Evropská unie má pro Ukrajinu nachystáno skoro sedm miliard eur, blokuje je Maďarsko

Živě
Evropská unie má připravený balíček v hodnotě 6,7 až 6,9 miliard eur (až přes 170 miliard korun) na vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Použití peněz ale blokuje Maďarsko. Události na Ukrajině a v Rusku sledujeme v online přenosu.
Viktor Orbán
Viktor Orbán | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Ukrajinský prezident Zelenskyj v úterý v Belgii s premiérem Alexanderem De Crooem podepíše bilaterální bezpečnostní dohodu.
 • Polsko omezí možnosti pohybu ruských diplomatů na svém území kvůli zapojení Moskvy do hybridní války proti Evropské unii.
 • Španělsko v pondělí podepsalo s Ukrajinou bezpečnostní smlouvu. Ta zahrnuje závazek poskytnout Kyjevu do konce roku vojenskou pomoc v hodnotě přes miliardu eur.
12:15

Švédsko pozastavilo své plány poskytnout Ukrajině letouny Gripen, uvedl ministr obrany. Důvodem je to, že se nyní Ukrajina soustředí na letadla F-16.

11:48

Použití zbraní dodaných Ukrajině západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo z NATO a jeho členů stranu konfliktu, řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

10:16

Belgie se zavazuje dodat Kyjevu vojenskou pomoc v hodnotě 977 milionů eur do konce roku a 30 stíhacích letounů F-16 do roku 2028. Uvedl to premiér Alexander De Croo po schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bruselu.

9:53

Belgický premiér Alexander De Croo a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Bruselu podepsali ukrajinsko-belgickou smlouvu o bezpečnostní spolupráci. V jejím rámci Belgie dodá Ukrajině zbraně a munici. Zelenskyj podepíše stejnou dohodu také v Portugalsku.

9:19

Na schůzku do Kramářovy vily v Praze dnes dorazí také ukrajinský premiér Denis Šmyhal.

9:16

V Kramářově vile se v úterý večer s premiérem Petrem Fialou (ODS) sejdou polský prezident Andrzej Duda, předsedkyně dánské vlády Mette Frederiksenová, nizozemský premiér Mark Rutte a lotyšská premiérka Evika Siliňová. Fiala v neděli uvedl, že tyto lídry spojuje aktivita a odhodlání udělat v době ruské agrese proti Ukrajině něco pro evropskou bezpečnost. Ve vile bude i zástupce Ukrajiny, potvrdil Fiala. Řekl také, že Ukrajina má právo používat západní zbraně na ruském území.

07:30

Lotyšsko chce letos investovat 20 milionů eur (494 milionů korun) do nákupu armádních dronů, vybudování potřebné infrastruktury a výcviku jejich navigátorů. Informovala o tom agentura DPA. "Můžeme obrazně mluvit o budování 'armády dronů'," uvedl ministr obrany Andris Sprúds. Bezpilotní letouny chce nakupovat i od lotyšských dodavatelů.

07:29

Někteří členové rusko-běloruské rockové skupiny Bi-2, která vystupuje proti ruské agresi na Ukrajině, získali moldavské občanství. Podle agentury AFP o tom v pondělí informoval šéf úřadu moldavské prezidentky Mai Sanduové. Zástupce skupiny upřesnil, že občanství dostalo devět lidí, protože považovali cestování s ruským pasem za nebezpečné.

Hudebníci vzbuzují zájem ruských úřadů svým odsouzením ruské invaze na Ukrajinu, přičemž zpěvák Jegor Bortnik byl úřady označen za "zahraničního agenta" poté, co na internetu kritizoval prezidenta Vladimira Putina.

07:27

Polsko koupí americké střely dlouhého dosahu vzduch-země JASSM-ER. Hodnota této smlouvy o nákupu nové výzbroje pro polské bitevní letouny, kterou dnes podepíší zástupci polské a americké vlády, bude 735 milionů dolarů (16,7 miliardy korun). Televize TVN24 na svých internetových stránkách uvádí, že střely JASSM-ER mají oproti těm využívaným v letounech F-16 v současnosti trojnásobný dosah.

Podle polského ministerstva obrany "válka na Ukrajině ukázala, jak důležitá je schopnost ničení cílů nacházejících se i velmi daleko od frontové linie".

07:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštíví Belgii, kde s premiérem Alexanderem De Crooem podepíše bilaterální bezpečnostní dohodu. Oznámila to belgická vláda. Podobnou dohodu v pondělí Zelenskyj podepsal ve Španělsku a vláda v Madridu se v ní zavazuje Kyjevu poskytnout vojenskou pomoc v hodnotě miliardy eur (24,7 miliardy korun) do konce letošního roku.

19:18

Potřebujeme Evropu, která se bude schopná sama bránit, prohlásil Macron k mládeži v Drážďanech. Rusko označil za hrozbu evropské bezpečnosti. "Ano, na Ukrajině jde i o náš mír a naši bezpečnost. Jsem proto velmi hrdý, že my Evropané od prvního dne společně pomáháme Ukrajině," řekl Macron v historickém centru saské metropole před kostelem Panny Marie (Frauenkirche). V projevu, který zčásti vedl v němčině, poznamenal, že Ukrajina se může nadále spolehnout na evropskou podporu. "Dokud to bude potřeba a dokud budou Ukrajinci bránit svou zemi a svou bezpečnost," uvedl.

16:44

Polsko omezí možnosti pohybu ruských diplomatů na svém území kvůli zapojení Moskvy do hybridní války proti Evropské unii. Podle agentury Reuters to dnes oznámil polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Varšava obvinila Moskvu ze špionážní činnosti a účasti na sabotážních akcích na svém území. "Jedná se o vnitrostátní rozhodnutí, ale máme důkazy, že se ruský stát podílí na schvalování sabotáží i v naší zemi. Doufáme, že to Ruská federace bude brát jako velmi vážné varování," řekl Sikorski novinářům v Bruselu.15:03

Dva mrtvé a sedm zraněných si vyžádal ruský útok na Mykolajiv na jihovýchodě Ukrajiny.

14:31

Španělsko podepsalo s Ukrajinou bezpečnostní smlouvu. Ta zahrnuje závazek poskytnout Kyjevu do konce roku vojenskou pomoc v hodnotě přes miliardu eur. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dohodu v Madridu.

13:31

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruská armáda dobyla ukrajinskou vesnici Ivanivka v Charkovské oblasti.

11:09

Soud v Německu poslal na tři a půl roku do vězení armádního důstojníka za to, že Rusku předával vojenské informace. K činu se během procesu přiznal.

10:08

V Oděse se rodina rozloučila s pětiletou Zlatou Rostočilovou. Utrpěla těžká zranění při ruském náletu 29. dubna a minulý týden zemřela.

V Oděse se rodina rozloučila s pětiletou Zlatou Rostočilovou. Utrpěla těžká zranění při ruském náletu 29.dubna a minulý týden zemřela.
V Oděse se rodina rozloučila s pětiletou Zlatou Rostočilovou. Utrpěla těžká zranění při ruském náletu 29.dubna a minulý týden zemřela. | Foto: Reuters
9:43

Maďarsko systematicky blokuje jakoukoliv západní pomoc Ukrajině a Evropská unie by se tímto problémem měla zabývat. Uvedl to litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis poté, co se Budapešť v sobotu postavila proti plánu financovat Ukrajinu ze zmrazených ruských účtů v EU.

9:35

Evropská unie na návrh Česka rozhodla o zařazení tří subjektů na unijní sankční seznam. Jde o mediální platformu Voice of Europe a proruské ukrajinské podnikatele Arťoma Marčevského a Viktora Medvedčuka. Informovalo o tom české ministerstvo zahraničí na sociální síti X.

11:34

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval k účasti na červnovém mírovém summitu ve Švýcarsku prezidenty Spojených států Joea Bidena a Číny Si Ťin-pchinga. Video s výzvou v angličtině nahrál podle agentury Reuters ve vyhořelé charkovské tiskárně, která se ve čtvrtek stala terčem ruského útoku.

Konference o míru na Ukrajině nedaleko Lucernu s účastí představitelů desítek zemí celého světa je plánována na 15. a 16. června. Zúčastní se i český prezident Petr Pavel. Cílem summitu je vypracovat mírový plán, který by byl posléze představen Rusku, které však do Švýcarska pozváno nebylo a celou akci zpochybňuje.

Zelenskyj řekl, že summit "ukáže, kdo ve světě skutečně chce konec války". "Apeluji na lídry světa, kteří stojí stále stranou úsilí Globálního mírového summitu - prezidenta Bidena, lídra Spojených států, a prezidenta Siho, vůdce Číny," řekl Zelenskyj. "Prosím, ukažte své vůdcovství v prosazování míru - skutečného míru, a ne jen přestávky mezi útoky," vyzval prezident země, která už 27 měsíců čelí ruské agresi.

07:36 Vlajka Ruské federace.

Rusko v noci na neděli podniklo sérii útoků na Ukrajinu, při nichž použilo balistické rakety Kinžal i řízené střely. Podle agentury DPA o tom informovaly ukrajinské vzdušné síly. Cíle se nacházely především na západě země, uvedla DPA.

 

Z Chmelnycké oblasti, kde je důležitá ukrajinská letecká základna Starokosťantyniv, byly hlášeny exploze. Město Starokosťantyniv, kam mířila jedna z raket Kinžal, zůstalo po útoku bez dodávek elektřiny, napsal server BBC na svých ruskojazyčných stránkách.

Ukrajinské vzdušné síly informovaly, že zničily 12 střel a všech 31 dronů. Sestřeleny byly nad částmi jižní, centrální, západní i severní Ukrajiny. Osud dvou nadzvukových raket Kinžal není jasný a ukrajinské úřady nesdělily podrobnosti, kde udeřily.

19:28

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude při jednání s kolegy z členských zemí NATO, které se uskuteční v Praze koncem příštího týdne, apelovat na zvýšení podpory pro zadržování ruského imperialismu, uvedl v příspěvku na sociální síti X. Reagoval tak na dnešní ruský vzdušný útok na hypermarket v Charkově. Dal to do protikladu k pátečním prohlášením ruského prezidenta Vladimira Putina, že je potřeba obnovit mírové rozhovory s Ukrajinou.

19:25

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil zpochybnění své současné legitimity v čele země ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem za nudné a nezajímavé. A jako nelegitimního naopak označil ruského prezidenta. Vyjádřil se tak v rozhovoru, který dnes zveřejnil například kazachstánský server Vlasť.

16:36

Nejméně dva lidé zahynuli při ruském vzdušném útoku na druhé největší ukrajinské město Charkov. Na platformě Telegram to dnes oznámil charkovský starosta Ihor Terechov. Invazní síly podle něj zasáhly hypermarket zaměřený na stavebnictví. Šéf správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov informoval také o 24 zraněných. Podle Syněhubova Rusové zaútočili pomocí dvou naváděných leteckých pum KAB a na místě vypukl požár.

16:05 Vlajka Ruské federace.

Podle ruského ministerstva obrany invazní jednotky obsadily vesnici Archanhelske v Pokrovském okrese Doněcké oblasti. Kyjev se k tomuto tvrzení nevyjádřil. Zpravodajský kanál DeepState, který je blízký ukrajinské armádě, nicméně v noci na dnešek informoval o postupu Rusů u Archanhelske, poznamenal server Meduza.

13:52

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že by spojenci Ukrajiny měli přehodnotit omezení pro zbraně, které Ukrajinci momentálně nemohou použít pro útoky na ruské území.
 • Ukrajinci zřejmě tento týden zasáhli významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí systému varování před mezikontinentálními balistickými střelami, uvedl Institut pro studium války.
 • Ruský prezident Vladimir Putin je připraven zastavit boje, pokud součástí příměří bude podmínka zachování hranic Ruska a Ukrajiny podle současné frontové linie, uvedla agentura Reuters. 
 • Kyjev ruské tvrzení o příměří vnímá jako snahu narušit červnový mírový summit, sdělil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
12:53

Ruskou invazi na Ukrajinu v únoru 2022 prožívala rusistka Alena Machoninová v Moskvě. Poslechněte si celý rozhovor.

12:27

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí systému varování před mezikontinentálními balistickými střelami. 

Institut pro studium války ve své páteční analýze uvedl, že podle vícero zdrojů z ruské i ukrajinské strany ve čtvrtek úder za použití bezpilotních prostředků zasáhl radarovou stanici v ruském městě Armavir v Krasnodarském kraji. Stanice je podle analýzy součástí systému včasné výstrahy, který má varovat před vypálením mezikontinentálních balistických raket, jež mohou nést jadernou hlavici. Snímky ze satelitů ukazují, že jeden radar je zřejmě poškozen.

Podle agentury DPA na útok zatím nereagoval Kreml ani další ruské úřady. Na sociální síti X ho však komentoval ruský senátor, bývalý velvyslanec při NATO a někdejší šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Ten označil úder za krok ke třetí světové válce. Za úder je podle něj spoluzodpovědný Washington vzhledem k blízké vojenské spolupráci mezi USA a Ukrajinou.

10:40

Spojenci by měli přehodnotit omezení, která kladou Ukrajině pro používání zbraní, jež této zemi darovali. V rozhovoru, který zveřejnil v pátek týdeník The Economist, to řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Podle něj má Ukrajina právo se bránit, což zahrnuje i útoky na cíle na ruském území. O tom, zda povolit používání západních zbraní při úderech na cíle na ruském území, se vede mezi státy NATO v poslední době debata.

09:47 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla o 500 tisíc mužů. Dnes ráno to uvedl ukrajinský generální štáb. Údaj však nelze nezávisle ověřit a Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajinský údaj navíc nerozlišuje mezi mrtvými, zraněnými či pohřešovanými vojáky nepřátelské strany.

Podle odhadu ukrajinské armády, o kterém informují ukrajinská média, se za poslední den ruské ztráty zvýšily o zhruba 1000 mužů na 500 080 vojáků. Podle ukrajinského generálního štábu ruská armáda zaznamenala také rozsáhlé škody na technice.

09:23

Většina Ukrajinců, kteří po napadení své země Ruskem získali v Česku dočasnou ochranu, dostává od státu potřebné informace rychle a kvalitně. Ukázal to průzkum, který pro ministerstvo vnitra provedla společnost Socio.Faktor. Uprchlíci využívají k získávání informací především internet, blízké osoby ze své komunity a sociální sítě. Těmito kanály ale často nelze oslovit takzvané zranitelné osoby, například seniory, kteří k nim nemají přístup, uvedlo ministerstvo. Vnitro proto výsledky využije pro další zlepšení služeb ze strany státních institucí i neziskových organizací.

09:20 Vlajka Ruské federace.

Západní popové hvězdy Rusko převážně bojkotují kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Ruští hudební fanoušci však zřejmě tak zoufale touží vidět své oblíbené umělce, že platí tisíce za "koncertní dovolenou" v zahraničí, napsal deník The Daily Telegraph.

08:59

Na Ukrajině pokračují těžké boje o kontrolu nad pohraničním městem Vovčansk. Jeho dobytí by pro Rusko bylo největším úspěchem od otevření nové fronty v severní části Charkovské oblasti.

22:41

Ukrajinské síly získaly bojovou kontrolu nad oblastmi, kterými ruské jednotky podnikly vpád do severních částí Charkovské oblasti, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj.

22:40

Spojené státy připravily pro Ukrajinu nový balík vojenské pomoci, jehož hodnota se odhaduje na 275 milionů dolarů (přes šest miliard dolarů), oznámilo dnes americké ministerstvo obrany. Veřejný seznam dodávaných položek tvoří především různé druhy munice, včetně střel do raketometů HIMARS nebo naváděné letecké munice.

18:39

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že Severoatlantická aliance stojí solidárně po boku Estonska proti jakémukoli ohrožení jeho suverenity.

18:36

Americký ministr zahraničí Antony Blinken příští týden navštíví Českou republiku, informovala s odvoláním na americké prohlášení agentura Reuters. V Praze se zúčastní jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO a bude také se svým českým protějškem Janem Lipavským a dalšími českými činiteli mluvit o podpoře Ukrajiny či o posílení energetické spolupráce.

17:30 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Šéf Kremlu Vladimir Putin dnes dále řekl, že Rusko pravidelně pořádá jaderná cvičení a to nynější není eskalací. Jediným rozdílem proti těm běžným podle něj je, že se cvičení tentokrát účastní i Bělorusko.

S běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem se pak shodli na dalším posílení spolupráce v oblasti průmyslu a technologie tváří v tvář západním sankcím proti oběma zemím.

17:28 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Ruský prezident Vladimir Putin, kvůli jehož setrvání ve funkci se měnila ruská ústava, dnes také znovu vyjádřil přesvědčení, že mírové rozhovory musí odrážet aktuální realitu na bojišti. Agentura Reuters dnes v této souvislosti s odvoláním na několik zdrojů napsal, že ruský prezident je připraven zastavit boje, pokud součástí příměří bude podmínka zachování hranic Ruska a Ukrajiny podle současné frontové linie.

Kyjev to jednoznačně odmítá a chce návrat všech ztracených území, včetně Krymu, který Rusko nelegálně anektovalo v roce 2014. Rusko sousední zemi napadlo v únoru 2022.

Putin dnes dále řekl, že Rusko pravidelně pořádá jaderná cvičení a to nynější není eskalací. Jediným rozdílem proti těm běžným podle něj je, že se cvičení tentokrát účastní i Bělorusko.

S Lukašenkem se pak shodli na dalším posílení spolupráce v oblasti průmyslu a technologie tváří v tvář západním sankcím proti oběma zemím.

17:24 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Je potřeba obnovit mírové rozhovory, prohlásil dnes v Minsku ruský prezident Vladimir Putin. Jednání ale podle něj musí být vedena s legitimním vedením Ukrajiny, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale podle názoru Moskvy už legitimitu nemá. Putin to podle agentury Reuters řekl na tiskové konferenci po rozhovorech se spojeneckým běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem.

Slovy o legitimitě Zelenského narážel Putin už poněkolikáté na to, že mandát ukrajinského prezidenta by za normálních okolností vypršel tento měsíc, ale kvůli stannému právu vyhlášenému na začátku války se teď v napadené zemi nové volby hlavy státu neuskuteční.

16:57

Kyjev ruské tvrzení o příměří vnímá jako snahu narušit mírový summit, který se 15. a 16. června uskuteční ve Švýcarsku. Uvedl to ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Kyjev opakovaně uvádí, že přímo s Putinem vyjednávat nebude, a že jeho podmínkou pro příměří je obnova Ukrajiny v původních hranicích z roku 1991, tedy včetně Ruskem anektovaného Krymského poloostrova.

16:24

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Ruský prezident Vladimir Putin je připraven zastavit boje, pokud součástí příměří bude podmínka zachování hranic Ruska a Ukrajiny podle současné frontové linie. Tvrdí to agentura Reuters s odkazem na čtyři ruské zdroje, podle kterých je Putin připraven bojovat dál, pokud s takovým návrhem Kyjev a jeho západní spojenci nebudou souhlasit.
 • Ruští pohraničníci odstranili z řeky Narvy některé z bójí, které tam umístilo Estonsko k vyznačení hranice mezi oběma zeměmi a k usnadnění navigace. Tallinn i Evropská unie krok odsoudily.
 • Ruské ministerstvo obrany odvolalo velitele 20. armády generálporučíka Suchraba Achmedova, který měl pověst "řezníka", jenž nehledí na vlastní ztráty.
15:46

Ruští pohraničníci odstranili z řeky Narvy některé z bójí, které tam umístilo Estonsko k vyznačení hranice mezi oběma zeměmi a k usnadnění navigace. Tallinn i Evropská unie krok Ruska odsoudily. Podle estonských představitelů Rusové ve čtvrtek časně ráno z řeky odstranili 24 z 50 plovoucích bójí, které mají zajistit, aby se lodě nedostaly do cizích vod.

