Zásadní jednání o brexitu začíná, má Mayová slabší pozici než Brusel? Přehledné otázky a odpovědi

Radim Klekner Zahraničí Radim Klekner, Zahraničí
19. 6. 2017 9:28
V pondělí oficiálně začaly rozhovory mezi Británií a Evropskou unií o tzv. brexitu. Británii zastupuje vyjednávač David Davis, šéfem vyjednávačů Evropské komise je zase Michel Barnier. Londýn má ale slabší pozici než ještě před několika dny. Vše změnily mimořádné parlamentní volby ve Velké Británii, ve kterých konzervativci premiérky Theresy Mayové přišli o většinu. Jaký dopad to bude mít na jednání v Bruselu? A co Brity k odchodu z EU vlastně vedlo? Hlavní otázky a odpovědi v přehledu.
Muž s maskou Theresy Mayové stojí den po volbách před sídlem premiérky v londýnské Downing Street.
Muž s maskou Theresy Mayové stojí den po volbách před sídlem premiérky v londýnské Downing Street. | Foto: Reuters

Jak jednání ovlivní parlamentní volby v Británii?

Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila v dubnu předčasné volby, protože si byla jistá, že se jí podaří oslabit opozici a posílit většinu svých konzervativců. Díky tomu by se jí uvolnily ruce pro vyjednávání o odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Jenže to se jí nepovedlo a naopak o většinu v parlamentu přišla, což ji výrazně oslabí. A právě na rozhovorech o brexitu to bude vidět.

Jak přesně, to se zatím dá předpovědět jen stěží. Podle některých hlasů rostou šance pro měkký brexit - tedy takový, kdy by si Británie zachovala přístup na jednotný evropský trh a současně by dál umožňovala volný pohyb osob.

Objevují se ale i názory, že vše může dopadnout úplně jinak a že Britové nakonec nestihnou uzavřít s Bruselem žádnou dohodu.

 

Právě se děje

Další zprávy