Ukrajinská reprezentace chce hrát na šampionátu v nových dresech. Na tradičních žluto-modrých barvách mají hráči na hrudi mapu Ukrajiny i s Krymským poloostrovem, který v roce 2014 anektovalo Rusko. Nahoře pod krkem jsou nápisy Sláva Ukrajině a Hrdinům sláva.
Rusko protestovalo jak proti mapě, tak proti nápisům. Označilo je za politiku, která do sportu nepatří. Vedení Evropské fotbalové federace (UEFA) pak dalo Rusům částečně za pravdu. Mapu schválilo, stejně tak slogan Sláva Ukrajině. Nápis Sláva hrdinům ale prý musí zmizet, protože má politický a militaristický podtext.
Proti tomuto rozhodnutí se však Ukrajinci bouří. Na ukrajinských sociálních sítích se objevuje tvrdá kritika UEFA s tím, že federace ustupuje "ruskému vydírání". Dokonce i prezident Volodymyr Zelenskyj se v dresu vyfotil.
Předseda ukrajinského fotbalového svazu Andrij Pavelko ve čtvrtek oznámil, že ještě před začátkem mistrovství svaz rychle schválí slogan "Sláva Ukrajině - Hrdinům sláva" jako oficiální heslo ukrajinského fotbalu. Proti tomu už nikdo nemůže nic namítat.
V pátek se tak stalo - výkonný výbor ukrajinského svazu návrh jednohlasně schválil. Je tedy možné, že Ukrajinci v sobotu v těchto dresech vyběhnou na trávník ke svému prvnímu utkání s Nizozemskem.
Předseda ruského fotbalového svazu Vjačeslav Koloskov označil dresy za provokaci a poslanec ruské Dumy Dmitrij Sviščev obvinil Ukrajinu, že se snaží politizovat sport. "Politické akce, proklamace nebo vlajky jsou na stadionech při mezinárodních akcích zakázány. To snad každý ví," řekl Sviščev v televizi.
Sto let starý slogan
Proč Rusům tento slogan tolik vadí a proč si ho Ukrajinci naopak brání? Je spojený historicky s ukrajinským bojem za nezávislost, což znamená především nezávislost na Rusku. Po roce 1917 a pádu cara v Ruské říši se slova stala heslem Ukrajinců, kteří usilovali o vlastní stát, Ukrajinskou republiku. To se jim ale nepodařilo, ukrajinské území si mezi sebe rozdělily Polsko a nově vzniklý Sovětský svaz.
Slogan "Sláva Ukrajině - Hrdinům sláva" se pak vrátil na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století. Používali ho příslušníci Ukrajinské povstalecké armády (UPA), kteří bojovali na mnoha frontách proti Adolfu Hitlerovi, Josifu Stalinovi i proti Polsku. V Rusku jsou považováni za spojence nacistů a nepřátele, odtud pramení i odpor ke zmíněnému heslu.
Slogan znovu ožil v roce 2014 během povstání na kyjevském Majdanu a pak během války na Donbase, v níž ukrajinská armáda a dobrovolníci bojují proti Rusům a proruským separatistům.
V dobách Sovětského svazu byl tento pokřik zakázán a i dnes by člověku, který by ho veřejně v Rusku nebo na území separatistů na východě Ukrajiny pronesl, velmi pravděpodobně hrozilo zatčení.
Ukrajina hraje na šampionátu ve skupině s Nizozemskem, Rakouskem a Severní Makedonií. Rusko s Belgií, Dánskem a Finskem. Pokud Rusko i Ukrajina postoupí, nelze vyloučit, že na sebe nenarazí v následném osmifinále nebo čtvrtfinále.