15:15 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Ruský lídr Vladimir Putin se chystá na návštěvu Severní Koreje. Oznámila to ruská státní tisková agentura RIA Novosti.

15|:02 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany odvolalo velitele 20. armády generálporučíka Suchraba Achmedova. Zprávu ruským médiím potvrdil Vladimir Rogov z ruských okupačních úřadů na Ukrajině. Achmedov měl podle ruských blogerů pověst "řezníka", který nehledí na vlastní ztráty, což se projevilo například v bojích o Vuhledar. Rogov dal jeho odvolání do souvislosti se slibem nového ministra obrany Andreje Bělousova, že bude šetřit životy ruských vojáků.

11:39 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Agentura Reuters napsala s odvoláním na své zdroje z Kremlu, že Putin je připraven zastavit válku na Ukrajině pod podmínkou, že si Rusko udrží své dosavadní územní zisky a nestáhne se z okupovaných částí země. "Současný stav považuje Putin za dostatečný na to, aby doma v Rusku prodal válku jako vítězství," řekl Reuters jeden z lidí, kteří spolupracují s ruským diktátorem.

10:42

Putinův propagandista Vladimir Solovjov se ztrapnil v ruské televizi. Vtip o pilotovi izraelské helikoptéry Eli Copterovi pochopil jako seriózní zpravodajství.

10:18 Vlajka Maďarska

Maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že Rusko nezaútočí na žádný stát NATO, protože na to nemá vojenskou kapacitu. "Ruské možnosti nedosahují kapacity NATO," uvedl Orbán, který je proti vojenské pomoci Ukrajině.

10:07 Stará vlajka Běloruska

Nový ruský ministr obrany Andrej Bělousov přijel poprvé od svého jmenování do Minsku. Rusko má v Bělorusku základny, používá běloruská letiště pro bombardování Ukrajiny a pozemní útok na Kyjev na jaře 2022 vedla ruská armáda z Běloruska.

9:59

Ukrajinská armáda zasáhla v noci na pátek balistickými střelami ATACMS několik cílů na okupovaném Krymu. Ve městě Alušta propukl po náletu požár a na místo jely sanitky, uvedla s odvoláním na svědky agentura Reuters. Střely mají dolet 300 kilometrů.

07:47 Vlajka Ruské federace.

Dvě osoby zabil v noci na dnešek ukrajinský raketový útok na Ruskem okupovaný poloostrov Krym. Informoval o tom Sergej Aksjonov, šéf ruské okupační správy, kterého citovala agentura Reuters. K útoku došlo nedaleko Simferopolu, hlavního správního střediska Krymu.

22:30

Ministři obrany 12 zemí severní, západní a střední Evropy se dnes v Litvě shodli, že je spojuje vzájemná hrozba v podobě Ruska, a slíbili další podporu Ukrajině. Pořadatelská země zasedání takzvané Severní skupiny (Northern Group) to uvedla v prohlášení po skončení jednání. "Bezpečnost Ukrajiny má pro spojence a (Severoatlantickou) alianci velký význam. Budeme i nadále odhodláni zajistit, že Ukrajina bude moci bránit svou suverenitu," shodli se ministři.

22:30 Vlajka Ruské federace.

Rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory podle energetické společnosti ČEZ zakázal ruskému Gazpromu pokračovat v soudním řízení pro české firmě v Rusku. Důvodem je to, že spor firem má výhradně řešit mezinárodní arbitráž, sdělil mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

17:30 Stará vlajka Běloruska

Politici svobodné země musí být hlasem uvězněných v Bělorusku, podporovat aktivity občanské společnosti a uvalovat sankce na autoritářský režim Alexandra Lukašenka, řekla dnes na konferenci k situaci běloruských politických vězňů místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). Podle poslankyně a místopředsedkyně ODS Evy Decroix by měl být Lukašenko označen za válečného zločince. V Bělorusku je podle lidskoprávní organizace Vjasna zhruba 1400 politických vězňů.

15:00

Ruská vláda zveřejnila návrh na změnu námořních hranic s Litvou a Finskem v Baltském moři. Pak jej záhadně stáhla a následně popřela.

14:36

Nejméně sedm mrtvých a 16 zraněných si vyžádaly čvrteční ruské útoky na Charkov na severovýchodě Ukrajiny. Na platformě Telegram to uvedl šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Dvě ruské rakety zasáhly budovu tiskárny.

12:19 Stará vlajka Běloruska

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko jmenoval generálmajora Pavla Muravejku náčelníkem generálního štábu a prvním náměstkem ministra obrany. Oznámila to dnes státní agentura Belta. Muravejka loni na podzim, kdy byl tajemníkem státní rady, vyhrožoval, že Bělorusko má právo silou svých zbraní prorazit si skrz Litvu koridor až k moři. Reagoval tím na sankce, které Litva uvalila na vývoz běloruských hnojiv, napsal opoziční server Naša Niva.

Server přirovnal generálovo vyhrožování sousední zemi k tvrzením Lukašenka, který ještě před ruskou invazí na Ukrajinu předpovídal, že v případě války padne Kyjev "za tři čtyři dny".

9:38

Norsko oznámilo, že s platností od 29. května uzavře svou hranici pro ruské turisty. Už dříve tak učinilo Finsko.

9:32 Vlajka Ruské federace.

V Rusku zatkli dalšího vysoce postaveného generála, tentokrát náčelníka hlavní správy komunikací ozbrojených sil generálporučíka Vadima Šamarina. Ten je současně zástupcem náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Oznámil to na svém webu list Kommersant. Generál je podezřelý z korupce, píše deník.

08:33

Souhrn nejdůležitějšího dění: 

 • Švédský parlament se shodl na dalším balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu. Během tří let severská země Ukrajině poskytne pomoc v celkové výši 75 miliard švédských korun (zhruba 160 miliard korun).
 • Ruské jednotky postoupily u města Časiv Jar v Donbasu na východě Ukrajiny, konkrétně v obci Kliščijivka, napsal ve čtvrtek na svém webu list Ukrajinska pravda.
 • Ukrajinští vojáci, kterým se podaří zničit ruskou bojovou techniku, budou mít nárok na dovolenou navíc. Tento týden to schválila vláda.
08:19

Ruské jednotky postoupily u města Časiv Jar v Donbasu na východě Ukrajiny, konkrétně v obci Kliščijivka, napsal dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na analytiky zpravodajského projektu DeepState, který je pokládán za blízký ukrajinské armádě.

Dobytí Kliščijivky uskupením ruských vojsk Jih ohlásilo ruské ministerstvo obrany už ve středu. O den dříve o ovládnutí obce psali ruští prováleční blogeři. Nicméně ukrajinské velení ještě ve středu ráno v přehledu situace na bojišti tvrdilo, že i přes pokračující ruské útoky u vsi mají ukrajinští vojáci situaci pod kontrolou. Kliščijivka bývá označovaná za "klíče od Bachmutu" vzhledem ke kopcům, z nichž lze ovládat přístupy k městu.

08:12

Ukrajinští vojáci, kterým se podaří zničit ruskou bojovou techniku, budou mít nárok na dovolenou navíc. Tento týden to schválila vláda. Systém má fungovat tak, že čím cennější techniku vojáci zneškodní, tím více volna dostanou, píše internetový portál ukrajinské televize Kanal 24.

Pět dalších dnů nad rámec obvyklé dovolené bude za zničení letadla nebo lodi. Čtyři dny volna armáda dá vojákům, kteří zničí protiletadlový raketový systém, vrtulník nebo radarový systém protivzdušné obrany, tři dny za tank, bojové vozidlo pěchoty nebo sestřelení těžkého bezpilotního letounu dlouhého doletu nebo rakety. Jeden den volna navíc se bude vojákům počítat, pokud zničí lehký bezpilotní letoun s doletem do 70 kilometrů.

20:54

Ruský nálet zničil kavárnu, poškodil nedalekou obytnou budovu a zapálil čerpací stanici, napsala agentura Reuters. "Nezůstalo mi nic," prohlásil v troskách kavárny její majitel Vahe Ohandžanijan. Nedaleká dvanáctipatrová budova má podle Reuters vytlučená téměř všechna okna a poblíž stál s rozbitými okny zelený trolejbus, jenž měl na zadní straně i krev, která byla vidět také na zemi.

20:54

Při dnešním ruském vzdušném úderu na Charkov na severovýchodě Ukrajiny bylo zraněno 12 lidí. Na platformě Telegram to uvedla prokuratura Charkovské oblasti, podle níž invazní jednotky útočily na druhé největší ukrajinské město zřejmě pomocí klouzavých bomb. Ve vážném stavu je řidič trolejbusu, který kvůli útoku přišel o nohy, dodal úřad.

19:40

Vláda poskytne 1,7 milionu eur (zhruba 42 milionů korun) na pořádání mezinárodní konference Prague Defence Summit.

Akce se v Praze uskuteční na podzim, zaměří se na vývoj bezpečnostního prostředí, rozvoj obranných schopností v Evropě, spolupráci mezi vládami a obranným průmyslem a dopady nových technologií na budoucí konflikty. Vláda o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

19:10 Stará vlajka Běloruska

Minsk označil Česko, Polsko a Pobaltí za nejagresivnější země vůči Bělorusku. Připomněl rozšíření seznamu zboží, které z nich zakazuje dovážet.

16:05

Švédský parlament se dnes shodl na dalším balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu. Během tří let severská země Ukrajině poskytne pomoc v celkové výši 75 miliard švédských korun (zhruba 160 miliard Kč). Premiér Ulf Kristersson to řekl ve videu na platformě X. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Švédsku za balíček podpory poděkoval.

12:41 Vlajka Ruské federace.

Rusko prostřednictvím Kataru předalo Ukrajině šest dětí. Se svými rodinami se znovu setkaly na katarském velvyslanectví v Moskvě, informovala dnes ruská média. Ukrajinská strana se k této zprávě dosud nevyjádřila. Ukrajinské úřady tvrdí, že po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 bylo do Ruska zavlečeno více než 19 tisíc dětí, napsal server BBC News na svém ruskojazyčném webu.

12:11 Vlajka Ruské federace.

Na ruské straně o jednom mrtvém a jednom zraněném civilistovi po ukrajinském náletu na ves Beleňkoje informoval gubernátor Belgorodské oblasti, která sousedí s Ukrajinou.

12:11

Při výbuchu ruské rakety Iskander na předměstí Pokrovsku na východě Ukrajiny byl zraněn desetiletý chlapec, jeho rodiče přišli o život. Zranění utrpěl také soused, oznámila dnes ukrajinská prokuratura. Dalšího mrtvého si podle úřadů vyžádalo ruské ostřelování města Toreck, rovněž na východě země. 

12:10 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany navrhlo revizi hranic ruských teritoriálních vod v Baltském moři, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na ruský návrh vládního nařízení. Finsko se proti tomuto kroku ohradilo. Litva, které se podle portálu The Moscow Times návrh na rozšíření ruských teritoriálních vod také dotýká, označila ruské počínání za "provokaci" a předvolala si zástupce Ruské federace ve Vilniusu k podání vysvětlení, napsal server Delfi o prohlášení litevské diplomacie. Rusko však následně prostřednictvím tiskových agentur uvedlo, že nemá v úmyslu hranice ruských teritoriálních vod v Baltu změnit.

07:54 Vlajka Ruské federace.

Rusko minulý týden vypustilo družici, která podle amerických tajných služeb představuje zbraň schopnou kontrolovat či ničit jiné satelity. Obíhat bude poblíž amerického vládního satelitu. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na sdělení vesmírného velitelství Spojených států.

07:44

Souhrn nejdůležitějšího dění: 

 • Za krajně obtížnou označil v úterý večer ukrajinský prezident Zelenskyj situaci na bojišti v Doněcké oblasti.
 • V Rusku zatkli a umístili do vazby bývalého velitele 58. armády Ivana Popova, úřady ho podezírají z rozsáhlého podvodu.
 • Ruská armáda zahájila první fázi manévrů, které zahrnují nácvik přípravy a použití nestrategických jaderných zbraní.
07:41

Orli změnili své migrační trasy vedoucí přes Ukrajinu tak, aby se vyhnuli oblastem bojů. Některá místa jejich výskytu byla pravděpodobně válkou zničena, uvedla stanice BBC s odvoláním na studii britských a estonských vědců.

Orli volaví přes Ukrajinu přelétají každé jaro na své cestě z Řecka či mokřadních oblastí v Jižním Súdánu do hnízdišť v Bělorusku. Vědci se domnívají, že se vyhýbají nebezpečím vyplývajícím z války, mimo jiné dělostřelecké palbě, pohybu stíhaček a tanků i koncentraci pozemních vojsk.

07:40

V Charkovské oblasti, kde ruské síly začátkem tohoto května otevřely nový úsek fronty, dosáhly ukrajinské jednotky podle Zelenského "hmatatelných výsledků" a daří je jim zde "ničit nepřítele". Generální štáb uvedl, že zde odrážejí ruské útoky, místy však provádějí protiútoky a přijímají opatření k posílení své obrany.

07:39

Za krajně obtížnou označil v úterý večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj situaci na bojišti v Doněcké oblasti na východě země. Armádní velení uvedlo, že v některých místech musejí ukrajinské jednotky v důsledku ruských útoků manévrovat.

Nejprudší boje vedou ukrajinští obránci momentálně na kramatorském, kurachovském a pokrovském frontovém úseku, uvedl Zelenskyj.

Ukrajinský generální štáb uvedl, že boje u Pokrovska jsou z celé fronty v současnosti nejprudší, ruské síly tu jen za úterek provedly na 37 útoků.

21:36 Vlajka Ruské federace.

 V Rusku zatkli a umístili do vazby bývalého velitele 58. armády Ivana Popova, úřady ho podezírají z rozsáhlého podvodu. Informovala o tom dnes ruská státní agentura TASS. Popov velel části invazních jednotek na Ukrajině, loni ho odvolali. On sám to přičetl vlastní kritice situace na frontě. Obhájce Sergej Bujnovskij uvedl, že jeho mandant vinu odmítá, a dodal, že úřady proti němu nevznesly obvinění.

20:41 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda zahájila první fázi manévrů, které zahrnují nácvik přípravy a použití nestrategických jaderných zbraní, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě podle agentury Interfax. Cvičení se koná v Jižním vojenském okruhu, jehož součástí jsou i Ruskem okupované části ukrajinského území. Začátkem měsíce ho nařídil ruský prezident Vladimir Putin.

19:15

Polsko zřizuje komisi, jejímž úkolem bude analyzovat vlivy Ruska a Běloruska na polskou vnitřní bezpečnost v posledních dvaceti letech. Příslušné nařízení dnes podle polských médií vydal premiér Donald Tusk. První její zprávu očekává v létě, tedy až po červnových volbách do Evropského parlamentu.

"Budeme muset prošetřit možný vliv na média," řekl Tusk. Vysvětlil, že nejde o vyšetřovací komisi. Jejím úkolem bude analyzovat dokumenty, které mají k dispozici polské tajné služby nebo prokuratury. "Nebudeme stíhat politické oponenty," ujistil.

18:16

Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 by mohla podpořit Ukrajinu až 50 miliardami dolarů (zhruba 1,1 bilionu Kč) prostřednictvím úvěru spojeného se zmrazenými ruskými aktivy. Uvedla to americká ministryně financí Janet Yellenová v rozhovoru s britskou televizní stanicí Sky News.

Americký plán podle médií předpokládá, že Kyjev peníze dostane ve formě půjčky od G7, která by následně byla splácena z výnosů plynoucích ze zmrazených ruských aktiv.

18:15

Tusk už v pondělí v televizi TVN24 informoval o nedávném zadržení devíti osob podezřelých ze zapojení do sabotáží, zejména žhářství, konat tito lidé měli na pokyn ruských tajných služeb. "Dnes v noci byli zadrženi další tři lidé," řekl.

"Aktivita ruských tajných služeb také ve spolupráci s těmi běloruskými je vysoká a nelze si o tom dělat iluze," upozornil šéf polské proevropské vlády.

20:28

Ukrajinská armáda dnes oznámila zásah ruské korvety Ciklon v Sevastopolu na Moskvou okupovaném ukrajinském poloostrově Krym. Udál se podle ní před několika dny, další podrobnosti ukrajinský generální štáb nesdělil. Podle ukrajinských médií je plavidlo nosičem střel Kalibr, kterými Rusové útočí na ukrajinské území. Moskva se nevyjádřila.

Ukrajinské ozbrojené síly zasáhly v noci na neděli v Sevastopolu ruskou raketovou loď Ciklon, která spadá pod projekt 22800, uvedl ukrajinský generální štáb na platformě Telegram s odkazem na korvety třídy Karakurt.

16:51

Podle polského premiéra Donalda Tuska je velmi pravděpodobné, že s nedávným velkým požárem obchodního centra ve Varšavě měly něco společného ruské tajné služby. Šéf polské vlády také uvedl, že Polsko díky spolupráci se spojenci získalo informace o tom, že v Rusku se na několika místech soustředily tisíce migrantů, které se pak ruský režim bude snažit využít k nátlaku na polskou hranici.

14:50 Vlajka Ruské federace.

Rusko obvinilo Spojené státy, že plánují vyslat zbraně do vesmíru. Stalo se tak den poté, co Rada bezpečnosti OSN zamítla ruský návrh rezoluce proti vesmírným závodům ve zbrojení. Informovala o tom agentura AFP. V dubnu Rusko podobný návrh předložený Spojenými státy a Japonskem vetovalo.

12:42 Vlajka Ruské federace.

Maslova, toho času pracovníka ústavu teoretické a aplikované mechaniky v Novosibirsku, zadržela ruská tajná služba FSB v červenci 2022. Agenti tehdy uvedli, že je podezřelý z vyzrazení dat, která jsou státním tajemstvím. Mělo se jednat o údaje související s hypersonikou, která se zabývá dynamikou plynů za vysokých nadzvukových rychlostí, psala ruská média.

12:08 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud poslal fyzika Anatolije Maslova na 14 let do vězení za vlastizradu, spolupracoval na výzkumu souvisejícím s vývojem hypersonických střel. SOud v Petrohradě nespecifikoval obvinění, ale podle neoficiálních zdrojů byl Maslov  obviněn z předání tajných informací Číně.

11:29

Státy EU potvrdily shodu na tom, že výnosy z ruských aktiv zmrazených v Evropě budou využity k nákupu zbraní pro Ukrajinu a na rekonstrukci země. Na sociální síti X o tom informovalo Stálé zastoupení ČR při EU. Roční výnosy mají činit až tři miliardy eur (zhruba 74 miliard korun).

Návrh, aby se 90 procent výnosů použilo k nákupu zbraní pro Ukrajinu prostřednictvím takzvaného Evropského mírového nástroje, v březnu předložila Evropská komise. Zbývajících deset procent by mělo být převedeno do rozpočtu EU a použito na rekonstrukci Ukrajiny.

