Nový polský ministr zahraničí je na návštěvě v Kyjevě. Setká se s Kulebou

Přenos skončil
Nový šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski v pátek přicestoval do Kyjeva na svou první zahraniční cestu ve funkci. Oznámil to na sociální síti. Sikorského návštěvu potvrdil také ukrajinský velvyslanec ve Varšavě. Polský ministr se setká se svým ukrajinským kolegou Dmytrem Kulebou. Válku na Ukrajině dál sledujeme v online přenosu.
Pětačtyřicet dní na frontě je kritických. Po delším čase je každý zlomený, říká ukrajinský psychiatr | Video: Reuters
Přenos skončil
14:37

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, tato online reportáž k ruské invazi na Ukrajině končí. Situaci ale sledujeme dál. Nové informace najdete zde.

13:20 Vlajka Ruské federace.

Srpnová smrt zakladatele žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina byla vraždou na objednávku ze strany tajemníka ruské bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa. Napsal to dnes list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje ze západních zpravodajských služeb a Ruska. Kreml to odmítl komentovat, jedná se podle něj o výmysl.

13:12

Ukrajinští uprchlíci před ruskou vojenskou invazí si budou moci prodloužit dočasnou ochranu v Česku o další rok, tedy do konce března 2025. Zkrátí se ale doba, po níž mohou bydlet v bezplatném nouzovém ubytování, a zpřísní se pravidla v případě vyhoštění. Předpokládá to novela takzvaného lex Ukrajina, kterou dnes podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu informoval Hrad.

12:22

Deset milionů dolarů (zhruba 223 milionů korun) vyjednala česká vláda od mezinárodních dárců na posílení zdravotnictví v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Sdělil to mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. List Ukrajinska pravda s odvoláním na šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova ráno nepřesně uvedl, že tyto peníze jsou přímo od české vlády.

10:56

Polsko patří od začátku ruské invaze k hlavním podporovatelům Ukrajiny. Vztahy mezi Varšavou a Kyjevem se nicméně v posledních měsících zhoršily kvůli sporu o dovoz ukrajinského obilí, blokádě polsko-ukrajinských přechodů polskými dopravci na protest proti ukrajinské konkurenci a také kvůli historickému sporu ohledně zabíjení polského obyvatelstva Volyně ukrajinskými nacionalisty za druhé světové války.

10:55

"Má první návštěva v zahraničí. Jsem už na místě," napsal šéf polské zahraniční diplomacie Radoslaw Sikorski na sociální síti X k vlastnímu snímku. Ten jej podle agentury AFP zachycuje na náměstí v centru ukrajinské metropole.

10:54

Nový šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski dnes přicestoval do Kyjeva na svou první zahraniční cestu ve funkci. Oznámil to na sociální síti. Sikorského návštěvu v Kyjevě potvrdil také ukrajinský velvyslanec ve Varšavě. Polský ministr se setká se svým ukrajinským kolegou Dmytrem Kulebou, ale podrobnosti jsou kvůli bezpečnosti utajeny, uvedla televize TVN 24 na svém webu.

07:24 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly v noci zaútočily na Ukrajinu celkem 28 drony, podle oznámení ukrajinského generálního štábu bylo 24 z nich zničeno.

19:34 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil lítost nad dnešní střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Rodinám obětí dal najevo soustrast a zraněným popřál brzké uzdravení. "Upřímnou soustrast rodinám obětí. Zraněným přeji brzké uzdravení," napsal Zelenskyj na sociální síti X. Podtrhl, že oběťmi se stali nevinní lidé.

19:31

Ukrajinští vojáci v noci na dnešek v různých částech země zničili 34 z 35 dronů, které na Ukrajinu vyslala ruská armáda. Dnes ráno o tom podle severu Ukrajinska pravda informovalo ukrajinské letectvo. Ranní ostřelování města Nikopol na jihu země ruským dělostřelectvem si vyžádalo životy dvou civilistek, další ženu zabila ruská armáda při ostřelování sousední Chersonské oblasti a tři lidi přišli o život při ruském náletu na Toreck v Doněcké oblasti, oznámily ukrajinské regionální úřady. Tři zranění mezi civilisty podle ruského gubernátora způsobilo ukrajinské ostřelování pohraničních vsí v Brjanské oblasti sousedící s Ukrajinou.

13:11 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na Valném shromáždění OSN v září 2022

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nazval ve čtvrtek německou vládu "bandou zlodějů." Učinil tak na dotaz, co říká plánu Berlína na konfiskaci zmraženého ruského majetku v Německu kvůli agresi proti Ukrajině.

12:33

Ukrajinská tajná služba SBU posiluje svou činnost v týlu nepřítele, aby ruskou válku proti Ukrajině přenesla co možná nejblíže ke Kremlu, uvedl šéf SBU Vasyl Maljuk. Ruského prezidenta Vladimira Putina čekají překvapení, prohlásil generál v rozhovoru poskytnutém serveru Politico. Interview zveřejnila i sama SBU. Putin již ohlásil, že se bude ucházet o znovuzvolení do Kremlu v prezidentských volbách vyhlášených na březen příštího roku.

9:25

Rusové při ostřelování Chersonu zasáhli sklad humanitární pomoci. Vše shořelo, hlásí místní dobrovolníci.

9:15

Ukrajinský mobilní operátor Kyivstar obnovil týden po ruském hackerském útoku všechny své služby v plném rozsahu. 

9:05

Mluvčí Bílého domu John Kirby řekl, že finanční pomoc Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů snad schválí americký Kongres během ledna. Šance, že se tak stane ještě v prosinci, padla včera.

9:03

Jak to nyní vypadá v Bachmutu, který v květnu dobyli žoldnéři ruské Wagnerovy skupiny.

9:01

Po nočním útoku na Kyjev.

Foto: Reuters
07:31

Ukrajinští vojáci v noci na dnešek v různých částech země zničili 34 z 35 dronů, které na Ukrajinu vyslala ruská armáda. Dnes ráno o tom podle serveru Ukrajinska pravda informovalo ukrajinské letectvo.

22:24

Ukrajina se chystá v příštím roce vyrobit milion malých FPV dronů, které jsou velmi žádané na frontě, a asi 11 000 dronů se středním s dlouhým doletem, uvedl ukrajinský ministr strategického průmyslu Oleksandr Kamyšin. FPV drony jsou původně drony pro civilní užití, ale Ukrajina je od prvních dní plnohodnotné ruské invaze upravuje pro armádní účely, podotkla agentura Reuters.

Kamyšinovo oznámení přichází poté, co záměr vyrobit milion dronů na Ukrajině v příštím roce v úterý zmínil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Všechna výrobní zařízení jsou připravená a začíná uzavírání smluv na rok 2024," napsal Kamyšin na platformě Telegram.

21:06

Z Ukrajiny denně přes západní hranici odjíždí asi 6000 mužů branného věku, uvedl dnes podle serveru Ukrajinska pravda představitel pohraniční stráže Ihor Matvijčuk.

Podle něj se v poslední době zvýšil počet mužů, kteří kvůli možnosti odjet za hranici uzavírají sňatky s matkami s mnoha dětmi. V mnoha případech podle něj do zahraničí odjíždějí také muži coby doprovod osoby s postižením.

18:01

Česko-francouzské vztahy jsou na vysoké úrovni, Paříž a Praha se shodují nejen v otázkách, jako je válka na Ukrajině nebo situace na Blízkém východě, ale i na poli energetiky či rozšiřování Evropské unie. V Paříži to dnes řekl novinářům prezident Petr Pavel po setkání se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem.

"Vážím si otevřenosti, se kterou jsme jednání vedli. Bylo to praktické naplnění argumentu, že naše vztahy jsou na vysoké úrovni, nejenom v oblastech, které se týkají současných problémů, jako je válka na Ukrajině, situace na Blízkém východě, situace v oblasti Sahelu, ale i co se týče spolupráce v energetice, rozšíření Evropské unie, migrace," prohlásil po schůzce Pavel.

16:54

Resort práce se snaží cíleně vytipovat a oslovit ukrajinské uprchlíky, kteří by mohli nastoupit do zdravotnictví či sociálních služeb. V těchto oborech pracovníci dlouhodobě chybí. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). K nedělní půlnoci pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 166 tisíc žen a 95 tisíc mužů z Ukrajiny ve věku od 18 do 65 let s vízem k ochraně. Celkem bylo v zemi na 373 tisíc ukrajinských uprchlíků.

16:52 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly přišly od října v bojích u Avdijivky na východě Ukrajiny téměř o 25 tisíc vojáků, prohlásil podle agentury Unian jeden z mluvčích ukrajinské armády Oleksandr Štupun. Postoupily přitom podle něj pouze o 1,5 až dva kilometry. Rusko u Avdijivky uplatňuje taktiku lidské vlny, kdy do útoku posílá masy mnohdy špatně vycvičených vojáků, upozornili dříve ukrajinští nebo západní experti.

16:51

Velká většina Ukrajinců je proti možnému odvolání náčelníka ukrajinského generálního štábu Valerije Zalužného. Vyplývá to ze zveřejněného průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu (KIIS).

16:29

Ukrajinští uprchlíci před ruskou vojenskou invazí si pravděpodobně budou moci prodloužit dočasnou ochranu v Česku o další rok, tedy do konce března 2025. Zkrátí se ale doba, po níž mohou bydlet v bezplatném nouzovém ubytování, a zpřísní pravidla v případě vyhoštění. Předpokládá to novela takzvaného lex Ukrajina, kterou dnes schválil Senát. Předlohu, podle níž bude postup prodloužení dočasné ochrany prakticky stejný jako letos, teď dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

16:28

Americký Kongres do konce roku nevyčlení nové prostředky na podporu Ukrajiny. Očekávaný vývoj se definitivně naplnil poté, co senátoři USA v úterý zahájili vánoční prázdniny bez dohody na imigračních restrikcích, která by mohla odblokovat dodatečné desítky miliard dolarů na pomoc Kyjevu. Vláda prezidenta Joea Bidena přitom avizovala, že bez zásahu zákonodárců po Novém roce nebude mít na vojenskou ani ekonomickou podporu dostatečné finance.

14:47

Ruský premiér Michail Mišustin se v Pekingu sešel s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Informovalo o tom čínské ministerstvo zahraničí, podle nějž se představitelé dohodli na dalším rozšíření politické, hospodářské a obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi.

13:37

O únavě z války mohou mluvit jen Rusko a Ukrajina, v dalších evropských zemích lidé kvůli bojům neumírají, řekl český prezident Petr Pavelrozhovoru, který před jeho příletem na návštěvu do Francie zveřejnil deník Le Monde. Pavel uvítal zahájení přístupových jednání s Ukrajinou. Summit EU z minulého týdne, který o tom rozhodl, podle něj ukázal, že by se měla otevřít otázka jednomyslného hlasování v unii. Současně kritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána, který svými postoji podle Pavla škodí zájmům Maďarů.

12:48 Vlajka Ruské federace.

Soud v Rusku uložil pokutu 4,6 miliardy rublů (asi 1,14 miliardy Kč) americké internetové společnosti Google. Firma podle něj neodstranila falešné informace o konfliktu na Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

10:12

Vladimir Putin nařídil zabavit miliardové podíly rakouské firmy OMV a německé Wintershall Dea v projektech na těžbu plynu v arktické části Ruska. Jde o největší zabavení zahraničních aktiv v Rusku, uvedla agentura Reuters. Podle prezidentských dekretů zveřejněných v úterý pozdě večer mají podíly obou společností na ložisku Južno-Russkoje a na projektech Achimov přejít pod nově založené ruské firmy.

06:18

"Podle předběžných informací operačního shrnutí nejsou v hlavním městě žádné oběti ani destrukce," oznámil na platformě Telegram náčelník vojenské správy metropole Serhij Popko.

06:18 Vlajka Ruské federace.

Ruská invazní armáda podnikla už pátý vzdušný útok na Kyjev v tomto měsíci. S odvoláním na ukrajinské úřady o tom v noci na dnešek informovaly agentury Reuters a AFP. Ukrajinská protivzdušná obrana podle šéfa správy metropole sestřelila všechny drony letící na Kyjev. Sirény v noci na dnešek podle ukrajinských médií varovaly před hrozbou vzdušného útoku i v dalších oblastech země. Starosta Charkova hlásí dva zásahy.

21:10 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinští vojáci na frontě čelí nové hrozbě - plynu, který proti nim v poslední době několikrát nasadila ruská armádatvrdí americká stanice CNN. Odvolává se na vyjádření nejmenovaného představitele ukrajinské rozvědky, armádního zdravotníka a dvou vojáků, kteří útok plynem přežili.

Podle těchto zdrojů plyn ruské síly používají u Orichivu na jihu Ukrajiny, přičemž podle zdroje z rozvědky jde o formu CS plynu, který obsahuje slzné látky, je žíravý a hořlavý.

20:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ukrajina příští rok vyrobí milion dronů, řekl prezident Zelenskyj. Agentura Reuters podotkla, že země pracuje na navýšení domácí výroby zbraní.

19:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

USA celkový postoj k Ukrajině nezmění, prohlásil dnes Zelenskyj. Připustil, že příští americký prezident ale bude moci válku na Ukrajině ovlivnit.

17:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ukrajina bude mít tuto zimu k dispozici další systémy protivzdušné obrany Patriot, řekl na tiskové konferenci Zelenskyj. Počet systémů neupřesnil.

17:44 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Vedení ukrajinské armády navrhuje mobilizovat dalších 450 až 500 tisíc Ukrajinců, řekl dnes podle agentury Reuters ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. S novináři hovořil na tiskové konferenci v Kyjevě, která má shrnout, jak si Ukrajina bránící se ruské vojenské agresi vedla v letošním roce. O návrhu povolat do zbraně až půl milionu dalších lidí budou podle Zelenského nyní jednat vládní představitelé a následně věc zváží parlament.

17:20 Vlajka Ruské federace.

Ruský plynárenský gigant Gazprom předpokládá, že jeho hrubý provozní zisk (EBITDA) vykáže za letošní rok propad o téměř 40 procent na zhruba 2,2 bilionu rublů (asi 544 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. V loňském roce EBITDA činil 3,6 bilionu rublů, napsala agentura Reuters.

16:34 Vlajka Ruské federace.

Muž, který se prohlašuje za bývalého důstojníka ruské žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny, přicestoval do Nizozemska s tvrzením, že chce poskytnout důkazy Mezinárodnímu trestnímu soudu vyšetřujícímu válečné zločiny na Ukrajině. Informovala o tom dnes agentura AP.

16:13

Soud v Lublinu na východě Polska odsoudil 14 cizinců, kteří byli součástí ruské špionážní sítě v Polsku, k trestům sahajícím od jednoho roku a jednoho měsíce až po šest let odnětí svobody. Síť ruských špehů, kterou odhalily polské tajné služby, mimo jiné plánovala, že vyhodí do povětří vlak převážející pomoc pro Ukrajinu, napsal server Onet.pl.

16:12

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan má další podmínkou před tím, než turecký parlament ratifikuje vstup Švédska do NATO. Kanada by podle něj měla zrušit embargo, které uvalila na zbraně a vojenský materiál z Turecka, píší agentury AP a Reuters. Za poslední týdny se jedná o další otázku, kterou Erdogan před novináři spojil s tureckou podporou vstupu severské země do NATO.

