně Václava Havla: Démoni byli probuzeni, to jen tak nezmizí. Politická síla, které se zdvihla, nejen v konzervativní straně, bude chtít téma dál živit. Je naivní si myslet, že to skončí plichtou a na 50 let je vymalováno. 

21:41

Historik z Filosofické fakulty UK Martin Kovář i bývalý eurokomisař Štefan Füle se v Knihovně Václava Havla shodují, že referendum v Británii je politická hra na demokracii.

Foto: Jakub Plíhal
21:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Čech Petr Hříbek pracuje v londýnské City, finančním srdci Evropy. O referendu se s kolegy baví hodně, někteří z nich hlasují pro setrvání Velké Británie v EU, jiní pro odchod. Debaty jsou někdy i hodně vyhrocené.

"Z pár rozhovorů jsem odešel, protože ty argumenty pro setrvání nebo pro odchod byly tak iracionální, že jsem se o tom nemohl bavit," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

21:30

V Knihovně Václava Havla zahájil šéf Michael Žantovský večer věnovaný Brexitu.

"Mnozí pozorovatelé říkají, že průzkumy veřejného mínění nemusí být vypovídající a daleko lepší je řídit se podle sázkařů, kde lidé investují opravdové peníze," říká bývalý velvyslanec ve Velké Británii. "A všechny sázkové kanceláře předpokládají, že Velká Británie v Evropské unii přetrvá."

21:21

Lidé - kteří se kvůli chaosu v dopravě nedostanou včas domů, aby hlasovali - mají nejspíš smůlu. Hlasování v zastoupení bylo nutné ohlásit do pěti hodin odpoledne místního času. Je nepravděpodobné, že by opozdilcům byla udělena výjimka, píše server The Guardian. I volební komise dnes na Twitteru varovala, aby se lidé předem ujistili, že do svých lokálních volebních místností dorazí včas.

21:16 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od zvláštní zpravodajky v Británii Silvie Houskové:

20:50

Neoficiální kampaň Leave.EU, kterou podpořil šéf UKIP Nigel Farage, se chystá na poreferendovou party.

20:44

Google Trends vytvořil mapu, která zobrazuje nejvyhledávanější témata na internetu z posledních týdnů a v jednotlivých britských regionech. Často hledaným výrazem byla například imigrace.

20:40

Německý prezident Joachim Gauck o britském referendu: "Měli bychom se z této krize poučit a diskutovat o tom, jak chceme v Evropě žít," uvedl s tím, že zjevnou nespokojenost evropského obyvatelstva je třeba brát vážně.

Britské referendum je podle Gaucka vítanou příležitostí otevřeně mluvit o chybách a nedostatcích evropské osmadvacítky. "To nejlepší na debatě o takzvaném brexitu byla sama debata," uvedl.

Joachim Gauck oznamuje, že už nebude kandidovat.
Joachim Gauck oznamuje, že už nebude kandidovat. | Foto: Reuters
20:31

Kampaň Stronger In Europe burcuje i na sociálních sítích.

20:29 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Anketa: Jak by obyčejní Češi pocítili odchod Velké Británie z Evropské unie a jak by se rozhodli sami ekonomové.

20:21

Problémy, které kvůli počasí panují v dopravě, by mohly ohrozit tisíce hlasů. Řada lidí má problém dostat se do volebních místností. Potíže podle serveru The Guardian hlásí například londýnské stanice Waterloo, Canon Street, Charing Cross, London Bridge či Victoria, které denně využívají lidé dojíždějící do metropole za prací.

20:18

Poblíž volební místností v Huddersfieldu v hrabství West Yorkshire byl pobodán 18letý mladík, informují britská média. Za útokem podle policie stojí pětice dalších teenagerů. Útok podle ní ale nesouvisí s referendem.

20:05

"Je to velký den pro Evropu, neboť Evropa se nutně změní, ať už britské hlasování dopadne jakkoliv," uvedl franouzský prezident Francois Hollande.

"Samozřejmě doufám, že zítra (v pátek) ráno, se dozvíme, že zůstali v Evropské unii, protože tam je jejich místo, neboť Spojené království je evropskou zemí geograficky, historicky, hodnotami, které vyznává, i vazbami, které nás s ním pojí," dodal Hollande.

Foto: Reuters
20:03 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Do konce referenda zbývají méně než tři hodiny. Jak si myslíte, že dopadne?

20:02

Toto ale není volební místnost,..to je pro změnu jenom hospoda.

20:00

Pintu, než půjdete hlasovat? Volební místnost v Priors Dean.

19:53

Západoevropské akcie dnes stouply, nárůst tak zaznamenaly pátý den za sebou. Panevropský index FTSEurofirst 300 stoupl o 1,3 procenta na, což je nejvyšší úroveň za zhruba dva týdny.

Kromě nadějí na setrvání Británie v EU jej podpořily rostoucí ceny mědi, díky kterým zamířily vzhůru akcie těžařských společností. Širší index STOXX 600 zpevnil o 1,5 procenta na 346,3 bodu. Akcie v bankovním sektoru dnes stouply o 2,7 procenta. Akcie španělské banky Santander, která je v souvislosti s Británií vystavena významnému riziku, zpevnily o 4,3 procenta.

19:42

Co by se mělo stát s Borisem Johnsonem, pokud vyhraje Remain? Měl by zůstat v politice? Naše zvláštní zpravodajka Silvie Housková se ptala Britů přímo ve Spojeném království.