10:44

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková dnes v Kyjevě vyzvala k větší mezinárodní podpoře Ukrajiny a dalším dodávkám protivzdušné obrany. Na úvod své sedmé návštěvy v zemi od začátku ruské invaze v únoru 2024 podle agentury DPA uvedla, že se situace na Ukrajině prudce zhoršila kvůli ruským útokům na civilní infrastrukturu a ofenzivě v Charkovské oblasti.

10:37

Pozorovatelé Kremlu a bezpečnostní experti analyzují, co znamená, že Putin v polovině května nečekaně proměnil svoji vládu. Více ve videočlánku.

10:24

Většina obyvatel Číny je ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou na straně Moskvy, řekl v rozhovoru pro portál RBK Ukraine Pavlo Rjabikin, ukrajinský velvyslanec v Pekingu. Minulý týden navštívil ruský vůdce Vladimir Putin Čínu a setkal se s tamním prezidentem Si Ťin-pchingem.

9:31

Evropská unie zahájí v červnu přístupové rozhovory s Ukrajinou. Napsal to obvykle dobře informovaný zpravodajský server Politico s odvoláním na několik diplomatů v Bruselu. Mělo by se tak stát 25. června. Překážkou zahájení rozhovorů ale zůstává odmítavé stanovisko Maďarska, uvádí Politico.

08:06

Souhrn nejdůležitějšího dění: 

 • Ukrajinské síly ovládají tři pětiny pohraničního města Vovčansk v Charkovské oblasti na severovýchodě země, ruské útoky ale neustávají.
 • Polské bezpečnostní složky zadržely devět lidí, které podezírají ze zapojení do sabotáží v Polsku na pokyn ruských tajných služeb, uvedl premiér Tusk.
 • Ruská vláda nařídila státní plynárenské společnosti Gazprom, aby za loňský rok nevyplácela dividendy. Gazprom vloni vykázal první celoroční ztrátu od roku 1999.
08:01 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady chtějí na okupovaných ukrajinských územích zabavit více než 13 000 bytů a domů, které jsou podle nich bez vlastníka. Jejich skutečnými majiteli jsou ale mnohdy lidé, kteří z domovů museli utéct kvůli válce, kterou Moskva už přes dva roky vede proti Ukrajině. Okupační úřady se tak dostanou k cenným nemovitostem v lukrativních oblastech, píše ruský nezávislý list Novaja gazeta Europe.

08:00

Nizozemsko brzy předá Ukrajině další obrněná vozidla YPR vybavená dálkovým ovládáním zbraní, které umožňují posádce ovládat zbraně zevnitř. Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová to v pondělí oznámila během jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu v takzvaném formátu Ramstein.

22:36

Polské bezpečnostní složky nedávno zadržely devět lidí, které podezírají ze zapojení do sabotáží v Polsku na pokyn ruských tajných služeb. Podle stanice TVN 24 to dnes uvedl premiér Donald Tusk. Jde podle něj o občany Polska, Běloruska nebo Ukrajiny. Sabotáže a diverzní akce podle něj vyšetřují i některé další evropské země včetně Litvy nebo Lotyšska.

20:54 Vlajka Ruské federace.

Ruská vláda nařídila státní plynárenské společnosti Gazprom, aby za loňský rok nevyplácela dividendy. Vyplývá to podle agentury Reuters z dekretu zveřejněného na internetových stránkách společnosti. Gazprom vloni vykázal první celoroční ztrátu od roku 1999. Na hospodaření podniku měl negativní dopad prudký pokles prodeje plynu do Evropy, který je důsledkem ruské invaze na Ukrajinu.

20:54

Zelenskyj navrhl, jak by spojenci mohli napadené zemi pomoci příměji, včetně sestřelování ruských raket nad ukrajinským územím, za určitých okolností. "Rusové používají na území Ukrajiny 300 letadel. Potřebujeme alespoň 120, 130 letadel, abychom se na obloze ubránili," dodal prezident s odkazem na letouny F-16, u kterých doufá, že se brzy zapojí do boje.

"Nemůžete to teď poskytnout? OK… pokud se vrátíme k letadlům, která máte na území sousedních zemí NATO: zvedněte je… sestřelte cíle, chraňte civilisty," prohlásil Zelenskyj, který se domnívá, že to je možné. "Jde o útok zemí NATO, zapojení? Ne," uvedl.

20:53

Dodávky pomoci, zejména protivzdušné obrany, jako jsou systémy Patriot, Zelenskyj popsal jako "jeden velký krok vpřed, ale před tím dva kroky zpět". "Každé rozhodnutí, ke kterému my a později všichni společně dospějeme, je přibližně o rok opožděné," uvedl Zelenskyj.

20:53

Západním spojencům trvá příliš dlouho činit klíčová rozhodnutí o vojenské podpoře Ukrajiny, řekl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou Reuters, podle níž na něm byla vidět frustrace. Zahraniční partnery se ukrajinská hlava státu podle svých slov snaží přesvědčit, aby se příměji zapojili do bojů s Ruskem tím, že pomohou zachycovat ruské rakety nad Ukrajinou a umožní Kyjevu použít západní zbraně proti nepřátelské vojenské technice hromadící se u hranic.

20:50 Vlajka Ruské federace.

Ruská vláda dnes pozastavila dočasný zákaz vývozu benzinu. Podle agentury Reuters oznámila, že platnost zákazu přerušuje do konce června; od začátku července do konce srpna bude omezení opět platit. Podle ministerstva energetiky stojí za pozastavením zákazu nynější dostatek benzinu na domácím trhu.

20:40 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval do pozice náměstka ministra obrany Olega Saveljeva, který v minulosti působil jako zástupce ministra hospodářství. Vyplývá to z dnes vydaného dekretu hlavy ruského státu. Podle agentury Reuters se jedná o další známku Putinovy snahy zlepšit fungování válečné ekonomiky.

20:37 Vlajka Ruské federace.

Moskevský soud uložil pokutu 50 tisíc rublů (přes 12 tisíc korun) obyvateli metropole kvůli obarveným vlasům; dříve ho uznal vinným z toho, co ruské úřady nazývají diskreditací armády. Informoval o tom dnes server Mediazona. Pětadvacetiletý Stas Nětěsov měl podle něj vlasy obarvené žlutou, modrou a zelenou barvou, přičemž první dvě jmenované jsou zároveň barvy ukrajinské vlajky.

20:29

"Ostřelování neustává. Nepřítel pokračuje v útocích. Hlavně se soustředí ve směru na ves Lypci, Vovčansk a levé a pravé křídlo u Vovčansku," uvedl Semenucha podle serveru RBK-Ukrajina. "Nepřítel neustává ve snaze vytlačit ukrajinské síly z města, ale to přibližně z 60 procent ovládají ukrajinské jednotky, a tedy útoky neustávají," prohlásil.

20:29

Ukrajinské síly ovládají tři pětiny pohraničního města Vovčansk v Charkovské oblasti na severovýchodě země, ruské útoky ale neustávají, uvedl dnes v ukrajinské televizi zástupce šéfa oblastní správy Roman Semenucha. Podle oblastního šéfa Oleha Syněhubova se situaci na tomto frontovém úseku podařilo ukrajinským jednotkám stabilizovat. Vovčansk ruská vojska okupovala po invazi na Ukrajinu, ale ukrajinská armáda jej osvobodila v září 2022 při své protiofenzivě.

20:26

Pražský magistrát dá 20 milionů korun na podporu a integraci uprchlíků z Ruskem napadené Ukrajiny. Peníze zamíří na projekty týkající se mimo jiné sociální oblasti, bydlení nebo terénních služeb. Rozdělení peněz dnes schválili pražští radní. Některé z projektů musí ještě schválit zastupitelstvo hlavního města. Cílem programu je podpora aktivit vztahujících se k adaptaci a integraci ukrajinských uprchlíků na území Prahy, a to v sociální oblasti, oblasti bydlení, dále také pro oblasti, jako jsou terénní služby a interkulturní práce, nebo oblast duševního zdraví, píše se v dokumentu.

16:50

Ukrajinští dělostřelci v Charkovské oblasti říkají, že čelí větší hrozbě než kdykoliv předtím. V nebývalé míře je ohrožují nepřátelské kamikadze drony.

16:48 Vlajka Ruské federace.

Moskevský odvolací soud potvrdil 27 let vězení pro Darju Trepovovou za podíl na loňském atentátu, jehož obětí se stal proválečný bloger známý pod pseudonymem Vladlen Tatarskij. Informoval o tom dnes server Mediazona. Prokuratura žádala zvýšení trestu o rok.

Sedmadvacetiletá Trepovová naopak požadovala jeho zmírnění. Její právník argumentoval slovy, že nejpřísnější trest proti ženě v moderní historii Ruska by měl být založen na pevných faktech, ale ve skutečnosti stojí na domněnkách. Soudci nechali původní verdikt beze změny.

10:51

Ukrajinské síly kontrolují zhruba šedesát procent města Vovčansk, na které minulý týden zaútočila ruská armáda. Oznámilo to ministerstvo obrany v Kyjevě. Vovčansk leží východně od Charkova, čtyři kilometry od ruské hranice.

10:15 Vlajka Ruské federace.

Soud v ruském Novosibirsku poslal na 25 let do vězení mladého muže, který podle vyšetřovatelů plánoval podpalovat sídla armádních odvodových komisí. Žádné ale nakonec nezapálil. Podle ruskojazyčného servisu BBC jde o nejtvrdší trest, jaký soud někomu v souvislosti se žhářskými útoky proti odvodovým centrům udělil.

09:50 Vlajka Ruské federace.

Rafinerie ve Slavjansku na jihu evropského Ruska připustila, že nedělní nálet ukrajinských dronů způsobil škody. Uvedla do dnes agentura TASS. Rafinerie je soukromý podnik s kapacitou čtyř milionů tun ropy ročně, to je přibližně 80 tisíc barelů denně, poznamenala agentura Reuters. Už v neděli média informovala, že zařízení přerušilo provoz.

"Jsou tu poškození. Jejich rozsah se zjišťuje," řekl TASS bezpečnostní ředitel skupiny Slavjansk EKO Eduard Trudněv. Odborníci podle něj zjistili slabiny v obranyschopnosti podniku. "Jsou díry v obraně, přihlédli jsme k tomu a na nápravě budeme pracovat. To je hlavní úkol," prohlásil.

09:49

Souhrn nejdůležitějšího dění: 

 • Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí sestřelila všech 29 bezpilotních letounů, kterými na Ukrajinu útočilo Rusko, uvedlo ukrajinské letectvo.
 • Ukrajinské námořnictvo tvrdí, že v sobotu byla "zničena" minolovka Kovrovec ruské Černomořské flotily. Neuvedlo, kde ani za jakých okolností se tak podle něj stalo.
 • Finsko příští týden předloží návrh zákona, který by umožnil pohraničníkům odmítat žadatele o azyl pokoušející se vstoupit do země z Ruska, informoval v neděli předseda finské vlády Petteri Orpo.
09:15

V době, kdy svět řeší dopady klimatické změny, válka na Ukrajině situaci rapidně a surově zhoršuje. Putin na Ukrajině způsobil jednu z největších ekologických katastrof moderní doby, popisuje v komentáři Martin Fendrych.

08:29 Vlajka Ruské federace.

Ruská vláda přijala konečné rozhodnutí o pozastavení dočasného zákazu vývozu benzinu, protože trh je dostatečně zásoben. Listu RBC informace jeho zdrojů potvrdilo ministerstvo energetiky.

Rusko zakázalo vývoz benzinu na šest měsíců od počátku března. Výjimku měla hospodářská unie vedená Moskvou a několik zemí, se kterými má Rusko uzavřené přímé mezivládní dohody o dodávkách pohonných hmot, jako je Mongolsko, upozornila agentura Reuters.

08:28

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí sestřelila všech 29 bezpilotních letounů, kterými na Ukrajinu útočilo Rusko. Informovalo o tom ukrajinské letectvo, podle něhož drony mířily na jih, střed i na západ Ukrajiny. Proti Charkovské oblasti na severu země ruská armáda vystřelila raketu Iskander-M.

Drony byly zničeny nad Oděskou, Mykolajivskou, Poltavskou a Lvovskou oblastí. Zda způsobily nějaké škody, není známo.

21:11

Ruské ostřelování ukrajinské Charkovské oblasti si na dvou různých místech vyžádalo životy celkem jedenácti lidí. Uvedl to dnes šéf oblasti Oleh Syněhubov, který pondělí vyhlásil dnem smutku v regionu. Mrtvé hlásí také Chersonská oblast na jihu země.

18:07

Ruská Černomořská flotila dál řídne, píší v neděli ukrajinská média po oznámení ukrajinského námořnictva o potopení ruské minolovky Kovrovec v noci na dnešek. Námořnictvo se zdrželo podrobností, podobně i ukrajinský generální štáb, který se o zničení lodi zmínil v situačním přehledu, a ukrajinské ministerstvo obrany poblahopřálo bojovníkům, kteří se postarali o "další špatný den Černomořské flotily". Ruská strana se nevyjádřila, což však v podobných případech bývá obvyklé.

15:50

Finsko příští týden předloží návrh zákona, který by umožnil pohraničníkům odmítat žadatele o azyl pokoušející se vstoupit do země z Ruska, uvedl dnes předseda finské vlády Petteri Orpo. Předloha by mohla znamenat, že Helsinky načas budou porušovat své mezinárodní závazky, napsala k tomu agentura Reuters.

12:46 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana za posledních 24 hodin sestřelila 103 ukrajinských dronů a 12 střel ATACMS, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě.

12:31

Nejméně čtyři lidé zemřeli v důsledku ruského bombardování ukrajinské Charkovské oblasti, uvedl guvernér. Mrtvé hlásí také Chersonská oblast.

12:28

Na řadě míst Ukrajiny byly dnes slyšet exploze. Není však jasné, zda byly způsobeny prací protivzdušné obrany či dopady dronů či raket na cíl. Více než polovina ruských dronů z dnešní noci byla zničena nad Oděskou oblastí, uvedl její šéf Oleh Kiper. Trosky jednoho z nich podle něj poškodily administrativní budovu, jiné dopadly na dvůr obytného domu. Úřady neevidují žádné oběti na životech.

12:28

Ukrajinské námořnictvo uvedlo, že v sobotu byla "zničena" minolovka Kovrovec ruské Černomořské flotily. Neuvedlo, kde ani za jakých okolností se tak podle něj stalo. Informace médií o zásahu skladu ropy v ruském Vyborgu poblíž finských hranic místní úřady popřely. "V budově starého vyborgského ropného skladu došlo k výbuchu spojeného s použitím pyrotechnických prostředků. Nejsou žádní zranění, nebezpečí ani požár," uvedl gubernátor Leningradské oblasti Alexandr Drozdenko.

10:55

Tvář Ukrajinky za pomoci AI propagovala na čínském internetu Rusko. "Nechci, aby si někdo myslel, že jsem takové hrůzy někdy řekla. Použít Ukrajinku jako tvář k propagaci Ruska je šílenství," prohlásila Olha Lojeková, když svou tvář spatřila v řadě videí na čínských sociálních sítích. Jde o výsledek snadno ovladatelných nástrojů generativní umělé inteligence, které jsou snadno dostupné on-line. "Byl to můj obličej a můj hlas. Bylo to děsivé. Viděla jsem samu sebe říkat věci, které jsem nikdy neřekla," svěřila se jednadvacetiletá studentka Pensylvánské univerzity stanici BBC.

10:54 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany dnes ráno sdělilo, že systémy protivzdušné obrany v noci na dnešek zničily devět raket ATACMS a jeden bezpilotní prostředek nad Ruskem okupovaným ukrajinským poloostrovem Krym, tři drony nad pohraniční Belgorodskou oblastí a rovněž 57 dronů nad Krasnodarským krajem.

09:52 Vlajka Ruské federace.

Ruská rafinerie v Slavjansku na Kubáni dnes přerušila provoz poté, co se stala cílem vzdušného útoku Ukrajiny. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na vedení ropného podniku. Místní úřady předtím oznámily dopad šesti dronů v areálu rafinerie. Nepřátelské vzdušné útoky hlásily dnes ráno z řady míst ruské i ukrajinské úřady. "Došlo k vzdušnému útoku. Závod je nyní uzavřen. Sčítáme škody," řekl Interfaxu bezpečnostní ředitel rafinerie Eduard Trudněv.

09:50

Letos v únoru schválil Evropský parlament uvolnění 50 miliard eur (1,25 bilionu korun) pro Ukrajinu. Vyčlenění těchto peněz, které má EU Kyjevu poskytovat postupně do roku 2027, zkomplikovalo v Evropské radě maďarské veto. Hlasování v Evropském parlamentu bylo naproti tomu poměrně hladké: pro se vyslovilo 536 poslanců, proti bylo 40 a zdrželo se 39 zákonodárců.

09:02

Rusko i Ukrajina shodně uvedly, že se v noci na dnešek staly terčem vzdušných útoků. Kyjev oznámil sestřelení všech 37 útočících ruských dronů, ruská protivzdušná obrana odvracela dronový a raketový útok na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym a také v Krasnodarském kraji na jihu země. "V Kyjevské, Oděské, Mykolajivské, Sumské, Vinnycké, Žytomyrské, Čerkaské a Chersonské oblasti bylo sestřeleno všech 37 bojových dronů Šáhed," uvedlo ukrajinské letectvo.

07:51 Vlajka Ruské federace.

Navzdory sankcím a silnému politickému tlaku pokračuje většina zahraničních společností ve svém podnikání v Rusku. Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu se z Ruska zcela stáhlo jen 9,5 procenta zahraničních podniků. Zhruba třetina zahraničních firem své aktivity v Rusku omezila. Vyplývá to podle agentury APA ze studie Vídeňského institutu pro mezinárodní ekonomická srovnání.

20:32

Leonid Volkov, který býval pravou rukou ruského opozičního politika Alexeje Navalného, řekl britské stanici BBC, že nikdy nevzdá boj proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby nebyla "nejvyšší oběť" opozičního vůdce zbytečná.

Navalnyj za nejasných okolností zemřel v ruském vězení za polárním kruhem. Volkov byl v březnu před svým domovem v litevském exilu brutálně přepaden a od úderů kladivem utrpěl zlomeninu ruky, pohmožděniny na hlavě a poranění nohy. Útok měl podle Volkova jasné poselství: "Víme, kde žiješ, a můžeme tě zabít. Jdeme po tobě," řekl v prvním televizním rozhovoru poskytnutém po přepadení.

Minulý měsíc polské úřady kvůli útoku na ruského opozičníka zadržely tři lidi: Bělorusa, který si podle vyšetřovatelů útok objednal, a dva Poláky z prostředí fotbalových "ultras", kteří útok podnikli. Volkov je přesvědčen, že za přepadením stojí Putinův režim.

Podle Volkova "nikdo nenahradil" Navalného, jakkoli každý podle něj ví, že Navalného manželka Julija je novou charismatickou vůdkyní opozice, přestože si nikdy nepřála sehrávat tuto veřejnou roli.

Neexistuje "žádný kouzelný trik", který by mohl svrhnout ruský režim, varoval a vyzval západní spojence, aby poslali na Ukrajinu více zbraní a neuvažovali o vyjednávání s Ruskem, navzdory nedávnému postupu ruských vojsk. Na Putina podle něj musí být vyvíjen "vojenský tlak, ekonomický tlak, politický tlak", a to pokud možno zevnitř a zvenčí.