13:59

Britský ministr David Cameron po schůzce uvedl, že ekonomiky západních spojenců Ukrajiny předčí tu ruskou v poměru nejméně 25 ku jedné. "To, co musíme udělat, je, aby se tato ekonomická síla (…) prokázala," řekl s tím, že britská pomoc Ukrajině bude pokračovat "tak dlouho, jak bude třeba".

Válku ministr přirovnal k divadelní hře o několika dějstvích, přičemž výsledek nadcházejícího dějství bude určovat přístup spojenců Ukrajiny. V prvních dvou fázích se podle něj Ukrajina ubránila počátečnímu náporu Ruska a dobyla zpět polovinu obsazeného území, ve třetím dějství ale narazila na obtíže při své letošní protiofenzivě.

"Čtvrté dějství se však bude teprve psát a my musíme zajistit, abychom ho napsali správným způsobem, s našimi přáteli a partnery v západním světě," dodal Cameron.

13:58

Spojenci Ukrajiny musejí lépe využívat své hospodářské převahy nad Ruskem. Podle agentury AP to dnes uvedl britský ministr zahraničí David Cameron, který se v Paříži setkal se svou francouzskou kolegyní Catherinou Colonnaovou. Šéfové britské a francouzské diplomacie se shodli na tom, že ruská agrese vůči Ukrajině musí skončit neúspěchem.

13:57 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal nový zákon o pozastavení řady ustanovení daňových dohod s "nikoliv přátelskými státy", včetně Česka. Oznámila to dnes ruská média s odvoláním na úřední portál, který příslušný zákon zveřejnil. Zákon vstoupí v platnost deset dní po publikování, napsala agentura TASS.

13:49

Ruská vojska mají na ukrajinské frontě iniciativu, uvedl dnes na schůzi s ministerstvem obrany ruský prezident Vladimir Putin. Ukrajinská armáda, která se od loňského února brání ruskému vpádu, podle něj při protiofenzivě v posledních měsících zaznamenala vysoké ztráty a takřka vyčerpala rezervy.

Ruskojazyčný server BBC upozornil, že o vysokých ztrátách naopak na ruské straně dnes hovořil velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj, podle kterého má ale Rusko výhodu co do počtu zbraní a vojáků.

13:22

Podle páteční analýzy Institutu pro studium války jsou údajné plány Ruska, které ve článku odhalil bulvární deník Bild, v souladu s jeho snahou o prodloužení konfliktu na Ukrajině. Zdroje německého média uvádí, že má Kreml v plánu obsadit území mimo čtyři nelegálně anektované ukrajinské oblasti v letech 2024 až 2026.

11:38

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinská vojska musí kvůli nedostatku dělostřelecké munice omezovat některé akce na frontě, uvedl ukrajinský generál Oleksandr Tarnavskyj.
 • V kanceláři náčelníka generálního štábu ukrajinské armády Valerije Zalužného bylo v neděli nalezeno odposlouchávací zařízení.
 • Evropská unie v pondělí schválila dvanáctý balík sankcí proti Rusku. EU v něm mimo jiné postihuje zisky, které zemi plynou z vývozu diamantů.
 • Polští dopravci v pondělí obnovili blokádu hraničního přechodu s Ukrajinou Dorohusk-Jahodyn.
11:27 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana dnes sestřelila bezpilotní letoun u města Odincovo u Moskvy. Oznámil to na sociální síti Telegram starosta ruské metropole Sergej Sobjanin. Dříve moskevské letiště Vnukovo ohlásilo, že přerušuje provoz, a média spekulovala, že se tak mohlo stát právě kvůli výskytu dronu v okolí hlavního města.

"Na místě, kam dopadly trosky (sestřeleného dronu), nedošlo podle předběžných údajů ke škodám ani nikdo neutrpěl zranění," napsal starosta Sobjanin. Odincovo leží západně od Moskvy, Vnukovo jihozápadně.

11:20

Rusko v rámci své vojenské kampaně na Ukrajině zásadně selhalo při ochraně ukrajinských civilistů, uvedl dnes vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk. Zjištění jeho úřadu podle agentury Reuters naznačují, že se na Ukrajině síly obou zemí, ale v první řadě ty ruské, dopustily hrubého porušování mezinárodního práva a válečných zločinů.

10:06

Ministři zahraničí Spojených států a Finska v pondělí večer podepsali dohodu o obranné spolupráci obou zemí, která posiluje vazby mezi jejich armádami osm měsíců po vstupu Finska do NATO. Šéf americké diplomacie Antony Blinken při podpisovém ceremoniálu oznámil, že do konce týdne budou takto uzavřena i jednání s Dánskem.

09:35

Správní rada Evropské banky pro obnovu a rozvoj schválila navýšení kapitálu o čtyři miliardy eur (98 miliard korun), což jí umožní zdvojnásobit budoucí investice na Ukrajině. S odvoláním na prohlášení instituce o tom informovala agentura Reuters, podle které jde o třetí takové navýšení v historii banky.

21:30

Evropská unie dnes prodloužila výjimku na dovoz produktů z ruské ropy do České republiky do 5. prosince 2024, ale jen v objemech srovnatelných s posledními pěti lety. Pokud budou před tímto datem dostupné alternativy, Rada EU slíbila platnost odchylky ukončit. Informovala o tom v rámci schválení dvanáctého balíku protiruských sankcí. Předchozí výjimka ze sankcí vůči Rusku, která bratislavské rafinerii Slovnaft umožňovala vyvážet do Česka produkty z ruské ropy, skončila 5. prosince.

19:37 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

"Úplný zákaz ruských diamantů, odstranění mezer ve stávajících sankcích, omezení dovozu zboží dvojího užití a dalších položek, které Rusku každoročně přinášejí zisky v celkové výši 2,2 miliardy eur (53,9 miliardy korun) a pomáhají mu pokračovat v agresi proti Ukrajině," ocenil nové sankce ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

19:36

Schválení nového balíku sankcí uvítala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a slíbila stát po boku Kyjeva "v dobrém i zlém". "Tvrdě potíráme obcházení předpisů a uvalujeme sankce na další zboží, včetně diamantů," napsala na síti X von der Leyenová a pogratulovala španělskému předsednictví k dosažení dohody. Ta podle agentury AFP ještě v pátek nebyla úplná, jisté výhrady mělo Rakousko.

19:36

EU dnes také rozšířila sankční seznam o 29 dalších subjektů, které podle unie přímo podporují ruskou válečnou mašinérii, většinou svým zapojením do výroby, vývoje nebo dodávek elektroniky a součástek. Na tyto subjekty se budou vztahovat přísnější vývozní omezení týkající se zboží a technologií, které by mohly být využity ve prospěch ruské války nebo by mohly posílit ruský obranný a bezpečnostní sektor. Takto rizikovými položkami jsou nově chemikálie, lithiové baterie, termostaty, stejnosměrné motory a servomotory pro bezpilotní letadla, obráběcí stroje a strojní součásti, uvedla Rada EU.

19:09

Z vnitrostátního sankčního seznamu byl odebrán ruský podnikatel Boris Obnosov, neboť na něj v rámci dvanáctého balíku sankcí dnes uvalila postih Evropská unie. Vyplývá to ze seznamu na webu ministerstva zahraničí, upozornil na to server iRozhlas.cz.

18:21

Ukrajinské ministerstvo obrany sdílelo dramatické video, ve kterém se ukrajinští vojáci v amerických bojových vozidlech pěchoty M2 Bradley postavili Rusům. Krátký klip, natočený během podzimu nedaleko města Avdijivka, ukazuje, jak tyto válečné stroje likvidují nepřítele ze značné vzdálenosti.

18:21

Bulharsko se připojí k embargu Evropské unie na ruskou ropu přepravovanou po moři. Podle zpravodajského serveru Novinite to dnes schválil bulharský parlament. Bulharsko mělo dosud výjimku do prosince 2024. Parlament dnes zároveň odhlasoval zrušení poplatku za přepravu ruského plynu přes bulharské území poté, co k tomuto kroku vyzvalo Maďarsko. Budapešť o víkendu pohrozila, že bude kvůli tranzitnímu poplatku vetovat bulharské připojení k schengenskému prostoru volného pohybu.

18:20 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady zahájily trestní stíhání spisovatele Borise Akunina, známého i českým a slovenským čtenářům díky historickým detektivkám o carském úředníkovi Erastu Fandorinovi. Informovaly o tom dnes ruské tiskové agentury a média, přičemž podle některých úřady spisovatele stíhají v souvislosti s údajným šířením "lží" o ruské armádě, podle jiných za její "diskreditaci". Podle státní agentury TASS ho podezírají také z "ospravedlňování terorismu". Akunin - vlastním jménem Grigorij Čchartišvili - žije v zahraničí a už dříve odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu.

17:17

Nová opatření "přinášejí další ránu schopnosti (ruského prezidenta Vladimira) Putina vést válku" tím, že se zaměřují na vysoce ceněná odvětví ruské ekonomiky a ztěžují obcházení unijních sankcí, uvedla Rada EU ve svém prohlášení. "S tímto dvanáctým balíčkem předkládáme robustní nový seznam ekonomických opatření i opatření týkajících se jednotlivců, která dále oslabí ruskou válečnou mašinerii," okomentoval balíček šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

"Náš vzkaz je jasný, jak jsem již řekl na neformální Radě pro zahraniční záležitosti v Kyjevě: budeme dále odhodlaní v plnění našich závazků vůči Ukrajině a budeme i nadále podporovat její boj za svobodu a suverenitu," dodal.

17:16

Země Evropské unie dnes schválily dvanáctý balík sankcí proti Rusku. EU v něm mimo jiné postihuje zisky, které Rusku plynou z vývozu diamantů. Informovala o tom Rada EU zastupující členské státy. Česku se v balíčku podařilo prosadit prodloužení výjimky na dovoz ruské oceli do roku 2028.

17:15

Polští dopravci dnes obnovili blokádu hraničního přechodu s Ukrajinou Dorohusk-Jahodyn. Minulý týden úřady Dorohusku protest u jednoho z hlavních hraničních přechodů z Polska na Ukrajinu zakázaly, jejich rozhodnutí však zrušil soud a umožnil řidičům kamionů pokračovat ve stávce, napsala agentura AFP. "Protest dopravců začal dnes kolem 14:00 místního času v obci Okopy na silnici K12 vedoucí k hraničnímu přechodu Dorohusk," řekla mluvčí místní policie Ewa Czyzová. V době obnovení protestu stálo ve směru na přechod Dorohusk-Jahodyn ve frontě asi 1800 kamionů, přičemž podle policie se fronta táhla téměř 46 kilometrů, napsala AFP.

17:14

Události posledních let jako pandemie, ruská invaze či válka v Gaze ukázaly, že bezpečnost Evropy může být pouze dočasná. Státy dříve vstřícné k migraci začínají přehodnocovat svůj postoj k uprchlíkům a podle poradce vlády pro národní bezpečnost Tomáše Pojara dojde i na zelenou politiku.

17:09

Očekávání voleb podle hlavy státu přinese určité změny i na bojišti. "Nakonec prezident Putin to řekl zcela jasně, že nemůže být řeči o nějakých mírových rozhovorech do té doby, než bude jasno o výsledku voleb ve Spojených státech. Čímž dal jasně najevo, že pro něj partnerem pro nějaké možné jednání není nikdo jiný než Spojené státy. Ani žádná z evropských velkých zemí," řekl Pavel.

Putin tak podle českého prezidenta setrvává ve svém vidění světa, že dění určují mocní. Na straně ruské hlavy státu je podle Pavla očekávání, že při úspěchu Donalda Trumpa by se s ním dokázal domluvit bez ohledu na to, co si myslí Ukrajina nebo zbytek Evropy. "A že by mohl nastat nějaký kompromis, který Rusku pomyslně vrátí status klíčového hráče a ostatní se s tím budou muset nějak smířit," uvedl Pavel. Označil to za nepříznivou situaci.

17:09

Vývoj konfliktu na Ukrajině ukazuje, že velmi pravděpodobně příští rok nastane nějaký významný posun. Podle dosavadních indicií nebude úplně v nejlepším slova smyslu. V rozhovoru pro web Seznam Zprávy to řekl prezident Petr Pavel. "Nastane nová situace, kterou budeme muset řešit," poznamenal. Situaci na Ukrajině Pavel spojil s tím, že se uskuteční prezidentské volby jak v Rusku, tak ve Spojených státech. V Rusku podle něj zřejmě nepřekvapivě zvítězí dosavadní prezident Vladimir Putin. Ve Spojených státech výsledek podle Pavla není zdaleka tak jistý.

16:29

Státy Evropské unie schválily dvanáctý balík protiruských sankcí. EU v něm mimo jiné postihuje zisky, které Rusku plynou z vývozu diamantů.

16:22

Ukrajinská vojska musí kvůli nedostatku dělostřelecké munice omezovat některé akce na frontě, řekl agentuře Reuters ukrajinský generál Oleksandr Tarnavskyj. Podle generála se Ukrajincům nedostává zejména munice do systémů sovětského typu. Na nedostatek munice upozorňují ukrajinští představitelé dlouhodobě, média ale v této souvislosti obvykle zmiňují granáty ráže 155 milimetrů, kterou používají dělostřelecké systémy Severoatlantické aliance. "Máme problém s municí, zejména s postsovětskými granáty, tedy s (ráží) 122 milimetrů a 152 milimetrů. Dnes se tento problém vyskytuje podél celé frontové linie," uvedl Tarnavskyj.

15:41

Mimořádný summit Evropské unie, který se bude zabývat víceletým rozpočtem unie a finanční pomocí Ukrajině, se uskuteční 1. února. Oznámil to předseda Evropské rady Charles Michel.

14:38

Náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj se před novináři odmítl vyjádřit ke zprávám, že Ukrajina chystá příští rok novou protiofenzívu, na což už shromažďuje vojáky, zbraně a munici. "Je válka a nemohu vám říkat, co plánuji, co máme udělat. Jinak to bude show, a a ne válka, a zaplatíme za to lidskými životy. O tom nelze v žádném případě mluvit," řekl.

11:41 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému důvěřuje 62 procent Ukrajinců. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění, který publikoval Kyjevský mezinárodní sociologický institut. Náčelníkovi generálního štábu Valeriji Zalužnému důvěřuje podle tohoto průzkumu 88 procent Ukrajinců.

11:26

Vojáci ukrajinské 45. dělostřelecké brigády pálí na ruské pozice nedaleko Doněcku.

Foto: Reuters
11:20

V blokádě polsko-ukrajinských hranic se k řidičům kamionů připojují na některých přechodech polští zemědělci. Požadují například omezení dovozu cukru z Ukrajiny.

Foto: Reuters
11:17

Ukrajinská kontrarozvědka SBU zadržela muže, který předával ruské armádě informace o různých cílech v Záporoží.

11:07

Rusové podle ukrajinských vojáků změnili bojovou taktiku. K vyhledávání nepřátel začali používat drony s nočním viděním a termokamerou.

11:06 Vlajka Ruské federace.

Po silném sněžení v evropské části Ruska vznikly v ulicích Voroněže obrovské závěje, které komunální služby dosud nedokázaly odklidit. Na sociálních sítích se následně začaly objevovat snímky s výzvami, které lidé starostovi města Vadimu Kstetinovi zanechávají na velkých hromadách sněhu: "Kstetine, odkliď sníh!" či "Kstetine, kde je odklízecí technika?".