"Nevím, co by se mělo stát s Borisem Johnsonem. Určitě by bylo ale dobré pokud by konzervativci zůstali pospolu," říká asi 40ti letá Maria, která právě vhodila svůj hlas pro setrvání Británie v unii.

Studentka Rania ma vyhraněnější názor: "Referendum využil k rozštěpení strany. Je to samozřejmě na konzervativcích, ale já si nemyslím, že by měl být jejich lídr." Cameron by měl podle ní určitě zůstat premiérem, protože byl demokraticky zvolený na cele volebni období.

"Myslim si, že by měl Boris Johnson určitě v politice zůstat. Má jasné názory a tah na branku," říká naopak Michael. A měl by se stát lídrem konzervativců? "Proč ne, horší to být už nemůže," dodává.

Boris Johnson
Boris Johnson | Foto: Reuters
19:39

Ne ve všech částech Spojeného království je účast vysoká. Tato zpráva přišla z Dudley ve West Midlands:

19:32 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pokud by Británie z Unie skutečně odešla, bude v zájmu středoevropských zemí, aby zůstala i nadále na kontinentu velmi aktivní, vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz analytička prestižního britského think-tanku Centre for European Reform Agata Gostynska-Jakubowska.

19:26

Šéfka skotské volební komise Mary Pitkeithleyová odhaduje volební účast mezi 70 a 80 procenty.

Pro srovnání: když Skoti v roce 2014 rozhodovali o setrvání ve Spojeném království, přišlo k volebním urnám bezmála 85 % lidí.

19:18

Obě strany lobbují do posledních chvil.

19:16

Hlavní index britských akcií FTSE 100 se díky nadějím na setrvání Británie v Evropské unii vyšplhal během dne až na dvouměsíční maximum.

Nárůst zaznamenal i v závěru dnešního kolísavého obchodování, kdy zpevnil o 1,2 procenta na 6338,1 bodu. Výsledky dnešního historického referenda by měly být známy v pátek ráno.

19:13 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zásoby schraňujeme i v Aktuálně.cz, abyste mohli dění sledovat online i u nás.

19:12

V BBC je tým na noční směnu připraven.

19:04

"Evropa se změní bez ohledu na výsledek referenda," prohlásil slovenský premiér Robert Fico. Vyjádřil zároveň naději, že rozhodnutí Britů bude pozitivní pro členství jejich země v EU.

Foto: Reuters
18:59

Účast v referendu je vysoká. Například v hrabství Leicestershire ji už teď hodnotí jako rekordní.

18:41

Pokud se zadrhnou rozhovory Turecka o jeho vstupu do Evropské unie, turecká vláda by se mohla nechat inspirovat britským referendem.

"Pokud nebude vstupní proces postupovat, pak se možná zeptáme svého lidu, zda máme v jednání pokračovat," oznámil dnes podle agentury Anadolu turecký ministr zahraničí Mevlut Çavuşoglu.

Zároveň ale uvedl, že příští týden má být v Bruselu otevřena další kapitola vstupních jednání. O tom s odvoláním na bruselské zdroje informovala i agentura AFP.

Foto: Reuters
18:27

Světové ceny ropy dnes díky vzestupu akciových trhů rostou a odpoledne získávaly více než jedno procento. Globální finanční trhy povzbudily poslední průzkumy.

Severomořská ropa Brent kolem 17:40 SELČ získávala 1,2 procenta na 50,48 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI posílila o půl dolaru na 49,64 USD.

18:17

Počasí v Londýně referendu zcela nepřeje, takhle vypadají záběry z metra ve  Westminsteru.

18:03 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Nejčerstvější zprávy. 'Remain' jede!" píše naše zvláštní zpravodajka z Londýna.

17:56

Ministři a zástupci vlád zemí visegrádské skupiny spolu s představiteli Rumunska, Bulharska, Chorvatska a Slovinska, kteří se dnes sešli na jednání v Ostravě, podpořili setrvání Británie v Evropské unii.

Novinářům to řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO).

17:50

"Britové hlasují o setrvání své země v Evropské unii. O dnešním světě svědčí, že půldruhého milionu Britů žije v Austrálii a na Novém Zélandu, asi 760 tisíc jich žije ve Španělsku. Nespočet Britů bude ale v referendu o setrvání své země v EU hlasovat i z dalších zemí. Téměř šest tisíc Britů žije i v České republice. I to by si měli uvědomit všichni, kdo chtějí budovat velikost své země uzavíráním hranic," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

dienstbier
dienstbier | Foto: DVTV
17:37

Městečko Halesowen v hrabství West Midlands má vskutku neobyčejný "volební kontejner".

17:36

"Velmi bych uvítal, kdyby k Brexitu nedošlo, a to z hlediska zájmu samých Britů," prohlásil český prezident Miloš Zeman.

Pokud se podle něj Britové vysloví v hlasování pro opuštění Unie, bude velmi pravděpodobně následovat opakované referendum o odtržení Skotska. "Toto referendum tentokrát Skoti vyhrají a další krok, který udělají, je, že podají přihlášku do EU. Jinými slovy: Velká Británie bez Skotska by už nebyla veliká."

17:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Do uzavření volebních místností zbývá 5,5 hodiny. Jak si myslíte, že referendum dopadne?

17:23

Koruna proti euru dnes odpoledne posílila o tři haléře. Za mírné zlevnění může podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala hlavně očekávání, že Velká Británie nakonec setrvá v EU.

"Posiluje tak euro vůči dolaru - o více než dvě třetiny procenta, dobře se daří regionálním měnám i vůči evropské měně, libra proti dolaru je také mírně silnější," shrnuje ekonom.