18:34 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud ve sporu kolem plynárenského projektu nedokončeného kvůli protiválečným sankcím zablokoval majetky nejen italské bance UniCredit, ale také německým Deutsche Bank a Commerzbank. Informují o tom světová média, podle kterých objem zabaveného majetku dohromady činí nejméně 700 milionů eur (přes 17 miliard Kč).

Arbitrážní soud v Petrohradu rozhodl na základě stížností jedné z dceřiných společností ruské plynárenské skupiny Gazprom, která se na neuskutečněném projektu podílela.

18:27

Polsko investuje deset miliard zlotých (asi 58 miliard Kč) do zvýšení bezpečnosti své hranice s Ruskem a Běloruskem, včetně výstavby opevnění, ohlásil premiér Donald Tusk. Projekt nazvaný Východní štít má současně odstrašit potenciálního agresora.

Polsko v posledních letech investuje velké sumy do posílení své obranyschopnosti. Tempo přezbrojování polských vojsk se ještě výrazně zvýšilo poté, co Rusko rozpoutalo válku proti Ukrajině.

Varšava patří k předním spojencům Kyjeva. Argumentuje, že je lepší porazit ruská vojska na Ukrajině, než jim čelit na polských hranicích, které představují i hranice Evropské unie a Severoatlantické aliance.

10:30

Od zahájení ruského pozemního útoku v ukrajinské Charkovské oblasti z minulého týdne bylo evakuováno už téměř 10 000 lidí, uvedl šéf charkovské správy Oleh Syněhubov.  Podle něj se za poslední den nepřítel v Charkovské oblasti dvakrát pokusil prolomit ukrajinskou obranu, ale byl odražen. Situace na tomto frontovém úseku je pod kontrolou, ukrajinské síly sem přivádějí posily a místy provádějí protiútoky s cílem zlepšit své taktické postavení, dodal.

09:59

Nedostatek zbraní a střeliva ukrajinské armády je podle odborníka Zdeňka Petráše z Univerzity obrany problém, ale největším problémem je podle něj úbytek vojáků. Kritickou se pak podle něj stává situace v oblasti Charkova. Petráš to řekl ČTK.

"Podle dostupných informací ruské jednotky v současné době postoupily v severní části od Charkova o více než osm kilometrů od rusko-ukrajinských hranic. Vzhledem k nedostatečnému zásobování municí a střelivem, především pak municí dělostřeleckou, mohou jednotky ruské armády snadno vést dělostřelecké údery proti ukrajinským obranným pozicím poblíž hranic a zatlačovat bránící se ukrajinské jednotky," popsal Petráš.

07:51

Ukrajinský prezident si rovněž postěžoval, že Západ Ukrajině zakazuje používat zbraně dodané Evropou a Spojenými státy k úderům na ruské území. "Oni na nás mohou útočit ze svého území, to je největší výhoda, jakou Rusko má, a my nemůžeme se západními zbraněmi podniknout nic proti jejich systémům umístěným na ruském území. Nemáme na to právo," kritizoval zelenskyj a dodal, že si na tuto skutečnost tento týden stěžoval americkému ministrovi zahraničí Antonymu Blinkenovi.

07:50

 Západ se bojí porážky Ruska stejně, jako porážky Ukrajiny, což je absurdní. Řekl to v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AFP. V exkluzivním rozhovoru dále mimo jiné kritizoval Západ za to, že zakázal Ukrajině používat jím dodané zbraně k útokům na ruské území. Vyjádřil rovněž přesvědčení, že Rusko chce útočit na Charkov, ale nemá dostatek prostředků k novému rozsáhlému útoku na Kyjev.

17:52 Vlajka Ruské federace.

Soud v Petrohradě dnes nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů eur (11,4 miliardy Kč). Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Soud rozhodl v arbitrážním sporu, ve kterém figuruje jedna z dceřiných společnosti ruské plynárenské skupiny Gazprom. Italská banka rozhodnutí zatím nekomentovala.

17:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon, který umožňuje některým odsouzeným vstoupit do ozbrojených sil a bojovat proti ruským invazním silám. Ukrajinská armáda by tímto způsobem mohla mobilizovat 10 tisíc až 20 tisíc vězňů. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na databázi ukrajinského parlamentu.

15:47

Evropská unie uvalila sankce na čtyři mediální subjekty, které podle ní šíří a podporují ruskou propagandu a útočnou válku proti Ukrajině. Jde o platformu Voice of Europe, kterou zařadila na národní sankční seznam už koncem března i česká vláda. Sankce se týkají i ruské mediální platformy RIA Novosti a ruských listů Izvestija a Rossijskaja Gazeta, informovala ve svém prohlášení Rada EU. Členské státy EU sankce schválily takzvanou písemnou procedurou, která se uskutečnila v uplynulých dnech.

10:21

"Ruští okupanti při ofenzivě v Charkovské oblasti překonali jen první linii ukrajinské obrany. Před nimi jsou další dvě," uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj Rusové nepostoupili v žádném úseku frontu dál než deset kilometrů od hranice.

9:25

Při útoku na vojenské letiště Belbek na Ruskem okupovaném ukrajinském poloostrově Krym byly v noci na středu zničeny tři ruské stíhačky MiG-31. Potvrdily to v pátek zveřejněné satelitní fotografie. Události na Ukrajině a v Rusku dál sledujeme online.

Satelitní fotografie zničeného letiště Belbek na okupovaném Krymu.
Satelitní fotografie zničeného letiště Belbek na okupovaném Krymu. | Foto: Reuters
08:45

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruská vojska během noci zaútočila na Charkov na východě Ukrajiny za pomoci dronů, místní úřady hlásí zásahy ve městě.
 • Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu a ruské přístavní město Novorossijsk čelily rozsáhlému útoku vzdušných a námořních dronů.
 • Ukrajinský Charkov ve čtvrtek zažil nejdelší letecký poplach od začátku ruské invaze, trval více než 16 a půl hodiny.
08:41

Ukrajinský Charkov ve čtvrtek zažil nejdelší letecký poplach od začátku ruské invaze. Server The Kyiv Independent dnes píše, že trval více než 16 a půl hodiny, úřady ho odvolaly teprve dnes kolem 01:00 místního času (kolem půlnoci SELČ).

07:28 Vlajka Ruské federace.

Nejméně 38 leteckých bomb svrhly ruské letouny za poslední tři měsíce na ruské a okupované území na východě Ukrajiny, uvedl na sociální síti zpravodajský kanál Astra. Zprávu převzala i některá ruská a ukrajinská média.

"Během 15. května svrhlo ruské letectvo na (ruskou) Belgorodskou oblast hned tři půltunové bomby," píše Astra o posledních případech. Jedna z bomb dopadla přímo u akvaparku Lazurnyj ve vsi Lazurnoje u Belgorodu. Další bombu našli u vsi Krutoj Log a třetí ve vsi Zarečje-Vtoroje. "Ve všech třech případech nikdo nezahynul, ani nebyl zraněn," dodala. Předchozí případ se stal jen o den dříve, kdy z letounu odpadla blíže neupřesněná bomba či raketa na ves Probuždenije ve Voroněžské oblasti.

07:27 Vlajka Ruské federace.

Terčem ukrajinského dronového náletu se stala i rafinérie v Tuapse na jihu Ruska, kde vypukl požár. Ruská protivzdušná obrana celkem zničila více než stovku ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

05:50 Vlajka Ruské federace.

Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útoku vzdušných a námořních dronů, tedy bezpilotních letadel a bezposádkových plavidel. Oznámil to ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily, decimované ukrajinskými útoky.

"Síly protivzdušné obrany, flotily a uskupení vojsk obrany Krymu v různých částech Sevastopolu pokračují v ničení bezpilotních letounů a také bezposádkových člunů," uvedl gubernátor podle agentury TASS. Později na sociální síti poděkoval vojákům za to, že se jim rozsáhlý útok podařilo odrazit. "Zničeny byly desítky bezpilotních letounů a více než pět bezposádkových člunů," tvrdil a dodal, že útok si podle záchranářů nevyžádal žádné zraněné.

Podobná tvrzení nelze ve válečných podmínkách okamžitě prověřit z nezávislých zdrojů.

05:48

Ruská vojska během noci zaútočila na Charkov na východě Ukrajiny za pomoci dronů, místní úřady hlásí zásahy ve městě, uvedla ukrajinská média. Gubernátor sousední ruské Belgorodské oblasti tvrdí, že při útoku ukrajinských dronů na okolí Belgorodu zahynula žena a její dítě. Ukrajina se k podobným tvrzením ruských úřadů nevyjadřuje.

20:47 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady označily nezávislý zpravodajský kanál SOTA za nežádoucí organizaci, čímž prakticky znemožnily jeho další činnost v zemi. Podle ruské generální prokuratury toto médium pod vlivem Západu destabilizuje ruskou společnost, což jeho provozovatelé v reakci na zprávu odmítli a slíbili dále pokračovat v činnosti.

Kanál SOTA v posledních letech pokrýval například procesy s oponenty režimu prezidenta Vladimira Putina nebo opoziční demonstrace.

20:32

Mezinárodní měnový fond (MMF) zahájí v nadcházejících týdnech novou misi na Ukrajině, kde bude posuzovat plnění podmínek úvěrového programu 15,6 miliardy USD (354,6 miliardy Kč) a nejnovější vývoj a výkon ekonomiky země zasažené už déle než dva roky trvající ruskou ozbrojenou agresí, řekla mluvčí MMF Julie Kozacková.

Mise posoudí nejnovější ekonomický vývoj na Ukrajině, ale také prověří analýzu MMF týkající se udržitelnosti ukrajinského dluhu. Toto hodnocení ovlivní snahu země o restrukturalizaci dluhu 20 miliard USD.

19:20

Ruská armáda nedisponuje dostatečným počtem vojáků k dosažení strategického průlomu v oblasti Charkova na severovýchodě Ukrajiny. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil americký generál Christopher Cavoli, který je vrchním velitelem sil Severoatlantické aliance v Evropě, po jednání šéfů generálních štábů členských zemí NATO v Bruselu. Ukrajinské síly podle něj udrží v regionu své pozice.

"Rusové nedisponují počtem potřebným ke strategickému průlomu," řekl Cavoli. "Přesněji řečeno, nemají k tomu dovednosti a schopnosti, aby to dokázali, a aby operovali v rozsahu nezbytném k využití jakéhokoli průlomu ke strategické výhodě," dodal. Podle Cavoliho mají schopnost dosáhnout lokálních pokroků, ale zaznamenali také ztráty.

Rusko postupuje při zvyšování svých průmyslových kapacit v obranném sektoru rychleji než Evropa a Severní Amerika, upozornil po jednání Vojenského výboru NATO v Bruselu jeho předseda, admirál Rob Bauer.

Bauer uvedl, že brzy očekává "vážné zlepšení" v množství munice, kterou ukrajinské síly dostanou.

17:17 Vlajka Ruské federace.

Rusko vyhošťuje britského vojenského přidělence v zemi, uvedla Moskva podle Reuters. Rusko reaguje na stejný krok Londýna oznámený minulý týden.

15:49

Dánsko pošle Ukrajině nový balíček vojenské pomoci v hodnotě přibližně 5,6 miliardy dánských korun (18,5 miliardy korun). Zahrnovat bude především protivzdušnou obranu a děla. Podle agentury Reuters to dnes napsal dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen na sociální síti X.

15:14

Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko dnes obvinil ruské invazní síly ze zadržování a zabíjení civilistů ve městě Vovčansk v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, o které v posledních dnech svádějí boje ukrajinští a ruští vojáci. Informovala o tom agentura AFP, podle níž se k tomu Moskva zatím nevyjádřila.

"V severní části Vovčansku, kde se bojuje, berou ruští vojáci civilisty do zajetí," napsal na platformě Telegram ukrajinský ministr. Rusové podle něj nedovolili místním obyvatelům evakuovat se a nahánějí je do sklepů. "Je známo o prvním střílení civilistů ruskými vojáky," uvedl dále Klymenko.

13:57

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Situace v Charkovské oblasti je pod kontrolou, ale zůstává extrémně složitá, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
 • Při útoku na vojenské letiště Belbek na Krymu byly v noci na středu zničeny dvě ruské stíhačky MiG-31, tvrdí server Meduza s odvoláním na portál Astra. 
 • Prezidenti Ruska a Číny Vladimir Putin a Si Ťin-pching se shodli, že řešení konfliktu na Ukrajině by mělo být politické. Rusko v posledních týdnech nicméně zahájilo na Ukrajině ofenzivu v novém směru.
13:30

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes po setkání se svým řeckým protějškem Jorgosem Gerapetritisem uvedl, že obě země spolupracují na pomoci Ukrajině a hledají společné cesty, jak čelit ruské agresi. "Důležité téma, které v dlouhodobém měřítku oslabí ruskou schopnost ovlivňovat dění v Evropě, jsou sankce," uvedl. Jednota v sankční politice je podle něj pro Evropu zásadní. Gerapetritis ocenil roli Česka v iniciativách na podporu Ruskem napadené země, v pomoci je podle něj potřeba pokračovat.

Česko podle Lipavského také v Evropské unii aktivně pracuje na prosazení návrhu na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru. "Je to citlivá záležitost, která vyžaduje hodně vysvětlování v Evropě," uvedl Lipavský. Na straně návrhu stojí poměrně hodně evropských zemí, uvedl. Podle Gerapetritise případ obsazuje politický i technický aspekt, o návrhu Řecko s českou vládou bilaterálně i v EU diskutuje. "Řecko není proti, ale musíme na tom dále pracovat a vidět vedlejší politické účinky," řekl řecký šéf diplomacie.

13:14

Situace v Charkovské oblasti je pod kontrolou, ale zůstává extrémně složitá, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který navštívil Charkov.

12:32

Při útoku na vojenské letiště Belbek na Ruskem okupovaném ukrajinském poloostrově Krym byly v noci na středu zničeny dvě ruské stíhačky MiG-31. Napsal to dnes server Meduza s odvoláním na portál Astra. Na základnu podle něj zaútočila ukrajinská armáda střelami dlouhého doletu ATACMS. Ruské ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že protivzdušná obrana tehdy zničila deset střel stejného typu.

11:56

Mluvčí Kremlu dnes odsoudil středeční atentát na slovenského premiéra Roberta Fica a popřál mu brzké uzdravení. Informoval o tom ruský list Izvestija. Ruský prezident Vladimir Putin už ve středu podle informací svého úřadu zaslal slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové telegram v podobném zněním, ve kterém střelbu na předsedu slovenské vlády označil za ohavný zločin, jenž nemá ospravedlnění.

10:59

Nezvyklé vystoupení ministra zahraničí USA na Ukrajině vyvolalo rozporuplné reakce. Antony Blinken podpořil zemi napadenou ruským agresorem z pódia kyjevského baru, který slouží i jako bunkr. Potom si s ukrajinskou skupinou 19.99 zahrál skladbu Rockin' in the Free World od americko-kanadského písničkáře Neila Younga.

10:24

Admirál Rob Bauer zopakoval nedávné prohlášení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, že pokud se nyní členské státy NATO rozhodují, zda plnit alianční cíle, pokud jde o potřebné vojenské vybavení, nebo zda poskytnout více pomoci Ukrajině, rozhodnutí má být jasné: Pomozte Ukrajině. "Zásoby mohou být a budou obnoveny, ztracené lidské životy jsou ztraceny navždy," dodal.

10:14

Čínský prezident Si Ťin-pching a Vladimir Putin se shodli, že řešení konfliktu na Ukrajině by mělo být politické. Rusko v posledních týdnech nicméně zahájilo na Ukrajině ofenzivu v novém směru, a to na Charkov na severovýchodě země.

Putin rovněž Siovi poděkoval za jeho mírové iniciativy ohledně Ukrajiny. Čína loni v únoru, k příležitosti prvního výročí ruské invaze do sousední země, představila plán "politického ujednání ukrajinské krize", který mimo jiné požaduje zastavení bojů a obnovení mírových rozhovorů.

09:40

Ukrajinci ukázali světu, že mají schopnost dosáhnout úspěchů na bojišti, potřebují ale naši pomoc, uvedl šéf Vojenského výboru NATO Rob Bauer.

09:16 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Rusko a Čína podle Putina prohloubí spolupráci v jaderné energetice. Prezident Si Ťin-pching vyjádřil naději, že se do Evropy vrátí mír a Čína sehraje konstruktivní roli.

07:27 Vlajka Ruské federace.

Mírová konference o Ukrajině chystaná Švýcarskem je bez účasti Ruska zbytečná, nejde o seriózní pokus najít mírové řešení, uvedl podle Reuters Kreml.

07:26

Čína je připravena posílit své vztahy s Ruskem, řekl ve čtvrtek podle agentury AFP na úvod jednání čínský prezident Si Ťin-pching svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi, který je na dvoudenní státní návštěvě této asijské země. Podle Putina mají oba státy pevný základ pro praktickou spolupráci, píší ruská média. V Pekingu zároveň po setkání prezidentů začala jednání za účasti širších delegací obou zemí, píše agentura TASS.

22:15

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruské ministerstvo obrany hlásí dobytí vesnice Robotyne v jihoukrajinské Záporožské oblasti, kterou Ukrajinci osvobodili od ruské okupace loni v létě. Ukrajinští vojáci podle médií tvrzení ministerstva popřeli.
 • Estonský parlament schválil zákon, který umožňuje použít ruský majetek, zmrazený v této pobaltské zemi na základě mezinárodních sankcí, na nápravu škod způsobených Ukrajině válkou. 
 • Ruský prezident Vladimir Putin představil velitelům vojenských okruhů nového ministra obrany Andreje Bělousova.
 • Čína je mezi zhruba stovkou delegací, které zatím nepotvrdily účast na mírové konferenci o Ukrajině, kterou pořádá v polovině června Švýcarsko. 
19:58

Čína je mezi zhruba stovkou delegací, které zatím nepotvrdily účast na mírové konferenci o Ukrajině, kterou pořádá v polovině června Švýcarsko. Dnes to podle agentury Reuters řekla švýcarská prezidentka Viola Amherdová.

Švýcarsko pozvalo na 160 delegací. Rusko podle dřívějších informací pozvánku na jednání nedostalo. Konference by se měl zúčastnit i český prezident Petr Pavel.

19:19 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Ruský prezident Vladimir Putin dnes představil velitelům vojenských okruhů nového ministra obrany Andreje Bělousova. Podle serveru BBC News to bylo poprvé od začátku války na Ukrajině, co Putin ukázal všechny velitele okruhů.

Ze seznamu účastníků vyplývá, že generálplukovník Alexandr Lapin, dříve kritizovaný za selhání na Ukrajině, se nově stal velitelem Leningradského vojenského okruhu, upozornil server Meduza.

17:05

Nejméně dva mrtvé si dnes vyžádal ruský útok na infrastrukturu ve městě Dnipro, které leží asi 400 kilometrů jihovýchodně od Kyjeva. Počet zraněných se upřesňuje, napsal na svém webu listu Ukrajinska pravda, který se odvolává na šéfa oblastní správy Serhije Lysaka a na ukrajinské ozbrojené síly. Ty podle deníku hlásily, že protivzdušná obrana sestřelila poblíž Dnipra řízenou leteckou raketu Ch-59.

17:00

Světová federace FIFA prodloužila o další rok pravidlo, jež umožňuje fotbalistům a trenérům přerušit kvůli válce smlouvy s ukrajinskými a ruskými kluby. Vedení FIFA před kongresem v Bangkoku lhůtu protáhla do 30. června 2025.

