Vaši piloti nebudou v bezpečí. USA varují Rusko, že mají pro Sýrii záložní plán

Martin Novák Martin Novák
14. 4. 2016 11:16
Turecko a Saúdská Arábie - hlavní spojenci rebelů a syrské opozice - navrhují, aby rakety dodané do Sýrie měly omezenou životnost nebo aby je bylo možné lokalizovat a sledovat, zda neopustily vymezené území v Sýrii.
Ruské letouny v Sýrii.
Ruské letouny v Sýrii. | Foto: Reuters

Washington/Moskva - Spojené státy mají pro Sýrii v záloze takzvaný plán B, a to pro případ, když zkrachuje příměří. Ten by znamenal napodobení války v Afghánistánu v osmdesátých letech minulého století.

Pokud nebude Rusko tlačit syrského prezidenta Bašára Asada ke klidu zbraní, chce americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) podle listu The Wall Street Journal (WSJ) dodávat některým povstaleckým skupinám v Sýrii lepší zbraně a ve větším množství.

Ruským představitelům byl údajně předán vzkaz tohoto znění: "Vaši piloti nebudou v bezpečí."

The Wall Street Journal je známý tím, že má obvykle spolehlivé informace z amerických bezpečnostních zdrojů.

Afghánistánu by se operace podobala v tom smyslu, že Sovětský svaz tehdy vojenskou intervencí pomáhal tamnímu komunistickému režimu proti opozici. Tu zase dodávkami zbraní přes sousední Pákistán podporovaly USA.

Rozdíly tu samozřejmě jsou: Asad není komunista a ruský zásah se zatím omezuje pouze na letecké údery.

Podle deníku není zcela jasné, zda Američané povstalcům poskytnou přenosné protiletadlové střely, odpalované z ramene. Dosud to odmítali kvůli obavám, že by se mohly dostat do rukou někomu, kdo má úmysl sestřelit civilní letadlo.

Turecko a Saúdská Arábie - hlavní spojenci rebelů a syrské opozice - navrhují, aby rakety dodané do Sýrie měly omezenou životnost nebo aby je bylo možné lokalizovat a sledovat, zda neopustily vymezené území v Sýrii.

Saúdové pohrozili dodáním těchto zbraní ještě před příměřím. Zmínil se o nich ministr zahraničí Ádil Džubajr v rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel.

Americký prezident Barack Obama byl ale k přímé vojenské podpoře syrské opozice vždy zdrženlivý a podle zdrojů WSJ už dříve Washington varoval Turky a Saúdy, aby se nepokoušeli dodat do Sýrie nebezpečné zbraně za jeho zády.

Příměří začalo platit před šesti týdny, v nejbližších dnech budou pokračovat dalším kolem mírová jednání v Ženevě. V Aleppu a okolí ale opět sílí boje. Na postavení vládních jednotek zaútočila organizace Fronta an-Nusrá, která se hlásí k al-Káidě a příměří odmítá.

Syrský premiér Vaíl Halkí řekl, že Damašek chystá s ruským letectvem velkou ofenzivu k dobytí části Aleppa, ovládaného rebely. Ruská strana to však nepotvrdila.

"Vpád do Aleppa se neplánuje," uvedl v pondělí velitel operací na generálním štábu ruské armády generálplukovník Sergej Ruckoj.

Ruská intervence, která začala loni 30. září, pomohla Asadovi odvrátit ofenzívu povstalců, a naopak dobýt zpět více než deset tisíc čtverečních kilometrů. Po uzavření příměří vládní vojáci s podporou ruských letadel získali zpět z rukou Islámského státu Palmýru.

Asadovu vojsku pomáhají při pozemních operacích íránské revoluční gardy, libanonský Hizballáh a také příslušníci šíitských milic z Iráku.

Rusko odmítá výzvy k odstoupení Asada a drtivou většinu rebelů, kteří bojují proti režimu, označuje za islamisty a teroristy. Pojem "umírnění povstalci“ neuznává.

Zvěsti o tom, že se Spojené státy a Rusko tajně dohodly na odstoupení Asada v delším časovém horizontu, nebyly hodnověrně potvrzeny.

 

Právě se děje

Další zprávy