17:21 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Před ekonomickými dopady Brexitu varuje i vydavatel Britských listů a profesor na University of Glasgow Jan Čulík, který má britské občanství - a tudíž se účastní i hlasování. "Věřím varování všech ekonomických a finančních odborníků, že hlasování pro Brexit bude znamenat ekonomický propad, a tedy frustrovaní chudí Britové na tom budou ještě hůř než nyní," vysvětluje, proč je proti odchodu Velké Británie z EU.

Hlavním důvodem, proč bude Čulík hlasovat pro setrvání Británie v EU, není ovšem ekonomika, ale strach, že by Brexit vedl k rozkladu celé Evropské unie a že by na starém kontinentu mohla znovu vzniknout i válka.

"Vzhledem k tomu, jak iracionálně se dnes velké množství lidí chová, si myslím, že to nebezpečí skutečně hrozí. Je to přesně stejné jako v třicátých letech. V románu Ferdinanda Peroutky Oblak a valčík se dočtete, že v třicátých letech si pražští židovští bankéři říkali, že vraždění není možné, vždyť žijeme v civilizované Evropě," říká online deníku Aktuálně.cz.

17:19

Kdyby žil, hlasoval by bývalý britský premiér Winston Churchill v referendu pro setrvání Británie v Evropské unii. V dnes zveřejněném rozhovoru poskytnutém španělskému deníku El Mundo to uvedl politikův vnuk a konzervativní poslanec britského parlamentu sir Nicholas Soames. Evropská unie je podle něj zárukou míru a prosperity v Evropě.

"Mohu říct, že Churchill soudil svět podle toho, jak ho viděl," uvedl Soames. "A je vysoce nepravděpodobné, že by na základě toho, jak vypadá svět v roce 2016, se vší nenávistí a nestabilitou, která v něm panuje,... mohl říct: "Ano, je rozumné, aby Spojené království vystoupilo z EU," dodal.

Winston Churchill v roce 1939
Winston Churchill v roce 1939 | Foto: ČTK
17:09

Někteří stoupenci Brexitu uvěřili konspirační teorii, že je hlasování zmanipulované. K vyznačení křížku na volebním lístku rozhodujícího o britské budoucnosti jim pracovníci volebních komisí nabízejí obyčejnou tužku, aby mohly údajně jejich hlas tajné služby případně vymazat či změnit.

"Ano, tyto obavy jsem zaznamenal, ale nechápu, odkud se vynořily. V této zemi se při každých volbách dosud používala obyčejná tužka. Je to zvyk, jsme na to zvyklí," řekl Aktuálně.cz zástupce volební komise Seth Alker.

17:06 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky Silvie Houskové:

Na velkou volební účast to vypadá také v euroskeptickém Bostonu. "Lidí chodí hodně. To by ale mohlo hrát ve prospěch spíše setrvání, znamená to, že k volbám přišli i ti, kteří dosud mlčeli," řekl Aktuálně.cz Paul Gleeson, místní radní za labouristy.

16:42

O referendum je v Londýně velký zájem. Dosud podle Setha Alkera z volební komise odvolilo téměř 40 procent voličů.

16:25

Podle zpráv z volebních místností je účast zatím velmi slušná i přes hustý déšť a povodeň v Londýně a na jihovýchodě Anglie. Společnost BMG Research podle deníku Guardian odhaduje, že do hlasovacích místností dnes přijde nejméně 67 procent oprávněných voličů. Loni při parlamentních volbách přišlo k urnám 66 procent obyvatel Spojeného království s volebním právem.

Foto: Reuters
16:13

Pravděpodobnost, že Británie zůstane v EU, stoupla podle sázkových kanceláří na 92 %. Včera to bylo 77 %.

16:05

Co se bude dít po zveřejnění výsledků dnešního referenda? V první řadě lze čekat vysoké kolísání libry, říká analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká.

V případě Brexitu by libra vůči dolaru skokově oslabila přibližně o 20 procent. V opačném případě bude britská měna naopak posilovat, v tomto případě ale menším tempem. Euro by v případě Brexitu podle propočtů Raiffeisenbank oslabilo vůči dolaru o 2 až 5 procent.

"Dodávám, že naší hlavní prognózou zůstává výhra příznivců setrvání v Evropské unii. V případě Brexitu bychom velmi pravděpodobně měnili naše makroekonomické prognózy," uvádí Milučká.

15:41 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ať to dopadne jakkoliv, vyjde Británie z referenda rozdělená. Počet těch, kteří by nejraději EU opustili a nejsou s ní spokojeni, je značný, ať jich bude 51 procent, nebo jenom třeba 47 procent. Ti, kteří prohrají, budou zklamáni a frustrováni. Emocemi nabitá diskuse se povede dál. Vítězství Remain ale bude patrně znamenat, že v dalších zemích opadne tlak odpůrců EU na referendum. Například v Dánsku nebo v Nizozemsku.

15:28

Bookmakeři jsou si výsledkem v podstatě jistí.

15:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

A jak to dopadne podle vás?

15:15

Agentura Bloomberg porovnala, jaký vliv na evropskou ekonomiku bude mít eurozóna v případě, že Británie opustí Unii.

15:13

Pokud by Britové rozhodli o svém vystoupení z EU, tak to obyčejní Češi s 95procentní pravděpodobností nijak nepoznají, věří ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

"Po případném Brexitu musí obě strany kanálu La Manche zachovat chladnou hlavu, stabilizovat situaci, nesnažit se oplácet boření bábovičky v podobě evropské integrace. V takovém případě Brexit žádný dlouhodobý ekonomický význam mít nebude, tím méně pro ČR," dodává.