09:39

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Rusko nemá podle prezidenta Vladimira Putina žádný ekonomický, geopolitický ani vojenský důvod bojovat se zeměmi NATO.
 • Delegáti vládní strany Jednotné Rusko jednomyslně podpořili Putinovu kandidaturu na prezidenta ve volbách, které se uskuteční příští rok na jaře. 
 • V kanceláři náčelníka generálního štábu ukrajinské armády Valerije Zalužného bylo v neděli nalezeno odposlouchávací zařízení.
 • Ruský premiér Michail Mišustin v úterý zahájí dvoudenní návštěvu Číny. Na programu 28. pravidelné schůzky šéfů vlád obou zemí má být podle vládního komuniké rozvoj rusko-čínských vztahů.
09:33 Vlajka Ruské federace.

Ruský premiér Michail Mišustin v úterý zahájí dvoudenní návštěvu Číny, během které se má setkat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a jednat s premiérem Li Čchiangem. Oznámila to dnes státní agentura TASS. Na programu 28. pravidelné schůzky šéfů vlád obou zemí má být podle vládního komuniké rozvoj rusko-čínských vztahů, přičemž důraz se má klást na praktickou spolupráci.

Vztahy mezi oběma zeměmi se prohloubily po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu z loňského února, ale podle analytiků roste ruská závislost na Číně.

07:59

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila všech pět dronů typu Šáhed, kterými na Ukrajinu zaútočily ruské síly. Uvedlo to ráno na sociální síti ukrajinské letectvo, jehož komuniké citovala média.

"Všechny drony byly sestřeleny mobilními palebnými skupinami vzdušných sil a ozbrojených sil Ukrajiny v hranicích Mykolajivské, Dněpropetrovské, Vinnycké a Chmelnycké oblasti," uvedlo letectvo, pod které spadá i protivzdušná obrana. Bezpilotní stroje útočily na Ukrajinu z jihu.

21:51

V kanceláři náčelníka generálního štábu ukrajinské armády Valerije Zalužného bylo dnes nalezeno odposlouchávací zařízení. Informoval o tom ve své ruskojazyčné verzi zpravodajský server BBC News s odvoláním zdroje v ukrajinských vojenských kruzích.

Zdroje BBC neuvedly, zda byla podobná zařízení objevena i u dalších členů generálního štábu. Podle některých ukrajinských médií tomu tak ale být mohlo. Zařízení byla podle médií vyrobena z takových částí, že nelze identifikovat jejich původ. Policie a armáda zahájily vyšetřování případu.

20:52

Několik lokalit v ruské Belgorodské oblasti nedaleko hranic s Ukrajinou se dnes stalo terčem palby. Ruská média z útoku obvinila ukrajinskou armádu, podle ukrajinských tajných služeb útok provedli odpůrci ruského režimu, uvedla agentura DPA. Informace nebylo možné nezávisle ověřit.

13:30

Postup maďarského premiéra Viktora Orbána na posledním summitu EU při jednání o přístupových rozhovorech s Ukrajinou byl vydíráním a zneužíváním práva veta, prohlásil ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).

V pořadu Partie na CNN Prima News dnes označil Orbána za trojského koně, který rozbíjí evropskou jednotu. Orbánova národněkonzervativní vláda se staví proti zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou. Orbán při rozhodování kolegů z dalších evropských zemí odešel ze sálu a umožnil tak summitu věc schválit jednomyslně, tedy za souhlasu všech zúčastněných.

11:42

Rusko nemá podle prezidenta Vladimira Putina žádný ekonomický, geopolitický ani vojenský důvod bojovat se zeměmi Severoatlantické aliance (NATO). Řekl to v rozhovoru s ruskou státní televizí Rossija, z něhož citovala agentura Reuters.

Šéf Kremlu také označil za "naprostý nesmysl" varování amerického prezidenta Joea Bidena, že pokud Rusko porazí Ukrajinu, napadne některý ze států NATO. Loni v únoru Rusko na Putinův příkaz napadlo vojensky sousední Ukrajinu.

10:05

Dosavadní podpora je podle organizací na pomoc příchozím nízká, byt se za ni nedá uhradit a uprchlíci se zadlužují. Ministerstvo práce problém řeší vyplácením dávky mimořádné okamžité pomoci. Zvýšení částek má podle něj ale přispět k přestěhování lidí ze zařízení do bytů.

10:02

Části uprchlíků by se od ledna mohly při výpočtu humanitární dávky zohledňovat vyšší náklady na bydlení, podpora by se jim tak zvedla. Dětem, lidem nad 65 let či invalidům by úřad práce měl započítávat proti dnešku dvojnásobnou částku.

V evidovaném bytě by jim při stanovení dávky uznal 6000 místo 3000 korun na měsíc, jinde pak 4800 místo 2400 korun na měsíc. Počítá s tím navrhované nařízení, které by podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) vláda měla schvalovat ve středu.

09:58

"Jeden z dronů dopadl na obytný dům v Oděské oblasti a explodoval. Tlaková vlna poškodila okolní budovy a sklad soukromého sportovního centra. Rozsáhlý požár se hasičům podařilo rychle uhasit," napsala na telegramu ukrajinská armáda. 

07:28

Agentura Ukrinform zase napsala, že ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek zničila 20 dronů a jednu řízenou střelu.

07:15 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zničila 33 ukrajinských dronů nad několika ruskými regiony, uvedlo zdejší ministerstvo obrany. O škodách se nezmiňuje. Informuje o tom agentura TASS.

22:01

Turecko, Rumunsko a Bulharsko se chystají v lednu podepsat dohodu o spolupráci na odstraňování min v Černém moři plovoucích tam v důsledku války na Ukrajině. Podle agentury Reuters to dnes oznámil turecký ministr obrany Yaşar Güler.

Jednání o odminování Černého moře začala v dubnu 2022 a zapojily se do nich i Ukrajina, Gruzie a Polsko. Pozdější fáze rozhovorů se účastnily již jen Bulharsko, Turecko a Rumunsko. Jejich ministři obrany plánují podepsat příslušnou dohodu v Istanbulu 11. ledna, řekl dnes Güler.

17:39 Vlajka Ruské federace.

Statisíce lidí na jihu Ruska a v okupovaných částech východní Ukrajiny zůstaly bez dodávek elektřiny v důsledku silných sněhových bouří, které oblast zasáhly v pátek. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na dnešní zprávu ruského ministerstva energetiky.

Auto zasypané sněhem, snímek z Moskvy z 15. prosince 2023.
Auto zasypané sněhem, snímek z Moskvy z 15. prosince 2023. | Foto: Reuters
16:26

Maďarsko je připraveno vetovat rozšíření schengenského prostoru volného cestování o Bulharsko, pokud Sofia nezruší tranzitní poplatky za ruský plyn přepravovaný přes bulharské území. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo maďarské ministerstvo zahraničí.

"Dali jsme Bulharům jasně najevo, že když ponechají v platnosti (toto opatření) dlouhou dobu, když budou dlouhodobě ohrožovat bezpečnost energetických dodávek Maďarska, budeme vetovat jejich vstup do Schengenu," řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

16:21

Skupina příznivců současného ruského prezidenta navrhla, aby Vladimir Putin kandidoval v prezidentských volbách, které se uskuteční příští rok, jako nezávislý kandidát. Píší to agentury Reuters a AP. To by znamenalo, že by Putin nebyl kandidátem vládní strany jednotné Rusko, která se však již nabídla, že mu s kampaní pomůže. Kvůli silné represi politických oponentů a masivním dohledem nad politickým systémem v Rusku má Putin znovuzvolení téměř jisté.

08:35 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady dnes ráno informovaly o útocích v Kurské oblasti, která se nachází u hranic s Ukrajinou.

Gubernátor Roman Starovojt podle agentury TASS oznámil, že ruská obrana zneškodnila útok ukrajinských bezpilotních prostředků. Podle něj se nikdo v důsledku útoku nezranil. Starovojt také informoval o dalším útoku ve městě Dmitrijev, kde podle něj bylo poničené železniční zařízení.

07:14

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Rusko v noci na sobotu útočilo drony na Kyjev, protivzdušná obrana je všechny sestřelila.
 • Finsko opět uzavřelo hranice s Ruskem poté, co do země znovu začali proudit migranti. Helsinky z toho obviňují Moskvu.
 • Maďarský premiér Viktor Orbán na summitu EU zablokoval další finanční pomoc Ukrajině.
07:10

Kyjev se v noci na dnešek stal terčem dalšího ruského útoku bezpilotními letouny. Ve městě byla slyšet řada explozí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na svědky. Žádné zprávy o obětech či škodách kyjevské úřady nezveřejnily, uvedly ale, že se všechny bezpilotní letouny podařilo sestřelit. Generální štáb armády nad ránem podle agentury Ukrinform sdělil, že nad celou Ukrajinou bylo zničeno 30 z 31 ruských dronů.

Výbuchy se podle Reuters ozývaly z částí Kyjeva na obou březích řeky Dněpr, která ukrajinskou metropoli rozděluje. Starosta města Vitalij Kličko uvedl, že útok směřoval proti oblastem v centru Kyjeva. Podle místních obyvatel se tam výbuchy krátce po půlnoci ozývaly po dobu 45 minut.

Proti bezpilotním letounům byla nasazena protivzdušná obrana. "Všechny nepřátelské cíle byly zničeny silami a prostředky protivzdušné obrany," uvedla v prohlášení kyjevská vojenská správa. Útok podle ní přišel v několika vlnách.

21:10

Finsko dnes večer opět uzavřelo hranice s Ruskem poté, co od čtvrtečního znovuotevření dvou přechodů na finsko-ruské hranici vstoupilo z Ruska do Finska více než 300 žadatelů o azyl. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na finskou pohraniční stráž.

Finská vláda dnes v reakci na příliv migrantů oznámila, že hranici ve 20:00 místního času (19:00 SEČ) znovu uzavře, tentokrát na měsíc. Helsinky již dříve obvinily Rusko, že k hranici přepravuje žadatele o azyl z blízkovýchodních, afrických a dalších zemí, kteří nemají platné doklady, s cílem vyvolat migrační krizi. Moskva to popřela.

15:56

Podle ukrajinské armádní rozvědky HUR bojuje na Ukrajině 450 tisíc ruských vojáků. Uvedl to mluvčí HUR Andrij Jusov. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že 617 tisíc.

15:52

"Schválili jsme otevření přístupových rozhovorů s Ukrajinou, samozřejmě že cesta ke členství bude ještě dlouhá, ale jde o historický krok. Jasně říkáme, že počítáme s Ukrajinou, která statečně odolává ruské agresi," uvedl po summitu Evropské unie český premiér Petr Fiala.

15:45

Putin to řekl otevřeně. Buď bude Ukrajina poslouchat Rusko, nebo nemá nárok na existenci.

15:44

Ruský prezident Vladimir Putin má podle německého kancléře Olafa Scholze špatný odhad, když si myslí, že podpora Ukrajině slábne. Kancléř věří, že formální dohody o pomoci Ukrajině se dosáhne v lednu.

14:30

Summit Evropské unie skončil.

14:22

Nejméně 26 lidí bylo zraněno poté, co na jednání samosprávy v obci Kerecky v Zakarpatské oblasti na západě Ukrajiny jeden ze zastupitelů odpálil granáty. Informovala o tom dnes ukrajinská média s odvoláním na sdělení policie. Ta spolu s tajnou službou SBU případ vyšetřuje jako teroristický útok, napsal list Ukrajinska pravda na svém webu.

14:12

Budapešť chce, aby Evropská unie odblokovala další peníze ze zmrazených evropských fondů vyčleněných pro Maďarsko. Poté přistoupí na dohodu o revizi unijního rozpočtu, která zahrnuje i 50 miliard eur na dlouhodobou pomoc Ukrajině. Novinářům v Bruselu to podle serveru Politico řekl poradce maďarského premiéra Balázs Orbán (se svým šéfem není v žádném příbuzenském vztahu).

11:35 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil na setkání s novináři, že na Kreml udělal maďarský postoj - tedy vetování pomoci Ukrajině ve výši 50 miliard eur - dojem. Dodal, že Maďarsko není proruské, ale je to země, která hájí své zájmy.

11:19 Vlajka Ruské federace.

Rozhodnutí zahájit přístupová jednání s Ukrajinou a Moldavskem je podle Kremlu jen výrazem politické podpory, obě země by mohly destabilizovat EU.

9:08

Kvůli maďarskému vetu se v noci na pátek summit neshodl na podobě revize dlouhodobého unijního rozpočtu na roky 2021 až 2027, která by zohlednila potřebu dlouhodobé podpory Ukrajiny bránící se ruské agresi a další aktuální potřeby. "Musel jsem vetovat 50 miliard eur na pomoc Ukrajině, vrátíme se k tomu pravděpodobně na mimořádném summitu příští rok v únoru," řekl Orbán. 

9:05

Maďarsko může blokovat vstup Ukrajiny do EU i později ve svém parlamentu, řekl Viktor Orbán. 

08:03

Ukrajinská protiletecká obrana zneškodnila všech 14 dronů typu šáhed, které nad území Ukrajiny v noci na dnešek vyslalo Rusko. Informovala o tom ukrajinská armáda.

23:57

Unie autodopravců Slovenska oznámila, že dnes večer ukončila protest na hraničním přechodu s Ukrajinou Vyšné Nemecké/Užhorod, při němž od pondělí blokovala vjezd kamionů na Slovensko. Opakovanými blokádami UNAS v uplynulých týdnech protestovala proti levné ukrajinské konkurenci a proti tomu, že ukrajinští autodopravci nemusejí mít povolení na jízdy do Evropské unie.

23:55

Americký Senát bude zasedat i příští týden, začátek vánočních prázdnin se odkládá, oznámil lídr senátorů Demokratické strany Chuck Schumer, zatímco pokračovala jednání o podmínkách republikánů pro uvolnění dalších peněz na podporu Ukrajiny. Podle médií v rozhovorech nastal pokrok poté, co se do nich výrazněji vložila administrativa prezidenta Joea Bidena s návrhy ohledně zpřísnění imigrační politiky. Vláda požaduje nové prostředky do konce roku, takové vyústění však zůstává nepravděpodobné.

22:31

Lídři EU se shodli na přijetí dalších sankcí proti Rusku, dvanáctý balík ale zatím formálně schválen nebyl. 

22:30

USA vítají historické rozhodnutí EU zahájit přístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskem, uvedl bezpečnostní poradce Bílého domu Sullivan.

22:30

Summit EU znovu odsoudil ruskou válku proti Ukrajině a potvrdil, že státy bloku budou Kyjevu pomáhat, jak bude třeba, plyne ze zveřejněných závěrů.

20:32

"Postoj Maďarska je jasný: Ukrajina není připravena na start vyjednávání o členství v EU. Je zcela nesmyslné, iracionální a nesprávné rozhodnutí začínat za těchto okolností rozhovory s Ukrajinou a Maďarsko svou pozici nezmění," uvedl ve videu na sociální síti X Orbán. Ostatních 26 členských států ale podle něj trvalo na tom, aby bylo rozhodnutí přijato, Maďarsko se rozhodlo jít svou vlastní cestou. "Maďarsko se nechce podílet na tomto špatném rozhodnutí, a proto se dnešního rozhodnutí neúčastnilo," řekl maďarský premiér. Jednání o úpravách víceletého unijního rozpočtu podle něj pokračují.