16:45

Na rozvoj schopností vzdušných sil české armády půjde do roku 2028 navíc 18,75 miliardy korun. Důvodem navýšení finančního rámce programu z původní částky 36,1 miliardy na 54,87 miliardy korun je zejména zařazení dvou strategických projektů: pořízení středního transportního letounu a technické zhodnocení vrtulníků systému H-1, které Česku darovaly Spojené státy.

Informovalo o tom ministerstvo obrany, materiál ke stanovení účasti státního rozpočtu při uplatňování programu udržení a rozvoje armádního letectva dnes schválila vláda.

16:15

Vojenská podpora Ukrajiny nevylučuje hledání řešení, jak konflikt ukončit, uvedl prezident Petr Pavel. "Naopak, to musí probíhat souběžně, aby i Rusko pochopilo, že vojenské řešení neexistuje. Zároveň musí platit, že jakékoli budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny při zohlednění jejích základních zájmů," napsal. I proto přijal pozvání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na červnovou konferenci o míru na Ukrajině.

16:02

Místopředsedkyně Evropské komise (EK) Věra Jourová očekává, že se dezinformační kampaň ze strany Ruska bude před evropskými volbami ještě zhoršovat. Jourová míní, že Putinovo Rusko potřebuje dostat do Evropského parlamentu (EP) co nejvíce nových členů, kteří budou brzdit podporu Ukrajiny ze strany Evropské unie. Uvedla to v rozhovoru s ČTK.

15:20

Estonský parlament dnes schválil zákon, který umožňuje použít ruský majetek, zmrazený v této pobaltské zemi na základě mezinárodních sankcí, na nápravu škod způsobených Ukrajině válkou. Pro zákon hlasovalo 65 poslanců, proti byli tři, uvedl server Delfi.ee. 

"Udělali jsme velký krok k vytvoření precedentu, který by Evropa mohla následovat," uvedl v prohlášení ministr zahraničí Margus Tsahkna, citovaný agenturou Reuters. 

15:00

Stát pomůže 430 Ukrajincům s dočasnou ochranou v Česku s dobrovolným návratem do vlasti. Pilotní program asistence dnes schválila vláda, naplánován je na půl roku od letošního června do listopadu. Pro 400 z uprchlíků stát zajistí autobusovou jízdenku z ČR do nejbližšího místa pobytu na Ukrajině. U zbylých 30 osob v komplikovaném zdravotním stavu se počítá s individuální asistencí a zajištěním zdravotní dopravní služby.

Projekt nemá žádnou souvislost s brannou povinností Ukrajinců, ale slouží lidem, kteří se chtějí vrátit domů například ze zdravotních či rodinných důvodů, sdělilo ministerstvo vnitra. O schválení programu informoval po jednání kabinetu ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN).

14:35

Ukrajinský generální štáb k tvrzení Rusů o dobytí vesnice Robotyne uvedl, že Rusové "nepřestávají usilovat o postup v oblasti obcí Robotyne a Staromajorske". "Od začátku dne se tam odehrálo 15 bojových střetů," uvedlo velení ukrajinské armády.

14:32

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odkládá všechny zahraniční návštěvy, uvedl mluvčí hlavy státu Serhij Nykyforov. Podle zahraničních médií je důvodem sílící ruská ofenziva.
 • Americká vláda poskytne další dvě miliardy dolarů (45 miliard korun) na nákup zbraní pro Ukrajinu, oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken. 
 • Tempo ruských útočných operací v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny zřejmě zpomalilo, uvedl americký Institut pro studium války.
14:27

Americká vláda poskytne další dvě miliardy dolarů (45 miliard korun) na nákup zbraní pro Ukrajinu, oznámil dnes na tiskové konferenci v Kyjevě americký ministr zahraničí Antony Blinken. Podle agentury AP jde o střednědobou a dlouhodobou pomoc pro zemi bránící se ruské agresi už déle než dva roky. Blinken nicméně prohlásil, že nové peníze přinesou Kyjevu zbraně okamžitě.

13:22 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že dobylo vesnici Robotyne v jihoukrajinské Záporožské oblasti, kterou Ukrajinci loni v létě osvobodili od ruské okupace. Invazní vojska se dále podle prohlášení Moskvy zmocnila obcí Lukjanci a Hlyboke v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Podobná tvrzení stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Kyjev se k prohlášení Ruska nevyjádřil. Mluvčí ukrajinské armády ráno uvedl, že se ukrajinští vojáci stáhli na výhodnější pozice u obcí Vovčansk a Lukjanci, aby zabránili svým ztrátám.

13:14

Nejméně 16 občanů Srí Lanky zahynulo v bojích na Ukrajině. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na srílanské ministerstvo obrany. Ministerstvo uvedlo, že do války na Ukrajině bylo naverbováno nejméně 288 vysloužilých srílanských vojáků. Podle dřívějších zpráv většinu z nich najala ruská armáda.

12:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odkládá všechny zahraniční návštěvy, potvrdil dnes bez dalších podrobností mluvčí hlavy státu Serhij Nykyforov. Stanice CNN Portugal již dopoledne uvedla, že Zelenskyj kvůli složité situaci na frontové linii zrušil cestu do Španělska a Portugalska plánovanou na tento týden. Ruská invazní vojska minulý týden obnovila pozemní ofenzivu na severu Charkovské oblasti a otevřela tím novou frontu.

"Volodymyr Zelenskyj dal pokyn odložit všechny mezinárodní akce s jeho účastí, naplánované na nadcházející dny, a vypracovat nové termíny. Děkujeme našim partnerům za pochopení," napsal Nykyforov na konci facebookového příspěvku, kde zmiňuje situaci v Charkovské oblasti a informuje o vyslání vojenských posil do regionu.

11:09

Schopnost Ukrajiny zachytit ruské raketové útoky se v posledních měsících výrazně snížila. Rusko zintenzivnilo využívání dronů a raket, včetně těžce zaměřitelných zbraní, jako jsou balistické střely, uvádí deník Wall Street Journal. 

09:44

Tempo ruských útočných operací v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny zřejmě zpomalilo. Ve své poslední analýze vývoje bojů to uvedl americký Institut pro studium války, který vyjádřil mínění, že aktivity invazních vojsk v tomto sektoru bojiště spíše odpovídají snaze vytvořit u hranic v regionu určitou nárazníkovou zónu, než proniknout hlouběji do Charkovské oblasti.

08:43

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kvůli složité situaci na Ukrajině zrušil cestu do Španělska a Portugalska plánovanou na tento týden, uvedla stanice CNN Portugal.

08:42

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vzkázal Ukrajincům, že za svobodu jejich země i jinde bojují nejen Spojené státy, ale i velká část světa. Prohlášení šéfa americké diplomacie se ale od jiných projevů podpory Kyjevu lišilo tím, že jej učinil na pódiu sklepního baru v ukrajinské metropoli, a to krátce předtím, než si s tamní kapelou zazpíval a zahrál na kytaru.

21:52

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Lotyšsko přispěje deseti miliony eur (asi 248 milionů korun) na českou iniciativu na obstarání dělostřelecké munice pro Ukrajinu.
 • Francie dodá v příštích dnech a týdnech vojenskou pomoc Ukrajině, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. 
 • Vojenská pomoc z nedávno schváleného amerického balíku pomoci už přijíždí na Ukrajinu, část dorazila a další zásoby jsou na cestě, řekl v Kyjevě americký ministr zahraničí Antony Blinken. 
 • Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval dosavadního tajemníka ruské bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa svým poradcem. 
21:07 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnosy, kterými jmenoval členy nové vlády premiéra Mišustina, oznámil Kreml. Předchozí vláda odstoupila po Putinově inauguraci.

19:30

Lotyšsko přispěje deseti miliony eur (asi 248 milion korun) na českou iniciativu na obstarání dělostřelecké munice pro Ukrajinu, oznámili novinářům po dnešním jednání vlády premiérka Evika Siliňová a ministr obrany Andris Sprúds. Kromě toho Lotyšsko dodá Ukrajině další drony.

16:52

Francie dodá v příštích dnech a týdnech vojenskou pomoc Ukrajině. V dnešním telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským to podle Elysejského paláce řekl francouzský prezident Emmanuel Macron.

Hlava Francie také odsoudila sílící ruské údery na Ukrajinu, například na její energetickou infrastrukturu, uvedla agentura AFP. Rusko francouzský prezident vyzval k zastavení bojů a k takzvanému olympijskému příměří.

Kancelář francouzského prezidenta nezveřejnila detaily ohledně vojenské pomoci. V minulosti Paříž poslala Ukrajině houfnice Caesar, obrněné vozy, protivzdušné systémy i munici.

16:28

Devět lidí zranila ruská raketa, která zasáhla vysokopodlažní dům v Charkově.

14:57

Polský stát v posledních měsících podle premiéra Tuska překazil pokusy o sabotáže či žhářství. Varoval, že Rusko se snaží zasahovat do voleb do Evropského parlamentu.

13:41 Vlajka Ruské federace.

Ruský nejvyšší soud zamítl odvolání ruského opozičního představitele Vladimira Kara-Murzy proti jeho odsouzení k 25 letům vězení za údajnou vlastizradu a šíření falešných zpráv o ruské armádě. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Kara-Murza, který odsoudil válku proti Ukrajině a kritizuje ruského prezidenta Vladimira Putina, už dříve vinu odmítl a přirovnal soud s ním k vykonstruovaným procesům za vlády sovětského diktátora Josifa Stalina ve 30. letech 20. století.

10:39

Ruská armáda uvádí, že její síly získaly kontrolu nad západní a severní částí města Vovčansk v Charkovské oblasti, napsala ruská státní agentura TASS. Agentura Reuters ale s odvoláním na ukrajinskou armádu napsala, že situace ve městě, které leží severovýchodně od druhého největšího města země Charkova, je pod kontrolou.

9:57 Vlajka Ruské federace.

Vladimir Putin jmenoval dosavadního předsedu Federální bezpečnosti rady Nikolaje Patruševa svým poradcem. Šéfem rady, která má spíše ceremoniální charakter, je od neděle bývalý ministr obrany Sergej Šojgu. Ministrem jmenoval Putin Andreje Bělousova.

9:44

Potřebujeme naléhavě systémy protivzdušné obrany, zejména pro Charkov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to řekl na setkání americkému ministru zahraničí Antony Blinkenovi.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký ministr obrany Antony Blinken v Kyjevě
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký ministr obrany Antony Blinken v Kyjevě | Foto: Reuters
9:34

Rusové při pozemním útoku obsadili několik vesnic hned za hranicí v Charkovské oblasti. Ukrajinští vojáci se stále potýkají s nedostatkem munice.

9:33

Čtyři lidé utrpěli zranění při úterním ruském ostřelování Charkova.

9:31 Vlajka Ruské federace.

Vladimir Putin navštíví ve čtvrtek a v pátek Čínu, kde se setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Oznámil to Kreml.

08:29

Ruský plynárenský gigant Gazprom by se dlouho mohl potýkat se špatnými hospodářskými výsledky. Kdysi nejziskovější ruská společnost vlastněná Kremlem se potýká se ztrátou evropského trhu, kterou se snaží vykompenzovat domácím trhem a vývozem do Číny.

08:05

Souhrn nejdůležitějšího dění: 

 • V ruské Volgogradské oblasti vykolejil nákladní vlak, podle ruských drah zaviněním nepovolaných osob. Ruskojazyčný server BBC napsal, že vlak nejspíš vykolejil po útoku dronu.
 • Americký ministr zahraničí Antony Blinken v úterý dorazil na neohlášenou návštěvu Ukrajiny.
 • Srbský premiér Miloš Vučević po pondělním jednání s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou vyjádřil podporu Ukrajině, nezavázal se ovšem připojit k mezinárodním sankcím proti Moskvě.
07:37

Ukrajina v noci na dnešek zničila všech 18 dronů, kterými na ni útočilo Rusko, uvedlo ukrajinské letectvo. Rusko zase informovalo o 25 raketách, které její protivzdušná obrana zničila nad Belgorodskou oblastí.

05:33 Vlajka Ruské federace.

V ruské Volgogradské oblasti vykolejil nákladní vlak, podle ruských drah zaviněním nepovolaných osob. Událost se obešla bez zranění, píše RIA. Ruskojazyčný server BBC napsal, že vlak nejspíš vykolejil po útoku dronu. Vše se obešlo bez zranění, vlaková doprava v místě byla zastavena.

Vlak vezoucí nespecifikované produkty vyjel z kolejí u stanice Kotluban severně od Volgogradu. Na místě pak podle ruských úřadů vypukl požár, když vzplála cisterna s naftou a vagon se dřevem. Plameny se kolem 3:40 místního času (2:40 SELČ) podařilo uhasit.

05:32

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes dorazil na neohlášenou návštěvu Ukrajiny. V Kyjevě se sejde mimo jiné s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ve snaze ujistit představitele země o pokračující americké podpoře země čelící ruské ofenzivě.

22:27

Americká vojenská pomoc pro Ukrajinu v rámci balíku, který Kongres schválil koncem dubna, již dorazila do země čelící ruské agresi. Podle tiskových agentur to dnes řekl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Washington učiní vše, aby další podporu dostal Kyjev v době sílící ruské ofenzivy co nejrychleji, dodal Sullivan.

16:37

Srbský premiér Miloš Vučević po dnešním jednání s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou vyjádřil podporu Ukrajině, která se brání už více než dva roky rozsáhlé ruské vojenské agresi. Nezavázal se ovšem připojit k mezinárodním sankcím proti Moskvě kvůli její invazi do sousední země. Napsaly to dnes agentury Reuters a AP. Kuleba je v Srbsku společně s první dámou Olenou Zelenskou.

15:49

Severní část Charkovské oblasti na Ukrajině je pod nepřetržitou palbou ruských jednotek. "Používají dělostřelectvo a víceúčelové raketové systémy. Jen za neděli došlo k třiceti leteckým útokům a nad Vovčanskem neustále létají nepřátelské drony," popsal situaci náčelník Vovčanské vojenské správy Tamaz Gambarašvili.

15:48

Členské státy EU dnes definitivně schválily prodloužení volného obchodu s Ukrajinou a Moldavskem, ovšem s kroky k vyšší ochraně zemědělců v Evropské unii.

Dovoz ukrajinských zemědělských produktů do EU bude pokračovat bez cel a kvót, budou ale platit omezení. Právě ta mají podpořit unijní farmáře, kteří v uplynulých měsících protestovali v mnoha zemích sedmadvacítky. Nově bude například platit, že pokud dovoz některých produktů z Ukrajiny překročí určité objemy, EU na ně znovu zavede cla.

12:45

Kdo je muž, který nahradí Sergeje Šojgua v čele ruského ministerstva obrany?

11:54

Ukrajinská armáda vyměnila velitele sil v Charkovské oblasti, kde ruská armáda v pátek zahájila novou ofenzivu. Dosavadního velitele Jurije Haluškina na tomto postu vystřídal brigádní generál Mychajlo Drapatyj. Ten se zároveň také stal zástupcem náčelníka generálního štábu ukrajinské armády.

11:35

Ukrajinská armáda podle médií vyměnila velitele sil v Charkovské oblasti, kde ruská armáda v pátek zahájila novou ofenzivu a obsadila některé obce.

10:43

Navržení dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády, ekonoma Andreje Belousova, na post ministra obrany nasvědčuje tomu, že prezident Vladimir Putin podniká kroky k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro vleklou válku na Ukrajině a budoucí konfrontaci s NATO. Ve své poslední analýze k vývoji ruské invaze na Ukrajinu to napsal americký Institut pro výzkum války (ISW). Belousov v čele resortu obrany nahradí Sergeje Šojgua, který se stane šéfem prezidentovy bezpečnostní rady.

08:27

"Bojuje se o příhraniční město Vovčansk. Nepřítel do útoku nasadil značné síly v počtu až do pěti praporů a neohlíží se na vlastní ztráty," citovala ze sdělení ukrajinského generálního štábu ukrajinská média. Kyjev tvrdí, že za jeden den ruská armáda v tomto úseku fronty přišla o sto lidí, tyto údaje ale nelze nezávisle ověřit.

Generální štáb také uvedl, že ukrajinská armáda pokračuje ve "stabilizaci situace" a že jednou z hlavních priorit pro ni zůstává zachování životů vojáků.

08:15

Rusové mají v bojích na severu Charkovské oblasti taktický úspěch, u příhraničního Vovčansku nasadili značné síly, uvedl ukrajinský generální štáb.

08:03

Souhrn nejdůležitějšího dění: 

 • Ruský prezident Vladimir Putin navrhl jmenovat dosavadního prvního místopředsedu vlády Andreje Belousova ministrem obrany. Má nahradit Sergeje Šojgua, který bude nově jmenován tajemníkem prezidentovy bezpečnostní rady.
 • V ruském Belgorodu se v neděli částečně zhroutila vícepodlažní obytná budova, podle úřadů v důsledku raketového útoku z Ukrajiny. Podle posledních informací v troskách domu zemřelo 19 lidí.
 • Ruská protivzdušná obrana v noci na pondělí v několika regionech zneškodnila čtyři rakety Storm Shadow, 12 střel Vilcha a 31 dronů vyslaných z území Ukrajiny, uvedlo ráno ruské ministerstvo obrany.
07:46 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek v několika regionech zneškodnila čtyři rakety Storm Shadow, 12 střel Vilcha a 31 dronů vyslaných z území Ukrajiny, uvedlo ráno ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS.

Podle gubernátora Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova se noční útok podle předběžných informací obešel bez obětí, v Belgorodu bylo ale poničeno pět domů.

V neděli v tomto městě zemřelo 19 lidí v troskách domu, který se podle úřadů částečně zřítil v důsledku raketového útoku z Ukrajiny. Dalších 27 osob utrpělo zranění, uvedl dnes ráno gubernátor Gladkov. Ruská média v noci na dnešek informovala, že záchranné a pátrací práce skončily.

07:34 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Belgorod byl v neděli terčem útoků několika druhů raket. Části jedné rakety podle něj poškodily panelový dům. TASS jmenuje raketové systémy Točka-U, Olcha a RM-70 Vampire.

Portál Nexta později napsal, že na oficiálních záběrech nikde není vidět raketa, která by letěla k domu. Podle Nextou osloveného odborníka byl dům vyhozen do povětří. "Viděl jsem mnoho obytných budov zasažených za této války a jsem si docela jist, že toto je jiný případ. Vzorec výbuchu naznačuje výbuch zevnitř budovy," uvedl analytik.

07:32 Vlajka Ruské federace.

V ruském Belgorodu se v neděli částečně zhroutila vícepodlažní obytná budova, podle úřadů v důsledku raketového útoku z Ukrajiny. Záchranáři ze sutin domu zatím vyprostili 12 mrtvých, počet obětí se ale ještě může zvýšit. Několik lidí se stále pohřešuje, včetně autistického dítěte. Úřady podle agentury TASS hlásí kolem dvaceti zraněných. Mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov útok označil za barbarství. Zpravodajský server Nexta na základě analýzy veřejně dostupných informací napsal, že dům mohl vybuchnout zevnitř.

21:04 Vlajka Ruské federace.

Šojgu bude nově jmenován tajemníkem prezidentovy bezpečnostní rady. Tuto funkci dosud zastával Nikolaj Patrušev, který byl rovněž považován za Putinova vlivného spojence.

20:55 Vlajka Ruské federace.

Pětašedesátiletý Andrej Belousov, kterého ruský prezident Vladimir Putin navrhl na post nového ministra obrany, byl dosud prvním místopředsedou vlády. Na jaře 2020, kdy byl současný premiér Michail Mišustin v nemocnici kvůli onemocnění covidem, zastával dočasně jeho funkci. 