15:05

Kampaň Vote Leave staví i na strachu ze zrušení víz pro Turky do Evropské unie. V takovém případě prý bude mít Británie hranici s Irákem a Sýrií.

15:01 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Video z Islingtonu na severu Londýna.

Britové vyrazili do bitvy s deštníky. Špatné počasí může jejich rozhodnutí ovlivnit

1:36
Britové rozhodují, zda zůstanou v Evropské unii, nebo z ní odejdou. V Islingtonu na severu Londýna se volí za deště. | Video: Reuters
14:54 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Na rozdíl od České republiky nebo například Švédska má Velká Británie výjimku, díky které není coby člen EU povinna přijmout euro. Z jakého důvodu si ji v devadesátých letech tamní politici vyjednali? Rozhodující byla "černá středa" v září roku 1992, po které země opustila Evropský mechanismus směnných kurzů, což byl v podstatě předchůdce dnešní eurozóny.

Proč k tomu došlo, si můžete připomenout v tomto článku:

14:44

V listopadu začne soud s mužem, který je obviněný z vraždy Jo Coxové.

14:40

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar by hlasoval pro setrvání Velké Británie v Evropské unii.

14:35

"Eurozóna je v krizi. Je bezpečnější hlasovat pro vystoupení," přesvědčují na poslední chvíli voliče zastánci Brexitu. A srovnávají míru nezaměstnanosti ve Velké Británii a v měnové unii.

14:34

Průzkumy se během posledních deseti dnů různily. Čtyři poslední se ale shodují na tom, že převažují hlasy pro setrvání Británie v EU.

14:31

Referendum ve Velké Británii má vliv i na cenu virtuální měny bitcoin. Se snižující se pravděpodobností, že Britové schválí Brexit, jde cena této kryptoměny už pátým dnem dolů. Podle agentury Bloomberg bitcoin v posledních pěti dnech zlevnil zhruba o čtvrtinu.

Foto: Aktuálně.cz
14:23

To, že o výsledku referenda z velké části rozhodne volební účast, moc dobře vědí oba tábory. "Nigel Farage si myslí, že volit nepůjdete. Dokažte mu, že se mýlí," apeluje na Twitteru kampaň tábora Remain.

14:10

Co se stalo s britskou librou poté, co byl zveřejněn odhad Ipsos Mori, že zvítězí tábor Remain s 52 procenty.

14:02

Čerstvý průzkum agentury Populus dává zastáncům setrvání Británie v EU několik hodin před uzavřením hlasovacích místností jasný náskok. Pro Remain 55 procent hlasů, pro Brexit 45 procent. Informuje o tom web The Independent.

13:57

Britská libra se vyšplhala na letošní maximum vůči dolaru. K růstu jejího kurzu přispělo očekávání, že britští voliči v referendu odmítnou Brexit.

Na trhu nicméně zůstává napětí, náklady na zajištění před nadměrnými výkyvy kurzu libry v příštích 24 hodinách vystoupaly na nový rekord. Libra během dopoledne zpevnila až o 1,2 procenta na 1,4889 USD. Později o část zisků přišla a prodávala se za 1,4855 USD.

"Je to celkem jasný důkaz, že devizový trh věří v setrvání Spojeného království (v EU)," řekl podle listu Financial Times k růstu kurzu libry Ron Liesching z investiční společnosti Mountain Pacific Group.

Britské libry
Britské libry | Foto: Bleskově
13:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Přesvědčuje se do poslední chvíle, hlásí zpravodajka Aktuálně.cz z Británie Silvie Housková.

13:42

Dostat se v některých místech Británie do hlasovacích místností není jen tak. 

13:36

Brexit by bolestivě pocítilo i Řecko, které se již několik let potýká s těžkou krizí a balancuje na hraně bankrotu. Tamní list Kathimerini upozorňuje, že v roce 2014 byla Velká Británie pro řecké exportéry šestým největším trhem, na který plyne zboží za téměř miliardu eur.

Kromě toho je řecká ekonomika výrazně závislá na přílivu britských turistů. Loni jich do země zavítalo 2,4 milionu a utratili v Řecku přes dvě miliardy eur. V případě, že britská ekonomika zpomalí a ovládne ji nejistota, lze počítat s tím, že počet zahraničních návštěvníků i objem exportu klesnou.

Celkově by Brexit mohl podle Mezinárodního měnového fondu zpomalit růst řecké ekonomiky o 0,5 procenta.

Řecký ostrov Kastellorizo.
Řecký ostrov Kastellorizo. | Foto: Reuters
13:21

Někdejší britský premiér Tony Blair už hlas odevzdal.

13:17 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Už jste hlasovali?

13:13

Kočky mají jasno.

13:10 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Co se stane v případě, že se Britové rozhodnou z EU odejít? Dozvíte se v naší grafice.

13:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

O jedno v kampani nebyla nouze. O hrozby, co se Británii stane, když se rozhodne vystoupit. Sníží se platy, zvýší se daně, zruší se obchodní dohody, sníží se rating, zvýší se nebezpečí terorismu a tak dále. Vypadá to, že snad chybí už jen hrozba bombardováním nebo zemětřesením.

12:54

Pokud se Britové rozhodnou pro Brexit, bude hodnocení britské ekonomiky v brzké době ohrožené, varoval podle agentury Reuters Moritz Kraemer, šéf ratingové agentury Standard & Poor's. O nynější vynikající rating AAA může podle něj Velká Británie záhy přijít.