20:31

Orbánův odchod z místnosti byl podle diplomatických zdrojů předem domluvený. Agentura Reuters s odvoláním na diplomaty uvedla, že maďarský premiér nebyl v místnosti, ale věděl a souhlasil s tím, že ostatní lídři budou rozhodovat o Ukrajině v jeho nepřítomnosti. To potvrdil také irský premiér Leo Varadkar. "Nesouhlasí s tím rozhodnutím, nemění svůj názor, ale v zásadě se rozhodl nevyužít svého práva veta," řekl Varadkar podle Reuters v Bruselu novinářům.

20:29

Finský premiér Petteri Orpo hovořil o historickém momentu a naději pro občany Ukrajiny a Moldavska, podle švédského šéfa vlády Ulfa Kristerssona jim šéfové států a vlád zemí unie vyslali "jasný signál, že vaše budoucnost je v EU".

20:29

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve svém prohlášení uvedla, že dnešní den "zůstane vrytý do dějin naší unie".

20:25

Rozhodnutí o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou i s Moldavskem je důležitým signálem, řekl dnes novinářům v Bruselu český premiér Petr Fiala. Evropská unie tím podle něj dává najevo, že má zájem o tyto země a o jejich budoucnost. 

Podle českého premiéra nebylo dosažení dohody jednoduché, je ale důležité, že Evropská unie opět v těchto klíčových věcech udržela jednotu.Dnešní Evropská rada je podle českého premiéra jednou z nejtěžších, které dosud absolvoval. Přijatá rozhodnutí označil Fiala za "velký krok kupředu a úspěch pro Evropu i státy EU". "Odsouhlasili jsme text závěrů Evropské rady, který se týká Ukrajiny. Potvrdili jsme naši podporu této země a odsoudili ruskou agresi," řekl premiér Fiala. "Jde o důležitý signál jednoty, zvláště v těchto těžkých časech, kdy se objevují různé předpovědi, že jsme už unaveni," dodal. Ukrajina se od loňského února s pomocí západních zemí brání ruské ozbrojené agresi.

20:23

Evropská unie vyslala Ukrajině silný signál podpory, komentoval německý kancléř Olaf Scholz rozhodnutí unijního summitu dát zelenou přístupovým jednáním s Ukrajinou i Moldavskem. Podle Scholze je zjevné, že obě země patří do evropské rodiny. Posun v přístupových procesech vítají i další evropští lídři. "Silný signál o podpoře a perspektivě pro Ukrajinu," napsal kancléř na sociální síti X. "Na Evropské radě jsme právě rozhodli o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a také s Moldavskem. Jedna věc je jasná: Tyto země patří do Evropské rodiny," pokračuje příspěvek.

20:22

Moldavská prezidentka Sanduová ocenila rozhodnutí summitu EU zahájit s Kišiněvem přístupová jednání, Moldavsko je odhodlané tvrdě pracovat.

20:22

Maďarský premiér Viktor Orbán odešel podle médií při rozhodování summitu EU o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou z jednacího sálu. Podle serveru Politico i informací listu The Guardian Orbán při rozhodování prezidentů a premiérů o startu přístupových rozhovorů s Kyjevem opustil místnost. Agentura Reuters pak uvedla, že maďarský premiér se nechtěl podílet na podle něj špatném rozhodnutí o ukrajinském členství v unii.

20:21 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Zelenskyj se právě setkal s veliteli amerických sil v Evropě v německém Wiesbadenu, odkud vyzval americký Kongres k další pomoci Ukrajině.

20:18 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Zelenskyj označil rozhodnutí summitu EU zahájit přístupové rozhovory za vítězství Ukrajiny a celé Evropy, které motivuje, inspiruje a posiluje. "Je to vítězství Ukrajiny. Je to vítězství pro celou Evropu. Je to vítězství, které motivuje, inspiruje a posiluje," napsal v sociální síti X.

20:18

EU udělila Ukrajině postavení kandidátské země čtyři měsíce po ruské invazi. Pro zahájení přístupových jednání EU stanovila sedm podmínek, mezi nimiž je reforma soudnictví či omezení korupce. Ty Kyjev podle listopadového hodnocení Evropské komise všechny nesplnil. EK tehdy Ukrajinu vyzvala, aby v reformách pokračovala. Některé potřebné zákony Ukrajinci nicméně schválili v uplynulých dnech.

20:18

"Evropská rada rozhodla o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem. Rada udělila kandidátský status Gruzii. A EU otevře vyjednávání s Bosnou a Herzegovinou, jakmile bude dosaženo potřebného stupně plnění kritérií pro členství, a vyzvala komisi, aby do března předložila zprávu s cílem přijmout takové rozhodnutí," napsal Charles Michel. Jak dodal, jde o "jasný signál naděje" pro tamní obyvatele a celou Evropu.

20:13

Summit EU rozhodl o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskemoznámil na sociální síti X předseda Evropské rady Charles Michel. Prezidenti a premiéři zemí EU také podpořili udělení kandidátského statusu Gruzii. Otevření přístupových rozhovorů se zemí, která se brání ozbrojené ruské agresi, přitom ještě ráno odmítal maďarský premiér Viktor Orbán.

19:57

"Důrazně odsuzujeme ruské útoky proti civilní infrastruktuře na Ukrajině a podél Dunaje. NATO nemá informace naznačující, že by došlo k jakémukoliv úmyslnému útoku Ruska proti spojencům. Nadále sledujeme situaci a zůstáváme v blízkém kontaktu s rumunskými úřady," uvedl mluvčí aliance Dylan White k nálezu kráteru po dronu v Rumunsku.

19:56 Vlajka Ruské federace.

V rumunském pohraničí byl po ruském nočním útoku na ukrajinskou přístavní infrastrukturu objeven kráter po dronu. Informovalo o tom dnes podle agentury Reuters rumunské ministerstvo obrany. Kvůli narušení vzdušného prostoru členského státu NATO byly k průzkumným letům povolány stíhačky. Rumunské ministerstvo zahraničí oznámilo, že si kvůli incidentu předvolá ruského velvyslance, uvedla BBC

19:15

Kvůli vzletu ruských letounů MiG-31K, které slouží jako nosiče hypersonických střel Ch-47M2 Kinžal, byl během dneška na Ukrajině třikrát vyhlášen letecký poplach. Exploze se ozývaly i z ukrajinské metropole Kyjeva, kde zasahovala protivzdušná obrana. Podle předběžných informací nejsou z hlavního města hlášeni žádní ranění či oběti, dodal deník s odvoláním na náčelníka oblastní vojenské správy Ruslana Kravčenka.

19:09

Ruská hypersonická střela Kinžal zasáhla Starokosťantyniv v Chmelnycké oblasti v centrální části Ukrajiny, oznámil dnes podle médií mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Zásah podle něj následovat deset minut po vyhlášení poplachu. "O následcích zásahu, a tím spíše kinžalů, nehovoříme. Ať si nepřítel udělá své závěry, nebudeme ho krmit informacemi," prohlásil mluvčí podle listu Ukrajinska pravda.

17:15

Finsko s cílem zastavit nápor žadatelů o azyl znovu uzavře celou hranici s Ruskem, oznámila dnes v parlamentu ministryně vnitra této skandinávské země Mari Rantanenová. Finsko přitom dříve během dneška otevřelo dva z osmi přechodů na hranici se svým východním sousedem. Píše to agentura Reuters.

17:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes odpoledne přiletěl do západoněmeckého Frankfurtu nad Mohanem. Oznámila to tamní policie, podle které navštívil nedaleké kasárny ve Wiesbadenu. Cesta nebyla předem veřejně oznámena. V okolí Frankfurtu platí mimořádná bezpečnostní opatření.

16:30

Prezidenti a premiéři členských zemí EU začali na summitu v Bruselu diskusi o klíčovém sporném bodu své prosincové schůzky, kterým je další rozšiřování unie, plyne z diplomatických informací. V otázce zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou, která se už déle než rok brání ozbrojené ruské agresi, je potřeba jednomyslná dohoda zástupců všech zemí unie a maďarský premiér Viktor Orbán ani krátce před začátkem dnešního jednání svůj jasně odmítavý postoj nezměnil.

15:52

Ruští hackeři napadli infrastrukturu největšího ukrajinského mobilního operátora Kyivstar a vážně ji poškodili. Měli přístupová hesla jednoho ze zaměstnanců firmy.

15:51

Téměř po celé Ukrajině se rozezněly sirény, varující před raketovým útokem. Z letišť v Rusku a Bělorusku vzlétly ruské bombardéry.

15:24 Vlajka Ruské federace.

Za zavřenými dveřmi začal v Moskvě soud s někdejším velitelem proruských separatistů na východě Ukrajiny a bývalým důstojníkem ruské tajné služby FSB Igorem Girkinem. Po kritice ruského prezidenta Vladimira Putina za neschopnost ve vedení války proti Ukrajině byl obviněn z vyzývání k extremismu. Girkin, známý také jako Igor Strelkov, obvinění odmítl

Foto: Reuters
14:27

Putin v jedné z odpovědí označil Oděsu za ruské město.

13:21

Jeden z dronů, kterými Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu, dopadl na území Rumunska. Uvedlo to ministerstvo obrany v Bukurešti.

13:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Je velmi důležité, aby Evropa neupadla zpět do své nerozhodnosti, řekl unijním lídrům na summitu v Bruselu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

11:48

Na Ukrajině bojuje 617 000 ruských vojáků, prohlásil Vladimir Putin. Zároveň řekl, že situace na frontě se pro ruské jednotky zlepšuje. Putin mluví na televizí přenášené tiskové konferenci, kde odpovídá i na dotazy, které mu údajně posílají "obyčejní" Rusové.11:26

Slovenský premiér Robert Fico oznámil, že na konci ledna se na slovensko-ukrajinské hranici setká se svým ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem.

10:27 Vlajka Ruské federace.

Putin v projevu oznámil, že v tuto chvíli není důvod k další mobilizaci v Rusku.

10:21

Mír na Ukrajině nastane, až dosáhneme svých cílů. Prohlásil to v ruské televizi prezident Vladimir Putin.

9:57

Ukrajina nesplnila tři ze sedmi podmínek, není tedy důvod zahajovat jednání o ukrajinském členství v EU, řekl v Bruselu maďarský premiér Viktor Orbán.

9:51

Summit Evropské unie začal sporem o to, zda Ukrajina splnila kritéria, potřebná pro zahájení přístupových rozhovorů o členství. Estonská premiérka Kaja Kallasová prohlásila, že splnila, Viktor Orbán řekl, že nikoliv. Maďarský premiér potvrdil, že je proti zahájení přístupových rozhovorů.

9:28

Ruské ztráty od začátku agrese jsou obrovské. 315 tisíc mrtvých či zraněných, 2200 tanků, 4500 vozidel.

9:22

Země Evropské unie letos dodaly a do konce roku ještě dodají Ukrajině půl milionu kusů dělostřeleckých granátů. S odvoláním na diplomatické zdroje to oznámil agentura Interfax Ukrajina. EU letos přislíbila Ukrajincům milión granátů.

06:25

Ruský dronový útok v Oděské oblasti na Ukrajině zranil 11 lidí, z toho tři děti, a poškodil 11 budov. Na síti Telegram o tom informovala ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS). Ruská protivzdušná obrana zase nad Moskvou dnes ráno sestřelila dva drony, které nezpůsobily žádné škody, píše agentura Reuters s odvoláním na moskevského starostu Sergeje Sobjanina.

18:53

Ministerstvo obrany nakoupí od zbrojařské firmy STV Group munici pro protitankovou zbraň RPG-7 až za 2,5 miliardy korun bez DPH. O zakázce dnes informovalo vládu, vyplývá z výsledků zasedání.

Ministerstvo počítá s dodáním až 100 000 kusů nábojů v letech 2024 až 2031, sdělil mluvčí úřadu David Polák.

Díky nákupu bude podle něj v příštím roce možný výcvik ukrajinských vojáků na českém území. 

16:27 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Zelenského přijal v Oslu norský král Harald V. se svojí rodinou.

Foto: Reuters
16:07 Vlajka Ruské federace.

V Moskvě zemřela ve svém bytě pětatřicetiletá zástupkyně šéfredaktora deníku Komsomolskaja pravda Anna Carevová. Přičina smrti zatím není známa. 

15:59 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Bez zahraniční pomoci budeme muset bojovat s Ruskem stejně jako na začátku války. Sami, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V USA se tento týden pokoušel přesvědčit republikánské kongresmany, aby podpořili nový balík pomoci Ukrajině.

14:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes řekl, že maďarský premiér Viktor Orbán nemá žádný důvod blokovat členství Ukrajiny v Evropské unii. Zelenskyj se tak podle agentury Reuters vyjádřil v norské metropoli Oslu, kam přicestoval na neohlášenou návštěvu. Orbán dnes zopakoval, že je proti přístupovým rozhovorům s Kyjevem.

14:21 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci v Norsku odmítl tvrzení, že by ukrajinská armáda byla v krizi.

13:26

Německo a Polsko mají podle kancléře Olafa Scholze společný zájem na rozšíření EU na jih a východ. Podpořil zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem.

12:36

Slovenský premiér Robert Fico řekl, že podpoří zahájení rozhovorů o vstupu Ukrajiny do Evropské unie, přestože podle jeho názoru Ukrajina na takové rozhovory není připravena.

11:15

Po ruském nočním raketovém útoku na Kyjev.

Foto: Reuters
10:55

Norsko navýší výrobu munice a raket pro Ukrajinu, prohlásil norský premiér Jonas Store. V Oslu je na návštěvě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

10:28

"Evropská unie se chystá udělat strašlivou chybu a my tomu musíme zabránit, i když 26 členů tu chybu udělat chce," cituje Viktora Orbána agentura Reuters.

10:08

"Členství Ukrajiny v Evropské unii není v zájmu Maďarska," prohlásil premiér Viktor Orbán v projevu v parlamentu.

10:06

Do Německa loni a v první polovině letošního roku přišel z Ukrajiny milion uprchlíků. Takřka polovina běženců ve věku 25 až 59 let má vysokoškolské vzdělání, výdělečně činný je ale v této skupině jen každý pátý, uvedl Spolkový statistický úřad.

10:02

Kyjev po ruském nočním raketovém útoku.

Foto: Reuters
9:59

Evropská unie musí podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude nutné, řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Členství v evropské rodině jí přinese vítězství, dodala.

9:54

Bude mít na Viktora Orbána nějaký vliv nastupující polský premiér Donald Tusk? Chtěl by. Více v textu Aktuálně.cz.

9:53

Maďarsko se bude držet postoje, že EU nesmí zahájit rozhovory o členství s Ukrajinou, ale měla by usilovat o strategické partnerství. Prohlásil to maďarský premiér Viktor Orbán a potvrdil, že se chystá jednání o ukrajinském členství blokovat.

06:03

"K 6:00 (místního času, 5:00 SEČ) jsme zaznamenali 51 zraněných včetně šesti dětí. Nejstaršímu člověku je 80 let, nejmladšímu pět let. Všem jsme poskytli lékařskou péči," uvedl náčelník vojenské správy metropole Serhij Popko. Nejvíce škody úlomky napáchaly v Dniprovské čtvrti, která se rozkládá od centra Kyjeva na východ, poničené budovy a požáry ale úřady zaznamenaly i v dalších třech oblastech.

06:02

Vzdušným útokům ruské armády nyní Ukrajina čelí prakticky každou noc. Hlavní město nicméně od konce léta donedávna zažívalo relativní klid. V závěru minulého týdne podle kyjevské vojenské správy Rusko obnovilo po delší době útoky na metropoli střelami vypálenými z letadel. Ukrajinská protivzdušná obrana zasahovala také v noci z neděle na pondělí, kdy podle prohlášení ukrajinského letectva sestřelila osm ruských střel odpálených na Kyjev.