V minulosti také zastával funkci ministra ekonomického rozvoje nebo ředitele odboru ekonomiky a financí vlády.

Kandidát na ruského ministra obrany Andrej Belousov.
Kandidát na ruského ministra obrany Andrej Belousov. | Foto: Reuters
20:51 Vlajka Ruské federace.

Sergej Šojgu byl ruským ministrem obrany nepřetržitě od roku 2012. Předtím byl krátce gubernátorem Moskevské oblasti. V letech 1991 až 2012 působil ve funkci ministra pro mimořádné situace.

20:31 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl jmenovat dosavadního prvního místopředsedu vlády Andreje Belousova ministrem obrany. Na postu by tak nahradil Sergeje Šojgua, který byl dosud Putinovým blízkým spolupracovníkem, a to i v posledních více než dvou letech, kdy Rusko vede válku proti Ukrajině. Podle agentury TASS to dnes oznámila Rada federace, což je horní komora ruského parlamentu.

Naopak na pozici ministra zahraničních věcí se změna nechystá. Putin navrhuje, aby tuto funkci dál vykonával Sergej Lavrov.

18:38 Vlajka Ruské federace.

Z trosek budovy v ruském Belgorodu záchranáři zatím vyprostili sedm mrtvých. Počet obětí se ale ještě může zvýšit. Několik lidí se stále pohřešuje, včetně autistického dítěte. Úřady podle agentury TASS hlásí kolem dvaceti zraněných. Mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov útok označil za barbarství.

17:57

Severní pohraniční část ukrajinské Charkovské oblasti je prakticky pod nepřetržitou palbou, čelí ruské ofenzivě. Na platformě Telegram to uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov, podle něhož v oblasti dnes také zemřeli dva civilisté. Úřady podle něj z této pohraniční oblasti evakuovaly přes 4000 lidí, ale na 500 jich tam zůstává.

Agentura Reuters také citovala velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského, že ukrajinští vojáci čelí složité situaci, ale snaží se dělat vše, aby udrželi své pozice. Moskva, která ofenzivu zahájila v pátek, dnes informovala o dobytí dalších čtyř vesnic v oblasti.

17:26 Vlajka Ruské federace.

Změna počtu potvrzených obětí zhroucení domu v Belgorodu. Ruské zdroje citované agenturou Reuters nejprve uváděly nejméně sedm mrtvých, gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov ale podle agentury TASS později řekl, že se zatím našla dvě těla. Pod troskami jsou ale stále slyšet živí lidé. Zraněných je zatím 20, včetně dvou dětí a tří záchranářů, na které spadla střecha silně poškozeného domu.

13:16

Z pohraničních částí ukrajinské Charkovské oblasti, která čelí ruské ofenzivě, úřady evakuovaly přes 4000 lidí. Informuje o tom dnes agentura AFP, která se odvolává na šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova. Agentura Reuters pak citovala velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského, že ukrajinští vojáci čelí složité situaci, ale snaží se dělat vše, aby udrželi své pozice. Moskva, která ofenzivu zahájila v pátek, dnes informovala o dobytí dalších čtyř vesnic v oblasti.

Už v sobotu ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho síly obsadily pět vesnic v příhraničním regionu. Kyjev podle Reuters tvrdí, že útoky odráží a o kontrolu nad vesnicemi stále bojuje.

"Armádní jednotky svádějí tvrdé obranné bitvy, pokusy ruských útočníků prorazit naše obranné linie byly zastaveny," napsal dnes na platformě Telegram Syrskyj. "Situace je obtížná, ale ukrajinská armáda dělá vše pro to, aby udržela obranné linie a pozice a způsobila nepříteli škody," dodal.

12:29 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Belgorod byl terčem útoků několika druhů raket. Části jedné rakety podle něj poškodily panelový dům. Na místě zasahují hasiči i řada záchranářů, kterým se podle agentury TASS podařilo ještě před zřícením části střechy z trosek vytáhnout živé dítě.

11:27 Vlajka Ruské federace.

V ruském Belgorodu se částečně zhroutila vícepodlažní obytná budova. Nejméně sedm lidí přišlo o život a dalších 15 utrpělo zranění. Gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov na síti Telegram napsal, že příčinou neštěstí je útok z Ukrajiny.

Na záběrech z místa je vidět panelový dům s mnohametrovou dírou uprostřed. "Město Belgorod a Belgorodská oblast byly vystaveny masivnímu ostřelování ozbrojenými silami Ukrajiny," uvedl Gladkov. "V důsledku přímého zásahu střelou do bytového domu se celý jeden vchod od desátého patra po první zřítil," dodal gubernátor.

Ukrajina se ke sdělení ruských úřadů zatím nevyjádřila, uvedla agentura Reuters. Tvrzení jednotlivých stran konfliktu obvykle nelze ve válečných podmínkách bezprostředně nezávisle ověřit.

V Belgorodské oblasti, která leží u hranic s Ukrajinou, dnes opakovaně platil letecký poplach.

21:49

Ukrajina se v sobotu přihlásila k útoku bezpilotními letouny na ropný závod v ruském Volgogradu, rafinérie je podle serveru Ukrajinska pravda silně poškozena.

21:29

Intenzivní ostřelování Charkovské oblasti pokračuje, má dvě oběti, uvedly ukrajinské úřady. Boje v Doněcké oblasti jsou velmi tvrdé, řekl Zelenskyj.

14:52

Polsko vybuduje opevnění na své hranici s Běloruskem, aby čelilo migračnímu tlaku, který podle něj organizovaně vytváří Minsk. Prohlásil to premiér Donald Tusk.

"Zahájili jsme intenzivní práce na moderním opevnění, které bude vybudováno podél celé východní hranice Polska," řekl Tusk pohraničníkům a vojákům v obci Karakule u hranic s Běloruskem.

 

13:10 Vlajka Ruské federace.

Rusko podle svého ministerstva obrany v ukrajinské Charkovské oblasti obsadilo pět příhraničních vesnic. Moskva také tvrdí, že Ukrajina za posledních 24 hodin v bojích v různých částech země ztratila stovky vojáků. Uvedly to agentury Reuters a TASS. Rusko se nyní v Charkovské oblasti snaží prolomit ukrajinskou obranu.

Ruské ministerstvo obrany dále uvedlo, že obsadilo i jednu vesnici na východě Doněcké oblasti. Tyto informace se nedají nezávisle ověřit.

Reuters už v pátek napsal, že ruská ofenziva u Charkova otevřela na Ukrajině novou fronta a že ruské síly při své operaci dosáhly omezených úspěchů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že ukrajinské jednotky byly na ruský pozemní útok připravené. Do oblasti ale Kyjev vysílá další vojáky.

Moskva podle TASS také uvedla, že za 24 hodin ukrajinské ztráty činily nejméně 330 vojáků. Ruská protivzdušná obrana podle ní sestřelila 46 bezpilotních letounů. Ani tyto údaje není možné ověřit.

12:36 Vlajka Ruské federace.

V ruské Belgorodské oblasti podle agentury Reuters po útoku ukrajinského dronu zemřel jeden člověk a další utrpěl zranění. Jednu oběť hlásí agentura TASS také z Kurské oblasti.

Ruské ministerstvo obrany dnes informovalo o tom, že nad Belgorodskou, Kurskou a Volgogradskou oblastí protivzdušná obrana zničila 21 raket a 16 dronů.

09:17

Ruské ostřelování Charkovské oblasti si za uplynulý den vyžádalo tři životy a několik zraněných. Na 30 obcí a osad se stalo terčem útoků, uvedl podle agentury Ukrinform na telegramu šéf charkovské správy Oleh Syněhubov. Rusko se nyní v Charkovské oblasti snaží prolomit ukrajinskou obranu. Kvůli bojům odtud bylo podle úřadů citovaných agenturou AFP evakuováno přes 1700 lidí.

Mezi zraněnými je podle úřadů i jedenáctileté dítě a také dvojice policistů, kterým zranění způsobil výbuch miny.

Za posledních 24 hodin podle Syněhubova ukrajinské síly jen na frontovém sektoru u města Kupjansk v Charkovské oblasti odrazily 13 útoků, ve Slobožanském sektoru dalších devět.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek večer ve svém pravidelném hlášení řekl, že Kyjev vyšle k obraně Charkovské oblasti více vojáků. Už předtím uvedl, že na ruský pozemní útok v oblasti byly ukrajinské jednotky připravené. Agentura Reuters však napsala, že se na Ukrajině otevřela nová fronta a že ruské síly při své operaci dosáhly úspěchů, byť omezených.

22:28

Nejméně tři lidé zemřeli a několik dalších je zraněno po zásahu zásobníku ropy u Luhansku. Ruská okupační správa útok připisuje Ukrajině, píše TASS.

22:06

Ukrajina podle prezidenta Volodymyra Zelenského vyšle více vojáků k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly v noci na pátek začaly nově útočit. Zelenskyj v pátek večer ve svém pravidelném hlášení uvedl, že Kyjev k obraně svých pozic poskytuje vše potřebné. Poděkoval také za nově ohlášenou americkou pomoc v objemu 400 milionů dolarů (9,25 miliardy Kč). Kyjev podle něj pracuje na tom, aby se materiál co nejrychleji dostal na frontu.

20:35

Belgie vyčlení devět milionů eur (224 milionů korun) na obnovu ukrajinské energetické infrastruktury poničené ruskými útoky. S odvoláním na ministryni pro rozvojovou spolupráci Caroline Gennezovou o tom informovala stanice RTBF. Finance poskytne evropská země prostřednictvím Rozvojového fondu OSN.

20:03

Americký prezident Joe Biden dnes schválil nový balík vojenské pomoci pro Ruskem napadenou Ukrajinu v hodnotě 400 milionů dolarů (9,2 miliardy korun), informovala agentura Reuters. Podle serveru Politico zahrnuje zbraně a munici, které již jsou v amerických zásobách, na Ukrajinu se tedy dostanou výrazně rychleji. Jde například o rakety pro systém protivzdušné obrany Patriot, střely země-vzduch Stinger, obrněná vozidla Bradley nebo protitankové střely Javelin.

17:28

Policie dnes přivezla z Ukrajiny do Hradce Králové šest Čechů zadržených v polovině dubna na Ukrajině v případu česko-ukrajinského gangu falešných bankéřů. Na krajskou policii v Hradci Králové, která rozsáhlý případ vyšetřuje, eskorta dorazila před 16:30. Zadržené čeká obvinění z několika trestných činů. Gang je podezřelý ze stovek telefonických podvodů se škodou v desítkách milionů korun.

17:28

Kyjev na místo vyslal posily. Na síti Telegram to uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany, podle kterého se podařilo odrazit dosavadní útoky. Boje ale pokračují. Prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že na ruský pozemní útok v oblasti byly ukrajinské jednotky připravené. Agentura Reuters nicméně píše, že se na Ukrajině otevřela nová fronta a že ruské síly při své operaci dosáhly úspěchů, byť omezených.

17:27

Server Ukrajinska pravda s odvoláním na armádní zdroje píše o čtyřech příhraničních vesnicích či osadách, které obsadily ruské invazní síly v pohraničí na severu Charkovské oblasti. Z vizualizace ukrajinské monitorovací skupiny DeepStateMap vyplývá, že v oblasti se nyní u hranic bojuje na dvou místech - ve směru na Vovčansk, který leží necelých deset kilometrů od ruských hranic a zhruba 60 kilometrů severovýchodně od Charkova, a pak asi 25 kilometrů západně, kde leží čtyři dotyčné vesnice.

16:25

Ruské armádní rušičky nefungují proti ukrajinským dronům příliš dobře, tvrdí ve svém článku americký Forbes. Více v článku.

16:23

Souhrn nejdůležitějšího dění: 

 • Rusko se v Charkovské oblasti snaží prolomit ukrajinskou obranu. Pod palbu se dostalo 30 vesnic a osad.
 • Rusko podle svého ministerstva obrany v ukrajinské Charkovské oblasti obsadilo pět příhraničních vesnic. Moskva také tvrdí, že Ukrajina za posledních 24 hodin v bojích v různých částech země ztratila 330 vojáků. 
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že ukrajinské jednotky byly na ruský pozemní útok připravené. Do oblasti ale Kyjev vysílá další vojáky.
16:21

Americkou výzvu k ukončení dronových útoků na ropné rafinérie Kyjev zjevně nevyslyšel. Naopak. Více v článku.

14:35

Při ruském bombardování města Vovčansk nedaleko Charkova zahynul jeden člověk.

14:05

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové za pomoc a podporu ve válce.

13:09

Ukrajinská armáda v červnu převezme první kusy letounů F-16.

12:48

Ruské síly u Vovčansku v Charkovské oblasti postoupily o několik kilometrů na ukrajinské území, řekl agentuře Reuters vysoce postavený zdroj z ukrajinské armády.

12:32

Ukrajinská armáda oznámila, že vyšle posilu na obranu Charkova. Rusové zintenzivnili v posledních dnech útoky na vesnice severně od města, které leží podél hranice. Šéf správy Charkovské oblasti Oleh Synehubov ale uvedl na sociální sítí Telegram, že ruské obklíčení nebo dobytí Charkova nehrozí.

12:24

Slovenská prezidentka Čaputová při rozlučkové návštěvě Ukrajiny uctila památku 118 lidí zabitých na počátku ruské invaze u vsi Moščun u Kyjeva.

08:42

Hlasy volající po dohodě s Putinem emotivně přirovnává k politice britského premiéra Nevilla Chamberlaina vůči Hitlerovi ve 30. letech. "Všichni jsme přece dospělí kluci a holky, a proto chápeme, že to nebude žádný mír. Byla by to pouze přestávka, aby si Rusové doplnili zbraně a začali znovu," varuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz ředitel ukrajinského Institutu národní paměti Anton Drobovyč.

08:42

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes ráno přicestovala do Kyjeva na rozlučkovou návštěvu Ukrajiny, informoval její mluvčí Martin Strižinec. Detaily ukrajinského programu slovenské hlavy státu bezprostředně neuvedl. Prezidentský mandát Čaputové skončí v polovině června.

07:57

Ukrajinská protivzdušná obrana zlikvidovala všech deset dronů, které v noci na dnešek Rusko vyslalo nad území Ukrajiny, informovalo letectvo napadené země. Cílem ruského raketového útoku se stal severoukrajinský Charkov, kde po něm zůstaly poničené obytné domy.

07:25 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl jako premiéra budoucí vlády předsedu té dosavadní Michaila Mišustina. Podle Reuters to dnes oznámil předseda dolní komory parlamentu, Státní dumy. Ta by dnes měla o novém premiérovi hlasovat.

20:39 Vlajka Ruské federace.

Ruská plynárenská společnost Gazprom rozprodává nemovitosti v Moskvě a okolí, zdůvodňuje to přesunem do Petrohradu. S odkazem na tiskové oddělení firmy o tom píše polský deník Rzeczpospolita. Jeho redaktorka tvrdí, že firmu k tomuto kroku přiměla spíše potřeba peněz, vzhledem k tomu, že Gazprom za loňský rok vykázal poprvé po více než dvaceti letech ztrátu.

20:37

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes odvolal z funkce šéfa státního bezpečnostního úřadu, který má na starosti ochranu nejdůležitějších činitelů v zemi. Informují o tom ukrajinská média. Propuštění Serhije Rudě souvisí s odhalením skupiny ruských agentů, kteří podle ukrajinské civilní kontrarozvědky (SBU) plánovali atentát na Zelenského.

20:34 Vlajka Ruské federace.

Dvě ženy dnes zemřely v různých regionech Ruska při sérii útoků, které tamní úřady připisují ukrajinské armádě. Dalších 11 lidí utrpělo zranění při ostřelování západoruského Belgorodu. Zdroje ukrajinské bezpečnostní služby SBU agentuře Reuters sdělily, že ukrajinské drony útočily v Krasnodarském kraji na jihozápadě Ruska a zasáhly ropnou rafinerii v Baškirsku na ruském jižním Urale.

19:43 Vlajka Maďarska

Čína je jedním z pilířů nového světového řádu a Maďarsko podporuje její mírový plán pro Ukrajinu, řekl dnes maďarský premiér Viktor Orbán po jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Budapešti. Oba politici dali také najevo, že jejich země prohloubí spolupráci. Podle Sia se vydají na "zlatou cestu" v bilaterálních vztazích.

Orbán na tiskové konferenci zase hovořil o "partnerství do každého počasí", které oba státy spojuje, a také o tom, že se jejich vztahy prohloubí například v oblasti jaderné energetiky. Si pak zmínil další rozvoj ekonomických, obchodních, investičních a finančních vztahů.

19:09

Prezident Petr Pavel se zúčastní konference o míru na Ukrajině v polovině června ve Švýcarsku. Přijal pozvání od svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, uvedl dnes na síti X. Podle agentury DPA Švýcaři oficiálně pozvali více než 160 delegací, ne však Rusko, které Ukrajinu napadlo.

18:02

Ukrajinský parlament dnes schválil zákon zvyšující pokuty pro osoby, které se vyhýbají mobilizaci v situaci, kdy se ukrajinská armáda po více než dvou letech obrany proti ruské invazi potýká s velkým nedostatkem vojáků. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že zákon nyní dostane k podpisu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

17:48

Státní zástupce podal obžalobu na českého dobrovolníka, který působil počátkem ruské invaze na Ukrajině a kterého čeští kriminalisté obvinili ze služby v cizí armádě a z plenění v místě válečných operací. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze, informovala dnes Česká televize s odkazem na státního zástupce Martina Bílého z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Z justiční databáze vyplývá, že soud zatím hlavní líčení nenařídil.

16:40

Souhrn nejdůležitějšího dění: 

 • Rusko udělá vše pro to, aby se vyhnulo globální konfrontaci, ale nedovolí nikomu, aby jej ohrožoval. Účastníkům tradiční vojenské přehlídky k připomínce porážky nacistického Německa to řekl ruský prezident Vladimir Putin.
 • Ukrajinský dron zasáhl rafinérii v ruském Baškortostánu, překonal při tom rekordních 1500 kilometrů, uvedla agentura Reuters s odkazem na ukrajinskou tajnou službu SBU.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj z vojenské služby propustil bývalého hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného a jmenoval ho velvyslancem v Británii.
16:07

Evakuace obyvatel ukrajinského města Kostantynivka, které je nyní blízko frontové linie.

Evakuace obyvatel ukrajinského města Kostantynivka, které je nyní blízko frontové linie.
Evakuace obyvatel ukrajinského města Kostantynivka, které je nyní blízko frontové linie. | Foto: Reuters
15:55

Polsko rekordně zbrojí a jeho vliv v Evropě stoupá. Více v podcastu E40 Aktuálně.cz.

15:55

Polsko připravuje výstavbu bunkrů a zákopů na hranicích s Ruskem a Běloruskem. S odvoláním na ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze o tom informovala polská tisková agentura PAP. Výdaje na obranu se letos v Polsku zřejmě vyšplhají na rekord, avizoval už dříve kabinet premiéra Donalda Tuska.

14:03 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinský dron zasáhl rafinerii v ruském Baškortostánu, překonal při tom rekordních 1500 kilometrů, uvedla agentura Reuters s odkazem na ukrajinskou tajnou službu SBU.