12:49

Hlavní index britských akcií FTSE 100 se dnes díky nadějím na setrvání Británie v Evropské unii vyšplhal na dvouměsíční maximum. Krátce před polednem vykazoval index nárůst asi o 1,7 procenta a pohyboval se v blízkosti 6369 bodů.

Foto: Reuters
12:21

S velkými obavami dnešní britské referendum o vystoupení z Evropské unie či setrvání v evropském bloku sleduje Německo.

Brexit (odchod Británie z EU) si nepřejí němečtí politici, podnikatelé, média ani veřejnost. Přesto se i Berlín začal vážně připravovat na možnost, že Londýn osmadvacítku opustí. Německo by v takovém případě ještě posílilo své postavení v Unii a podle některých pozorovatelů by se prakticky stalo hegemonem tohoto společenství.

12:12

Pokud se dnes v referendu Britové přece jen rozhodnou odejít z EU, je velmi pravděpodobné svolání mimořádné schůze Evropského parlamentu už na počátku příštího týdne.

O věci by měla v pátek ráno, kdy už budou známy výsledky hlasování, rozhodnout takzvaná konference předsedů, tedy šéf EP Martin Schulz a lídři jednotlivých politických frakcí.

12:10

Poslední průzkum dává více nadějí táboru Remain.

12:07 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Při debatách o imigraci je i v Británii dost emocí. Aktuálně.cz oslovilo politologa Petera Doreye z univerzity ve velšském Cardiffu. Z rozhovoru s ním vyjímáme:

 

"V oblastech, kde je vysoká nezaměstnanost a kde průmyslové podniky přemístily výrobu jinam kvůli nižším nákladům, jsou imigranti obviňováni, že kradou pracovní místa. Zároveň jsou někteří Britové přesvědčeni, že po roce 2004, kdy se Evropská unie rozšířila, imigranti z východní Evropy stlačili dolů mzdy, protože jsou ochotní pracovat za nižší platy.


Přistěhovalci jsou rovněž viněni z přeplnění škol a školních tříd. Stejně jako z toho, že mohou za růst nájmů a zabírají místo, kde by mohli bydlet rodilí Britové. Hlasování pro Brexit je určitou formou odpovědi takzvaně obyčejných lidí vůči elitám, které údajně ztratily kontakt s problémy, které trápí většinu Britů."

 

11:59

Svůj hlasovací lístek už odevzdal také předseda strany UKIP a zastánce Brexitu Nigel Farage.

Foto: Reuters
11:54

Jak by rozhodnutí o Brexitu v následujících pěti letech poznamenalo běžné Čechy?

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška "vějíř" možností začíná u mírně negativního scénáře, v němž se ekonomicky nic moc nestane a pouze naroste politický vliv Německa v Evropě.

"Stejně tak myslitelné je ale rozbití EU na ministátečky chránící si své pseudotrhy. Pro Česko návrat o 25 let zpátky. Ekonomicky naprostá katastrofa," říká.

11:50

Referendum probíhá v atmosféře velkého napětí a nejistoty. Průzkumy veřejného mínění byly až do poslední chvíle naprosto vyrovnané.

Podle londýnského deníku Evening Standard sociální život ve městě před referendem mírně zamrzl. "Londýňané se nechtějí střetávat se svými přáteli. Bojí se že příjemný večer může skončit velkou hádkou s přáteli, kteří podporují jiný tábor," píše deník. Podle Bookatable.com si za poslední měsíc rezervovalo stůl v restauraci o 13 procent lidí méně, než tomu bylo ve stejnou dobu vloni.

11:46

Volební účast se zatím zdá být vysoká a před volebními místnostmi se tvoří dlouhé fronty.

11:34

Po Sunderlandu je druhým městem, kde budou sečteny výsledky, Newcastle. Tam se očekává vítězství Remain. Pokud se tak nestane nebo to bude těsné a vyrovnané, znamená to, že zastánci setrvání v Evropské unii včetně premiéra Davida Camerona mají problém.

11:33

Na Slovensku by referendum o setrvání v Unii jednoznačně dopadlo ve prospěch členství, píše slovenský Denník N. Podle průzkumu společnosti Focus by takto hlasovaly přibližně dvě třetiny obyvatel.

11:27

Brexit by měl podle analýzy britského ministerstva financí katastrofální dopad na britskou ekonomiku. Ministerstvo odhaduje, že se HDP Británie po dvou letech propadne o 3,6 procenta, pokud Británie z Unie vystoupí. Více než půl milionu lidí ztratí práci a libra oslabí o 12 procent. To je ale ten mírnější odhad, podle krizového scénáře se může HDP země propadnout až o 6 procent, libra oslabit o 15 procent a více než 820 tisíc lidí přijde o práci.

11:23 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jak to dnes celé dopadne? Hlasujte v naší anketě na Twitteru.

11:21

Výsledek referenda postaví řadu důležitých otázek i před Českou republiku, uvádí v tiskovém prohlášení místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Česko by proto mělo mít jasno v tom, jakou Evropskou unii vlastně chce a jakou pozici v ní bude chtít zastávat. Evropa by měla být silnou a jednotnou v těch oblastech, kde samy státy nemohou efektivně ochránit své zájmy, tvrdí.

