Putin byl ve své show otevřený: Buď bude Ukrajina poslouchat, nebo přestane existovat

Martin Novák Martin Novák
15. 12. 2023 14:39
Ruský prezident Vladimir Putin po loňské pauze letos obnovil svoji tradiční show. V pětihodinovém přímém přenosu odpovídal na otázky, které mu posílali Rusové z různých míst země. Její průběh a odpovědi šéfa Kremlu o válce na Ukrajině hodnotí analýza Aktuálně.cz.
Buď se dohodneme na demilitarizaci, nebo se dohodneme na určitých podmínkách, řekl Putin ve své show | Video: Reuters

Těžko soudit, nakolik jde o skutečné dotazy nebo zda je to jen představení, aby lidé měli pocit, že jim vůdce naslouchá. Každopádně se ve vysílání výroční tiskové konference neobjeví žádný dotaz, který by obsahoval kritiku nebo útok na Vladimira Putina.

Letošní přenos byl důležitý kvůli tomu, co bude ruský diktátor prezentovat ohledně Ukrajiny. A vyjádřil se jasně. "Mír bude tehdy, když dosáhneme našich cílů. Ty se nemění. Připomenu vám, o čem jsme mluvili - o denacifikaci a demilitarizaci Ukrajiny, o jejím neutrálním statusu," zdůraznil ruský prezident.

Jak si jeho slova vyložit? Jako potvrzení hlasů těch, kteří tvrdili, že po počátečním fiasku - porážce u Kyjeva - Kreml zhodnotil situaci a vsadil na čas. Povede válku dál, bez ohledu na vlastní mrtvé, a pokusí se Ukrajinu vyčerpat. Se sázkou na to, že pomoc Evropy a Spojených států postupně zeslábne.

Putin dal najevo, že žádné mírové jednání s Ukrajinou jako rovný s rovným neplánuje. Buď Kyjev kapituluje, nebo ho k tomu ruská armáda donutí. "Buď dosáhneme dohody, dohodneme se na určitých parametrech, nebo to vyřešíme silou," prohlásil doslova.

Statisíce ruských vojáků

Ruský prezident se tedy ani po dvou letech válčení nevzdal naděje, že se Ukrajina znovu stane ruským satelitem, že patří do ruské sféry vlivu a že nemá právo na vlastní zahraniční politiku a vůbec na vlastní rozhodování. Jinými slovy: Ukrajina bude buď poslouchat, co chce Moskva, nebo nebude existovat.

Putin také doufá, že počtem vojáků, přechodem na válečnou výrobu zbraní a dodávkami ze zemí, jako jsou Írán a Severní Korea, nakonec Ukrajince udolá v duchu hesla "kvantita je i v moderním válčení s moderními zbraně pořád i kvalita". Zmínil se o tom, že na Ukrajině je nyní 617 tisíc ruských vojáků, ačkoliv jde o údaj, který se nedá nezávisle ověřit.

Podobně se Putin vyjádřil o několik dní dříve na setkání s důstojníky v Kremlu: "Když chcete vést válku, musíte mít zdroje. Ukrajina je nemá, my ano." Žádné protesty Ruskem nezmítají, opozice je umlčená. Velké množství mrtvých či zraněných vojáků pro Putina neznamená nebezpečí. Ekonomika se sice potýká s vysokou inflací, ale Rusové zmírnili následky západních sankcí exportem do Číny, Indie a dalších zemí.

Ukrajinské linie

Ve čtvrtečním proslovu se Putin zmínil o tom, že ukrajinský přístav Oděsa je ruské město. To je další signál, že se Kreml nevzdal ambicí připojit k Rusku další území, které Ukrajina ubránila. 

Pro Ukrajince to jsou špatné zprávy, ale existuje i druhá strana mince. Válka trvá dva roky a ruská armáda - druhá největší na světě - okupuje osmnáct procent území Ukrajiny. Části ukořistěných regionů se Kreml loni dokonce musel vzdát a ustoupit. Čistě z hlediska územních zisků Putinovo vojsko vlastně nezaznamenalo žádný velký úspěch od jarní bitvy o Bachmut.

Ukrajinská ofenziva, která začala v červnu, sice neuspěla, ale celkově za skoro dva roky není výsledek ukrajinských ozbrojených sil proti obrovské přesile nepřítele vůbec špatný. Osvobodit další území bude pro Ukrajince složité, i když západní pomoc neustane, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by současné ukrajinské obranné linie měly zkolabovat.

Video: Rus velmi dobře ví, jak to u nás vypadá, říká Karel Řehka

 

Právě se děje

Další zprávy