13:50

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes z vojenské služby propustil bývalého hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného. Vyplývá to z nařízení zveřejněného na prezidentském webu. Úřad hlavy státu následně zveřejnil i dokument, který Zalužného oficiálně jmenuje ukrajinským velvyslancem v Británii.

Zatím není jasné, kdy se Zalužnyj nové funkce ujme. Jeho kandidaturu na post ale Zelenskyj schválil už v březnu a ukrajinská diplomacie v souvislosti s tím poslala britské straně příslušnou žádost.

13:28 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Cvičení zaměřeného na přípravu taktických jaderných zbraní se spolu s Ruskem zúčastní i Bělorusko. Uvedl to dnes ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého jde o plánované - a nijak neobvyklé - manévry. Ruská diplomacie a obrana předtím uvedly, že jde o reakci na provokativní prohlášení a hrozby představitelů západních zemí, což analytici z amerického Institutu pro studium války označili ze strany Moskvy za manipulaci.

13:12 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Ruský prezident Vladimir Putin souhlasil se stažením ruských sil a pohraničníků z některých částí Arménie na žádost Jerevanu. Uvedla to dnes agentura Interfax s odkazem na Putinova mluvčího Dmitrije Peskova.

13:11

Česko by mělo mít podle premiéra Petra Fialy (ODS) v Rusku velvyslance. Řekl to ve čtvrtek v debatě na serveru Deník.cz. Obsazení postu velvyslance v Moskvě Fiala označil za "cílový stav", konkrétní ohledně termínu ale nebyl.

12:52

Ukrajinský parlament dnes odvolal vicepremiéra Oleksandra Kubrakova, který dohlížel na obnovu země, informovala agentura Unian. Návrh podpořilo 272 poslanců ze 450. Zákonodárci dnes zároveň formálně zbavili funkce ministra zemědělství Mykolu Solského, který byl dříve kvůli úplatkářskému skandálu donucen odstoupit.

Zákonodárci ze strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podle Unianu zvažují, že Kubrakovovo ministerstvo rozdělí na dva samostatné úřady. Jeden by dohlížel na infrastrukturu a druhý na místní rozvoj. Kubrakov tvrdí, že s ním jeho odvolání před hlasováním nikdo neprojednal a že ani neměl možnost předložit parlamentu zprávu o své práci.

10:48

Analytici americké armády ve své skoro třísetstránkové příručce "Ruská taktika" popisují, jak Rusko mohlo využít funkčních taktik v jednotlivých operacích na Ukrajině, ale kvůli nedodržení svých základních vojenských principů neuspělo.

10:27 Vlajka Ruské federace.

Na dnešní přehlídce v Moskvě je podle ruských médií k vidění méně vojenské techniky než v letech před invazí na Ukrajinu. Neúčastní se jí také žádní představitelé západních zemí. Rusko uvedlo, že na přehlídku nepozvalo velvyslance takzvaných nikoliv přátelských zemí - v podstatě těch, které podporují Kyjev.

10:26 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Rusko udělá vše pro to, aby se vyhnulo globální konfrontaci, ale nedovolí nikomu, aby jej ohrožoval. Účastníkům tradiční vojenské přehlídky k připomínce porážky nacistického Německa to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Zatímco po Rudém náměstí pochodovali vojáci, ruská vojska tlačí na frontovou linii na Ukrajině, kde Rusko svou invazí v roce 2022 rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od roku 1945.

09:19

Je nejvyšší čas vystřízlivět, přestat spoléhat na to, že "nás se to netýká". Týká, pro Rusko jsme nepřítel, kterého chce zničit stejně jako Ukrajinu. A na Ukrajině denně vidíme, čeho jsou Rusové schopni, píše v komentáři Martin Fendrych.

09:17

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • EU využije výnosy z ruských aktiv zmrazených v Evropě k nákupu zbraní pro Ukrajinu a na rekonstrukci této země.
 • Ukrajinský parlament schválil zákon, který umožňuje mobilizaci vězňů odsouzených za lehčí trestné činy. Za obranu země budou jen v podmínce.
 • Slovenský premiér Robert Fico na výročí konce druhé světové války opět kritizoval EU, že nepředstavila mírový plán k válce na Ukrajině.
07:44 Vlajka Ruské federace.

Nejméně osm lidí utrpělo zranění v ruské Belgorodské oblasti po dronovém útoku, který tamní správa připisuje ukrajinskému letectvu. Gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov na síti Telegram píše o sedmi zraněných dospělých a zraněné 11leté dívce, 37 poškozených vozidlech a několika bytových domech. Většina škod připadá na město Belgorod. Ukrajinské letectvo dnes naopak hlásí sestřelení 17 z 20 Ruskem vyslaných dronů nad Oděskou oblastí.

07:42

Indická policie ve středu zatkla čtyři lidi napojené na mezinárodní síť pašeráků lidí, kteří pod falešným příslibem lukrativního vzdělání na univerzitách a zaměstnání lákala mladé Indy, kteří měli nakonec skončit v boji proti Ukrajině za Rusko. O případu informovala agentura Reuters. Indický ústřední úřad pro vyšetřování (CBI) uvedl, že skupina takto zlákala kolem 35 indických mužů.

18:55

Ruská vojska ostřelovala sportovní hřiště u školy v Charkově. Na místě zůstaly čtyři zraněné děti a zraněni byli i tři dospělí, uvedl na sociální síti Telegram šéf Charkovské oblastní správy Oleh Syněhubov.

18:18

Hackerská skupina označovaná jako APT28, která je podle vlád v Evropě a ve Spojených státech napojená na ruské tajné služby, tento týden napadla úřady v Polsku. Uvedl to státní úřad NASK, který v zemi dohlíží na telekomunikace. Hackerské skupině připisuje útoky na úřady a další organizace řada evropských zemí včetně Česka.

16:20

Zástupci členských zemí Evropské unie se dnes v Bruselu shodli, že výnosy z ruských aktiv zmrazených v Evropě využijí k nákupu zbraní pro Ukrajinu a na rekonstrukci této země. Návrh, aby se 90 procent výnosů použilo k nákupu zbraní pro Ukrajinu prostřednictvím takzvaného Evropského mírového nástroje, v březnu předložila Evropská komise. Zbývajících deset procent by mělo být převedeno do rozpočtu EU a použito na rekonstrukci Ukrajiny.

15:28

Kdo je miliardář Bidzina Ivanišvili, který stojí v pozadí za návratem Gruzie pod ruská křídla?

15:10

Velká Británie oznámila, že vyhostí ruského vojenského přidělence v Londýně a omezí délku platnosti ruských diplomatických víz. Moskva slíbila odvetu.

14:38 Vlajka Ruské federace.

Noční útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu byly odvetou za ukrajinské údery v Rusku, uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo obrany.

14:14

Ukrajinský parlament schválil zákon, který umožňuje mobilizaci vězňů odsouzených za lehčí trestné činy. Za obranu země budou jen v podmínce.

14:13 Vlajka Ruské federace.

Ruská diplomacie odmítla obvinění Německa z kybernetických útoků a uvedla, že se Berlín podobnými tvrzeními snaží zvýšit napětí. Německo v posledních týdnech informovalo o dřívějších kybernetických útocích proti politickým stranám, vládním institucím a firmám s kritickou infrastrukturou. Zodpovědná je za ně podle něj Moskva. Německo zároveň povolalo svého velvyslance v Rusku ke konzultacím.

"Berlín pravidelně využívá mýtu o škodlivé činnosti údajných ruských hackerů v Německu, činí tak za účelem zvýšení napětí v bilaterálních vztazích," řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. 

12:27 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zahraničí odmítlo jakýkoliv podíl na březnovém žhářském útoku na východě Londýna. Řekla to mluvčí ministerstva Marija Zacharovová. Britské úřady v souvislosti s incidentem na konci dubna obvinily dva muže, kteří jsou podle nich podezřelí z vazeb na ruské rozvědky, informovala agentura Reuters.

Británie v dubnu vznesla obvinění z napojení na ruské zpravodajské služby proti dvěma mužům. Dvacetiletý Dylan Earl čelí obvinění z "napomáhání zahraniční zpravodajské službě", dvaadvacetiletý Jake Reeves pak z "přijímání hmotného daru od zahraniční zpravodajské služby". Muži podle obžaloby plánovali útoky na podniky napojené na Ukrajinu. Británie si v souvislosti s tím předvolala ruského velvyslance v Londýně Andreje Kelina.

12:16

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) připomněla, že Česko je silným spojencem Ukrajiny. "Patříme mezi země, které nejen poskytují tu vojenskou materiální pomoc, ale poskytujeme i výcvik na Libavé, kde jsme schopni vycvičit každoročně na 4000 ukrajinských vojáků," řekla po ceremoniálu.

"Rozhodně to ale není Armáda České republiky ani ministerstvo obrany, kdo by si přál ten konflikt nějakým způsobem eskalovat. Je tomu přesně naopak. Nejvíc si mír přejí čeští vojáci a ministryně obrany," dodala.

11:37

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uctila oběti druhé světové války u hrobu neznámého vojína v jiné části Bratislavy. Na Facebooku napsala, že "je naší povinností, abychom svět prosperity svobody a demokracie nejen chránili, ale v nejlepším možném stavu ho odevzdali i naším potomkům". Podle ní nedemokratické a autoritářské režimy jsou také ohrožením míru.

11:05

Slovenský premiér Robert Fico na výročí konce války opět kritizoval EU, že nepředstavila mírový plán k válce na Ukrajině. "Jsem velmi zklamán z Evropské unie. Evropská unie vznikla jako mírový projekt. Jsem zklamán, že není schopna nabídnout smysluplný mírový plán pro tento konflikt, který momentálně na Ukrajině probíhá. Je to velký projev slabosti Evropské unie," řekl.

11:04

Nedaleko je brutální válečný konflikt, může skončit jen tak, že agresor bude poražen a všichni udělají pro úspěch Ukrajiny, co mohou. Po pietním aktu k 79. výročí konce druhé světové války na pražském Vítkově to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Všichni, kdo bagatelizují nebo nějak zlehčují hrozbu ze strany Ruska, dělají špatnou službu České republice, uvedl.

Mír není podle něj možné získat tím, že se na něj bude čekat, je nutné o něj usilovat. Povinností, kterou Česko splňuje, je podle Fialy shromáždit všechny síly, prostředky a možnosti, aby obráncům Ukrajiny poskytlo vše, co potřebují. Jedinou cestou k dosažení trvalého a dlouhodobého míru je to, že Rusko neuspěje, uvedl premiér.

10:46

Rusko se stalo agresorem a rozpoutalo v Evropě válku, která si svojí ničivostí nijak nezadá s druhou světovou. Na pietním aktu k 79. výročí konce druhé světové války to řekl prezident Petr Pavel. Je hrdý na to, že Česko nepolevuje v pomoci Ukrajině napadené Ruskem. Její obránci si podle hlavy státu zaslouží respekt a veškerou pomoc.

Pavel také vyzdvihl investice do obrany a bezpečnosti. "Bohužel nežijeme ve světě, který by byl bezpečným místem, a je proto důležité, abychom tyto výdaje, byť nejsou malé, vnímali jako investici do bezpečnosti naší i našich dětí," dodal prezident. 

08:31

Rusko za noc celkem vyslalo na ukrajinské území více než 50 střel a 20 dronů, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle ukrajinského letectva se jich větší část podařilo sestřelit. 

Zelenskyj podotkl, že Rusko spustilo masivní útok v den, kdy si Ukrajina podobně jako další evropské země včetně Česka připomíná Den vítězství a konec druhé světové války. 

08:30

Ruský vzdušný útok v noci na středu vážně poškodil tři ukrajinské tepelné elektrárny, uvedl jejich provozovatel, firma DTEK. Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko předtím uvedl, že napadena byla zařízení na výrobu a přenos elektřiny v Poltavské, Kirovohradské, Záporožské, Lvovské, Ivano-Frankivské a Vinnycké oblasti. Za posledního půldruhého měsíce jde podle ní už o pátý rozsáhlý útok na její energetická zařízení. 

17:00

Na extremistické scéně v Česku i nadále dominuje antisystémové hnutí, jehož představitelé často vyjadřují obdiv k režimu v Rusku, nevěří demokratickému systému a nerespektují stát a jeho instituce. Zcela zastínilo tradiční extremistické a xenofobně populistické subjekty. Vyplývá to ze zprávy ministerstva vnitra o extremismu za rok 2023, kterou schválila vláda. 

"Formálně používá vlasteneckou etiketu, nicméně reálně v sobě absorbuje spíše prvky vyhovující hybridním aktivitám kremelského režimu," uvedlo vnitro. Hnutí podle ministerstva v roce 2023 účelově zneužívalo témata zdražování, energetické a migrační krize, ruské agrese vůči Ukrajině nebo i konfliktu na Blízkém východě. 

16:44

Unijní ministři zodpovědní za rozvojovou problematiku dnes v Bruselu řešili, jak dále podpořit Ukrajinu a jak zajistit doručení humanitární pomoci civilistům v palestinském Pásmu Gazy. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell zdůraznil, že je třeba Kyjev podporovat vojensky, ale zároveň podpořit i reformy, které v zemi probíhají.

16:28 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Další snímek z inaugurace Vladimira Putina, který se ujal pátého mandátu.

Inaugurace ruského prezidenta Vladimira Putina
Inaugurace ruského prezidenta Vladimira Putina | Foto: Reuters
16:24 Stará vlajka Běloruska

Bělorusko zahájilo prověrku připravenosti své armády k nasazení taktických jaderných zbraní, informovalo dnes podle agentury AFP ministerstvo obrany v Minsku. Bělorusko nedisponuje jaderným arzenálem, ale na jeho území během již více než dva roky trvající rusko-ukrajinské války rozmístilo své taktické jaderné zbraně Rusko. Dnešní oznámení Minsku přišlo poté, co v pondělí Moskva informovala, že takové cvičení chystá ruská armáda.

16:02 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Snímek z inaugurace ruského prezidenta Vladimira Putina.

Inaugurace ruského prezidenta Vladimira Putina
Inaugurace ruského prezidenta Vladimira Putina | Foto: Reuters
15:46

Šéf ukrajinské SBU Vasyl Maljuk k zadržení skupiny ruských agentů doplnil, že podle něj mělo jít o akci FSB u příležitosti dnešní inaugurace ruského prezidenta Vladimira Putina.

14:10

Organizace pro zákaz chemických zbraní dnes uvedla, že informace, které obdržela o údajném použití chemických zbraní na Ukrajině, nejsou dostatečně podložené. Rovněž sdělila, že dosud neobdržela oficiální žádost o prošetření těchto tvrzení, informovala agentura AFP. Spojené státy minulý týden obvinily Rusko z použití chlorpikrinu proti ukrajinským jednotkám a z porušení mezinárodní úmluvy o chemických zbraních.

14:10

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Ukrajinská civilní kontrarozvědka (SBU) odhalila skupinu agentů ruské FSB, kteří údajně plánovali zabít ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a další ukrajinské činitele.
 • Vladimir Putin se v úterý oficiálně ujal dalšího šestiletého prezidentského mandátu.
 • Při obraně Ukrajiny proti ruské invazi v úterý zahynul dvojnásobný mistr Evropy ve vzpírání Oleksandr Pelešenko. 
13:40

Ukrajinská civilní kontrarozvědka (SBU) dnes oznámila, že odhalila skupinu agentů ruské tajné služby (FSB), kteří údajně plánovali zabít ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a další ukrajinské činitele.

SBU zadržela pět lidí, mezi nimi dva členy státního bezpečnostního úřadu, který má na starosti ochranu nejdůležitějších úřadů v zemi. Jedním z úkolů agentů bylo vyhledat mezi členy prezidentské ochranky člověka, který by byl ochotný vzít Zelenského jako rukojmí a pak ho zavraždit. Kromě Zelenského prý agenti plánovali zabít také ředitele SBU Vasyla Maljuka a šéfa vojenské rozvědky (HUR) Kyryla Budanova.

Podezřelí podle ukrajinských vyšetřovatelů předávali ruské straně informace a také připravili prostředky pro provedení teroristického útoku. Jeden z nich dostal dva drony a munici k nim. Prý je měl předat svým společníkům, aby je použili.

13:25 Vlajka Ruské federace.

Ruská vláda dnes podle zvyklostí po inauguraci prezidenta Vladimira Putina podala demisi. Odpovídající nařízení podepsal premiér Michail Mišustin. Ruská hlava státu Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, v nejbližších dnech předloží jméno nového šéfa kabinetu. Kdo to bude, zatím není stoprocentně jisté, napsal server Meduza.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes dopoledne uvedl, že Putin by mohl jméno nového premiéra navrhnout už dnes, napsala agentura Interfax. Parlamentní schůze, na které se jméno nového premiéra bude schvalovat, je naplánovaná na 10. května.

Je téměř jisté, že si Mišustin, který vládu převzal v roce 2020 od svého předchůdce a exprezidenta Dmitrije Medveděva, udrží premiérský post, píše Meduza s odkazem na své zdroje. Objevují se ale spekulace, že by ho mohl nahradit zástupce šéfa ruské prezidentské kanceláře Sergej Kirijenko nebo moskevský starosta Sergej Sobjanin.

11:23 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Vladimir Putin se v kremelském Andrejevském sále oficiálně ujal dalšího šestiletého prezidentského mandátu. Oznámil to předseda ruského ústavního soudu Valerij Zorkin poté, co hlava státu složila přísahu. Putina krátce předtím v honosné síni potleskem přivítaly zástupy politiků a významných osobností, mezi kterými však na protest proti stavu ruské demokracie a ruské agresivní válce proti Ukrajině chyběla řada západních diplomatů. Včetně českých.

10:56

Ilja Ponomarenko je nejznámější ukrajinský novinář na sociální síti X. Sleduje ho přes 1,2 milionu lidí. V Kyjevě s ním mluvil reportér Aktuálně.cz Jan Hejl.

10:55 Vlajka Ruské federace.

Kreml se pomocí jaderných hrozeb a diplomatického zastrašování snaží manipulovat rozhodnutí Západu ohledně pomoci Ukrajině. S odkazem na pondělní oznámení Moskvy, podle kterého ruská armáda chystá cvičení zahrnující přípravu rozmístění a použití taktických jaderných zbraní, to v analýze uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Kreml své mlhavé hrozby jadernou odvetou či cvičení jaderné připravenosti důsledně časuje tak, aby odpovídaly důležitým politickým rozhodnutím Západu ohledně Ukrajiny. Snaží se tím pravděpodobně odradit západní spojence Kyjeva od poskytnutí další vojenské podpory či zamezit tomu, aby Západ povolil ukrajinským silám používat jeho zbraňové systémy pro útoky na legitimní vojenské cíle v Rusku, píše ISW.

9:38

Při obraně Ukrajiny proti ruské invazi v úterý zahynul dvojnásobný mistr Evropy ve vzpírání Oleksandr Pelešenko. Bylo mu 30 let. O jeho smrti informoval ukrajinský vzpěračský svaz.

08:39

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Soudce varšavského správního soudu Tomasz Szmydt v pondělí informoval, že v Bělorusku požádal o politický azyl. 
 • Vězněný ruský opoziční politik Vladimir Kara-Murza získal jednu z prestižních Pulitzerových cen za své komentáře psané za mřížemi pro list The Washington Post.
 • Rusko urychluje vývoj a spouští výrobu raket krátkého a středního doletu, dříve zakázaných smlouvou INF.
07:36 Vlajka Ruské federace.