11:18

Pokud Britové rozhodnou o Brexitu, půjdou nahoru ceny zlata. Podle některých analytiků by jeho cena mohla vzrůst až o deset procent na 1400 dolarů za unci, uvádí list Financial Times. Důvodem bude vyšší poptávka investorů, kteří budou hledat bezpečné místo, kam vložit své peníze.

Pokud jde o ostatní komodity, dražší ropu by mohli pocítit všichni odběratelé, kteří mají jinou měnu než dolar. Americká měna totiž v případě odchodu Velké Británie z Unie posílí - což by zdražilo i ropu, jejíž cena je vyjádřena právě v dolarech. Z podobných důvodů by podle Financial Times mohly zdražit hliník, měď či zinek.

11:15

K referendu s deštníkem. A nejen s ním.

Foto: Reuters
11:11

Agentura AP k počasí píše, že Londýn postihly mimořádně prudké přívalové deště, některé ulice jsou zaplavené a městská hromadná doprava má problémy. Hasiči jsou voláni k mnoha případům automobilů, uvězených ve vodě.

Úřady vydaly varování před přívalovými dešti a bleskovými záplavami také pro jihovýchodní Anglii.

11:08

Dnešní titulní strany českých novin.

11:03

Premiér s manželkou poté, co odevzdali hlasy.

 

Foto: Reuters
11:02

Proč se vystoupení z Evropské unie podle zastánců Brexitu vyplatí, shrnuje na Twitteru například člen svobodných Martin Pánek.

10:57

Televizní stanice BBC přehledně shrnuje argumenty obou táborů pro a proti členství Velké Británie v Evropské unii.

10:47

Pokud má britské referendum už nyní jasného vítěze, jsou jím sázkové kanceláře. Tvrdí to New York Times. Pokud jste ve středu v Londýně vsadili na setrvání v EU devět liber (asi 320 korun), máte šanci vyhrát jen dvě. Sázka jedné libry na odchod může naopak vynést až trojnásobek.

V Británii se sází ve velkém. V úterý a ve středu prosázeli její občané víc než tři miliony liber, většinou online. Tři čtvrtiny z nich tipovaly "remain".

10:46

Jak upozorňuje list Financial Times, členství v Evropské unii Velké Británii prospělo. První graf porovnává ekonomický růst zemí uskupení G7 před vstupem Británie do Unie, druhý graf ukazuje průměrný roční růst HDP na hlavu poté.

10:32

Počasí jako důležitý faktor dnešního hlasování rozebírá hned několik médií, včetně ČTK.

V některých částech Británie podle ní ráno voliče na cestě k urnám překvapil déšť. Jihovýchod Británie i některé čtvrti Londýna zasáhla průtrž mračen, hasiči od rána dostali kolem 300 naléhavých žádostí o pomoc.

Pro jihovýchodní Londýn a hrabství Essex meteorologové vyhlásili bezprostřední nebezpečí záplav, napsal The Daily Telegraph. Obvyklou denní kvótu ostrých výjezdů vyčerpali ráno londýnští hasiči během hodiny.

Stoupající voda zaplavovala parkující auta a vnikala do příbytků, škody jsou hlášeny i po úderech blesku.

10:31

Lidová tvořivost ve velšském Cardiffu na podporu Remain.

10:07 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jaké okamžité politické změny čekají Velkou Británii, pokud zvítězí Brexit? Premiér David Cameron sice prohlašuje, že hodlá setrvat ve funkci premiéra i šéfa strany, ale velmi pravděpodobně bude ve vlastní Konzervativní straně čelit tlaku na odstoupení. To by mohlo vyvolat předčasné volby. Ty poslední se konaly loni.


Nejvíce rozdělenou stranou referendem jsou právě vládnoucí konzervativci. 48 procent jejich voličů chce z Evropské unie odejít, 44 procent zůstat. Labouristé a liberální demokraté jsou proevropští na opačném pólu stojí Strana nezávislosti Velké Británie (UKIP) a extrémně pravicová Britská národní strana.

Brexit
Brexit | Foto: Reuters, Aktuálně.cz
10:06

Pokud by vyhráli zastánci odchodu z Unie, trhy by byly méně připravené a více překvapené, míní hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Do nemilosti by se podle něj dostala všechna riziková aktiva - to znamená hlavně evropské akcie.

"Nervozita by se naopak líbila super bezpečným aktivům, jako jsou například dlouhé německé dluhopisy, a na devizových trzích dolaru, franku a yenu," dodává.

9:56

Ani evropské referendum neminuly konspirační teorie. Podle webu Politics.co.uk si polovina stoupenců odchodu Británie z EU myslí, že referendum bude zfalšované a že v tom sehraje důležitou roli tajná služba MI5.

9:56

Jako první sečte výsledky město Sunderland v severní Anglii. Pokud jasně vyhrají zastánci Brexitu, bude to znamenat, že mají velkou šanci zvítězit celkově. Naopak zvítězí-li v Sunderlandu jen těsně, vzrostou naděje pro setrvání Británie v Evropské unii.

9:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jsou rozdíly v preferencích žen a mužů? Soudě podle průzkumů společností YouGov, ComRes a MORI nepříliš velké. 42 procent Britek je pro Remain a 41 procent pro Leave. U mužů je to vyrovnané: 45 procent pro Remain, stejně tak jako pro Leave.

9:43

Britská libra byla dnes ráno na asijských trzích nejsilnější v letošním roce. V očekávání, že Britové v referendu potvrdí svoje členství v EU.

Za poslední týden libra posílila o čtyři procenta.