06:02

Kyjevem dnes brzy ráno otřáslo několik explozí, informovala ukrajinská média. Starosta Vitalij Kličko na Telegramu uvedl, že úlomky rakety patrně po sestřelení protivzdušnou obranou poškodily domy ve východní části metropole a vyžádaly si několik zraněných. Plný rozsah škod není znám. Ukrajina pravidelně čelí ostřelování a vzdušným úderům ze strany Ruska, které v sousední zemi od loňského února vede invazi.

22:16

Je prakticky nemožné, aby americký Kongres do Vánoc schválil legislativní balík zahrnující dodatečné finance na podporu Ukrajiny, řekl novinářům lídr Republikánské strany v Senátu Mitch McConnell. Podle agentury Reuters také vyzval amerického prezidenta Joea Bidena k většímu zapojení do vyjednávání.

19:40 Vlajka Ruské federace.

"Pozorně sledujeme vývoj situace a vyhodnocujeme možné kroky Evropské unie z hlediska mezinárodních závazků EU a členských zemí EU. Určitě budeme reagovat na jakékoli nepřátelské projevy, které porušují práva, výsady, imunitu a bezpečnost našich diplomatů v zahraničí," zdůraznila ruská diplomatka.

19:39 Vlajka Ruské federace.

Přijetí českého návrhu na omezení pohybu ruských diplomatů a jejich rodinných příslušníků v schengenském prostoru volného pohybu vyvolá odvetnou reakci Ruska, prohlásila dnes před novináři mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Informovala o tom ruská státní agentura TASS.

"Pokud Evropská unie přijme návrh českých úřadů, za kterými v mnoha otázkách stojí americké úřady, tak to vyvolá naše politování, jakož i patřičnou reakci. Odpovíme na to," prohlásila Zacharovová. Ruská odveta podle ní postihne v Evropské unii všechny aktéry, kteří se chopí realizace "příšerné" a "strašlivé" české iniciativy.

19:22 Vlajka Ruské federace.

Americké tajné služby odhadují, že počet zabitých a zraněných Rusů od začátku ruské agrese vůči Ukrajině dosáhl 315 tisíc, uvádí agentura Reuters s odvoláním na osobu obeznámenou s čerstvě odtajněným hodnocením rozvědek. Podle tohoto nejmenovaného zdroje odpovídají ruské ztráty skoro 90 procentům jednotek, které Moskva měla před loňskou invazí.

17:58

"Bylo to velmi silné setkání. Prezident Zelenskyj vyjádřil zcela jasně, že potřebuje pomoc. Ale když tu pomoc dostane, může tuhle válku vyhrát," řekl novinářům po ranním jednání lídr Demokratické strany v Senátu Chuck Schumer. Ukrajinský prezident podle něj senátorům řekl, že Kyjev dodatečnou podporu potřebuje rychle, jinak hrozí narušení vojenských operací, ale také oslabení širší koalice spojenců Ukrajiny.

17:58 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes zahájil sérii jednání v americkém Kongresu na pozadí váznoucích snah prezidenta Joea Bidena zajistit financování pro další podporu země bránící se téměř dva roky ruské agresi. Dopoledne vystoupil před americkými senátory, podle webu Politico měl na programu také schůzky s lídry dvou hlavních politických stran ve Sněmovně reprezentantů.

17:54

Sklizeň pšenice na Ukrajině by v létě příštího roku mohla být nejnižší za posledních 12 let. Důvodem je pokles osevu ve válkou zmítané zemi. Celkem by sklizeň mohla klesnout na 20,2 milionu tun z letošních 22,2 milionu tun. Sklizeň také bude výrazně pod průměrem z posledních pěti let, který činí 25,9 milionu tun. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnila agentura Argus Media.

16:48

Lídři EU mají na pátečním summitu schválit finanční pomoc Ukrajině ve výši 50 miliard eur a také start rozhovorů o vstupu země do EU. Maďarský premiér Viktor Orbán ale zastává odmítavý postoj.

16:45

Zástupci maďarské menšiny na Ukrajině se obrátili na maďarského premiéra Viktora Orbána a předsedu Evropské rady Charlese Michela, aby podpořili evropskou integraci Ukrajiny. Informovalo o tom Rádio Svoboda. Orbánova národně konzervativní vláda je proti tomu, aby sedmadvacítka zahájila přístupová jednání s Kyjevem. O začátku přístupových jednání EU s Ukrajinou má koncem týdne diskutovat summit EU v Bruselu, Orbán ale dává opakovaně najevo, že takovou debatu nechce.

16:31

Šéf britské rozvědky Richard Moore poděkoval ruské státní televizi za "pomoc" s nabádáním Rusů ke špionáži pro Spojené království. Stalo se tak poté, co televize přeložila a odvysílala část jeho pražského projevu z letošního července, v němž vyzval ruské občany ke spolupráci. Informovala o tom dnes agentura AP.

15:36 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud uložil Borisi Kagarlickému pokutu ve výši 609 tisíc rublů (asi 153 tisíc korun) za veřejné výzvy k terorismu, do vězení však známého sociologa neposlal. Verdikt oznámila dnes ruská média. Obžaloba požadovala pět a půl roku odnětí svobody pro Kagarlického za to, jakým způsobem se loni vyjádřil k výbuchu na Krymském mostě, připisovaném Ukrajincům. Od července byl držen ve vyšetřovací vazbě. Sociologův obhájce, který obvinění svého klienta pokládal za absurdní, byl po soudním rozhodnutí spokojený.

14:31

Finsko ve čtvrtek znovu otevře dva ze svých hraničních přechodů s Ruskem. Podle agentury Reuters o tom dnes informovala finská vláda. Helsinky koncem listopadu uzavřely veškeré silniční přechody na hranici mezi oběma zeměmi ve snaze zastavit zvyšující se počet migrantů z blízkovýchodních, afrických a dalších zemí.

14:30

Američtí a ukrajinští vojenští představitelé hledají novou strategii pro příští rok, aby oživili úspěch Kyjeva a také slábnoucí podporu pro jeho boj s ruskými invazními silami. S odvoláním na činitele obou zemí to napsal americký deník The New York Times, podle něhož ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijel na návštěvu do Washingtonu v kritickém okamžiku, a to jak na bitevním poli, tak v americkém Kongresu.

13:41

V Česku nadále převládají dezinformační aktivity Ruska a Číny. Protiizraelská propaganda ze strany Hamásu či Íránu zatím nemá v Česku tak výrazný dopad jako v jiných zemích. Na konferenci v Praze s názvem "Připraveni k boji?" to v úterý řekl ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.

13:23

Největší ukrajinský mobilní operátor Kyivstar oznámil, že se dnes ráno stal obětí rozsáhlého hackerského útoku, který způsobil přechodné výpadky mobilního a internetového spojení.

11:43 Vlajka Ruské federace.

Rusko odmítlo údajné vměšování Spojených států do případu vězněného opozičního aktivisty a politika Alexeje Navalného. Uvedla to agentura TASS s odvoláním na kremelského mluvčího Dmitrije Peskova. Ten také tvrdí, že Kremlu není známo nic o Navalného momentálním místě pobytu. Příznivci opozičníka v pondělí oznámili, že se s ním již téměř týden neúspěšně snaží spojit a nevědí, kde se nachází. Washington nad těmito zprávami vyjádřil znepokojení.

11:14 Vlajka Ruské federace.

Žádná další americká vojenská pomoc Ukrajině nemůže změnit situaci na bojišti a je předem odsouzena k nezdaru. V komentáři k očekávané schůzce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Bílém domě to dnes podle agentury TASS uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

10:38

Od začátku války Česko Ukrajině dodalo vojenské vybavení v hodnotě 6,2 miliardy korun, například bitevní vrtulníky, tanky, bojová vozidla pěchoty samohybné houfnice a raketomety, uvedla dále česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS). V armádních zásobách už ale vhodný materiál k poslání Ukrajině není, zopakovala.

10:36

Hodnota vydaných licencí na komerční dodávky vojenského materiálu Ukrajině činí zhruba 117 miliard korun. Již uskutečněných projektů je odhadem za necelou polovinu, asi 51,2 miliardy korun. Na dnešní bilanční tiskové konferenci to oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

10:07

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude v úterý jednat se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Bude se snažit zvrátit "pauzu v pomoci a financování" ze strany Spojených států, uvedl v rozhovoru pro argentinský deník Clarín.
 • Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu v pondělí schválila vyplacení 900 milionů dolarů (20,4 miliardy korun) Ukrajině ze záchranného úvěrového programu, uvedla agentura Reuters. 
 • Ruské úřady viní jistého "obyvatele České republiky", který žil nějakou dobu na Krymu, z pokusu o vraždu vojáka, napsala v pondělí ruská státní agentura TASS. Tuzemské ministerstvo zahraničí uvedlo, že se na českou ambasádu na Ukrajině, jejíž je Krym součástí, v souvislosti s tímto případem neobrátil.
09:57

Ben Rhodes, poradce bývalého amerického prezidenta Barack Obamy, v rozhovoru pro slovenský deník Sme hovoří o nenaplněných očekáváních na Ukrajině.

09:44

Evropská komise dnes představí návrh, jak využít zisky ze zmrazených ruských aktiv v EU na podporu obnovy Ukrajiny. Informoval o tom deník Financial Times. Evropská komise zveřejnění návrhu několikrát odložila kvůli obavám některých členských států, ale i Evropské centrální banky. Ty podle informací ČTK vznášely námitky, že jakékoli použití těchto aktiv musí být v souladu s právem a nesmí výrazně ovlivnit finanční trhy.

06:21

Zelenského návštěva v USA má "zdůraznit neotřesitelný závazek Spojených států podporovat ukrajinský lid při jeho obraně proti brutální ruské invazi", uvedl Bílý dům.

06:03

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu v pondělí schválila vyplacení 900 milionů dolarů (20,4 miliardy korun) Ukrajině ze záchranného úvěrového programu, uvedla agentura Reuters.

O několik hodin později se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během své cesty ve Washingtonu setkal s šéfkou fondu Kristalinou Georgievovou a poděkoval jí za podporu. Georgievová Ukrajinu pochválila za dosažené ekonomické pokroky navzdory pokračující válce.

06:00

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes bude v Bílém domě jednat se svým americkým protějškem Joem Bidenem a odpoledne promluví i v americkém Senátu. Bude se tak snažit zachránit Bidenův návrh na novou pomoc Ukrajině, který minulý týden zablokovali republikáni.

Výměnou za podporu balíčku, jenž mimo jiné zahrnuje pomoc Izraeli, který nyní v Pásmu Gazy válčí proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás, republikáni požadují výrazné zpřísnění americké imigrační politiky, což demokraté odmítají.

19:42 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na návštěvě Spojených států vyjádřil naději, že s touto zemí snad může i nadále počítat. Podle agentury Reuters to uvedl při zahájení klíčové návštěvy Washingtonu, kde se bude pokoušet zachránit návrh amerického prezidenta Joea Bidena na novou pomoc Ukrajině, který minulý týden zablokovali republikáni. Výměnou za podporu balíčku požadují výrazné zpřísnění americké imigrační politiky, což demokraté odmítají.

"Nevzdáme se. Víme, co máme dělat, a vy se můžete spolehnout na Ukrajinu, a stejně tak doufáme, že se budeme moci spolehnout na vás," řekl Zelenskyj v projevu na Národní univerzitě obrany ve Washingtonu po úvodních slovech amerického ministra obrany Lloyda Austina.

16:04

Unie autodopravců Slovenska obnovila na hranicích s Ukrajinou protestní akci proti ukrajinské konkurenci. Znovu zablokovala vjezd kamionů na Slovensko.

15:04 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady viní jistého "obyvatele České republiky", který žil nějakou dobu v Simferopolu na poloostrově Krym, z pokusu o vraždu vojáka, napsala ruská státní tisková agentura TASS. Učinila tak v souvislosti s oznámením ruské tajné služby FSB, že odhalila rozsáhlou síť spolupracovníků ukrajinských tajných služeb, která na Ruskem nelegálně okupovaném poloostrově plánovala útoky, sabotáže a atentáty na proruské úředníky a ruské vojáky.

14:56 Vlajka Ruské federace.

Ruská státní tisková agentura TASS: Rusko viní "obyvatele Česka" z pokusu o vraždu v souvislosti se sítí spolupracovníků ukrajinských tajných služeb, kteří plánovali útoky na Krymu.

11:40 Vlajka Ruské federace.

Rusko potvrdilo, že prezidentské volby 17. března se budou konat i na okupovaných územích Ukrajiny.

11:20

"Rusko v podstatě přešlo na válečnou ekonomiku a výrobu a tajné služby stále zkracují odhady, za jak dlouho bude schopné obnovit své bojové síly. Rusku se daří obcházet sankce přes Střední Asii, Kavkaz. Rusko také jaderně zastrašuje a cíleně destabilizuje některé regiony. Dlouhodobě se snaží o narušení jednoty Západu a zpochybňování demokracie a státních institucí," řekl Karel Řehka.

11:10

Británie posílá Ukrajině dvě lodě na vyhledávání a ničení min, oznámilo dnes ministerstvo obrany v Londýně.

10:57

Válka s Ruskem nyní není pravděpodobná, ale ani nepředstavitelná, uvedl náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka. Předejít konfliktu pomůže odstrašení, Rusko musí vidět vůli se bránit.

10:50

Pokud Evropská unie tento týden nerozhodne o zahájení přístupových rozhovorů s Kyjevem, mělo by to zničující důsledky pro Ukrajinu i pro EU, prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

9:20

Raketový útok na Kyjev si vyžádal čtyři zraněné.

Foto: Reuters
9:06

Ukrajinská armáda hlásí těžké boje u vesnice Krynky na okupovaném východním břehu Dněpru v Chersonské oblasti. 

06:23

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od pondělí navštíví Spojené státy, v úterý se na pozvání Bílého domu setká s prezidentem Joem Bidenem.
 • Ukrajinská protivzdušná obrana v pondělí brzy ráno sestřelila ruské zbraně při novém bombardování Kyjeva. Padající trosky zranily nejméně dva lidi a poškodily obytný dům, uvádí ukrajinské úřady.
 • Pokud mají začít rozhovory o řešení situace na Ukrajině, musel by Kyjev nejprve změnit svůj prezidentský dekret, který zakazuje jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. 
06:15

Ukrajinské letectvo podle agentury Reuters později uvedlo, že protivzdušná obrana sestřelila osm ruských raket.

06:05

Nový úder přišel podle médií kolem 04:00 místního času (03:00 SEČ), kdy se městem ozýval zvuk explozí následovaný výstražnými sirénami. 

06:00

Ukrajinská protivzdušná obrana brzy ráno sestřelila ruské zbraně při novém bombardování Kyjeva a padající trosky zranily nejméně dva lidi a poškodily obytný dům, uvádí ukrajinské úřady.

Média informovala o sérii explozí a spuštění protileteckého poplachu, ukrajinské letectvo hlásilo zničení osmi ruských raket.

22:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od pondělí navštíví Spojené státy, v úterý se na pozvání Bílého domu setká s prezidentem Joem Bidenem a pozván je i do Senátu.