Ruský opoziční politik Vladimir Kara-Murza, který si momentálně v trestanecké kolonii s maximální ostrahou odpykává pětadvacetiletý trest za kritiku ruské války proti Ukrajině, získal jednu z prestižních Pulitzerových cen za své komentáře psané za mřížemi pro list The Washington Post. Oznámila to média s odvoláním na organizátory udělování cen. Cena byla udělena "za vášnivé komentáře napsané s velkým osobním rizikem z vězeňské cely", uvedli.

07:35 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 14. března 2024

Ruský prezident Vladimir Putin dnes při okázalé inauguraci v Kremlu zahájí svůj šestý mandát v čele země. Volby hlavy státu vyhrál letos v březnu poté, co v roce 2022 zahájil invazi na Ukrajinu a v podstatě zničil jakoukoliv politickou opozici.

Slavnostní ceremonie začne ve 12:00 moskevského času (11:00 SELČ) a potrvá přibližně hodinu. Putina nejprve do Velkého kremelského paláce podle ruských médií přiveze luxusní vůz, prezidenta pak přivítají hosté v Andrejevském sále - na stejném místě, kde se inaugurace koná už od roku 2000. Putin zde složí přísahu a vystoupí s projevem.

07:33 Stará vlajka Běloruska

Soudce varšavského správního soudu Tomasz Szmydt v pondělí informoval, že v Bělorusku požádal o politický azyl. Vysvětlil to tím, že nesouhlasí s politikou polské vlády. Na tiskové konferenci v Minsku Szmydt podle agentury TASS zároveň oznámil, že na post soudce rezignuje. Szmydt měl podle polského tisku přístup k utajovaným skutečnostem. Jeho útěk do Běloruska prošetřuje tajná služba a prokuratura zahájila vyšetřování podle paragrafu o špionáži.

07:32

V Ruském městě Vladivostok minulý týden skončil ve vazbě americký voják, uvedla armáda Spojených států. Podle amerických médií sloužil v Jižní Koreji a do Ruska odcestoval z vlastní iniciativy. Ruské úřady jej podezírají z toho, že okradl ženu, uvádí televize NBC News a další zdroje.

22:03 Vlajka Ruské federace.

Rusko urychluje vývoj a spouští výrobu raket krátkého a středního doletu, dříve zakázaných smlouvou INF, uvedl server Meduza s odvoláním na dnešní prohlášení ruského ministerstva zahraničí. Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu, kterou v prosinci 1987 v Bílém domě podepsali sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan, zanikla v létě 2019 poté, co od ní USA a Rusko odstoupily.

22:00 Vlajka Ruské federace.

Sedm lidí zemřelo při útoku dronů v ruské Belgorodské oblasti, která leží u hranic s Ukrajinou. Informoval o tom dnes ruský masokombinát, jehož mikrobusy převážely tyto lidi do práce. Dalších 40 lidí utrpělo zranění, oznámil zástupce ministerstva zdravotnictví. Další muž se stal obětí ukrajinského útoku na pohraniční ves, uvedla později agentura Interfax s odvoláním na gubernátora. Spolupracovník ruského ministerstva zdravotnictví Alexej Kuzněcov řekl, že 30 lidí skončilo v nemocnici a deset dalších zdravotníci ošetřili ambulantně. Mezi zraněnými jsou tři děti.

16:56

Ministr zahraničí Jan Lipavský dnes nechal předvolat do Černínského paláce ruského velvyslance v České republice Alexandra Zmejevského kvůli kybernetickým útokům na české instituce a kritickou infrastrukturu. Informaci webu Blesk.cz potvrdil mluvčí ministerstva Daniel Drake. 

16:53

Ukrajinská diplomacie dnes vyzvala mezinárodní partnery, aby neuznávali současnou ruskou hlavu státu Vladimira Putina jako legitimního prezidenta. Informovala o tom agentura Reuters. Putina v úterý čeká inaugurace poté, co v březnu dle očekávání vyhrál prezidentské volby. "Ukrajina nevidí žádné zákonné důvody pro uznání (Putina) jako demokraticky zvoleného a legitimního prezidenta Ruské federace," uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničí.

15:00

Přes 350 zástupců unijních institucí, vlád, ale i evropských a ukrajinských zbrojařských firem dnes jedná v Bruselu o posílení spolupráce v oblasti obranného průmyslu mezi EU a Ukrajinou. Na úvod obranného fóra vystoupil šéf evropské diplomatické služby Josep Borrell, který uvedl, že Evropa "musí vyrábět více a rychleji".

14:08

Německo nebude mít svého zástupce na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina, Paříž svého velvyslance pošle. Berlín velvyslance povolal ke konzultacím do vlasti.

13:17 Vlajka Ruské federace.

Ruský ropný a plynárenský průmysl je důležitý pro financování ruské invaze na Ukrajinu a poskytuje Kremlu finanční prostředky na pokračování bojů. Tento průmysl se však potýká s nedostatkem pracovních sil kvůli plné mobilizaci ruské ekonomiky pro válečné úsilí, což zhoršuje dlouhodobou demografickou krizi, uvedla agentura Bloomberg. Energetické firmy, které zaměstnance vždy dobře platily, teď o pracovní sílu musí bojovat s ruskou armádou a výrobci zbraní, upozorňují analytici a náboráři spolupracující s tímto odvětvím. Jen nástupní bonus pro vojáka bojujícího na Ukrajině se může rovnat téměř ročnímu platu průměrného pracovníka na poli s ropou nebo plynem.

10:23

Pražská učitelka Martina Bednářová, která čelila obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině, potrestána nebude. Odvolací soud pravomocně potvrdil její osvobození. Zamítl odvolání státního zastupitelství, které pro bývalou češtinářku původně žádalo osmiměsíční podmíněný trest a také pětiletý zákaz pedagogické, výchovné či jiné práce s dětmi.

9:40

Italský ministr obrany Guido Crosetto řekl deníku Il Messagero, že loni v osobním rozhovoru zrazoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského od plánované protiofenzívy. Řekl mu prý, že ruská obrana je příliš silná a protiofenziva neuspěje. Crosetto v rozhovoru hájil pokračující italské dodávky zbraní Ukrajině: podle něj to Kyjevu umožní mít lepší pozici, až se začne vyjednávat o míru.

9:37 Vlajka Ruské federace.

Rusko chystá vojenské cvičení, jehož součástí bude i nácvik rozmístění a použití taktických jaderných zbraní, oznámilo ministerstvo obrany.

09:10

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Rusové ovládli vesnici Očeretyne ve východoukrajinské Doněcké oblasti, uvedlo podle agentury Reuters ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská strana tyto informace nepotvrdila.
 • Ukrajinská armáda nad Doněckou oblastí sestřelila ruský letoun Su-25. Oznámil to v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ruské úřady se k tomu nevyjádřily. 
 • Vláda odvolala českého velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňku, oznámil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).
9:02

Rusko v pondělí ráno provedlo útok na město Sumy, které leží na severu země mezi Kyjevem a Charkovem. Ve městě nefunguje elektřina a voda.

8:58

Putinovo Rusko je jako Hitlerovo Německo, říká historik Jiří Padevět.

08:40 Vlajka Ruské federace.

Při útoku dronů v ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou přišlo o život šest lidí a 33 utrpělo zranění, uvedly podle agentur místní úřady.

08:10

Pří ruském dronovém útoku na město Sumy na severu Ukrajiny byla v noci na dnešek poničená energetická infrastruktura. Informoval o tom šéf Sumské oblasti Oleksij Drozděnko. Protivzdušná obrana napadené země v noci sestřelila 12 ze 13 útočných dronů Šáhed, uvedlo letectvo.

14:34 Vlajka Ruské federace.

Ruské jednotky ovládly vesnici Očeretyne ve východoukrajinské Doněcké oblasti, uvedlo podle agentury Reuters ministerstvo obrany v Moskvě. Ukrajinská strana tyto informace nepotvrdila.

Očeretyne, kde před válkou žilo asi 3000 lidí, leží několik kilometrů severozápadně od Avdijivky. O tu sváděly armády Ruska a Ukrajiny krvavé boje letos v zimě, v únoru pak zhruba třicetitisícové město padlo do ruských rukou.

Agentura Reuters připomíná, že od dobytí Avdijivky ruské jednotky pomalu postupují a za poslední dobu dobyly několik vesnic. Ukrajinská armáda se v uplynulých měsících potýkala s akutním nedostatkem zbraní a munice, ruská vojska navíc mají nad ukrajinskými jednotkami několikanásobnou početní převahu.

13:38

V připravovaném 14. sankčním balíku Evropské unie vůči Rusku bude i mediální platforma Voice of Europe. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Česká vláda tuto společnost koncem března zařadila na národní sankční seznam, podle českých tajných služeb se platforma snažila ovlivnit evropské volby.

Česko chce dostat na unijní sankční seznam i proruské ukrajinské podnikatele Arťoma Marčevského a Viktora Medvedčuka, kteří se podle ní pomocí Voice of Europe pokoušeli ovlivňovat politiky v několika evropských zemích. Jourová podle svých slov zatím neví, zda EU dá na seznam i je. "Bude tam Voice of Europe," uvedla komisařka.

13:08

Vláda odvolala českého velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňku, řekl dnes v diskusním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). Ministerstvo zahraničních věcí na dotaz ČTK doplnilo, že Pivoňka skončí ke konci května. Lipavský již dříve Pivoňkovi za jeho působení v Moskvě osobně poděkoval, doplnila diplomacie.

"Na novém velvyslanci intenzivně pracujeme. Současný pan velvyslanec byl už odvolán. Věřím, že nový velvyslanec ČR se jednoho dne objeví," řekl Lipavský na Nově. Časový horizont nástupu Pivoňkova nástupce a jeho jméno komentovat nechtěl, což je do dokončení příslušného procesu obvyklé. Podle dřívějších spekulací médií by mohl do Moskvy nastoupit diplomat a bývalý náměstek na ministerstvu obrany Daniel Koštoval.

09:16

Jednotka Stepní vlci, která bojuje pod taktovkou osmašedesátiletého velitele Alexandra Tarana, není oficiální součástí ukrajinské armády. Většina z jejích mužů je v důchodovém věku, ti mladší byli kyjevskými úřady označeni jako "nezpůsobilí k boji". To jim však nebrání v likvidování ruských cílů na vlastní pěst. Více ve videu.

08:39

Pražští radní by se měli v pondělí zabývat možnou úpravou bronzové plastiky s nápisem Moskva-Praha, která je umístěna ve vestibulu stanice metra Anděl. Náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) dnes na síti X uvedl, že vzhledem k chování moskevského režimu vůči tehdejšímu Československu a nyní k Ukrajině navrhne, aby město podobu díla upravilo nebo zasadilo do nových souvislostí, a to pomocí výtvarné soutěže. Do té doby vznikne u plastiky cedule s uvedením na pravou míru, dodal. 

Hřib míní, že plastika je lživá. "Přátelství mezi Moskvou a Prahou, které tenhle nápis naznačuje, bylo totiž jen vymyšlenou propagandou. V roce 1985, kdy došlo ke zprovoznění stanice Anděl (dříve Moskevská), bylo Československo okupováno Sovětským svazem. A asi se shodneme na tom, že okupant není přítelem. Historie se bohužel opakuje a Rusko dnes opět okupuje velkou část Ukrajiny," napsal Hřib.

07:28

Rusko v poslední době zintenzivnilo útoky na Charkov s pomocí raket, klouzavých bomb a dronů. Útoky ničí energetickou infrastrukturu i zabíjí civilisty.

07:28

Při ruském útoku drony na Charkovskou oblast na východě Ukrajiny byl v neděli brzy ráno zraněn jeden muž, na nejméně třech obytných domech v Charkově propukly požáry. Ukrajinské vzdušné síly dnes oznámily, že ukrajinské systémy protivzdušné obrany zničily 23 z 24 útočných dronů, které Rusko vyslalo na ukrajinské území.

Veřejnoprávní stanice Suspilne později hlásila, že při útoku byl zraněn 60letý muž. Dron se údajně zřítil na zem mezi garážemi a obytnými budovami. V důsledku explozí byly zničeny soukromé garáže, vozidla i užitkové budovy.

21:49

Ukrajinská armáda dnes nad Doněckou oblastí sestřelila ruský letoun Su-25. Oznámil to v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ruské úřady se k tomu nevyjádřily. "Zvláštní uznání patří bojovníkům 110. samostatné mechanizované brigády za to, že dnes v Doněcké oblasti sestřelili další ruský (letoun) Su-25," uvedl Zelenskyj v pravidelném večerním videoprojevu. Další podrobnosti nesdělil, poznamenala agentura Reuters, podle které nelze jeho tvrzení bezprostředně ověřit.

21:48

Nejméně dva lidé zahynuli v sobotu při ruských útocích na jihoukrajinskou Charkovskou oblast. Další lidé byli zraněni při úderech na Dněpropetrovskou oblast a přístavní město Oděsa. Informovali o tom ukrajinští představitelé. Úřady v ruské Belgorodské oblasti na hranicích s Ukrajinou uvedly, že exploze v oblastní metropoli zranila pět lidí. Neuvedly, co bylo příčinou výbuchu, ruské ministerstvo obrany ale oznámilo, že nad městem zneškodnilo dva drony. Moskva tvrdí, že se nezaměřuje na civilní cíle, v Charkově a okolí však podle tamních úřadů pravidelně útočí na civilní infrastrukturu.

16:12

Ruské úřady zahájily trestní řízení proti ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému a umístily ho na seznam hledaných osob. Informovala o tom v sobotu agentura TASS s odkazem na oficiální záznamy ruského ministerstva vnitra.

Databáze ministerstva uvádí, že je ukrajinský prezident hledaný podle článku trestního zákoníku, píše TASS. Na základě kterého ustanovení byl Zelenskyj na seznam hledaných osob umístěn, spis neupřesňuje.

Rusko od začátku své invaze na Ukrajinu v únoru 2022 zahájilo trestní řízení proti řadě ukrajinských a dalších evropských politiků. V únoru zařadilo na seznam hledaných osob estonskou premiérku Kaju Kallasovou a desítky dalších politiků a činitelů z pobaltských zemí, včetně šéfa úřadu estonské vlády Taimara Peterkopa či litevského ministra kultury Simonase Kairyse.

11:52

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš zareagoval na dopis ministryně obrany Jany Černochové (ODS), ve kterém bývalému premiérovi vyčítala útoky na českou muniční iniciativu. Ve své odpovědi napsal, že hnutí ANO nikdy nezpochybnilo pomoc Ukrajině. "Stejně tak jsme nikdy nezpochybnili, že Rusko je jasný agresor, a opakovaně jsme také tento jeho teroristický akt jednoznačně odsoudili," uvedl.

Doplnil však, že hnutí považuje muniční iniciativu za netransparentní. "Vnímám ji především jako obří PR akci," zdůraznil. Pokud by bylo hlavním cílem skutečně Ukrajině pomoci, nemluvilo by se o této aktivitě od února, ale až po doručení pomoci, doplnil.

Po Černochové chce vědět, kolik české daňové poplatníky munice stála, případně proč vláda nákupy neuskutečňuje přes státní podniky. "Jaká byla hrubá marže na každém dělostřeleckém granátu? Jak zaručíte, že obchodníci se zbraněmi mají přiměřený zisk a nezneužívají situace válečného stavu?" ptá se. Zajímá se i o to, zda bude munice repasovaná v Česku a převážená přes české území.

08:06

Ukrajina zmírnila některé válečné kapitálové kontroly pro podniky. Centrální banka krok označila za největší liberalizaci měnového trhu od ruské invaze v roce 2022. S odkazem na páteční sdělení centrální banky o tom píše zpravodajský server CNBC. Většina opatření vstupuje v platnost v sobotu.

Nová opatření zahrnují povolení společnostem repatriovat dividendy získané od 1. ledna v maximální výši odpovídající milionu eur (25 milionů korun) měsíčně. Firmy také nově mohou provádět platby až do výše jednoho milionu eur za čtvrtletí v rámci splátek úroků ze zahraničních úvěrů poskytnutých před únorem 2022.

Centrální banka rovněž zmírnila omezení nákupu zahraniční měny na splácení úvěrů přijatých po červnu 2023. Zrušila i devizová omezení na dovoz služeb ze zastoupení do mateřských společností.

08:02

Ukrajinská protivzdušná obrana informovala, že v noci na sobotu sestřelila všech 13 bezpilotních letounů, které nad Ukrajinu vyslalo Rusko. Pět z nich zlikvidovala v Dněpropetrovské oblasti, uvedl její šéf Serhij Lysak. Trosky sestřelených letounů zasáhly blíže neurčený objekt kritické infrastruktury a tři soukromé domy. Zranění utrpěli dva lidé. Jsou ve středně těžkém stavu.

Ruská armáda také z těžkého dělostřelectva nebo raketometů Grad ostřelovala okolí města Nikopol ležícího u zničené Kachovské přehrady. Poškozeno byla řada veřejných budov, včetně školy nebo banky, a také objekty kritické infrastruktury. Nikdo nebyl zraněn.

07:58

Čtyři lidé v noci na sobotu utrpěli zranění při ruském dronovém útoku na ukrajinský Charkov, informují ukrajinská média. Mezi zraněnými je jedno dítě. Ruská armáda útočila také na Dněpropetrovskou oblast, odkud jsou hlášeni dva zranění.

Podle šéfa Charkovské oblasti Oleha Syněhubova vznikly ve druhém největším ukrajinském městě tři požáry, největší byl ve skladištích. Uvedl, že zasaženy byly samé civilní cíle. V nemocnici skončili dva lidé, další dva zraněné záchranáři ošetřili na místě.

21:25 Vlajka Ruské federace.

Rusko přechodně zakázalo vývoz cukru ze země. S odkazem na vládní nařízení o tom píší ruské tiskové agentury. Moskva tak chce zajistit stabilitu na domácím trhu s potravinami, citovala z nařízení agentura TASS. Zákaz platí do konce srpna a týká se vývozu třtinového nebo řepného cukru a chemicky čisté sacharózy.

16:54

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dnes na síti X uvedl, že hovořil se svým českým protějškem Janem Lipavským o pokroku v české iniciativě, která má opatřit Ukrajině dělostřeleckou munici.

"Zhodnotili jsme pokrok české iniciativy a celkové úsilí o posílení vojenské pomoci Ukrajině. Také jsme koordinovali společné kroky, aby byl mírový summit úspěšný. Jsem vděčný Česku za jeho přátelskou a trvalou podporu," napsal Kuleba. Zmiňovaný summit se má uskutečnit příští měsíc ve Švýcarsku.

16:10

Bavorské městečko Murnau se ve čtvrtek rozloučilo s dvěma zavražděnými ukrajinskými vojáky, kteří se v Německu léčili z válečných zranění. Sedmapadesátiletý Rus podezřelý z vraždy dvojice Ukrajinců se k činu přiznal.

16:09 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila dohromady 41 ukrajinských dronů, uvedlo podle agentury Reuters ruské ministerstvo obrany. Dronovému útoku čelila také Ukrajina, v řadě oblastí zněly výstražné sirény.

14:17 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová pohrozila Západu odvetou, pokud Ukrajina zničí Kerčský most, spojující okupovaný Krym s Ruskem. Mluvčí uvedla, že Kyjev se k takovému kroku chystá za "přímé podpory Washingtonu, Londýna a Bruselu".

14:11

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, 

vítáme vás u nového online přenosu k dění na Ukrajině. Všechny staré informace najdete zde.