9:36

"Remain" podle věku

9:27 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Za pozornost stojí regionální rozdíly v podpoře či odmítání Brexitu. Průzkumy ukázaly, že v Evropské unii nejvíce chtějí zůstat Skotsko, Severní Irsko a Londýn. Naopak k Brexitu se kloní Wales, severní Anglie a jihovýchodní Anglie.

Foto: Aktuálně.cz
9:14

... i setrvání Británie v EU.

9:13

První z Britů už hlasovali. Pro odchod z EU...

9:12 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zastánci Brexitu udělali jedním z hlavních témat referenda otázku kontroly imigrace. Řada Britů má pocit, že přistěhovalců je na ostrovech už příliš mnoho. Včetně těch, kteří přicházejí z jiných zemí Evropské unie v rámci volného pohybu osob. Na premiéra Davida Camerona tak mířily útoky, proč nedodržel slib, že počet imigrantů "stlačí" na 100 tisíc příchozích za rok. Nedaří se mu to, loni přišlo na ostrovy 362 tisíc lidí. Pokud Brexit vyhraje, bude to z velké části kvůli obavám z imigrace. Na argument, že většina přistěhovalců je ekonomickým přínosem, příznivci Brexitu neslyší.

8:50

Zatím poslední výzva premiéra Davida Camerona:

8:47

Jak vypadá volební lístek?

8:45

První výsledky sčítání hlasů se očekávají kolem jedné hodiny ranní SELČ z Gibraltaru a souostroví Scilly, píše list Financial Times. Jasno ale bude až po sečtení hlasů z Lancasteru - zhruba v půl páté ráno našeho času.

8:31

V případě, že by se Velká Británie rozhodla ve čtvrtečním referendu vystoupit z Evropské unie, přijde Česká republika podle vládních analýz o miliardy z evropských fondů a o významného spojence, s nímž často uzavírala různé koalice uvnitř EU. Více v článku Martina Ehla v Hospodářských novinách.

8:27 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Evropská unie bez Británie bude smutná a neúplná, píše Martin Novák ve svém komentáři. Namísto pláče, jak Brexit oslabil Evropu a pomohl jejím nepřátelům, bylo by třeba minimalizovat škody.

8:24

Rozhodnutí o budoucnosti Velké Británie bude podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Menčíka velmi těsné. "Průzkumy jsou jedna věc, tipy sázkařů jsou věc druhá. A ty vcelku jednoznačně ukazují, že zastánci Brexitu odejdou poraženi," říká.

Akciové trhy se proto už téměř vrátily na úrovně z minulého týdne a panika se tu zatím nekoná. "Oddechnout si ale investoři budou moci až v pátek, kdy by měly začít přicházet první odhady výsledků," dodává Menčík.

8:22

K dnešnímu referendu se registroval rekordní počet 46 499 537 voličů, píše BBC. Velká Británie pořádá v pořadí teprve třetí celostátní referendum v historii.

8:13

... a titulka nejčtenějších novin v Evropě, německého Bildu.

8:12

Pohled na dnešní titulní strany britských novin...

8:01

Volby začaly.

Foto: Reuters
8:00

Volební místnosti se otevřely. Britské drama začíná.

7:51

Český premiér Bohuslav Sobotka doufá, že Britové v EU zůstanou.

7:47

K zastáncům Brexitu patří i europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach. Sám už v roce 2010 napsal knihu Jak vystoupit z EU.

7:32

Vzhledem k velmi vyrovnaným silám obou táborů, na které poukazují poslední předvolební průzkumy, bude mít na výsledek referenda významný vliv volební účast. Tu dokáže ovlivnit také počasí.

 

7:26

Podle britské energetické společnosti National Grid by během noci ze čtvrtka na pátek, kdy se bude čekat na výsledky referenda o Brexitu, mohli Britové spotřebovat vůbec největší množství elektřiny v historii země. Největší nápor lze podle listu Financial Times čekat okolo jedné hodiny ranní. Dosavadní rekord v noční spotřebě elektřiny padl v roce 2012, při zahajování olympijských her v Londýně.

7:19

Volební komise radí Britům, kteří jen trochu mohou, aby přišli do volebních místností už dopoledne. Ve chvíli, kdy skončí školní vyučování a také odpoledne po pracovní době, se totiž mohou před volebními místnostmi tvořit fronty.

7:02

Případného vystoupení Velké Británie z Unie se obávají obyvatelé zemí východní Evropy, kteří ve Spojeném království žijí a pracují. Mnoho z nich ještě před referendem proto podává žádost o občanství, píše americký Wall Street Journal.

6:51 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Poslední den před referendem strávili lídři obou táborů ještě přesvědčováním posledních nerozhodnutých voličů. Jak vypadá atmosféra v Londýně těsně před otevřením volebních místností, zjišťovala naše zpravodajka přímo na místě.

6:46

Dnešní hlasování může výrazně ovlivnit fakt, že se od včerejška v zemi koná největší hudební festival, na který jezdí asi 150 000 návštěvníků z celého světa.

Dlouholetý pořadatel akce Michael Eavis už dříve vyzval fanoušky, kteří na hudební svátek přijedou, aby v referendu hlasovali. Mohou tak učinit buď korespondenčně, nebo prostřednictvím zmocněnce, pokud v předstihu učinili příslušné kroky.

6:33

Předseda strany UKIP Nigel Farage prohlásil, že v případě Brexitu má na výsledku referenda zásluhu on. Kampaň na vystoupení Británie z EU podle jeho slov ukradla slogany jeho politické straně, píše The Guardian.

Farage dokonce tvrdí, že samotné referendum se uskuteční díky jeho tlaku na Davida Camerona.