Návštěva se koná ve chvíli, kdy Bidenova administrativa vyvíjí tlak na Kongres, aby Ukrajině poskytl další miliardy dolarů na pomoc ve válce proti Rusku, uvedla agentura AP. Cílem návštěvy je zdůraznit podporu Spojených států Ukrajině, oznámil Bílý dům.

19:14 Vlajka Ruské federace.

Pokud mají začít rozhovory o řešení situace na Ukrajině, musel by Kyjev nejprve změnit svůj prezidentský dekret, který zakazuje jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle tiskových agentur to dnes řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Dodal, že Západ se snaží přes konflikt na Ukrajině Rusko vyčerpat a že proti němu vede hybridní válku.

08:44

Ruská armáda se v době nejnáročnějšího počasí snaží podnikat ofenzivní operace v několika oblastech fronty na Ukrajině s cílem převzít a udržet iniciativu před prezidentskými volbami, které jsou plánovány na březen příštího roku. V posledním hodnocení stavu ruské invaze na Ukrajinu to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Ruský prezident Vladimir Putin, který je u moci přes 23 let, v pátek oznámil, že se ve volbách bude ucházet o znovuzvolení.

21:24 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odletěl na návštěvu Argentiny. Je to jeho první cesta do Jižní Ameriky od začátku války.

15:33

Ukrajina odsoudila ruské plány na uspořádání prezidentských voleb na okupovaných ukrajinských územích a jakékoliv budoucí hlasování označila za neplatné. Ruská horní komora parlamentu tento týden odhlasovala, že se volby v Rusku včetně zabraných ukrajinských území uskuteční v březnu příštího roku, přičemž se očekává, že se prezidentem potřetí v řadě stane současná hlava státu Vladimir Putin.

15:16

Ruské jednotky jsou na frontě nejaktivnější v oblasti východoukrajinských měst Avdijivka a Marjinka, uvedl ráno podle listu Ukrajinska pravda generální štáb ukrajinské armády. Rusové za posledních 24 hodin podle něj na ukrajinské území v celkem 28 případech zaútočili raketami, skoro v 60 případech použili raketomety a provedli 27 leteckých úderů.

11:17

Spolkový kancléř Olaf Scholz dnes navzdory rozpočtové krizi přislíbil další pomoc Ukrajině v její obraně před ruskou ozbrojenou agresí. Německo bude Ukrajině nadále pomáhat finančně i zbraněmi, prohlásil Scholz ve vystoupení na sjezdu své německé sociální demokracie (SPD). Informovala o tom agentura DPA.

"Neměl by a nesmí očekávat, že polevíme," řekl spolustraníkům Scholz na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina. Německý kancléř dále zdůraznil, že Německo musí být schopno v pomoci pokračovat a případně ji také zvýšit. Budou přijata rozhodnutí, "která nám umožní v tom pokračovat", řekl kancléř.

21:33

Ukrajina přechází do defenzivy. Její ozbrojené síly se možná budou delší dobu pouze snažit zastavit ruský postup. Západní diplomaté a vojenští stratégové tvrdí, že vyčerpaná země potřebuje čas na obnovu a možná nebude schopna podniknout další významnou protiofenzivu do roku 2025. Na svém webu to dnes napsal americký list The Wall Street Journal.

20:43 Vlajka Ruské federace.

Ruské tajné služby mohly mít po léta k dispozici záznamy z videokamer z Ukrajiny, které byly vybaveny ruským softwaremuvedla dnes stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL). Podobné videokamery si na Ukrajině v minulých letech pořizovaly jak státní firmy a instituce, tak také soukromé podniky. Zařízení byla instalována také v objektech kritické infrastruktury, například v odstavené Černobylské jaderné elektrárně, a oblíbená byla také mezi běžnými občany, kteří je používali k zabezpečení svých domovů.

20:41

Z informací médií vyplývá, že Ukrajina by měla dostat asi 100 obrněných transportérů společně s výzbrojí a náhradními díly. Podle ukrajinského portálu Defence Express jde s největší pravděpodobností o obrněnce BTR-60 sovětské výroby. Zástupci bulharské armády a ministerstva vnitra podle ruskojazyčného servisu stanice BBC uvedli, že jejich země tato zastaralá vozidla nepotřebuje a parlament pomoc v listopadu schválil.

20:41

Bulharský parlament přehlasoval prezidentské veto ohledně vojenské pomoci Ukrajině, která zahrnuje obrněné transportéry a další vybavení. Informovala o tom agentura BTA. Pro překonání veta podle ní hlasovalo 162 zákonodárců, proti jich bylo 55. List Ukrajinska pravda dříve poznamenal, že by šlo o první přímou dodávku zbraní Ukrajině z Bulharska, které tak až dosud činilo za pomoci prostředníků.

17:58

Protestní blokáda polských řidičů kamionů na polsko-ukrajinské hranici brání dodávkám armádního vybavení na ukrajinskou frontu, tvrdí americký list The New York Times. Odvolává se přitom na vyjádření předsedkyně dopravního výboru ukrajinského parlamentu Julije Klymenkové a svědectví ukrajinských vojáků. Ti vnímají protest polských řidičů úkorně.

17:54

Finsko nevydá do Kyjeva ruského nacionalistu Jana Petrovského, který čelí podezření z páchání teroristických činů na východě Ukrajiny v letech 2014 až 2015. Podle agentury Reuters a zpravodajského serveru The Moscow Times o tom dnes rozhodl finský nejvyšší soud s argumentem, že by muži mohlo hrozit v ukrajinském vězení špatné zacházení. Ukrajinská strana zatím nereagovala. Petrovskij vinu popírá.

17:53

Zástupci agrárních komor zemí Visegrádské skupiny (Česka, Slovenska, Maďarska a Polska) vyzvali své vlády k řešení dovozu ukrajinské zemědělské produkce do Evropské unie. V tiskové zprávě to dnes uvedla Agrární komora ČR. Upozornila na to, že Česko jako jediná ze zemí V4 nezavedla bariéry na dovoz zemědělských komodit z Ukrajiny, přestože to má dopad na tuzemský trh. Zemědělské organizace vlády vyzvaly, aby navrhly jednostranný zákaz dovozu některých druhů produkce a sjednotily ho.

15:47

Mezinárodní olympijský výbor umožní ruským a běloruským reprezentantům startovat na olympijských hrách v roce 2024 v Paříži se statusem neutrálních sportovců. Účastnit se soutěží pod pěti kruhy budou smět coby jednotlivci v případě, že splní kvalifikační kritéria a další podmínky, oznámili zástupci MOV. Zatím do soutěží kvalifikovalo jedenáct "neutrálních" sportovců, osm z Ruska a tři z Běloruska. Sportovci, kteří mají vazby na vojenské či policejní složky, by měli zůstat vyloučeni. Startovat na OH nesmějí ani týmy z obou zemí.

14:41

Země Visegrádské skupiny (V4 - ČR, Polsko, Slovensko, Maďarsko) budou nadále podporovat Ukrajinu v obraně proti Rusku tak, jak každá země uzná za vhodné. Sdílejí například pomoc Ukrajině při odminování, ve zdravotnické podpoře nebo humanitární pomoci. Ministryně obrany Jana Černochová to řekla po jednání ministrů obrany V4, Středoevropské obranné spolupráce (CEDC) a zemí západního Balkánu. Země V4 na jednání schválily společnou deklaraci.

13:16

Evropská unie dá členským státům pravomoc blokovat dovoz plynu z Ruska a Běloruska. S odkazem na návrh textu, který vzniká v Bruselu, to dnes napsal britský ekonomický list Financial Times. Znamená to, že kterákoliv členská země by měla možnost zakázat firmám z Ruska a Běloruska přístup k síti svých plynovodů i k terminálům na zkapalněný zemní plyn (LNG).

12:18

Ruský prezident Vladimir Putin potvrdil, že bude v březnu 2024 znovu kandidovat v prezidentských volbách. Oznámila to ruská státní tisková agentura TASS.

10:05

Souhrn nejdůležitějších událostí

 • Rusové v noci bombardovali Ukrajinu z letounů Tu-95.
 • Ukrajina se dohodla s dvěma americkými zbrojovkami na společné výrobě munice.
 • Ukrajinská železniční společnost začala převážet kamiony přes polskou hranici na svých vlacích. Silnice blokují polští řidiči kamionů.
10:03

"Kam vkročila noha ruského vojáka, tam si Rusové myslí, že mohou být pořád," říká Otakar Foltýn.

10:01

Ukrajina se dohodla se dvěma americkými firmami na společné výrobě klíčových dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů. Řekl to ukrajinský ministr pro strategický průmysl Oleksandr Kamyšin. Realizace výroby na Ukrajině ale potrvá nejméně dva roky, dodal. Firmy, s nimiž se podle něj Ukrajina dohodla na společné výrobě, nejmenoval. "Proces výroby kalibru 155 milimetrů potrvá nejméně dva roky, maximálně tři. A abychom mohli začít s výrobou, potřebujeme technologie, které vlastní naše partneři. Ukrajina tento kalibr nikdy nevyráběla," uvedl ministr.

9:54

Ukrajina vypravila první vlak naložený kamiony přes ukrajinsko-polskou hranici, informovala ukrajinská státní železniční společnost Ukrzaliznycja. Chystá se posílat vlaky i v opačném směru, tedy z Polska na Ukrajinu. Klíčové hraniční polsko-ukrajinské přechody už měsíc blokují polští autodopravci, kteří protestují proti ukrajinské konkurenci. Vlak podle Ukrzaliznycje tvořilo 23 plošin, na které naložili 13 tahačů s návěsy.

Foto: Reuters
20:40

Existují silné argumenty pro použití zmrazeného ruského majetku na obnovu Ukrajiny. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zahraničí David Cameron. Zároveň využil své návštěvy Spojených států k tomu, aby americké politiky vyzval ke schválení dalšího balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu.

19:27 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v neděli v Buenos Aires zřejmě zúčastní inaugurace argentinského prezidenta, jímž se stane ekonom s krajně pravicovými postoji Javier Milei. Informovaly o tom dnes argentinský deník La Nación a argentinský server Infobae. Kvůli bezpečnosti ale jeho příjezd není oficiálně potvrzen. Na ceremoniál by měl dorazit například i španělský král Felipe VI., maďarský premiér Viktor Orbán či brazilský exprezident Jair Bolsonaro. Současný prezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva, jehož Milei v kampani nazval zlodějem, nepřijede, zastoupí ho ministr zahraničí Mauro Vieira.

18:43

Ukrajinské dráhy testují převoz nákladních automobilů z Polska na Ukrajinu po železnici. Tímto způsobem chtějí umožnit návrat nákladních vozů na Ukrajinu v situaci, kdy průjezd kamionů na polsko-ukrajinské hranici blokují polští řidiči. Podle ukrajinských médií o tom informoval představitel drah Valerij Tkačov. Ten zároveň potvrdil pravost videozáznamu, který tento převoz po železnici zachycuje.

18:39 Vlajka Ruské federace.

Moskevský soud dnes prodloužil o půl roku vazbu ruského nacionalisty Igora Girkina, kterého tajná služba FSB viní z podněcování k extremistické činnosti. Girkin, známý také jako Igor Strelkov, nedávno oznámil, že se chce v březnových volbách ucházet o prezidentský úřad. Dnešní rozhodnutí soudu udusilo už tak slabé šance, že by vůbec mohl kandidovat, napsala agentura Reuters.

16:52 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB oznámila, že zadržela Bělorusa, kterého podezírá z toho, že na základě instrukcí ukrajinských zpravodajských služeb nedávno odpálil dva nákladní vlaky na Sibiři. Informovaly o tom agentury Reuters nebo AFP. Na ruské Bajkalsko-amurské magistrále se na konci listopadu odehrály dvě exploze, některá ukrajinská i mezinárodní média tehdy s odvoláním na své zdroje napsala, že za nimi stojí ukrajinská tajná služba SBU.

14:52

Ruská ekonomika odolává sankcím a letos vykáže růst kolem 3,5 procenta, řekl ruský prezident Vladimir Putin. Západ podle něj usnul na vavřínech a technologicky zaostává.

13:41

Pomoc Ukrajině, přislíbená v období od začátku srpna do konce října, klesla na historické minimum a meziročně se ztenčila skoro o 90 procent, napsal dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na údaje Kielského institutu pro světovou ekonomiku (IfW).

13:13

Ukrajina trpí nedostatkem elektřiny, uvedl provozovatel ukrajinské energetické sítě Ukrenergo. Chladné počasí zvýšilo spotřebu, což způsobilo deficit v energetické soustavě. Ten dorovnají dodávky z Evropské unie. Mrazivé počasí zvýšilo spotřebu elektřiny o 2,7 procenta nad předpokládanou úroveň. Nedostatek nyní vyplňují dodávky z Polska, Slovenska a Rumunska.

11:39

Rusové výrazně zesílili útoky na Avdijivku, zapojili do ofenzivy také letadla. Prohlásil to mluvčí ukrajinské armády pro oblast jihovýchodu země plukovník Oleksandr Štupun. Ruští vojáci už dva měsíce útočí na město a ukrajinská média spekulují, že Kreml chce Avdijivku dobýt z propagandistických důvodů do 17.března, kdy bude velmi pravděpodobně Vladimir Putin znovu zvolen ruským prezidentem.

11:32

"Česko je opatrné ohledně zvyšování unijního víceletého finančního rámce, patří ale mezi státy, které v něm chtějí nárůst pomoci Ukrajině," řekl premiér Petr Fiala.

9:24

Ukrajina je v kritické situace a východoevropské země se musí připravit na možný ruský útok. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká polský vojenský analytik Marek Swierczynski.

9:22

Souhrn nejdůležitějších událostí

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci sestřelila 15 z 18 ruských dronů.

Republikánští senátoři v USA zablokovali balík pomoci Ukrajině a Izraeli, který navrhl prezident Joe Biden

Podle údajů Institutu pro výzkum války (ISW) Rusové postoupili při ofenzívě na město Avdijivka.

9:18 Vlajka Ruské federace.

Prezidentské volby se v Rusku uskuteční 17. března příštího roku, odhlasovala dnes Rada federace, horní komora ruského parlamentu. Ruský prezident Vladimir Putin ještě oficiálně svou kandidaturu neoznámil, ale všeobecně se předpokládá, že se tak stane v příštích dnech.

08:35

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak uvedl, že telefonicky jednal se šéfem maďarské diplomacie o možném uspořádání schůzky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a maďarského premiéra Viktora Orbána. Zatímco Kyjev usiluje o tom aby nadcházející summit Evropské unie dal zelenou startu jednání o vstupu Ukrajiny do EU, Budapešť požaduje, aby summit o zahájení rozhovorů s Ukrajinou vůbec nediskutoval. Na Jermakovo vyjádření na sociální síti dnes upozornila agentura Reuters.

06:21 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda posílá raněné vojáky z řad mobilizovaných mužů bez potřebné léčby do útočných oddílů, uvedl dnes investigativní portál Važnyje istorii, který se odvolává na svědectví manželek raněných vojáků. Podle něj tak stejně jako v časech druhé světové války vznikají jakési pluky "invalidů", kterým se také říká pluky rekonvalescentů. Na praxi posílání nedoléčených raněných zpět do boje upozornil tento týden také ruský nezávislý portál The Moscow Times.

06:18

Republikáni v americkém Senátu ve středu zablokovali návrh demokratického prezidenta Joe Bidena o rozsáhlé finanční pomoci Ukrajině. Republikáni výměnou za podporu balíčku požadovali zpřísnění americké imigrační politiky. Bílý dům již dříve varoval, že americké prostředky na pomoc Ukrajině by brzy mohly být vyčerpány, uvedla zpravodajská společnost BBC. Na pomoc Ukrajině v boji proti Rusku mělo jít 61 miliard dolarů (1,38 bilionu korun).