"Říkám s jistou pýchou, že by se to bez UKIP nikdy nestalo. To znamená, že v mnoha ohledech je to naše referendum," prohlásil Farage s tím, že o tuhle chvíli bojoval již celá desetiletí.

Foto: Reuters
6:26

Oba tábory předvolební kampaně voliče straší možnými scénáři, které by mohly nastat s určitým výsledkem referenda. V rozhodující den The Economist přichází s připomínkou nejznámějších euromýtů, které britský tisk zveřejňoval, a to nejen během současné kampaně. Odhaluje tak nejčastější lži a nepravdy, které se v souvislosti s EU objevují.

6:18

Referendum ale s napětím sleduje především Austrálie a Nový Zéland, kde podle deníku The Telegraph žije dohromady na 1,5 milionu Britů.

Australský premiér Malcolm Turnbull se dnes nechal slyšet, že vystoupení z Evropské unie by pro Británii bezpochyby znamenalo "velký šok".

6:02

K případnému Brexitu se už vyjádřila dokonce i Čína.

Podle listu The Global Times, který vydává čínská vládnoucí komunistická strana, ztratí Velká Británie odchodem z Evropské unie svůj vliv ve světě. Ve své čínské i anglické verzi deník usoudil, že "Británie hraje riskantní hru, která by se neměla napodobovat".

Sama čínská vláda se k dnešnímu britskému referendu oficiálně nevyjadřovala s tím, že se jedná o vnitřní záležitost Spojeného království. Diplomatické zdroje ale podle Reuters říkají, že Čína vyjádřila nepřímo podporu zastáncům dalšího britského členství v Unii, a to vyzváním k "silné, jednotné Evropě".

5:49

Ptali jsme se čtenářů na Twitteru, zda by si přáli, aby Británie zůstala v Evropské unii. Takto to dopadlo:

5:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Britské agentury jsou opatrné od loňských parlamentních voleb, jejichž výsledky určily naprosto špatně.

"Tam se ošklivě spletli a letos je to vidět. Všichni pollsteři jsou opatrní a nevydávají žádné jednoznačné závěry. Nechtějí se seknout v krátké době podruhé," vysvětluje umírněnost průzkumů veřejného mínění někdejší velvyslanec v Británii Michael Žantovský.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz hovoří i o migraci a Češích na ostrovech.

5:33

Jak si tedy vedly jednotlivé tábory podle průzkumů veřejného mínění? Definitivní výsledek si netroufá odhadnout takřka nikdo.

5:28

A ještě jedno byznysové varování před referendem: Pokud Britové rozhodnou o Brexitu, budou si muset sjednat obchodní dohody s více než 150 zeměmi.

Kromě členů EU a zemí, s nimiž má Unie uzavřené smlouvy o volném obchodu, jsou to i ostatní členové Světové obchodní organizace. Ta nyní, včetně Británie, sdružuje celkem 162 států.

5:26

Nastane-li Brexit, zůstane v Česku inflace i v příštím roce pod jedním procentem. Podle analýzy České spořitelny by za to jednak mohlo zpomalení ekonomiky eurozóny, odkud si už teď dovážíme tlak na pokles cen, kromě toho by zpomalil růst výplat.

"Firmy by byly kvůli vyšším rizikům a nižším exportům výrazně méně ochotné zvyšovat mzdy," vysvětlují ekonomové České spořitelny David Navrátil a Jiří Polanský.

Kvůli nízké inflaci by Česká národní banka prodloužila intervenční režim, v rámci kterého nesmí euro už dva a půl roku stát méně než 27 korun. "Očekáváme, že v případě Brexitu by se posunulo opuštění kurzového závazku zhruba o rok až do závěru roku 2018," tvrdí ekonomové.

5:19

Rovněž generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval před odchodem Velké Británie z Evropské unie. "Britská role v srdci Evropy je klíčová pro boj s terorismem a nelegální masovou migrací," prohlásil v rozhovoru pro britský list The Guardian.

"Rozdrobená Evropa" by podle něj mohla vést k nestabilitě v regionu. "Nemám hlas. Rozhodnutí je na Britech. Mohu vám ale říci, co je důležité pro NATO. A silná Velká Británie v silné Evropě je dobrá pro Velkou Británii a pro NATO, protože čelíme bezprecedentním bezpečnostním hrozbám terorismu, nestability a nepředvídatelnému bezpečnostnímu prostředí. A rozdrobená Evropa povede k nestabilitě a nepředvídatelnosti."

Foto: Reuters
5:12

Dohoda, kterou v únoru se svými protějšky z ostatních zemí Evropské unie dojednal britský premiér David Cameron, je maximem toho, čeho bylo možné dosáhnout, upozornil ve středu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Šéf unijní exekutivy tak dal jednoznačně najevo, že případné čtvrteční rozhodnutí britských voličů ve prospěch Brexitu bude nezvratný krok, po kterém nebudou následovat nějaká další vyjednávání.

5:05 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jak probíhal poslední den kampaně? Podívejte se do středeční online reportáže.

5:02

Hlasovat se začne v sedm hodin ráno místního času (8:00 SELČ) a volební místnosti se uzavřou úderem 22. hodiny.

První odhady výsledků organizace YouGov přinese televizní stanice SkyNews pár minut poté. Jasno by mělo být v pátek kolem čtvrté hodiny ranní.

5:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. Den D je tady. Už za pár hodin se otevřou volební místnosti a Britové rozhodnou o budoucnosti své země.