22:27

Dnes oznámená pomoc zahrnuje střely do raketometů HIMARS, dělostřeleckou munici nebo protitankové střely.

21:53

USA pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 175 milionů dolarů, uvedl podle AP Washington. Dál jednají o rozsáhlejší pomoci napadené zemi.

21:13

Ministerstvo spravedlnosti USA dnes podalo žalobu kvůli možnému spáchání válečných zločinů na čtyři ruské vojáky podezřelé z únosu a mučení Američana během ruské invaze na Ukrajinu. Informovala o tom agentura AP, podle níž jde o první případ svého druhu.

Čtyři Rusové jsou podezřelí z únosu Američana z jeho domova v ukrajinské vesnici v roce 2022. Americký občan byl bit a vyslýchán, zatímco byl po deset dní držen v ruském vojenském zařízení. Následně byl i se svou ukrajinskou ženou evakuován, uvedly americké úřady.

20:05

Biden zároveň vyzval Kongres USA, aby další pomoc zemi bránící se ruské vojenské agresi schválil ještě před vánočními svátky. 

20:00

Americký prezident Joe Biden je ochotný přistoupit na kompromis ohledně americké imigrační politiky, jejíž změnou republikáni v Kongresu podmiňují schválení další finanční pomoci Ukrajině. Podle agentury Reuters to dnes řekl v projevu v Bílém domě.

17:11

Ukrajinská tajná služba SBU podle ukrajinských médií zlikvidovala v Rusku bývalého ukrajinského poslance Illju Kyvu, který zastával silně proruské pozice a na Ukrajině byl v nepřítomnosti odsouzen za vlastizradu. Exposlancovo tělo bylo podle ruské agentury RIA Novosti nalezeno u Moskvy. Ukrajinská agentura Unian s odvoláním na svůj zdroj napsala, že ukrajinská tajná služba zorganizovala jeho zastřelení.

16:04

Pokud americký Kongres do konce roku neschválí další podporu Ukrajině, bude muset východoevropská země v lednu uvažovat o seškrtání vládních výdajů. Podle agentury Unian to řekla předsedkyně rozpočtového výboru ukrajinského parlamentu Roksolana Pidlasová. Podle ní je ale realističtější scénář, že Kongres pomoc zemi bránící se druhým rokem ruské vojenské agresi schválí.

13:55

Británie rozšířila svůj protiruský sankční seznam o 46 osob a společností v několika zemích, které jsou podle Londýna součástí dodavatelských řetězců ruské armády a přispívají tak k pokračující ruské agresi na Ukrajině. Nové oznámení se týká entit v Číně, Turecku, Srbsku i Uzbekistánu, uvádí agentura Reuters s odvoláním na britské ministerstvo zahraničí.

Vláda uvedla, že nově uvalila sankce na 31 jednotlivců a skupin napojených na vývoj a výrobu dronů a součástek do raketových systémů, ale také na dovoz elektroniky. Zaměřila se též na jistého běloruského výrobce vojenských technologií nebo čtyři organizace sídlící ve Spojených arabských emirátech (SAE), které jsou podle ní zapojené do obchodu s ruskou ropou.

11:52 Vlajka Ruské federace.

Rusko v noci z úterý na středu podniklo rozsáhlý útok drony na jižní, centrální a východní části Ukrajiny. Bezpilotní letouny poškodily domy a podniky i infrastrukturu, informovala agentura Reuters s odkazem na ukrajinské úřady. Ukrajinské letectvo v prohlášení uvedlo, že Moskva na ukrajinské území vyslala celkem 48 bezpilotních letounů, přičemž protivzdušné obraně se podařilo sestřelit 41 z nich předtím, než dosáhly cíle.

11:27

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu dopoledne zahájil svou návštěvu Spojených arabských emirátů. Uvedly to světové agentury. Má navštívit také Saúdskou Arábii. Očekává se, že v obou zemích bude jednat o vývoji těžby ropy, válce, kterou vede Rusko na Ukrajině, či konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás.

06:19

Americký prezident Joe Biden a další lídři skupiny hospodářsky vyspělých zemí G7 budou dnes na dálku debatovat o podpoře Ukrajiny či vývoji bojů na Blízkém východě. K jejich videokonferenci se připojí také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle tiskových agentur to oznámilo japonské předsednictví skupiny.

06:17 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

"Stát se musí postarat o všechny, kteří ho brání, a zajistit všechny jejich potřeby. A nejde jen o řádnou výstroj a zbraně - jde také o sociální ochranu a důstojnou podporu našich vojáků, našich hrdinů," uvedl Zelenskyj podle serveru Ukrajinska pravda během slavnostního setkání s vyznamenanými vojáky a příbuznými padlých bojovníků.

06:17

Ukrajinským vojákům, kteří od začátku ruské invaze do země dostali vyznamenání Hrdina Ukrajiny, i rodinám padlých, kteří ho získali posmrtně, stát poskytne byty. Podle ukrajinských médií to oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj, jenž první certifikáty na bydlení už předal. 

22:51 Vlajka Ruské federace.

V Rusku byli poprvé odsouzeni dva armádní činitelé za to, že neudělali dost pro odvrácení útoku ze strany Ukrajiny. Uvedl to deník Kommersant. Soud poslal na čtyři roky do vězení podplukovníka Anatolije Bondareva a majora Dmitrije Dmitrakova za to, že porušili pravidla bojové pohotovosti pro případ nečekaného útoku na ruské území.

21:47 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

"Zelenskyj se nemohl připojit k našemu brífinku v 15:00 (21:00 SEČ) - něco se stalo na poslední chvíli," uvedl Schumer podle serveru Ukrajinska pravda. Proč Zelenskyj přes videohovor nemohl vystoupit Schumer neupřesnil, podotýká ruskojazyčný web stanice BBC.

21:11

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně zrušil svůj plánovaný virtuální projev v americkém Senátu. Na zákonodárce měl dnes apelovat, aby urychleně přijali zákonný balík, jehož návrh mimo jiné počítá s 61 miliardami dolarů (asi 1,38 bilionu korun) pro vojenskou i ekonomickou podporu Ukrajiny, která se brání ruské invazi. O zrušení projevu informovala agentura AFP s odvoláním na šéfa demokratické většiny Senátu Chucka Schumera a rovněž ukrajinské servery.

20:50 Vlajka Ruské federace.

Počet žádostí ruských vojáků o pomoc při dezerci z armády se v posledních měsících výrazně zvýšil, uvedl podle serveru The Moscow Times projekt nazvaný Iditě lesom, jenž pomáhá Rusům vyhnout se bojům na Ukrajině. Podle šéfa organizace Grigorije Sverdlina se většina vojáků rozhodla dezertovat poté, co byli během bojů zraněni a léčili se v ruských nemocnicích.

19:15

Ukrajinské letectvo dnes u Hadího ostrova v Černém moři sestřelilo ruský bombardér Su-24, který se snažil zaútočit na okolí Oděsy, sdělil na sociální síti Telegram velitel letectva Mykola Oleščuk. Rusko zprávu zatím nekomentovalo. Ukrajinské drony dnes ráno kromě toho podle ukrajinských médií zasáhly ropný terminál ve Feodosiji na Ruskem okupovaném poloostrově Krym.

"Už dlouho jsme v inventáři neměli sestřelené ruské sušáky," napsal Oleščuk ve svém oslavném příspěvku na sociální síti o údajném zničení letounu Suchoj Su-24. Kromě toho popřál Ukrajincům ke Dni ozbrojených sil, který se na Ukrajině slaví 6. prosince.

18:37

V americkém Kongresu se stále nerýsuje dohoda mezi demokraty a republikány ohledně financování další podpory určené Ukrajincům a Bílý dům stupňuje svá varování, že další průtahy mohou mít pro Kyjev katastrofální následky. Vyčlenění dalších desítek miliard dolarů brzdí požadavek republikánů, aby byl nový balík spojen se zpřísněním americké imigrační politiky. Vyjednávání o tomto bodu se v Senátu v posledních dnech zadrhla, uvedla americká média.

18:37

Odložení americké vojenské pomoci Kyjevu, o které se debatuje v Kongresu USA, by vytvořilo velké riziko, že Ukrajina válku s Ruskem prohraje. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak v Americkém mírovém institutu (USIP). Americké senátory má dnes za zavřenými dveřmi prostřednictvím videospojení oslovit prezident Volodymyr Zelenskyj.

18:06 Vlajka Ruské federace.

Příbuzní ruských vojáků si v dopise adresovaném ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi stěžují, že někteří vojáci nasazení u Avdijivky tráví v zákopech na přední linii už deset měsíců, a to i v případě, že jsou zranění. Napsal o tom ruský investigativní portál Važnyje istorii, který uvedl, že má daný dopis k dispozici. Příbuzní vojáků podle něj upozorňují na množství padlých a vyzývají Putina, aby se vypořádal se současným stavem, který má podle nich "příznaky záměrného vyhlazování".

14:38 Vlajka Ruské federace.

Rusko propustí další šestici ukrajinských dětí a umožní jim návrat k rodinám. Učiní tak na základě dohody zprostředkované Katarem, informoval dnes list The Washington Post s odkazem na katarské úřady. Děti, které podle zdrojů listu pobývaly u příbuzných v Rusku a na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny, se nyní domů vrací přes Moskvu a Bělorusko.

13:33

Ukrajinská armáda se s nástupem zimy připravuje na to, že Rusko zopakuje masivní údery na energetickou infrastrukturu z loňského roku. Zatímco ale před rokem touto dobou už elektřina na mnoha místech nefungovala a lidé doma seděli bez světla i tepla, letos se zatím Ukrajině rozsáhlé výpadky proudu vyhýbají. Experti se nicméně obávají, že masivní útoky teprve přijdou.

10:28

Setrvalý ukrajinský odpor, mrazivé počasí a vysoké lidské ztráty Rusům neumožňují dobýt strategicky důležitou Avdijivku, ležící jen několik kilometrů severně od Doněcku. Okupanti se vrhají do útoků ve vlnách, ale podle dostupných zpráv se zatím dostali jen do malé části města. Přesto analytici upozorňují, že ukrajinské vyhlídky nejsou optimistické.

10:06

Maďarský premiér Viktor Orbán požaduje, aby zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou nebylo tématem nadcházejícího summitu lídrů EU, který se koná v polovině prosince v Bruselu. Orbán to napsal v dopise předsedovi Evropské rady Charlesu Michelovi, napsala agentura AP. Žádá také, aby šéfové států a vlád nejednali o dalších financích pro válkou zmítanou zemi.

10:03

Nejméně dva civilisty zabily ruské síly při ranním ostřelování Chersonu na jihu Ukrajiny, oznámil šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Jeho vyjádření na sociálních sítích citovala ukrajinská i zahraniční média.

08:14

Unie autodopravců Slovenska (UNAS) oznámila, že po čtyřech dnech přerušila částečnou blokádu hraničního přechodu s Ukrajinou ve Vyšném Nemeckém, kde od pátku protestovala proti levné ukrajinské konkurenci. UNAS na sociální síti také uvedla, že zůstává ve stávkové pohotovosti.

07:08

Agentura Unian s odvoláním na informace ze sociálních sítí informovala o sérii výbuchů v Kerči a Feodosii na Krymském poloostrově. Provoz na Kerčském mostě, který spojuje ruskou pevninu s poloostrovem, byl dočasně přerušen.

06:40 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila dohromady 41 ukrajinských dronů, uvedla Moskva. Dronovému útoku čelila také Ukrajina.

06:30

Putin sice vyjádřil pochopení pro skutečnost, že každá země vyžaduje, aby její obyvatelé měli základní znalosti její kultury a jazyka, status neobčanů však považuje za právní úchylku.

Moskva podle něj upraví vztahy se zeměmi, které Rusy diskriminují. Pokud by se lotyšští Rusové nechtěli vrátit do své "historické vlasti", musí pro ně Rusko "vytvořit vhodné podmínky" na místě, dodal Putin.

06:12

Z přibližně 1,8 milionu obyvatel Lotyšska je zhruba každý čtvrtý ruského původu. Mnoho Rusů však není lotyšskými občany, nýbrž má status takzvaného neobčana.

V souvislosti s invazí na Ukrajinu zavedlo Lotyšsko pro neobčany jazykové testy, které mají prověřit jejich každodenní znalost lotyštiny. Hrozí jim také odebráním povolení k pobytu.

06:00

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo pohrozil, že ji za to stihne neštěstí. Informovala o tom agentura TASS.

"Nemyslím si, že štěstí přijde do domu těch, kteří takovou politiku provádějí," řekl Putin na zasedání Kremlem kontrolované rady pro lidská práva. Pokud bude Lotyšsko s místními Rusy "zacházet jako s prasaty", pak nakonec bude samo čelit stejnému "prasáctví", uvedl.

22:51

Zpustošené lesy, zatopená města i mrtví delfíni. Devastace životního prostředí při ruské invazi na Ukrajině je podle odborníků obrovskou tragédií, která ovlivní další generace. Napsala to dnes agentura AFP a odvolává se například na Douga Weira z britské nevládní organizace Conflict and Environment Observatory (CEOBS), která se věnuje dopadům vojenských konfliktů na přírodu.

21:02

Ukrajina přes nový černomořský koridor vyvezla už pět milionů tun zemědělské produkce. Podle agentury Reuters to dnes řekl ukrajinský vicepremiér a ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov. Ukrajina v srpnu vytvořila nový černomořský koridor poté, co Rusko neprodloužilo takzvané obilné dohody, které do té doby umožňovaly vývoz ukrajinského obilí a dalších plodin přes dohodnuté trasy v Černém moři.

19:38

Brazilská vláda nezaručí ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že nebude zadržen, pokud přijede na summit zemí skupiny G20, který se uskuteční příští rok v Riu de Janeiro. Řekl to dnes při návštěvě v Berlíně brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, informovaly agentury EFE a DPA. Brazílie je členem Mezinárodního trestního soudu (ICC), který vydal na Putina zatykač v souvislosti s jeho rolí v zavlékání ukrajinských dětí do Ruska. Rozhodnutí o zadržení ruského prezidenta kvůli zatykači ICC by podle Luly brazilská vláda nechala na justici.

18:18

Nepál dnes vyzval Rusko, aby neverbovalo do bojů na Ukrajině nepálské občany. Podle ministerstva zahraničí tohoto asijského státu padlo v boji za Rusko šest nepálských občanů a nejméně jednoho Nepálce vzala do zajetí ukrajinská armáda, uvedla agentura AFP. Nepálce, kteří jako žoldnéři bojují na ruské straně, by Moskva měla poslat domů, vyzvalo Káthmándú. Rusko na výzvu zatím nijak nereagovalo.

17:56

Významné britské jaderné zařízení Sellafield, které zpracovává jaderné palivo a odpad, několik let napadali hackeři napojení na Rusko a Čínu. S odkazem na zdroje z britských tajných služeb a dozorčího úřadu pro jadernou energetiku ONR o tom dnes informoval deník The Guardian. První objevené útoky se staly v roce 2015 a klíčoví pracovníci tyto bezpečnostní obtíže opakovaně zakrývali. Úřady navíc dodnes nevědí, jestli se v systémech jaderného zařízení o 11 tisíc zaměstnancích škodlivý software stále ukrývá, nebo byl již zcela odstraněn, dodává The Guardian.

16:38

Deník Washington Post ve svém investigativním textu napsal s odkazem na zdroje z americké armády, že Pentagon na jaře vyzýval Ukrajince k rychlému zahájení ofenzívy. Z toho důvodu, že Rusové kladli na frontovou linii stále více min a budovali tunely, ve kterých byli chránění před ukrajinskou palbou. Bylo jasné, že čím později ofenzíva začne, tím bude obtížnější, cituje deník jednoho z amerických generálů. Američané radili začít s útoky už v dubnu, nakonec ofenzíva začala a ž v červnu. Ukrajinské velení váhalo, protože se domnívalo, že armáda stále nemá dost zbraní, napsal Washington Post.

13:22

Kamiony, které se snaží dostat z Polska na Ukrajinu, čekají teď na hraničním přechodu Hrebenne-Rava Ruska deset dnů. Podle agentury PAP řekla Malgorzata Pawlowská z policie ve městě Tomaszów Lubelski. Od pondělí se pro prázdné kamiony ve směru z Ukrajiny do Polska otevřel přechod Uhryniv-Dolhobyczów, který běžně slouží jen pro autobusy a osobní auta. Velké hraniční přechody už téměř měsíc blokují autodopravci, kteří protestují proti konkurenci z Ukrajiny. Pawlowská řekla, že před hraničním přechodem Hrebenne se táhne sedmdesátikilometrová kolona, v níž stojí kolem 870 kamionů.

12:23

Bulharský prezident Rumen Radev vetoval zákon, který měl umožnit Bulharsku dodávat zadarmo Ukrajině některé druhy zbraní. Mělo se jednat o dodávku stovky obrněných transportérů. 

11:37 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při komunikaci s některými veliteli ozbrojených sil obchází náčelníka generálního štábu Valerije Zalužného. To Zalužnému ztěžuje řízení celé armády, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na nejmenované zdroje. O napětí mezi politickým vedením a vojenským velením země, která 649. den čelí ruské agresi, se spekuluje již přinejmenším několik týdnů, na pozadí nenaplněných očekávání ukrajinské protiofenzivy, která byla zahájena na počátku léta.

10:56 Vlajka Ruské federace.

Zavadskij je sedmým ruským důstojníkem s hodností generálmajora, který na Ukrajině zahynul.

10:50

Záběry hořícího skladu paliva v okupovaném Luhansku.

10:46

Generálmajor Zavadskij zřejmě zemřel 28.listopadu, když najel na minu. Dosud ale jeho smrt nikdo oficiálně nepotvrdil, až nyní gubernátor Gusev.

10:43 Vlajka Ruské federace.

Na Ukrajině zemřel v boji generálmajor Vladimír Zavadskij, zástupce velitele ruského 14. armádního sboru. Na sociální síti Telegram to oznámil gubernátor ruské Voroněžské oblasti Alexandr Gusev.

9:47

Severoukrajinské město Nižyn vzdává hold svému obyvateli a hrdinovi Oleksandrovi Macijevskému. Rusové jej loni zastřelili u Bachmutu, těsně před smrtí kouřil cigaretu a zvolal Sláva Ukrajině.

09:43

Přehled nejdůležitějších událostí

 • Ukrajinská armáda v noci zaútočila na sklad paliva v okupovaném Luhansku.
 • Ukrajina a Polsko otevřely nový hraniční přechod pro kamiony, polští řidiči na protest několik přechodů blokují.
 • Kyjev obvinil ruskou armádu z vraždy ukrajinských vojáků, kteří se vzdali v Doněcké oblasti.
9:28

Po ruském útoku na ukrajinskou vesnici Novohrodivka.

Foto: Reuters
9:18

Ukrajinská armáda zaútočila v noci drony na sklady paliva v okupovaném Luhansku. Uvedla to ruská tisková agentura RIA, v zásobnících s palivem vypukl požár.

9:16

Ukrajina a Polsko otevřely nový hraniční přechod, aby umožnily prázdným kamionům hranici přejet. Polští řidiči kamionů si stěžují, že ztrácejí zakázky ve prospěch ukrajinských společností, které za své služby nabízejí nižší ceny a které převážejí zboží v rámci EU, a nikoli pouze mezi blokem a Ukrajinou.

06:43 Vlajka Ruské federace.

Rusko v noci na dnešek na Ukrajinu zaútočilo 23 drony a raketou. Raketu a 18 dronů se protivzdušné obraně podařilo zničit, uvedl Kyjev.

14:18

Ukrajinská armáda obvinila ruské síly ze zastřelení nejméně dvou vzdávajících se ukrajinských vojáků v Doněcké oblasti. Takový čin by znamenal porušení ženevské konvence o válečných zajatcích, upozornil dnes server The Kyiv Independent. Zrnité video zachycující incident kolovalo po sociálních sítích, není však ověřené. 

18:55

Ukrajinská tajná služba SBU uvedla, že bývalý prezident Petro Porošenko v pátek dostal zákaz vycestovat do zahraničí, protože se chystal setkat s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Podle kontrarozvědky hrozilo nebezpečí, že schůzku protivníka současné hlavy státu Volodymyra Zelenského využije ve svůj prospěch Rusko.

Ukrajinští představitelé musí za stanného práva, které Ukrajina vyhlásila v souvislosti s loňskou ruskou invazí, pro cesty do zahraničí získat zvláštní povolení. Porošenko v pátek uvedl, že i přes předložení potřebných dokladů ho úřady na hraničním přechodu s Polskem odmítly pustit.

13:35

Ukrajinský provozovatel předtím informoval, že elektrárna se během nočního blackoutu musela spolehnout na dieselové generátory, což ohrozilo bezpečnost největší jaderné elektrárny v Evropě. V elektrárně nadále pracují ukrajinští odborníci a od září 2022 situaci na místě monitorují i kontroloři Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

13:35

"Uplynulou noc v Záporožské elektrárně nastala totální porucha," oznámil Enerhoatom na síti Telegram. Dodal, že dodávky proudu byly obnoveny po několika hodinách. "Okupační síly se nestarají o bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny," uvedl šéf Enerhoatomu Petro Kotin.

12:54

Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna byla v noci na pokraji jaderné nehody kvůli přerušení vnějších dodávek proudu, oznámil ukrajinský Enerhoatom.

07:24

Každý druhý obyvatel Ukrajiny si nedělá žádné plány do budoucna a šedesát procent Ukrajinců si myslí, že je potřeba v době války omezovat zábavu a nakupování. Podle agentury Unian to vyplývá z průzkumu veřejného mínění provedeného sociologickou organizací Rejting. Ukrajina se od loňského února brání ruské invazi.

Přestože většina lidí je podle průzkumu připravena omezit zábavu, 36 procent Ukrajinců se naopak domnívá, že je potřeba žít naplno i v době války. Nejvíc takto naladěných lidí je mezi Kyjevany, obyvateli těch částí Ukrajiny, které byly okupovány ruskou armádou a posléze osvobozeny, a také mezi mladými a lépe zabezpečenými lidmi.

20:32

Ruský prezident Vladimir Putin svým výnosem zvýšil tabulkový počet ruských vojáků skoro o 170 tisíc, uvedla dnes státní agentura TASS s odvoláním na dokument zveřejněný na internetové stránce Kremlu. Podle agentury AFP to znamená navýšení počtu míst v armádě o 15 procent. Kvůli prezidentovu výnosu se nepočítá s mobilizací, ujistilo ruské ministerstvo obrany. Počet vojáků se má podle něj zvýšit postupně, hlavně cestou uzavírání dobrovolných kontraktů s armádou.

20:21

Spojené státy dnes uvalily další sankce kvůli obcházení cenového stropu na ruskou ropu. Jejich terčem jsou majitelé tří ropných tankerů, které podle Washingtonu při přepravě ruské ropy prodávané za cenu přesahující strop využívaly služby západních firem, jako jsou námořní doprava a pojištění. Informovala o tom agentura Reuters.

18:37 Vlajka Ruské federace.

Se současnou ruskou vládnoucí garniturou nemá smysl vyjednávat, vše využije ve svůj prospěch a jde jí jen o rozšiřování moci, domnívá se ruský exilový historik Andrej Zubov, jenž nyní působí na Masarykově univerzitě v Brně. Nesouhlasí s názorem některých evropských politiků, že přichází čas k diplomatickým jednáním o ukončení konfliktu na Ukrajině, kterou Rusko loni vojensky napadlo. Lepší je podle něj bojovat a čekat na moment, až bude mít svět v Rusku normálního partnera. "Pak bude čas vyjednávat," uvedl dnes Zubov.

17:47

Ukrajinská pohraniční stráž dnes neumožnila vycestovat ze země bývalému prezidentovi země Petru Porošenkovi. Ten to oznámil na sociálních sítích, incident později potvrdil i ukrajinský parlament. Je to nejméně podruhé, co Porošenkovi, rivalovi současného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v předchozích prezidentských volbách, nebyl od začátku války povolen výjezd ze země.

17:46

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který přesunuje práva na řízení petrohradského letiště Pulkovo z rukou zahraničních investorů na ruskou firmu. Informovaly o tom dnes agentury Bloomberg a Reuters. Mezi dotčené zahraniční investory patří německá společnost Fraport a firmy z oblasti Perského zálivu.

17:13

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Válka s Ruskem se s příchodem zimy ocitla v nové fázi, a byť letní ukrajinská protiofenziva nepřinesla kýžené výsledky, Ukrajina se nevzdá. Agentuře AP to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
 • Ukrajina uspořádá volby až po konci války, shodli se zástupci Ukrajiny.
 • Ukrajinští uprchlíci, kteří do tuzemska uprchli před ruskou invazí, si zřejmě budou moci prodloužit dočasnou ochranu v Česku o další rok, tedy do konce března 2025. Předpokládá to novela takzvaného lex Ukrajina, kterou schválila sněmovna.
16:52

Švýcarsko zatím zmrazilo ruská finanční aktiva v hodnotě 7,7 miliardy švýcarských franků (zhruba 195 miliard korun) na základě sankcí proti Rusům kvůli invazi na Ukrajinu. Informoval o tom dnes vládní Státní sekretariát pro hospodářské záležitosti, který dohlíží na dodržování sankcí.

14:31

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes v Praze jednal se svým polským protějškem Szymonem Szynkowskim vel Sekem mimo jiné o podpoře Ukrajiny. Lipavský to uvedl na sociální síti X.

14:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Zelenskyj v rozhovoru pro AP, který agentuře poskytl během cesty do Charkovské oblasti, dále uvedl, že válka se nyní nachází v nové fázi. "Zima jako celek je nová fáze války," řekl. Očekává se, že zimní měsíce zkomplikují boje poté, co letní protiofenziva nepřinesla kýžené výsledky, napsala AP.

"Chtěli jsme rychlejší výsledky. Z tohoto pohledu jsme bohužel nedosáhli požadovaných výsledků. To je fakt," zhodnotil protiofenzivu Zelenskyj. Ukrajina podle něj nedostala od spojenců všechny zbraně, které potřebovala, a roli hraje také omezená velikost jeho armády. "Není dostatek síly k rychlejšímu dosažení požadovaných výsledků. Ale to neznamená, že bychom se měli vzdát," zdůraznil prezident, podle něhož Ukrajinci bojují za to, co je jejich.

14:07 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

"Pokud se naše výroba stane silnou, velmi výkonnou, budeme závislí hlavně na sobě. Rusko chápe, že všechny jeho plány na destabilizaci, expanzi a okupaci Ukrajiny skončí," uvedl dále v rozhovoru s agenturou AP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle něhož je zároveň nutné Moskvě zabránit obcházet západní sankce a vyrábět zbraně, v nichž využívá součástky pocházející z jiných zemí.

14:05 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Válka s Ruskem se s příchodem zimy ocitla v nové fázi, a byť letní ukrajinská protiofenziva nepřinesla kýžené výsledky, Ukrajina se nevzdá. V dnes publikovaném rozhovoru s agenturou AP to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se soustředí na posílení domácí zbrojní výroby. Kyjev se proto obrací na spojence, aby mu poskytli výhodné půjčky a licence na výrobu a opravy jejich zbraní.

"To je cesta ven," prohlásil Zelenskyj s poznámkou, že nic neděsí Rusko víc než vojensky soběstačná Ukrajina. Ta se vojenské agresi svého rozlohou výrazně většího souseda brání už více než 20 měsíců, pomáhají jí v tom mnohé západní země dodávkami zbraní. Kyjev chce zároveň navýšit domácí zbrojní výrobu, aby země nebyla závislá na vnějších dodavatelích.

12:28 Vlajka Ruské federace.

Rusko nevidí důvody, proč upravovat své cíle na Ukrajině, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle agentury TASS vystoupil na konferenci týkající se závěrů summitu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě v Severní Makedonii.

11:13 Vlajka Ruské federace.

Vězněnému ruskému opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému oznámili, že proti němu bylo zahájeno nové trestní stíhání. Navalnyj to uvedl na sociálních sítích. Dodal, že mu byl pouze sdělen příslušný článek ruského trestního zákoníku. Podle portálu Meduza se tento článek vztahuje na vandalismus. Navalnyj si nyní ve vězení odpykává dříve uložené tresty, mimo jiné za extremismus.

10:51

Orbán, který jako jediný z lídrů některého z členského státu EU udržuje kontakty s ruským vedením, také znovu vyzval k uzavření příměří mezi Ukrajinou a Ruskem. Moskva přitom Ukrajinu loni vojensky napadla. V rozhlasu dále řekl, že pokud chce sedmadvacítka poskytovat Ukrajině pomoc, měla by peníze na to brát ze zvláštního fondu v rámci mezivládní smlouvy mimo unijní rozpočet. "Každý by do něj platil, pokud by chtěl, a z tohoto fondu bychom měli Ukrajině posílat peníze," uvedl.

10:41

Evropská unie by místo zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou měla s touto zemí na pět až deset let uzavřít smlouvu o strategickém partnerství. Dnes to v maďarském rozhlasu řekl národněkonzervativní premiér Viktor Orbán, jehož vláda se staví proti tomu, aby sedmadvacítka začala s Kyjevem jednat o možném členství v EU. Kritizoval také vojenskou a finanční pomoc Ukrajině.

10:40

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó považuje za nerozumný návrh Česka omezit pohyb ruských diplomatů v schengenském prostoru. Vyplývá to z rozhovoru, který šéf maďarské diplomacie poskytl ruskému deníku Izvestija. Iniciativa je podle něj v rozporu se zásadami Budapešti. Český ministr zahraničí Jan Lipavský dříve prostřednictvím svého mluvčího ČTK potvrdil, že tuzemsko s tímto návrhem přišlo.

10:39

Ukrajinští uprchlíci před ruskou vojenskou invazí si zřejmě budou moci prodloužit dočasnou ochranu v Česku o další rok, tedy do konce března 2025. Postup prodloužení bude prakticky stejný jako letos. Předpokládá to novela takzvaného lex Ukrajina, kterou dnes schválila sněmovna hlasy koalice a opozičního ANO. Opoziční hnutí SPD neprosadilo zamítnutí předlohy. Poslanci omezili dobu bydlení běženců v bezplatném nouzovém ubytování a upravili vyhošťování lidí s dočasnou ochranou. Novela teď zamíří k posouzení do Senátu.

10:38

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

vítáme vás u nového online přenosu k dění okolo ruské invaze na Ukrajinu. Starší informace najdete zde.